PavlínaAlžběta PavlínaAlžběta komentáře u knih

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Moje neoblíbenější dílo od autora, které se mě líbilo od začátku dokonce. První seznámení již na střední škole a šáhla jsem po ni doma z důvodu nedostatku knih. Kundera rozhodně není vhodný pro každého čtenáře, ale myslím ,že tato kniha nepatří mezi ty těžké. Kromě samotného příběhu, který popisuje a vystihuje lidský příběh plný myšlenek, citů, tíhu života a zároveň lehkost, pocity viny, má tento autor styl psaní jedinečný až někdy dokáže odradit čtenáře . Četla jsem knih několik od tohoto mistra, ale tento román je pro mě číslo jedna od něj.

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Velmi silná kniha se silným příběhem a neobvyklým vypravěčem předválečném i přímo odehrávaným ve 2. světové válce. Kniha má hlavní hrdinku Liesel, která má těžký osud již od dětství a celý příběh je pro hrdinku zkouškou osudu. Malá Liesel nepozná svého otce, zemře ji i bratr a její matka ji odváží k novým adoptivním rodičům, kteří tlučou bídu v chudinské části města. Hrdinka zažívá hrůzy války i přátelství s mládencem židovského původů, které autor výborně vykreslil.
Děj vás opravdu strhne, je velmi čtivý se zajímavým stylem psaní i přes velký počet stran se nenechte odradit. Je pravda, že z mého hlediska na tento druh četby člověk musí mít i určitou náladu a rozpoložení. Nejde o veselé oddychové čtení, přesto román je velmi krásný.

Můra noční, předvánoční Můra noční, předvánoční Tim Burton

Zbožňuji léta Tima Burtona, takže toto dílko mě nesmělo chybět. Poeticky pojatá kniha, s verši a s klasickými krásnými ilustracemi, které nejsou nikomu cizí, kdo si v Burtonovi libuje. Příběh má kouzlo, svoji nezaměnitelnou milou identitu, morbiditu, černý humor i smutek. Musím souhlasit se všemi, co znají originál, to se nedá s českou verzí porovnávat. Toto dílko nemůže nikoho zklamat, tedy určitě ne milovníky Tima.

22.12.2017

Jak flirtovat Jak flirtovat Nina Deissler

Tuto knihu jsem koupila jako vtípek známému, jinak vážně se tato příručka nelze považovat. Pro někoho asi cenné rady, jak umět flirtovat, ale v tom případě jsou to lidé buď bez emocí, citů, charisma, inteligence, kteří se neumí projevovat ani vyjadřovat a nevím co všechno. Tahle příručka mě totiž do slova místy bavila, že jsem s musela smát, zda to autorka myslí vážně. Objevena Amerika, že se flirtuje i neverbálně. Evidentně se najdou čtenáři, kterým kniha dobře poslouží a hlavně poradí, ale jinak brak a ne rádce. I kamarád se pobavil a to byl účel.

22.12.2017 1 z 5

Nenechte svůj mozek zahálet Nenechte svůj mozek zahálet Christiane Stenger

Knihu jsem si koupila ze zvědavosti a nevím co přesně jsem čekala. Kniha obsahuje 14 kapitol, ale přesto je velmi útlá. Mladá autorka, která na začátku knihy popisuje odborně, ale i laicky co se v mozku děje, jak náš mozek pracuje, jak se skládá, v další kapitole se zaměřuje na myšlení, myšlenky, experimenty s myšlením, dále se dočtete jak může být mozek přetěžován a jak se tomu vyrovnat nebo vyvarovat, najdete rádce na efektivitu práce se svým myšlením a fungováním, dočtete se o nepozornosti, stresu a výkonu, jak ulevit mozku a vědomí od negativního, motivace, jak se rozhodovat a jak být produktivní a kreativní. Chvílemi zajímavé, chvílemi nudné, chvílemi jsem nechápala co tím autorka chtěla říci, najdete v knize různá cvičení pro váš mozek. Počtení v celku zajímavé.

