Pepa0216 Pepa0216 komentáře u knih

Kralevic Karel (1334 - 1348) Kralevic Karel (1334 - 1348) Vlastimil Vondruška

Vlastimil Vondruška umí psát hodně čtivě, ale zároveň jeho knihy skvěle přenáší atmosféru doby a jsou plně informací. U této knihy mám pocit, že vzhledem k velkému počtu historických událostí není tolik prostoru na omáčku okolo, což knize z mého pohledu jen prospívá. Karel IV přinesl zemi mnoho a již v závěru knihy si připomínáme mimo jiné stavbu katedrály Svatého Víta, či univerzity. Právem byl zvolen největším Čechem. Tato kniha je velice čtivou sondou nejen do jeho života, ale do doby, která přinesla velký rozmach naší zemi.

25.03.2024 5 z 5

Černý a bílý Černý a bílý Willian Wagner

Komiks jde hodně po povrchu, takže je nejspíše pro lidi, kteří se o šachový sport vůbec nezajímají, nebo je určen pro děti. Šachový nadšenci se nejspíše žádné nové informace nedozví. Já jsem o tomto hráči nikdy neslyšel, ale i tak autoři hodně v ději skáčou sem, tam a chybí souvislosti nejen ve velkém vzestupu Bobbyho Fishera, ale i v následné jeho radikalizaci. Tato kniha rozhodně není ucelený příběh. Myšlenka zajímavá, kresby solidní, ale výsledný dojem je spíše podprůměrný.

12.02.2024 2 z 5

Kniha nehod Kniha nehod Chuck Wendig

Lehčí duchařina byla skvělou zábavou. V příběhu mě velmi zaujal syn Oliver, který špatně nese násilí, války a další zážitky. Má problémy podobné věci přijmout. Občas jsem se v něm viděl, protože jsem měl stejný problém. Napínavá kniha pro mě byla záhadou až do naprostého konce. Ne ani tak jak to skončí a jestli bude zlo poraženo, ale jak. Chuck Wendig mistrně kombinuje různé žánry a předkládá koktejl, který je dostatečně zábavný a napínavý.

20.01.2024 4 z 5

Zloději tváří Zloději tváří A. M. Shine

Lehce hororová oddechovka. Pro někoho by to mohlo být drastičtější, ale někomu jako mě ta lehčí verze hororu vyhovovala. Příběhu trochu uškodilo několik nedorazů ohledně světa a způsobu, jakým byli naši knižní přátelé uvěznění, protože pozorný čtenář si všimne pár věcí, co nesedí. Přesto se příběh poměrně dobře čte a já byl zvědavý, jestli se odtamtud zachrání a jak. Trochu mě pak překvapil závěr ohledně jedné z postav v knize. To mě překvapilo, nečekal jsem to a dodalo to na zajímavosti a to i zpětně, protože malé spoilery že to tak je, byli čtenáři dávkovány postupně během knihy, ale já na to nepřišel . Úplný závěr pak možná lehce otevírá vrátka druhého dílu.

Průměrný lehčí horor se skvělou atmosférou a lehkými chybkami v reálnosti uvěznění postav pro mě naopak kompenzoval překvapivý závěr.

10.12.2023 3 z 5

Náhradník Náhradník Princ Harry (p)

Kniha je kontroverzní jen lehce. První pozitivum je za mě odvaha svůj příběh zveřejnit. Tak nějak s Harrym soucítím. Matka odešla předčasně a muselo být těžké se s tím nějak smířit. Je to nepředstavitelný život ve věčném souboji s bulvárem. Každý vidí jen moc a peníze, ale tady je dobře vidět že to není vše a pokud královská rodina nepřijala jeho partnerku a spíše pomáhala vynášet bulváru informace o Meghan, tak se nedivím že se odstřihl. Lehká ukřivděnost Harryho je v tomto pro mě na místě, ale snad je teď šťastný. Obdivuji i to že v armádě riskoval život a dělal něco hodně smysluplného. V jeho postavení rozhodně nemusel. Ohledně té kontroverze ta je až v poslední části knihy a popisuje Harryho názor. Trochu chybí nějaká reakce z druhé strany.

