Pawlisman Pawlisman komentáře u knih

Shopping and Fucking Shopping and Fucking Mark Ravenhill

Asi se to dá číst, chvílemi (asi 2 dějství) dokonce zajímavé a originální dialogy. Kdyby se to nějak dopilovalo a učesalo... dovedu si v divadelním podání s větší kapkou humoru představit jako succces.

19.08.2022 3 z 5

O údělu člověka O údělu člověka William Somerset Maugham

Zprvu nadšení, kdy má kniha krásný vzpomínkový nádech jako Pagnol - i s tou vůní starých časů. Později již stereotyp a příběh se nikam nehýbe. Okolo 150. strany jsem nenašel motivaci pokračovat, ačkoliv Maugham má jazyk klasicky dobrý a nadprůměrný, ale prostě tomu povětšinou nějak chybí šťáva.

14.07.2022 3 z 5

Vražda na faře Vražda na faře Agatha Christie

Nezaujalo..

14.07.2022 3 z 5

Pod africkým sluncem Pod africkým sluncem Barbara Wood

Ano, ženské pero je nezapíretelné, je te takové...přímočaře ploché bezmyšlenkovité...nevím..pro mě málo...nevidím nabitý kvaitní text s přidanou hodnotou. Knihu po nějaké době nenaplněn odkládám.

28.06.2022 3 z 5

Komturova smrt Komturova smrt Haruki Murakami

Prvnich cca 50 stran, och, jake to tempo a vytribena slova a jak jsem si liboval, ze jsem konecne obejvil meho idealniho Murakamiho. Realistickeho pri snovem zamlzenem a dokonce zabavne peru. Neslucitelne? Nikoliv. Pak vsak nastava mysticno a vse se tak zacina natahovat a ja na cca 270. Strane ztratil nadeji, ze se z toho jeste neco radneho vyklube a moje nadseni pro knihu doznalo minimalni podoby a tim i zavreni. Kniha ztraci na puvabu, zabave, tajemno nenaplnuje, vlastne nic nedela poradne a spise pak nudi...

20.06.2022 4 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Dotáhl jsem do 100. strany, pak jsem nenacházel motivaci a důvod pokračovat. Příliš málo konzistentní a přímočaré a vlastně mi to i příliš málo dávalo. Náznaky by byly, ale asi umět docenit rok vzniku a prvopočátky sci-fi mi přijde málo. Je mnoho jiných lepších knih tam venku, které čekají...

25.05.2022 3 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Nějak mi uchází, proč se tato průměrná (obsahem i perem) kniha stala takovým hitem. Nevidím tam nic nadprůměrného než dlouhavé a nezáživné čtení.

05.05.2022 3 z 5

Smrt staré posluhovačky Smrt staré posluhovačky Agatha Christie

Ani jsme nedočetl, v půlce zabalil. Málo napětí, příliš omáčky. Škoda..nepřesvědčilo me pro dnešní dobu jako čtení, které by přežilo čas a bylo pro dnešek dost aktuální či atraktivní.

28.04.2022 3 z 5

Nadace a Říše Nadace a Říše Isaac Asimov

Druhý díl jsem již, žel, nedočetl celý. Nějak mi to nepřijde kvalitní, je to rozhárané, neuspořádané, zbytečně nelehko se čte. Scifi vlastně není hlavním předmětem knih, jde spíše o obal. Jádro jsou jakési krátké detektivky / intrikářské povídky. Tedy každou chvíli začínáte poznávat nové hrdiny a postavy. To je jedna krkolomná věc, ale samotné dialogy a navazující kontexty jsou zbytečně komplikované. Vlastně ne moc zábavné nemoderní čtení. Škoda.

21.04.2022 3 z 5

Nadace Nadace Isaac Asimov

S ohledem na rok vzniku 1951 teda špička. Plné intrik a detektivních zápletek jak z Duny či Hry o trůny. Moderní přístup, ale zároveň tročku pro dnešní dobu již nemoderní způsob psaní. Tato kniha, kdyby vyšla nyní v moderním přepracovaném hávu, byla by velkohit. Pro dnešního čtenáře může působit chvílemi trošku strnule a mílo barevně a omamně.

12.04.2022 4 z 5

Erebus - Příběh ztracené lodi Erebus - Příběh ztracené lodi Michael Palin

Tak jako jo, ale strhující určitě ne. Půlka knihy výprava na jih, druhá pak o té ztracené výpravě na sever, ale o samotné výpravě tak 20 stran. Pak již pátrání a objevy. Nevím, nevím. Dočetl jsem z povinnosti. Obdivuji množství poskládaných informací, ale vlastně fantaskní kniha Terror mi dala nejenom více zážitku, ale i poznání.