22.12.2017 4 z 5

Špagety s vtipem a fantazií Špagety s vtipem a fantazií neznámý - neuveden

Tuto knihu jsem dostala společně s několika baleními špaget, jelikož tyto těstoviny zbožňuji na jakýkoliv způsob, hlavně ne jen kečup. Nadchl mě už jen formát, který je neobvyklý, podlouhlý jako balení špaget. Naprosto kreativní kuchařka, zaměřena pouze na špagety s více jak 130 recepty různých druhů, které by si člověk neuměl ani představit. Lehké recepty s krásnými fotografiemi a hlavně s ingrediencemi, které se dají u nás v Čechách sehnat. Pokud vařím špagety, vždy z této super kuchařky, která zaujme originalitou nejen vzhledem knihy, ale i spousty receptur uvnitř. Jako dárek, doporučuji, já byla nadšená

Zpověď dítěte svého věku Zpověď dítěte svého věku Alfred de Musset

Další ze světových klasik,román který mě ohromil již na střední škole, ovšem po přečtení nedávném se mé pocity a názor změnily. Francie v období přelomu 17. a 18. století, romantický historický příběh, to bylo a je moje, ovšem hrdiny jsem kdysi vnímala jinak než nyní. Z počátku mě Octavius svým filozofováním nijak neoslovil, po nástupu Brigity do příběhu jsem myslela, že knihu nedočtu. Později se konečně začínám do děje, který je zdlouhavě popisný vžívat, příběh lásky, která jak vzplanula, tak zhasne, silně popsané pocity, podezírání, touha a nakonec osamění. Jsem ráda, že jsem tuto knihu četla znovu a ano mám jiný pohled, ale stále pěkná klasika.

Zápisník jedné lásky Zápisník jedné lásky Nicholas Sparks

Asi jako poslední čtenář na světe jsem dnes dočetla knihu od N. Sparkse, Zápisník jedné lásky. Knihu jsem si přivezla z dovolené, kde jsem ji nečetla a ani po letech jsem ji nečetla, film jsem také neviděla. Co se týče romantiky, tak v tomto příběhu se na ní nešetří. Pohádková láska v dnešním světe snad nemožná, ale přesto se mě příběh docela i líbil, rozhodně neřadím knihu mezi mé oblíbené romantické knihy. Děj se nevleče a osudy hlavních postav, včetně jejich citů jsou vykresleny a popsány silně a krásně, to se nedá upřít. Námět na příběh je velmi romantický, postavený na hlubokých pocitech, velké lásce až do smrti. Každopádně knihu po druhé číst nebudu a film také vynechám.

22.12.2017 3 z 5

Etiketa - Moderní etiketa pro každého Etiketa - Moderní etiketa pro každého Ladislav Špaček

Vlastním již několik publikací o etiketě od pana Špačka a tuto nejnovější verzi jsem si pouze zapůjčila, než byla předána darem dál. Kniha je opravdu obrovská s krásnými fotografiemi, které poukáží na styl oblečení či danou situaci. Všechna ta pravidla, poučení nejen v chování, stylu oblékání, vyjadřování atd. již znám z předchozích knih a myslím, že zde je to velké shrnutí dílů předešlých. Samozřejmě se několik věcí např. ve stylu oblékání změnilo, ale jistě ne tolik. Některá pravidla nejsou už tak příliš striktní. Kniha je krásná a obrovská a jako dar si myslím udělá radost každému. Mnoho zajímavostí, které už dnešní generace absolutně neznají a možná i generace předchozí. Tuto knihu by měl vlastnit každý!

22.12.2017 5 z 5

Tvůrčí psaní v otázkách a odpovědích Tvůrčí psaní v otázkách a odpovědích Markéta Dočekalová

Samostatný díl Knihy tvůrčího psaní, který je opět výborným pomocníkem a rádcem, tentokrát v jiném slova smyslu. Kniha o 166 stran rozdělena do 10 témat od samotného úvodu do tvůrčího psaní, jak vůbec začít, o ději, postavách, dialozích, stylistiky, stylu a gramatiky, o závěrečných pracích na rukopise, nabízení rukopisů, přes autorská práva až po závěrečné smluvní a finanční záležitosti. Knihu tentokráte autorka formulovala do podoby otázek od lidí a jejich odborných odpovědí na každé téma. Kniha obsahuje 300 nejčastějších dotazů. Zajímavé počtení, ale hlavně rady od odborníka, které vás zasvětí do téma tvůrčího psaní. Výborná publikace.

