Pe3ček Pe3ček komentáře u knih

Krev na sněhu Krev na sněhu Jo Nesbø

Knížka je podle mě hodně čtivá - dělá to ten styl vyprávění i popis z pohledu hlavní postavy. Celou dobu se děj sice odvíjel, jak jsem předpokládal, ale závěr mě přece jen překvapil. Takže i konec byl takový, jaký by podle mě měl vždycky být - hezky milý, všichni přežijí a žijí šťastně až do smrti. :D

30.06.2015 5 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Po přečtení Sněhuláka jsem myslel, že nic lepšího už Nesbo nemůže připravit. Jenže připravil - Levharta. A já si říkal, zda má tento autor nějaký strop. Ano, má - Levharta.
Přízrak není tak dobrý jako Levhart (zřejmě proto, že vraždící maniak je mi bližší než organizovaná skupina prodávající drogy), přesto jde opět o perfektně vymyšlený i podaný thriller s detektivní zápletkou. Nesbo až do samého konce napíná, kdo je vrah, a pak postupně vyšachovává všechny podezřelé tak, že nevíte, jestli jde o odhalení nebo vyšachování. Úplně to vidím na filmovém plátně. :) Až nakonec zůstane jediný podezřelý...
Pokud jste žádnou knihu s Harrym Holem zatím nečetli, Přízrakem vám nedoporučuji začínat. Případ je totiž pro Harryho velmi osobní /přijíždí do Osla dokázat nevinu jemu velmi blízkého mladíka), a tak byste si to neužili tolik jako po přečtení předchozích dílů série.
Moji recenzi knihy Přízrak naleznete na mém blogu: http://blog.petrloukota.cz/2015/01/18/jo-nesbo-prizrak/

18.01.2015 5 z 5

Prázdné místo Prázdné místo J. K. Rowling (p)

Knížku jsem rozečetl asi dvakrát a dvakrát ji odložil. Rowlingovou bych nenazval skvělou spisovatelkou, ale spíše skvělou vypravěčkou - autorka dlouze popisuje, líčí, maluje, kdežto děj jako takový často stojí a akce se v knize nedočkáme. Rowlingová ovšem umí vyprávět vskutku brilantně, proto je Prázdné místo čtivé a po třetím nakousnutí mě kniha bavila. V knize se nejprve seznámíte s hlavními obyvateli městečka a postupně začnete rozplétat vztahy mezi nimi, přičemž těšit se můžete na důstojné rozuzlení, kvůli kterému podle mě stojí za to číst až do konce.

28.12.2014 4 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

I přes na můj vkus poměrně táhlý začátek se mi knížka líbila. Autorka nešetří slovy šu**t a jinými, takže máte-li tuto otevřenost rádi, určitě si to užijete. Za mě se to dobře rozjelo ve chvíli, kdy si Nick najal právníka, před tím to bylo zdlouhavé. Film to sice dobře prostřihal, ale v něm zase chyběla i spousta jiných, zajímavých pasáží, takže vám ve výsledku stejně doporučuji raději knihu. :)

20.12.2014 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Tak dobře, tak já tomu ten plný počet tedy dám...
Knížka je psána velmi dobře, vyprávění JKR se zkrátka odjakživa dobře čte. Problém ovšem je, že toho vyprávění je až přespříliš. Čtení této knihy mi připomínalo hraní adventury - hlavní postava postupně vyslýchá všechny svědky, což trvá celou knihu, až se na konci knihy dostane k poslednímu ze svědků, čímž vyšetřování detektiva končí. To je VELMI netradiční podání. Kniha je ochuzena o prakticky jakoukoliv akci - honičku, střílečku, napětí, nic takového tam nenajdete. JKR nepřetržitě a neúnavně a jen a jen vypráví. A já bych od jedné z nejslavnějších spisovatelek světa čekal zkrátka víc.
Na druhou stranu ta kniha nebyla nudná, jednotlivé části mi nepřipadaly zdlouhavé (zdlouhavá mi připadala jen kniha jako celek) a v podstatě mě to bavilo od začátku do konce. Byl to zkrátka jiný styl a byla to příjemná změna, i když číst taková sáhodlouhá vyprávění každý den, tak se asi zblázním. :) Nezklamalo mě ani odhalení vraha, vlastně to dopadlo jediným možným a pro čtenáře atraktivním způsobem. Také si dovedu představit, že bych já sám z některých částí této knihy čerpal inspiraci. A tak shrnuto podtrženo, dávám plný počet a knihu komukoliv rád doporučím. :)

