Penicuik333 Penicuik333 komentáře u knih

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Jsem nesmírně ráda, že byla tato kniha napsána. O těžkých a bolestivých tématech se má mluvit a o těch v ní se stále mluví zoufale málo, přestože jsou důležitá a jen komunikace může pomoci.

15.03.2021 2 z 5

V domě básnířky V domě básnířky Helena Sinervo

Poznání života a složité osobnosti pro mě dosud neznámé finské básnířky bylo nesmírně zajímavé. Velice mi evokovala Violette Leducovou nebo Marinu Cvetajevovou.

26.02.2021 2 z 5

Něco cirkusového Něco cirkusového Viktor Špaček

Velmi čtivá kniha povídek o vztazích. Začínám povídkovým sbírkám přicházet na chuť.

16.01.2021 2 z 5

Hlad Hlad Knut Hamsun (p)

Hodně sugestivní kniha, která ve mně budila soucit, rozhořčení, údiv a nechapavost. Libily se mi prvky realismu a naturalismu, které mám v oblibě. Stvaly mě některé zapletky a la deus ex machina.

10.01.2021 2 z 5

Oběti života Oběti života Jan Cimický

Opět se mi potvrdilo, že nemám ráda knihy s tematikou valky.
Tady navic byly osudy hrdinů podány velice schematicky a čím blíže závěru, tím urychlovanejsi byly. Nešlo mi k hlavním postavám cokoli citit, pusobily příliš ploše a povrchně.

23.12.2020 2 z 5

Dědictví Dědictví Nicholas Shakespeare

Snadno zapomenutelná kniha. Minimální první třetina byla přímo nudná, zbytek byl alespoň celkem čtivý, ale celkový dojem je dost rozpačitý.

14.12.2020 2 z 5

Smutek andělů Smutek andělů Jón Kalman Stefánsson

Silná a zároveň něžná kniha. Drsná zima a chlad, velká srdce, knihy, těžký a nesmírně cenný život. Pokora a respekt.

10.12.2020 3 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Velice dobře napsaná detektivka, bohužel rozuzlení bylo zklamáním a skvěle rozehraný potenciál nebyl využit.

22.11.2020 2 z 5

Přirozená linie ženského těla Přirozená linie ženského těla Jindra Tichá

Tahle kniha mi moc nesedla. Vadila mi vypravěčka a její povyšování, poučovaní a přezíravost. Měla jsem pocit, jakoby se mi za každou cenu snažila dokázat, že ví více, že zažila více, že má cennější a bolestnější životní zkušenost. Cítila jsem její hořkost, samotu a negativismus.

25.10.2020 2 z 5

Sběratel sněhu Sběratel sněhu Jan Štifter

Kniha mě bavila. V záplavě současné české románové tvorby působí svěže a neotřele. Bavily mě různé časové roviny a vyústění nebylo předvídatelné. Prostředí Českých Budějovic je pro mě literárně nové a jejich role v malých i velkých dějinách je velice zajímavá.

04.10.2020 3 z 5

Sedmikostelí Sedmikostelí Miloš Urban

Za mě naprosto nevyužitý a promrhaný potenciál. Chybí mi soudržnost a ucelenost. Kniha obsahuje spoustu zajímavých poznatků o Praze, ale děj působí poslepovaně, přechody mezi jednotlivými epizodami a událostmi jsou nemotorné. Hlavní hrdina je krajně nesympatický. Autor skáče od historické až téměř literatury faktu k thrilleru, frašce, detektivnímu románu, bildungrománu, úvaze, ...

22.08.2020 2 z 5

A uzřela oslice anděla A uzřela oslice anděla Nick Cave

Nesmírně drásající a vyčerpávající kniha. Vyniká úžasně bohatým jazykem, telesnosti a jedinečným vykreslenim hrůz, osklivosti, nechutnosti, zoufalosti. Každá stranka při četbě bolela a zakusovala se do mozku.

05.08.2020 3 z 5

Vážka Vážka Michel Bussi

Bylo to svižné, ctive a napínavé. Ideální nekomplikovaná jednohubka k odreagovani.

06.06.2020 2 z 5

Americká tragédie Americká tragédie Theodore Dreiser

Tohle mi nešlo. Bylo to pomalé, příliš pomalé. Rozvláčne. A hlavní hrdina byl k unudeni.

02.06.2020 2 z 5

Svědectví Svědectví Margaret Atwood

Líbilo se mi rozvíjení tří ženských příběhových link. Ve druhé polovině mi však děj připadal uspěchaný a závěr byl celkem zklamání. Skvěle rozehraná kniha, ale nedotažená.

26.05.2020 2 z 5

Druhé město Druhé město Michal Ajvaz

Tak tohle je jízda. Uvolněte se, odhodte veškeré zábrany a nechte se vtáhnout do kouzelného fantazijniho paralelního světa, který nezná naší logiku, pojem normalnosti ani naše hranice.

03.05.2020 3 z 5

Dobře mi tak Dobře mi tak Radka Třeštíková

Lenka Lanczová pro starší. Když se hlavní postava, malíř, jmenuje Boris, jeho žena Vanesa a syn Andrej, nemůže z toho vzejít nic dobrého. A ty hloupé veršíky roztroušené po knize...

22.04.2020 1 z 5

Místnost Místnost Jonas Karlsson

Pravda, kniha je hodně kafkovská, ale cítím z ní hlavně zbytečnost. Nevím, proč vznikla a co nám má říct. Divné, nesympatické.

21.04.2020 2 z 5

Tohle je velmi zajímavá záležitost. Líbilo se mi přírodní prostředí, pomalé plynutí a zásadovost hlavní postavy. A závěr mě rozhodně překvapil.

21.04.2020 2 z 5

Náš všední život Náš všední život Riikka Pelo

Bylo to silné, jemné, pomalé a lyrické. Komplikovaný a neskutečně hluboký vztah matky a dcery. Jemné predivo vztahů. Pomalé plynuti děje, výrazné prociteni každého okamžiku.

12.04.2020 2 z 5