Smutek andělů

Druhý díl románové trilogie nejúspěšnějšího současného islandského spisovatele Jóna Kalmana Stefánssona Smutek andělů popisuje život rybářské obce devatenáctého století nacházející se ve fjordu poblíž severního pólu. První díl trilogie, Ráj a peklo, nás uvedl do života rybářů, kteří periodicky vyplouvají na moře a bojují o život za věčného střídání běsnících živlů, bouřek, vánic a mrznutí. Namísto Miltonova Ztraceného ráje nyní jako nit prolínající se textem a kontrastující s ním na řadu přichází Shakespearův Othello. Ten rezonuje s drsným prostředím, kde se lidé v důsledku náročných životních podmínek opíjejí, a upíjejí, jejich city nabývají na nebezpečné intenzitě a pomluvy rozsévají jedovatá semena, která mají větší šanci se uchytit a nadělat větší škodu, neboť v lidské duši se toho skrývá mnoho. Najdou se však naštěstí tací, jejichž úsměv vyzařuje onu vzácnou laskavost, díky níž je tenhle svět snesitelný. Kdo takové lidi pozná, najednou prozře a vidí, jaký to má všechno smysl....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233253/big_smutek-andelu-ZCz-233253.jpg 4.548

Ráj a peklo 2.

Vydáno: , Dybbuk

Harmur englanna, 2009

Kniha Smutek andělů

Acamar

Pokračování příběhu chlapce, který dávno přišel o svou rodinu, a v prvním díle se musí vyrovnat s ochromující bolestí ze ztráty jediného přítele. Z přívětivého prostředí, kam jej dovedl konec předchozího dílu, se opět vydává na cestu. Tentokrát jako doprovod pošťáka na nehostinný "konec světa", bez ohledu na extrémní počasí, neboť i tam žijí lidé, kteří čekají na zprávy...Putování v neustálém mrazu, sněhu a vichru, snad jako obraz cesty životem, s nejasným smyslem i cílem, jejíž nevlídnost občas nečekaně prosvětlí útěcha setkání, kousek sucha, tepla a hrnek horké černé kávy. A slova... ať už v podobě básní a knih, které v očích chlapce povznášejí život nad fyzické bytí (vždyť kdo je obklopen knihami, nemůže být nešťastný), nebo komunikace jako prostředku k navázání bližších vztahů. Konec druhého dílu přichází v takovém okamžiku, že jsem ráda, že protentokrát mám třetí díl ihned k dispozici.
Vypadá to jako ideální platforma pro předávání těch nejbanálnějších pravd o životě ... v Stefánssonových příbězích se tomu pocitu asi nedá vyhnout, ale v jeho citlivém, poetickém podání mají těžko popsatelnou melancholicko-pozitivní atmosféru plnou nepovrchních pochybností a hledání, neustálého kolísání na tenké a nezřetelné hraně mezi životem a smrtí.

Penicuik333
10.12.2020

Silná a zároveň něžná kniha. Drsná zima a chlad, velká srdce, knihy, těžký a nesmírně cenný život. Pokora a respekt.

Maanna
28.07.2020

Po většinu času putujeme s postavami vánicí a přitom se člověk nenudí. Opět jsem byla nadšená z autorova jazyka (hold vzdávám i překladatelce) a způsobu, jak v několika větách dokáže vykreslit jednotlivé postavy a jejich osudy a každá postava je přitom zcela jedinečná. Už se těším na třetí díl a zároveň je mi už předem líto, že se v něm budu muset s chlapcem a světem, v němž žije, rozloučit...

MichelleS
24.12.2019

Nádhera. Vánoce a není sníh a tady je ho tolik. Až bude sněžit, už si vždycky vzpomenu na tuhle knížku a na slzy andělů.

Chesterton
03.05.2019

Oslava slova jako zdroje života uprostřed ticha dlouhé zimy ?
Samozřejmost i těsná blízkost smrti i komunikace a zároveň ne vždy snadné přijetí obojího ?
O blízkosti i vzdálenosti mezi lidmi i mezi člověkem a smrtí ?
V neposlední řadě o tom, že těžký život často brání tomu, aby skrz "smutek andělů" prosvítalo jasné nebe ?!

Stefánssonovy příběhy jsou náročné na trpělivost a soustředění, chvílemi až přesycené množstvím myšlenek a hloubkou tématu lehce tísnivé. Hodně prosakuje chlad a uzavřenost, ale v pozadí je jasný plamen vřelosti a citu. Jen nic z toho není zcela zdarma, tak jak to v poctivém životě chodí. . . .
Kdo má chuť na přemýšlivou náladu o podstatě života, sáhněte po Smutku andělů.

shelma
28.03.2019

Tolik nádherných myšlenek a tak silný příběh. Po první části jsem věděl, že bych nemohl být na Islandu rybářem a po druhé části vím, že ani pošťákem. Tak těžký život tam mají. Važme si toho, že se u nás máme tak dobře.

novecento
24.02.2019

Když sněží, to pláčou andělé, říkají indiáni v Kanadě. Nebeský smutek je krásný. Ve druhém dílu Stefanssonův hlavní hrdina (chlapec) stále hledá sám sebe v každodenních strastech krutého života a všudypřítomné smrti na pobřeží severního moře. Putuje podél islandského pobřeží, jako pomocník pošťáka Jense. Cestou v nepříznivém počasí si oba procházejí svůj život, radosti i strasti a chyby, které udělali. Je to takové islandské putování (ne road movie, jak to nazval LBZ), ale stojí to určitě za přečtení.
Autor: Některé knihy mají zásadní význam, jiné jsou jen pro zábavu. Některá slova jsou skořápky v čase a možná se v nich ukrývá vzpomínka na tebe. Nebe si tu moc neužijeme, berou nám ho bouře temné jako smrt a hory, které jim ještě přidávají na síle. Ale občas, když se po bouřce vyjasní, se nám zdá, že na nebi zahlédneme bílou šmouhu, jakou tam zanechali andělé, vysoko nad oblaky i horami, nad lidskými chybami i polibky, bílou šmouhu, jako příslib velké blaženosti. Ten příslib v nás vzbuzuje dětinskou radost a probudí dlouho zapomenutý optimismus. Být mužem znamená vědět, kam mám namířeno, a nedělat kolem toho žádné cavyky. Sny jsou odvrácená strana života, všechno má alespoň dvě strany: měsíc, kameny, štěstí, stesk i zrada. Čas umí být podlá bestie, všechno nám nadělí jen proto, aby nám to zase vzal. Boj o život a snění nejdou dohromady, ani básně se solenými rybami nikdy nepůjdou dohromady a snů se nikdo nenají. Je zajímavé, jak většinu autorových postav pronásleduje nenasytná každodenní touha po černé kávě. I já dovedu meditovat nad hrnkem dobré kávy, ale na Islandu v 19 století jsem to až tak nečekal. Knihu doporučuji.

akdar72
27.09.2018

Přitiskni se ke mně, samota mi vadí.
Přitiskni se ke mně a chlad se ztratí.
Přitiskni se ke mně a všechno bude krásné.
Přitiskni se ke mně a přestanu se bát smrti.
Přitiskni se ke mně a všechno zradím.