Červený trpaslík – Omnibus ekniha

Rob Grant a Doug Naylor, britští autoři kultovního humoristického sci-fi díla, zfilmovaného jako mnohadílný sitcom televizní BBC a v této podobě notoricky známého i u nás, nám představují své hrdiny, neohroženě se řítící vesmírem: Listera, posledního žijícího člověka, Rimmera, hologram, jenž kdysi býval člověkem a ponechal si všechny jeho odpudivé vlastnosti, Hollyho, senilní palubní počítač s IQ 6000, Krytona, popleteného mechanoida, a Kocoura, marnivého mutanta vyvinutého z kočky domácí. V jedné jediné knize nyní vycházejí všechny čtyři romány plné dobrodružství té nejztřeštěnější vesmírné posádky, jakou si jen dokážete představit. Vydání zahrnuje čtyři díly (Nekonečno vítá ohleduplné řidiče, Lepší než život, Poslední člověk, Pozpátku)....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/442368/cerveny-trpaslik-omnibus-GCo-442368.jpg 4.423

Červený trpaslík

Literatura světová, Humor, Sci-fi
Vydáno (ekniha), Argo

Kniha Červený trpaslík – Omnibus

Pawlisman
01.11.2020

Ale jo, stojí to za nákup. Některá poznátky a epizody ze zákulisí jsou neocenitelné. Zároveň pár záchvatů smíchu co by se na jedné ruce spočítalo taky bylo. Problém je, že seriál je moc dobrý. Tedy kniha je stále trochu v pozadí. Navíc třetí část od solo Douga Neylora...no... pán si to trochu spletl s akčním scifi a zapomněl, že by mělo jít především o humor a originalitu. Škoda. Jinak prostě klasický a silný trpsalík..

rr9
01.11.2020

Na seriálové zpracování to sice nemá, přesto knihu hodnotím jako silně nadprůměrnou. Čtivá, vtipná, zábavná. Klasický trpaslíkovský humor bohužel trochu kazí příliš mnoho vulgarismů, které mi sice obecně nevadí, zde se však nehodí.

Arkagas
04.09.2020

1, miluju tu knihu!
2, je to povinnost pro všechny kdo milují seriál
3, nutně ji potřebuju jako svou vlastní doma

Kdo zná seriál, dá mi asi za pravdu, že lidi se dělí na 2 skupiny - buď ho milujete, nebo nesnášíte a já patřím do té první skupiny. Všichni hrdinové, kteří nás provázeli roky po palubě trpaslíka (který má mimochodem na délku 10km) jsou v této knize stejní jako v seriálu a přesto jiní. Zatímco milovaný seriál jel hlavně na vlně humoru, díky téhle knize poznáváme víc charaktery postav jako takových a někdy mi jich upřímně bylo až líto. Nejsou tu jen ty komické a vtipné pasáže, ale i jejich strasti, smutky a trápení. Tahle kniha je dokonalá. Myslím že i hodnocení 94% na DK Vás jen utvrdí v tom, že mám pravdu ❤️
Při dočítání poslední stránky mi bylo smutno že se s nimi zase loučím...