20.10.2023 5 z 5

Statek - Strhující příběh podle skutečných událostí Statek - Strhující příběh podle skutečných událostí Ladislav Vrchovský

Na tomto románu se mi velice líbí že to není jen vymyšlený příběh, ale reálný příběh o osudech skutečných lidí přesně tak jak to bylo. Ostatně poslední potomky rodu Zíků lze jak jsem zkusil vyhledat, včetně jejich zemědělské firmy. Příběh je to rozhodně zajímavý a neřekl bych že mě ani politika v příběhu nějak nudila. Pochopení politických okolností je základní okolností jak pochopit děj románu. Znám mnohem známější autory či autorky psát o podobných tématech, kdy je to nereálná fikce. Tento příběh se skutečně stal a spolu s vypravěčským uměním pana Vrchlického tvoří opravdu kvalitní literaturu.

16.05.2023 5 z 5

Deník šílenství Deník šílenství Veronika Saforková

Veronika Saforková je v knize hodně otevřená což je na jednu stranu dobře a na druhou podle mě ne. Chtěla být otevřená, což je u problému jako je alkoholismus důležité. Přiznávám že jsem si po přečtení její knihy budu více vážit lidí, co se z takového problému dokázali dostat a že mé představy o léčbě alkoholiků byli úplně jiné než je realita. V tomto autorku obdivuji. Je však otevřena i co se týká svého osobního života a vztahů. Vztah s jedním mužem, který se táhne skoro celou knihou je občas dost monotónní. Opakuji se podobné situace a problémy a nemůžu se zbavit dojmu že by si měl každý člověk zachovat trochu soukromí. Celkově knihu hodnotím velice kladně. Otevírá oči v hodně těžkém a pro některé lidi tabuizovaném tématu, který je ale hodně přítomen mezi námi.

06.08.2022 5 z 5

Moje (tak trochu) utajené dítě Moje (tak trochu) utajené dítě Penelope Bloom

Musím se přiznat že když jsem viděl v knihu v nabídce společného čtení tak jsem si přál ať se nevybere, což zde dámy nedopustili️ Stalo se. V minulosti jsou nahlížel do autorčiny série jeho a jejích věcích o čem to trochu je a vůbec se to nedalo, takže jsem neměl žádná očekávání. Hlavním překvapením pro mě je že se to dalo poměrně v pohodě přečíst. Zápletka je vážně jednoduchá. Šéf a jeho sekretářka. Komplikovaný vztah plný sexu a dvousmyslných narážek. Nevím jestli jsem víc neměl rád toho arogantního zmetka Damona či hlupoučkou a občas dost trapnou Chelsea. Na jednoduchém ději je o to horší že to má od začátku snadno předvídatelný konec a taky jsem nebyl ničím překvapen. Nějaká pozitiva? Až na občasné erotické scény je to občas až vtipné a nebo možná hloupé až k pousmání a ta kniha docela rychle odsýpá. Asi 2-3 jsem se i zasmál. Jednodušší, nenáročné čtení mě tedy vyloženě nezklamalo. Líbila se mi postava dcery Chelsea a Damona, která byla hodně sympatická svým dětským pohledem na svět a autorka dokázala že by mohla umět psát, kdyby jednou opustila tento žánr.

29.05.2022 1 z 5

10 000 kilometrů pěšky Jižní Amerikou 10 000 kilometrů pěšky Jižní Amerikou Jan Rendl

První kniha kterou jsem četl od Českého cestovatele Jana Rendla. Jan Rendl má za sebou úžasný příběh. Ve 20 letech se ocitl na ulici jako bezdomovec, pokusil se i o sebevraždu aby poté nalezl sám sebe a začal cestovat. Kniha je to velice osobitě pojatá. Popis cesty a určitá bezstarostnost autora mě přišla chvílemi až obdivuhodná. Co mě zaujalo je dobrota obyvatelstva kudy autor procházel a to jak se chtěli rozdělit o to málo co mají a vždy se snaží pomoci. Přiznám se že jsem tyto kouty světa nenavštívil, ale je to k zamyšlení s ohledem na to jak se občas jako Češi chováme. Autor sám jde příkladem svým minimalismem a tím že se sám o své věci a zásoby ochotně s potřebnými podělil.

Kniha se mi moc líbila a jsem moc rád že jsou další díla, které na mě ještě čekají.