25.03.2022 3 z 5

Sametový domov Sametový domov Vesna Evans - Tvrtković

Tak moudré, skutečné a plné emocí a podnětů k zamyšlení. Přečtete jedním i druhým dechem.

25.03.2022 5 z 5

To je Život! To je Život! Dan Rhodes

Rhodes mě ve svém Zlatu přesvědčil, zde však již méně. Chvílemi se mu nedá odepřít jeho nadprůměrný vypravěčský talent, někdy i kvalitní kus vtipu. Chybí však jakási urovnanost, gradace, vtáhnutí do děje, věrohodnost a přesně to vše nejvíce vyznívá v závěru díla, které je slušně řečeno odbyté jako od studenta literautury nedotažené a nedospělé. Škoda, vlastně trošku ztráta času, když po dokončení průměrného až lehce nadprůměrného díla vše na konci spadne na tlamu.

04.03.2022 3 z 5

Vlastní životopis Vlastní životopis Agatha Christie

Příjemné čtení a příjemná vzpomínka na staré dobré časy. Trošku mě vytáčel pohled Agahty, jak se jí zdálo, že byli chudí a nic neměli a jen taková průměrná nebohatá rodina. No nic, jiné časy, jiné srovnání. Také malinko škoda, jak bylo období po Druhé světové válce již jen tak hrubě prolítnuto na pár stranách a že se příliš nedozvíte o zákulisí všech těch knih a her, ale stále se dá toto příjemné počtení vřele doporučit. Už se těším ne nějakou tu detektivku :)

10.02.2022 4 z 5

Když teče krev Když teče krev Stephen King

Můj první čtenej legendární King a poměrně zklamání. Ano, tak nějak do půlky a okolo půlky umí vystavět poměrně čtivou část, ale pak čekat a nudit se a doufat, že ta snaha o tajemno ve mě na konci vyvolá nějaké emoce či mrazení? Jednak nikoliv a jednak nějak tento druh literatury považuji za ztrátu času. Předtím jsem četl také žádný intelektuální skvost - Pilíře země, nyní po Kingovi zas Životopis A. Christie a vše je za mě z pohledu literárního i čtivosti a ztajímavosti o ligu jinde. A to se nebavím o těch top ve stylu Steinbeck, London, Zweig atp. Slabé pane Kingu.

09.01.2022 3 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Přečetl jsem toho již dost, ale toto jako můj první Follet - jde o velké příjemné překvapení. Autor umí držet čtenáře pěkně v trvalém napjatém stavu a to dost přirozeně. Stále se něco děje, skoro mezi každou kapitolou jsme svědky další gradace a dalšího překvapení. Dalo by se říci, že trvalým napětím, zvraty a beze strachu o smrti důležitých postav se mi nabízí podobnost s drsnějšími Hry o trůny. Již se těším na další díl. Určitě toku děje a nabytostí událostí pomáhají časové posuny, které však vyznívají moc příjemně a bez nějaké křeči. Palec nahoru.

02.01.2022 5 z 5

Poslední půlšilink Poslední půlšilink William Somerset Maugham

Další načtený Maugham. Opět množství skvělých postřehů a myšlenek a protentokrát poměrně i dost slušný narativní příběh. Navíc založený na lákavé předloze. I přesto poté co se prokoušete hroznými prvními cca 20 stranami a přejdete k příběhu, přijde mi, že již druhá půle knihy dost vyprchává a nějak se pro mě jako čtenáře dost ztrácí zájem a příběh/autor jakoby nemá dál co nabídnout. Za mě s odřenýma ušim a 4 hvězdy, ale je to trochu jako na horské dráze.

10.10.2021 4 z 5

Kaňon celý ze zlata Kaňon celý ze zlata Jack London

Zjišťuji, že mě ty tichomořské příběhy od Londona moc neberou, tedy jsem pak přeskočil, druhá půlka z různého robrodružstí na souši již měla své kvality a čtivost. Pěkná sbírka.

26.09.2021 4 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Pouze audiokniha, ale ta byla snad slovo od slova. Chytlavé, někdy zbytečně rozvláčné, konec již jak z amerického filmu. Některé scény ve mě nebudily moc dojem důvěryhodnosti . Celkově silně nadprůměrná audiokniha hezky odvyprávěná, ale jsem rád, že knihu jsem nečetl. Ačkoliv příběh bych mohl doporučit.

22.09.2021 4 z 5

Letka 307 Letka 307 Pavel Fritz

Překvapivě dobré čtení plné akce a předevšém tichého intimního vyprávění formou deníkové zpovědi. Cítím tam talent, cítím tam kvalitní atmosféru a naději pro další knihy. Palec nahoru.

07.09.2021 4 z 5