Pawlisman Pawlisman komentáře u knih

Temní ilumináti Temní ilumináti Jan Pohunek

Snažil jsem se, dřel jsem, ale toto mne tedy vůbec nezaujalo. Není pro mě, není podle mě ani zábavné a ani pěkně strávený čas.. No nic, ale někoho třeba zaujme. Měla mi jasný impuls dát již obálka. Achjo.

03.08.2021 2 z 5

Příběh jedné moskevské ulice Příběh jedné moskevské ulice Michail Andrejevič Osorgin (p)

Nebojím se za pět hvězd, je tam záblesk geniality a především originality. Neotřelé dílo, které je zbytečně nedoceněné. Sice se mi v první půli již zajídal opakovaný a z různých úhlů podaný pacifismus, ale druhá půle již přechází do větší dějovosti a na knihu budu rád vzpomínat. Hlavně se nebát příliš intelektuálně podaného popisu knihy, ne, kniha je skvělá, čtivá a nenásilnou formou vás zavede do ruských reálií v období okolo 1.svět.války. Top záležitost.

29.07.2021 5 z 5

Jihoafrické cesty Emila Holuba Jihoafrické cesty Emila Holuba Ctibor Votrubec

Proč ne, chvílemi napínavé, něco nového se dozvíte, samozřejmě socialistická verze a mapy by také mohly být více vypovídající. Tak trochu nevím komu je kniha určena, pro děti bych doporučil více dobrodružnou a čtivou literaturu.

07.07.2021 3 z 5

Jak vesmír přišel ke svým skvrnám Jak vesmír přišel ke svým skvrnám Janna Levin

Pro mě zmatečné, málo vysvětlující pro laiky. podivné odskoky, zbytečné osobní úvody ze života. Prostě se mi potvrdilo, že mi nesedí ženské pero.. škoda.

17.06.2021 2 z 5

Láska v temné ulici Láska v temné ulici Irwin Shaw

Poměrně překvapení. Slušný jazyk a zajímavě vypointované povídky. Z cca 10 ks bych hodnotil asi 2-3 jako slabší, ostatní jako nadprůměrné a chytlavé. Každá má něco do sebe a vlastní šťávu. Určitě lepší standard v povídkách, do plného hodnocení mi chybí prostě nějaký ten wow efekt či větší dokonalost expozice, jazyka, formy i obsahu :)

09.06.2021 4 z 5

Kojabaši, kočičí mistr zenu Kojabaši, kočičí mistr zenu Henri Brunel

Spíše než obsah mě zaujaly příjemné ilustrace. Obsahově jde o příliš rychlý průlet, který se vedle vás mihne jako lehký vánek a příliš toho za sebou nezanechá.

30.05.2021 3 z 5

Veselice aneb Kostlivec ve skříni Veselice aneb Kostlivec ve skříni William Somerset Maugham

3 hvězdy z 5, to je nadprůměrné hodnocení, bohužel bych knihu nedoporučil a nadprůměrná není. Maugham mě trošku nalákal dílem Na ostří nože, což je dvojnásob lepší kniha. Zde jde o změť děje a vzpomínek, jakoby se potřeboval autor vypsat sám spíše než pro čtenáře. Mimochodem, není nic horšího když spisovatel vážně popisuje spisovatelské prostředí s jejími vrtochy, kritikami, sociálními vazbami i dalším přesahem atd. Velice snadno končí pro čtenáře nudou, což je i toto dílo. Chvílemi se dílo probouzí do plynulé narativní polohy, kde je autor silný, přirozený a ve jede jako plynulý rovný tok horské bystřiny. Zde však. Změť bez koření a skutečně lze dílo stěží odporučit.

23.05.2021 3 z 5

Zlato Zlato Dan Rhodes

Moc pěkné a také moc vtipné! Takový pokračovatel Hrabala a především Steinbecka? Jen je zde ještě více humoru a více moderního pojetí. Ale podobní zewláci a podobné líné a přírodní a bezprostřední myšlenky. A příjemné vykreslení postav. No ano, fajn..umí.

17.05.2021 5 z 5

Rudý pirát Rudý pirát James Fenimore Cooper

Pomalejší a zmatenější rozjezd, přímý vrchol a závěr (až teda na to odkývání jak z Limonádového Jeo - škoda). I přesto čitelná nadprůměrná dobrodružná literatura.

09.05.2021 4 z 5

Mayday Mayday Thomas H. Block

V té době ok asi, dnes jako audiokniha a poměrně velký průšvih, to jsou ty díla a thrillery, které nepřežívají svojí dobu. Toto je vše prehistorické a není to kvalitní literatura, To ani obsahem ani formou.

29.04.2021 3 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Uff, nechte si moderní detektivky pro sebe. Pro mě sic snad sto hodinová audiokniha, ale přesto dost utrpení. Utahané, s ohromně překvapivými momenty, trochu té sexuality a brutality a samozřejmě akce. Závěrečný souboj "hrdinů" mě tak akorát dodělal. Ano, pro někoho je to pravé, ale ač se Kepler snaží jak snaží, je to vydřené a genialita pera a myšlenek některých klasických autorů chybí. Achjo.

08.04.2021 3 z 5

Tajný život knížete z Musaši Tajný život knížete z Musaši Džuničiró Tanizaki

Překvapivě čtivá a zábavný historická fikce ze zajímavého prostředí i zajímavým námětem. S ohledem na datum vzniků působí román skutečně díky moderního pojetí v kombinaci s věrohodným historickým obrazem velice působivě.

