Pazďa Pazďa komentáře u knih

Všechna ta krev, co nás spojuje Všechna ta krev, co nás spojuje Camilla Bruce

Povedený příběh, který oproti své premise není ani datektivní, ani horový. Autorce se dobře povedlo vyplnit reálný příběh, který zůstává obklopený otázkami kvalitní beletrií. Víceméně je to čtivé, jen občas člověk narazí na pár hluchých míst. Pochvala pro překladate, za uvážené užití hovorové čestiny v přímé řeči.

17.04.2024 3 z 5

Vraždy v klášteře Vraždy v klášteře E.M. Powell

I druhý díl mě skvěle bavil. Příjemná je změna prostředí a s ním úplně jiná sorta charakterů.

15.04.2024 4 z 5

Jizvy plné beznaděje Jizvy plné beznaděje Stefan Ahnhem

Dobrá tečka za serií s Fabianem Riskem, která trošku napravuje průser kterým byla kniha Poslední hřebík. Nebo alespoň napravuje kyselou chuť po dokončení série. Případ a vyšetřování jsou povedené, knize sluší útlý počet stran. Jediným problémem je, že Stefan Anhem nedokáže vytvořit sympatickou postavu ani kdyby na tom závisel jeho život. Každopádně se mu alespoň po příběhové stránce spinoff docela povedl.

15.04.2024 3 z 5

Za zamčenými dveřmi Za zamčenými dveřmi Freida McFadden

Kratičký, ale uspokojivý příběh, ze startu to už už vypadá,že vyvrcholení může skončit velkým klišé průserem, a i když se klišé nevyhneme, je to lepší, než jsem odhadoval okolo strany 100. A celé knize pomáhá, že není problém ji bez většího úsilí přečíst za den, takže nemáte ani čas rozbíhat bohatší teorie.

10.04.2024 4 z 5

Králova spravedlnost Králova spravedlnost E.M. Powell

Parádní jednohubka, dobové elementy, které komplikují logické vyšetřování jsou zakomponované ve střídmé míře, autor se nebojí více grafických vražd a celé je to neutralizováno fajn humornými momenty.

10.04.2024 4 z 5

Všechny cesty vedou do Santiaga Všechny cesty vedou do Santiaga Ladislav Zibura

Tohle je první cestopis co jsem kdy přečetl jen z toho popudu, že jsem měl chuť na něco jiného a tuhle knihu donesla nedávno domů manželka. A musím říct, že jsem byl příjemně překvapený. Normálně vyhledávám knihy, které žene nějaké příběhové napětí, ale tohle se mi četlo dobře. Není to jednotvárné, hezky to jede dopředu, každá rozvinutá postava má buď humorný, nebo morální důvod a celkově má kniha prostě dobrou atmosféru.

09.04.2024 4 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Na knihu mě spolu s dalšími davy nalákalo excelentní filmové zpracování, tak jsem si řekl, že dám šanci i knižní podobě. A musím říct, že ze začátku jsem měl velký problém. První film jsem viděl před delší dobou a autor se ze startu moc nezpomaluje s vysvětlováním jakýchkoliv pojmů specifických pro tento svět. Trvalo to asi únavných 150 stran než si všechno dostatečně sedlo, já si uvědomil o co komu v konvetzacích jde a udělal jsem si dobrou představu kdo je kdo. Pak kniha po tom, co se Paul dostane k fremenům nabere velmi příjemné tempo a příběh má solidní spád. Je to velký svět a hodně představování na začatek, takže je třeba se toho nezaleknout, zatnout zuby a prokousat se matoucím úvodem. Každopádně v sérii hodlám pokračovat a doufám, že po téhle knize už to bude brnkačka.

09.04.2024 3 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Od začátku do konce maximálně našlapané. Policie je ze série kniha, která po čtenáři pro maximální zážitek nejvíce žádá znalost knih minulých, takže když čtete popořadě, zatraceně se vyplatí. Prozatím jedna z top 3 ze série

05.03.2024 5 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

V této sérii zase trochu něco jiného, Nesbø se snaží poskytnout trošku jinačí náhled. Tentokrát bez cestování po světě, příběh velmi osobní, přesto zaměřený na organizovaný zločin s velmi kvalitním, uzavřeným koncem (kdyby čtenář chtěl). Nebavilo mě to sice tak moc jako Spasitel, Sněhulák nebo Leopard, přesto si tato série udržuje na poli detektivek nejvyšší kvalitu.