Tvůrčí psaní pro každého Tvůrčí psaní pro každého Markéta Dočekalová

První díl této knihy od Markéty Dočekalové sem sháněla mnoho let, jelikož jsem měla díly další, jen chyběl první. S radostí jsem zakoupila i díl první aktualizovaný v rozšířeným vydání, který konečně opět vyšel a jsem nadšená. Opravdu rozšířené vydání s téměř 370 stranami. Jako laik a spisovatel amatér, mě knihy od autorky v mnohém pomohly a tato kniha nebo spíše učebnice je úplný základ, pro ty, kteří by se rádi prosadili v psaní, či zkusili psát, nebo se pouze dozvěděli něco o psaní. Kniha má 19 témat, které se zabývají o čem tvůrčí psaní je, popisuje teorii kontra praxe, internet, žurnalistiku, reportáže, interview, fejetony, sloupky i recenze, nekrology, psaní příběhů a mnohé další témata a rady spojená s psaním. Najdeme zde různá cvičení, použití kreativity a správné stylistiky textu, nechybí ani téma na český jazyk a gramatiku. Odborně a přesto laicky podáno. Knihu mám ráda, několikrát jsem v ni již listovala mohu jedině doporučit.

Učím se jógu Učím se jógu André Van Lysebeth

Velká škoda změny designu přebalu knihy, který je naprosto šílený. Přesto uvnitř této poučné knihy, kterou lze nazvat i příručkou či učebnicí jógy od jednoho z nejlepších cvičitelů a autorů knih o józe vůbec se doopravdy dozvíte co nejvíce o tomto druhu cvičení, které není pouhým cvičením, nýbrž i filozofií života a dnes velmi módní záležitostí. Autor naučí úplné začátečníky práci s dechem, což je v józe nejdůležitějším aspektem, vysvětluje různé pojmy, filozofické zaměření, o myšlení a hlavně o praktikovaní samotných tzv. asán - daných cviků. Četla jsem mnoho knih, ale po přečtení knih od Andrého van Lysebetha byly všechny pouhé protahování a rozhodně se nedalo naučit správnému postupu a cíle, jaký dokáže popsat a naučit autor zde. Doporučuji!

Kreativní zápisník Kreativní zápisník René Nekuda

Jak jen toto dílko nazvat od Reného nazvat? Pecka! Knížku nebo spíš zápisník, či kreativní blok, jsem si musela pořídit po zveřejnění krátké ukázky na nějakém kanále Booktubera. Velmi ráda píši povídky, eseje, ale i krátké romány různých žánrů, které dávám číst rodině, známým, kolegům apod. Geniální nápad, jak inspirovat, či probudit v sobě kreativitu, která jistě dřímá v každém z nás. Já si zápisník zamilovala a začala s ním pracovat hned, ovšem šetřím si ho, takže nakukuji postupně. René Nekuda má talent, je vidět, že on sám je obrovský kreativec, který umí a ví jak psát, jak se kreativně vyblbnout a naučit se použít nápady a využít je. Chválím grafické provedení a hlavně samotný nápad stvořit originální pomůcku.DOPORUČUJI

Dívka, která se dotkla nebe Dívka, která se dotkla nebe Luca Di Fulvio

Kniha mě nalákala jako Bestseller, při čtení anotace jsem si nebyla jistá, ale shrnu to takto: Bestsellerem byl tuto knihu asi nenazvala, ale zpočátku se mě děj velmi líbil, vtáhl mi do Benátek, které zbožňuji, postavy s jejich osudy byly velmi působivé a opravdu děj se četl velmi dobře, konečná fáze knihy se mě vlekla. Romantické pozadí, ovšem s neskutečnými zvraty a koncem, který jsem nečekala. Krutost doby středověku, nenávist k židům vystihl autor tak reálně, až zamrazí.