11.03.2022 5 z 5

Deník pražského studenta Deník pražského studenta Pavel Kos

Od knihy jsem očekával odlehčený humor a návrat do studentských let a kniha tak nějak splnila mé očekávání. Nic míň, nic víc. Autor píše knihu lehce a s jistou dávkou ironie. Občas jsem se některým fórkům s chutí zasmál. Na druhou stranu kdyby byl autor takový floutek a takhle kašlal na učení jak sám sebe vykresluje, tak tu školu nemůže dokončit. Je tedy třeba brát Deník Pražského studenta s nadhledem. Celkový dojem je ale dobrý. Příjemná hodinka a kousek návratu vzpomínek do školních lavic a internátů.

19.01.2022 3 z 5

Hitler a Habsburkové Hitler a Habsburkové James Longo

Dlouho to pro mĕ byla zajímavá kniha. Zajímavý přibĕh plný historických faktů a svĕdectví.Nesouhlasím ale s tím co bylo napsáno o Edvardu Benešovi. Tedy s částí ohlednĕ vyhnání Nĕmců. Je to popsáno dost svéráznĕ a nepřesnĕ.

18.03.2021 3 z 5

Jan Palach - Hrdina, nebo oběť? Jan Palach - Hrdina, nebo oběť? Vladimír Liška

Kniha není jen o Janu Palachovi. Kdo si chce více přečíst přímo o Janu Palachovi tak by měl zvolit knihu Jiřího Lederera, na kterou se ostatně autor v této knize několikrát odkazuje. O Janu Palachovi se tu sice čtenář zajímající se o tuto důležitou postavu Českých či Československých dějin moc nového nedozví, ale dozví se tu o tom proč se to celé vůbec stalo. Kniha přináší ucelený pohled na politickou situaci a dění v zemi, které vedlo Jana Palacha k jeho činu. V přílohách pak najdeme zajímavé politické komentáře té doby, které ukazují jak těžké to v tehdejším Československu bylo. Pro mě narozeného až po Sametové revoluci je takové čtení hodně poučné a zajímavé.

16.10.2019 5 z 5

Zajatec Železné hory Zajatec Železné hory Henry Lion Oldie

Velice zajímavá kniha. Jednu hvězdu sundávám za občas dost zmatený děj, ale celkově má kniha nápad, je docela netradiční a celkově vůbec nezklamala.

12.04.2019 4 z 5

Pan trenér Pan trenér Jiří Nikodým

Výborná kniha o trenérech. Je tam i velká motivace že pokud človĕk dĕlá nĕco na maximum tak poté sklízí úspĕchy. Téma dopingu není vynecháno, ale logicky se k tomu nikdo nepřizná ikdyž to tehdy byl státem řízený doping bĕžný. Jedna hvĕzda dolu za počet stran, téma by si zasloužilo lepší a delší zpracování.

09.10.2018 4 z 5

Výborná kniha, ale jednu hvĕzdičku sundám za nĕkteré výrazy, které by z úst Emila Zátopka nikdy nevypadli.

08.06.2018 4 z 5

Saeculum Saeculum Ursula Poznanski

Skvělá kniha. Autorka čtenáře nenechá ani na chvilku vydechnout. Působivý příběh, nečekané zvraty. Postavy u nichž si nemůžete být jisti na čí straně jsou. Jen mě mrzí že se pokračování dočkali ani ne z poloviny tak dobré série, ale tato zrovna ne.

03.12.2017 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Moje první kniha od tohoto autora. Velice propracovný děj, zápletka až do konce. Suprově vykreslené postavy, stejně jako démon alkohol. Moc mě to bavilo, už se těším na další knihy!

13.11.2017 5 z 5

Magie krve Magie krve Tessa Gratton

Tuhle knihu budete buď milovat nebo nenávidět a já jsem na první straně. Neuvěřitelný příběh na místě jako je hřbitov který je nejen ke čtení, ale je i zábavný a napínavý od začátku do konce. Obrovské překvapení... Hlavní hrdinové jsou super!

13.11.2015 5 z 5

ostuda...

13.11.2015 odpad!

Prázdné místo Prázdné místo J. K. Rowling (p)

Naprostý úlet jinak skvělé autorky

13.11.2015 odpad!