27.02.2024 4 z 5

Šeptající mrtví Šeptající mrtví Darcy Coates

Fajnová jednohubka, Darcy Coates asi nikdy nevytvoří nic převratného ale sype jednu polohororovou duchařinu za druhou a kvalitu jakž takž drží na stejné, solidním bodě.

26.02.2024 3 z 5

V zajetí divočiny V zajetí divočiny Ulf Kvensler

Kniha mě primárně bavila, je to poutavý a čtivý thriller. Souhlasím s většinou komentátorů, že konec mohl nabídnout finální třešničku na dort. Té dostaneme pouze náznak a těsně před tím, než autor potvrdí skvělý závěr, kniha skončí. Buď měl být tento náznak dotažek nebo vynechán úplně. Ale dostal jsem vesměs vše co bych si přal od Bčkového thrilleru, takže jsem spokojen.

23.02.2024 3 z 5

Dracul Dracul Dacre Stoker

Zajímavý kousek, který slouží jako fiktivní pozadí za napsáním Draculy. Kniha okamžitě zaujme líbivou prezentací, rozjezd je ovšem pomalý. Pokud ovšek čtenář překoná výpravnější úvod, čeká na ně dobře zpracovaný gotický horor.

23.02.2024 4 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

(SPOILER) Další kvalitní série do mého hledáčku, kniha má dobré tempo, jen konec mohl být víc promyšlený, moc nemusím detektivky, kdy před odhalením vrah nefiguruje jako reálná postava v příběhu.

10.01.2024 4 z 5

Smrt číhá na jarmarku Smrt číhá na jarmarku Anders de la Motte

Příjemné pokračování série, humor je stále povedený a zápletka dobře utíká

10.01.2024 4 z 5

Vražedná temnota Vražedná temnota Lisa Regan

Na jednu stranu je tohle kniha s velmi kvalitním závěrem, ale případ jako takový je až do rozuzlení relativně nuda. 300 stran člověku přijde jako práce, aby se dočkal finále, které je uspokojivé. V celku je to za mě ale zatím nejslabší kniha ze série.

23.10.2023 2 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Se Spasitelem jsem skutečně vstoupil do jízdy bezchybných detektivek. Snažil jsem se nemít Sněhuláka přechváleného a výsledek opravdu nezklamal. Každá slepá ulička, do které vás zde Nesbo navádí je stejně validní jako finální řešení, které je jednoduše geniální. Celá kapitola pojmenovaná Sněhulák, kde se vše dá dohromady a vám dojde jak skvělý plán Nesbův mozek vytrousil je prozatím nejlepší individuální kapitola z jakékoliv knihy série. A nejlepší na tom je, že celá záhada je velmi jednoduše rozlousknutelná, protože během knihy dostanete dvě velké nápovědy. Pravděpodobně nejkvalitnější detektivka co jsem četl a doufám, že stoupající kvalita je v této sérii trendem, který se udrží až do konce.

16.10.2023 5 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Poprvé dávám Harrymu Holeovi plný počet hvězd s naprosto čistým svědomím. Spasitel je kniha, kde se Nesbo spisovatelsky extrémně posunul, celý příběh je extrémně našlapaný a baví mě hravé změny pohledu mezi odstavci. Zároveň tu nejlépe manifestuje motivy a přináší dost unikátní případ i pro zkušené fanoušky detektivního žánru. Konec je také zatím top, jedno z nejlepších a nejúspokojivějších rozuzlení co jsem četl. Série Harryho Holea postupně nabírala na kvalitě a po pěti knihách můžu říct, že Spasitel je ta dokonalá detektivka, ke které to směřovalo, a doufám, že není ze série poslední.

11.10.2023 5 z 5

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Pentagram posouvá laťku knih s Harrym Holem zase o něco výš. Případ je našlapaný, konečně se tu uzávírá arch, který se táhne vícero knih a celkové rozzuzlení je skvělé. Zatím nejlepší kniha série.

29.09.2023 4 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Nemesis byl o něco slabší než Červenka, stejně to bylo ovšem fajn počtení, zvlášť konec rozuzlení se opravdu povedlo, série s Harrym Holem stále míří správným směrem.

14.09.2023 4 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Furt to není top ale druhý Harry mě bavil podstatně víc než Netopýr. Nové prostředí a vedlejší postavy byly super, děj měl větší spád a vyšetřování více zvratů. Vyšší hodnocení si zatím schovávám, věřím, že tato série má potenciál jít kvalitativně ještě výš.

24.08.2023 3 z 5