11.08.2014 4 z 5

Následujte své srdce Následujte své srdce Andrew Matthews

Výborná kniha plná geniálních myšlenek. Je to průvodce životem doplněný ilustracemi, citáty, ohlasy čtenářů z různých koutů světa a především spoustou moudrosti. V deseti kapitolách vám poradí, jak naložit s prací, kariérou, vztahy, jak se vypořádat s realitou, motivuje vás se v životě snažit a dělat to, co vás baví, a další. Knihu všem vřele doporučuji.
Moji recenzi naleznete na mém blogu: http://blog.petrloukota.cz/2014/05/28/andrew-matthews-nasledujte-sve-srdce/

29.05.2014 5 z 5

Konec prokrastinace Konec prokrastinace Petr Ludwig

Skvělá kniha. Petr Ludwig v ní přinesl několik přímo geniálních myšlenek, které můj mozek dokážou takřka okamžitě přesvědčit, aby přemýšlel jinak. Nástroje, které jsou v knize uvedeny, jsem si připravil a jsem odhodlaný je používat. Protože věřím, že mi mohou hodně pomoci. Díky. ;)
Moje recenze a osobní zkušenost s knihou zde: http://blog.petrloukota.cz/2013/09/13/konec-prokrastinace-zkuste-to-funguje-to/

08.09.2013 5 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Skvělá kniha, autor už je vypsaný a děj má vynikající spád. Nesbo atmosféru mrazivého Osla dokonale navozuje pár slovy. Je to už moje šestá přečtená holeovka, přesto mě závěr překvapil a hodně se mi líbil.
Moji recenzi si můžete přečíst na mém blogu, víc nemám co dodat. :) http://blog.petrloukota.cz/2013/09/04/jo-nesbo-spasitel/

04.09.2013 5 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Zatím jsem četl pouze Červenka nese smrt, Netopýra a Nemesis a musím jednoznačně říct, že tahle kniha je z nich nejlepší - a je opravdu hodně dobrá, což neznamená, že ostatní dobré nejsou. :) V zásadě ji můžete číst, i pokud za sebou nemáte tři předchozí Holeovky v pořadí. Nemesis má dvě dějové linie a obě dvě stojí za to! Takže rozhodně doporučuji!
Moji recenzi knihy naleznete na mém blogu: http://blog.petrloukota.cz/2013/06/09/jo-nesbo-nemesis/

09.06.2013 5 z 5

Faktomluva Faktomluva Hans Rosling

Knížku pro mě hodnotím spíš jako zajímavou než přínosnou. Byl to zajímavý a odpočinkový poslech mezi všemi těmi knihami o osobním rozvoji.

21.05.2021 4 z 5

Tento žánr opravdu vůbec nemusím. Přesto musím dát dobré hodnocení. Jde o opravdu skvěle napsaný příběh, velkolepé dobrodružství, které se podle mě pro každé malé dítě stane tím nejbáječnějším zážitkem. Mrzí mě, že já knihu četl až nyní.
PS: V kontrastu s knihou už jsem si tím naprosto jistý - z filmových adaptací Tolkiena se mi chce zvracet.

21.12.2014 4 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Kdysi dávno jsem viděl film a netušil, že je podle knihy mého oblíbeného autora. :) Teď jsem si přečetl knihu a na film se podíval ještě jednou. Knižní zpracování bylo samozřejmě lepší, ale i zfilmování se povedlo. Je to trochu něco jiného, než Nesboho detektivky, přesto jsem se dočkal nechutností a překvapivého závěrečného rozuzlení, takže jsem si to užil a mohu doporučit. :)

21.09.2014 5 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Nebyla to špatná knížka. Ba naopak, byla to dobrá knížka, byť ne úplně mého typu. Napsané je to čtivě, jde o příběh, který je na jednu stranu plný na lásky, na druhou stranu plný trápení. Ta kniha zkrátka ukazuje, jaký by život taky mohl být. Je vidět, že autor vsází a hraje na city a i si myslím, že se mu to povedlo. Chápu, proč u té knihy holky pláčou. :) Já bohužel nejsem holka a zřejmě ani nemám tu správnou holčičí psychiku, abych brečel, ale neříkám, že to místy nebylo dojemné. Knihu doporučuji ke čtení ženám, chlapi ať raději sáhnou po něčem jiném.

30.06.2014 3 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Hodně jsem se na knihu těšil a hodně jsem si ji užil. V některých pasážích jsem viděl podobnosti s Netopýrem - jednu z vražd jsem vycítil už nějakou dobu předem. Velmi se mi líbilo prostředí Bangkoku, které Nesbo popisuje dokonale, jeho zápletky jsou promyšlené a každou chvíli vám připadá, že je vrahem někdo jiný. Švábi si zaslouží plný počet hvězdiček, je v nich úžasný Harry Hole a vše, co podle mě do pořádné detektivky patří.
Moji recenzi najdete na mém blogu: http://blog.petrloukota.cz/2013/06/25/jo-nesbo-svabi/

25.06.2013 5 z 5