03.04.2021 4 z 5

Na ostří nože Na ostří nože William Somerset Maugham

Za mě skvělé, na hranici 5 hvězd. Skvěle čtivé, to především. Vypravěčský způsob s psychologickým pohledem a vhledem. Zprvu jsem nacházel srovnání v takovém více komerčním a moderním Dostojevským. To se postupně sice trochu vytrácelo, i tak lze ocenit skvělou psychologickou literaturu, která se skvěle line. Ale je to tak nějak stále stejné. Ani na závěr nepřichází větší gradace. Některé epizody a odnože končí jakoby naslepo a bez většího smysli pro hlavní dějovou linii. Jedna z hlavních myšlenek buržoazie proti oduševnění je vlastně na konci jen vystupňována do krátkého shrnutí pobytu o Indii. Prostě kniha působí zvláštně, skoro by se řeklo nekoncepčně a neprofesionálně. To je asi jen zdání, protože tyto jemné dotyky na pozadí - různých důležitých témat autor dozajista chtěl. Źádné gradace a okaté vypichování potřebných myšlenek, ale spíše vypravěčský tok myšlenek a slov v malebném a kultivovaném stylu.

11.03.2021 4 z 5

Výkřik techniky Výkřik techniky Thomas Pynchon

Mé hodnocení není relevantní. dočetl jsem na cca 50. stranu. Ano, možné hysterický realista je to pravé pojmenování. Jsem asi v literatuře příliš konzervativní a proto upřednosťnuji klasické umělce a literaturu. Zde jsem se ztrácel a předložený skočný styl mi vůbec opakovaně nevyhovoval, navíc ani obsahově, tedy muselo být dáno stranou.

21.02.2021 3 z 5

V melounovém cukru V melounovém cukru Richard Brautigan

Ano, nakonec se čte pěkně a je to tak amatérsky naivně dětské, až je to dobré, podobě jako výtvarný Picasso apod. Ale po přečtení je určitě dobré si přečíst i nějaký komentář odborného kritika, aby vám jednotlivé črty lépe zapadly do celkového obrázku, smyslu a podkladu. Pak to vše dává ještě větší smysl a oceníte smysl a především způsob díla. Prostě bez souvislostí může se zdáti naivně přihlouplé a nanicovaté. Naštěstí jen zdáti..

19.02.2021 4 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Za mě na pomezí 4-5 hvězd. Líbivé, člověk se na knížku těšil, ačkoliv ke kočkovému pánovi jsem si cestu hledal. Ano, trochu magický realismus. A přesně jako jinde - prostě to fantaskno a mysterično nějak nevadí a člověk ho příjemně přijímá. (ač ne vždy chápe a rozumí). Prostě ten flow je příjemný a je cítit přirozený talent. Jen mi prostě chybělo něco málo k tomu úplnému topu, co pociťuji u jiných geniálních autorů - většinou klasiků. Ale lze s klidem doporučit, nejspíše i hodně ženám. :)

10.02.2021 5 z 5

Pouze jako audiokniha, ale obsahově mi přišlo poměrně dost zajímavé, snad je to vše 100 pct pravda, to jediné bych se bál a pochyboval, jinak palec nahoru..

05.01.2021 4 z 5

Klub ranostajov Klub ranostajov Robin S. Sharma

Ouch, toto bolí. Vždy jsem u těchto knih s poselstvím dával úmyslně vyššího hodnocení, aby bylo lidem doporučeno, zde u tohoto nového díla Sharmy je to však již literární úpadek. Byl jsem dříve k literárnímu nadání Sharmy slepý, či jsem to kýčovité poselství blahosklonně přehlížel? Zde vše špatné vyplývá na povrch a navíc jsme zásobeni skvělými Sharmovými obrázky a diagramy. Oh jaký to skvělý muž s americkým poselstvím, že peníze jsou ok a lítat tryskáči na své ostrovy. Jeho děsivé vyprávění a děsivé rozhovory a obrazy s motýlky a duhami již musí snad lézt každému krkem. A pak určitě následujte další placené programy a aplikace pana Sharmy. Tímto nepovedeným dílem u mě hodně propadl a nevěřím, že by se měl ještě vyhrabat. Ano, zase přináší jiný pohled a jinou oblast rozvoje, který doplňuje jeho celkovou koncepci a dá se s mnohým souhlasit - hlavně se silou vůle a zvyku, ale okolo je takové marastu. No palec dolu každopádně... zkuste spíše starší Sharmova díla.

27.12.2020

Oliver Twist Oliver Twist Charles Dickens

Ale jo, není to žádný Dostojevskij, ale kniha alespoň dokazuje, proč se nebát klasiky. Velice dějový a často napínavý příběh "obyčejných lidí". Navíc mi přijde, že s ohledem na dobu vzniku, je Dickens v mnoha ohledech velice moderní a volí velice originální způsob vyprávění. Příběh se trošku opakuje, pak narychlo vrcholí v rodinném odkrývání a celková pravděpodobnost je sice menší, ale vše je doháněno realistickou atmosférou. Nadějné vyhlídky mi přišly kvalitnější, ale i tak lze dát této legendární publikaci i dnes palec nahoru a to o mnohém svědčí.

10.12.2020 4 z 5

Červený trpaslík – Omnibus Červený trpaslík – Omnibus Rob Grant

Ale jo, stojí to za nákup. Některá poznátky a epizody ze zákulisí jsou neocenitelné. Zároveň pár záchvatů smíchu co by se na jedné ruce spočítalo taky bylo. Problém je, že seriál je moc dobrý. Tedy kniha je stále trochu v pozadí. Navíc třetí část od solo Douga Neylora...no... pán si to trochu spletl s akčním scifi a zapomněl, že by mělo jít především o humor a originalitu. Škoda. Jinak prostě klasický a silný trpsalík..

01.11.2020 4 z 5