Eridan
26.06.2020

Nekonečno vítá ohleduplné řidiče: Kniha vyšla v roce 1989, kdy měl seriál za sebou první dvě sezóny a před sebou ještě dalekou cestu. Více nebo méně v ní narazíme hlavně na epizody Konec, Ozvěny budoucnosti, Kryton, Já na druhou a Lepší než život. Některým fanouškům se kniha příliš nelíbí a musím říct, že i já jsem byl zejména první polovinou knihy překvapen. Proč? Člověk očekává seriál, ale autoři pracují s knihou a chtějí maximálně využít její potenciál. V seriálech sází na skeče a povrchní charaktery, rychlý děj. Marnivý kocour, neurotický Rimmer, pohodářské prasátko Lister a uklízecí maniak Kryton. (Ne)souhra těchto charakterů vyvolává komické situace. V knize tohle všechno samozřejmě nechybí, ale dostaneme i hlubší vhled do postav, do jejich mysli, přemýšlení a charakterů. Musím říct, že občas mi bylo Rimmera nebo Listera líto. Postavy najednou získávají na lidskosti a není to jen výplach smíchem. Myslím, že to je to, co lidem očekávajícím smích od začátku do konce nemusí sednout. Já jsem si zvykl a přijal to. Oproti seriálu se dozvíte spoustu detailů navíc (jak se poznal Lister s Rimmerem, proč se Lister upsal službě na Trpaslíku nebo proč šel do stáze). Vše je navíc propojeno do jednoho příběhu. A některé myšlenky jsou propracovány víc, než jim seriál dovolil, něco je dokonce od seriálu odlišné. Takže se nemusíte bát, že znalost seriálu pro vás bude handicapem. Doporučuje pět z pěti toustovačů!
Lepší než život: Kniha vyšla v roce 1991, kdy měl seriál za sebou čtvrtou sezónu. Zpracovává zejména díly Lepší než život, Trosečníci, Bílá díra, Polymorf a Pozpátku. První kniha byla takový remaster seriálu nebo chcete-li director´s cut. Starý dobrý obsah, plus pár nových příběhů a lehce vyleštěno do krásy hloubky knihy. Druhá kniha se vydává odlišnou cestou. Seriál v ní připomíná spíše pár ozvěn a volnou inspiraci. Fantazie autorů se jím nedává spoutat, tak jako v první knize, ale tvoří nové příběhy. Musím říct, že ani tentokrát jsem nebyl zklamán a výtečně jsem se bavil. Hold vzdávám Juanitě a Toustovači. A asi zkouknu film Život je krásný.
Poslední člověk: Kniha navazuje na Lepší než život, stejně jako Grantovo Pozpátku vydané o rok později. Každý z autorského dua měl tak jedinečnou šanci na sólo konec Červeného Trpaslíka. A za mě se to mnohem lépe povedlo právě Naylorovi. V mnohém je styl (akční jízda) a někdy i děj (uvězněni ve virtuální realitě, útěk z vězení) podobný předchozí knize. Přece jen je ale vyprávění konzistentnější a překvapivější. V Lepší než život mě bavila nespoutaná akce, u Nekonečna hlubší popis charakterů než umožnil seriál. A tyto klady si plně bere i Poslední člověk. Přidává ještě trochu epičnosti v závěru. Proměna charakterů (Lister 2, Rimmer) je nenásilná, zapadá do konceptu a vede k zamyšlení. Což je nadstavba, které předchozí díly neobsahovaly. Kochanskou jsem si oblíbil. Za n.u.n.s.j.z a McGrudera dávám 10 bodů!
Pozpátku: Autorské duo Grant Naylor se rozpůlilo a to nejen jako spisovatelské ale i jako tvůrci seriálu. V roce 1993, kdy má seriál za sebou 6 řad v něm již Grant nepokračuje a na dlouhé 4 roky má seriál pauzu, než ho Naylor vzkřísí. Ještě před tímto povstáním z popela vydávají autoři své sólo knihy. A za mě by měla být kniha Pozpátku třetím dílem tetralogie. Proč? Inu, Naylor přeci jen uzavírá příběh Trpaslíka lépe, než se to povedlo Grantovi a teoreticky by mohla kniha Pozpátku pokračovat Posledním člověkem (naopak nikoliv). Pamatuji si, že mě docela zklamalo, když jsem po Posledním člověku šel v ději zpět k Pozpátku. V knize jsou zejména seriálové díly Pozpátku, Jiná dimenze a Pistolníci z Apokalypsy. Stejně jako v knize Lepší než život je seriál jen volnou inspirací pro nové příběhy. Tempo knihy je také podobné - akční jízda bez sebemenší přestávky, snad jen na trochu toho sarkasmu cestou. Nestačil jsem se nudit, bylo to fajn. Možná jen ta jízda byla celkově méně cenzurovaná - brutálnější a sprostší. Pravdou je, že mě Nekonečno a Lepší než život bavily krapet více. Občas něco nebylo úplně dotažené - např. puberta chlapců v polovině knihy jaksi zmizela a začali se chovat dospěle. A závěr mi přišel lehce uspěchaný a ne moc věrný charakterům, které celou dobu Grant buduje. Zejména Lister se zachoval nelisterovsky. Ale autor to pak napravil, takže závěr mě pohladil.

EsoRimmer
26.06.2020

Červený trpaslík je prostě klasika, o čemž svědčí i to, že původní česká vydání byla dlouhou dobu vyprodaná.
Omnibus přináší všechny čtyři knihy ve světově ojedinělém souborném vydání. Pro jednotlivé knihy se hodnocení nezměnilo: první dvě jsou úžasné, druhé dvě trošku horší.
Výhodou omnibusu je krásné grafické zpracování. Naopak slabou stránkou je, že překlad se (navzdory dvojnásobné reedici) příliš nezměnil a je stejně špatný jako v původním vydání. Oproti seriálu obsahuje velké množství vulgarit, většina hlášek, které pravý fanoušek dokáže odcitovat zpaměti, je přeložena jinak, a zároveň obsahuje dost formálních chyb.

sharik
15.06.2020

První dvě knihy jsou naprosto výborné. Když ovšem Grant a Naylor rozdělí tvůrčí síly, něco tomu chybí (mnohem více i Naylora). Každopádně fanoušky určitě potěší, že se nejedná o přepis scénářů, ale o vskutku alternativní verzi Červeného Trpaslíka, ačkoli ze svých scénářů autoři hojně čerpají a opisují, většinou však zasazují známé scény do nových kontextů. A co hlavní, doplňují je o mnoho a mnoho nových. Další, co pro mě bylo překvapivé, je že třetí a čtvrtý díl jsou oba pokračováním dílů druhého - Grant i Naylor si napsali každý svou verzi pokračování příběhu. Ač Grantovo Pozpátku je obecně lepší, v Naylorově Posledním člověku zase oceňuji uzavřený konec, ač je ve výsledku dost nepravděpodobný a poměrně hořkosladký.

Miuško
13.06.2020

Krásne, nádherné, úžasné, prečítané, zlupnuté. Jedinou chybou krásy je ta záložka, ktorá keby mala jednoduchý rovný tvar tak by mi to viac štimovalo :)

A.lexii
02.06.2020

Konečně jsem se dočkala, krásné provedení s novým překladem, na který se moc těším!