22.12.2017 4 z 5

Umění od počátku do současnosti Umění od počátku do současnosti Stephen Farthing

Jako milovník umění, které jsem i studovala mě bichle s 600 stranami okouzlila. Kniha je rozdělena do 6 témat 1- pravěk až 15. století, 2- 15. a 16. století 3- 17. a 18. století, 4- 19. století, 5- 1900 až 1945 a 6- 1946 až současnost. V knize dále najdete slovník odborných termínů a pojmů, citáty, ale hlavně především z každé doby, z každé kultury na tomto světě nejznámější a méně známá díla od jeskyních maleb, po sochy, či výtvarná díla autorů z celého světa. Naprosto skvěle nafocená kniha s detailními popisy, profily autorů, výřezy z daného uměleckého artefaktu, způsob vytváření děl a mnoho dalších zajímavostí, které zaujmou laika i odborníka na umění. Naprosto úchvatná kniha, kterou řadím mezi špičky svého druhu.

22.12.2017 5 z 5

Panoptikum symbolů, značek a znamení Panoptikum symbolů, značek a znamení Milan Mysliveček

Konečně se mě podařilo sehnat knihu, kterou jsem si už dvakrát půjčila v knihovně. Kniha pro milovníky historie, ale hlavně symbolů je povinnou četbou. Zajímavě pojatá kniha, která heslovitě od počátku do konce abecedy vysvětluje s obrázky významy různých hesel, symbolů, písmen, cizích i latinských názvů, jmen nejen svatých, astronomických znamení, znaky erbů, cechovních znaků, význam pojmu ďábla, anděla i člověka, a mnohé další, které by se ani do recenze nevešlo. Inteligentně, poučně vypsané a popsané. Kniha je poučná typem encyklopedie, která nenudí a člověk se dozví mnoho. Doporučuji.

Vážka v jantaru Vážka v jantaru Diana Gabaldon

Po prvním díle jsem si nemohla nepřečíst i díl druhý, jelikož na mě čeká za pár dní díl třetí. Co se týče celkového dojmu jsem po přečtení měla pocit, že díl první byl lepší, zajímavější, čtivější, ale s odstupem času jsou si knihy vyrovnané. Mnoho historie propletená politikou, která mě místy zlehka nudila, ale přesto stále děj živý, čtivý, napínavý, vše tak reálně popsané a odtrhnout se od knihy třeba i ve tři ráno se mě nechtělo. Jelikož jsem shlédla i seriál, postavy jsem si živě představovala a stále tvrdím, že je kniha pro mě lepší než zfilmovaná verze do několika dílů. Příběh vám uteče rychle a já se opět nerada loučila s hrdinkou, stylem psaní autorky, která je dokonalá a nedočkavě čekám na díl třetí, který bude pod stromečkem.

Hedvábí Hedvábí Alessandro Baricco

Hezké, poetické lehké až jednoduché či minimalistické čtení dle mého názoru nejen pro ženy. Příběh vypráví o ženatém muži z Francie, který se při svém podnikatelském cestování dostane Japonska a zamiluje se do jiné ženy. Jak píše anotace, nenaplněná láska, city, myšlení člověka, obrovská touha, bolesti a vše z života dokonale vyprávěno v tomto půvabném díle. Autor má neskutečně krásný styl psaní, některé zamyšlení jsem si musela poznamenat. Musím vyhledat, další díla od tohoto pro mě skvělého spisovatele.

Asi nejsem ženská Asi nejsem ženská Marcela Mlynářová

První zkušenost s touto spisovatelkou a myslím, že další knihy od ní vyhledávat nebudu. Humorně průměrně psaná kniha spojena s cestováním nebo spíše ve formě příručky. Čtení je opravdu velmi jednoduché, místy vtipné, ale chvílemi jsem knihu odkládala, že ji nedočtu. Neznám další knihy od spisovatelky, zda jsou lepší, ale tato mě nenadchla. Obálka je snad ještě horší než samotný děj v knize. Kniha vhodná pro ty, kteří rádi výletují.

21.12.2017 2 z 5

Andělé na dosah Andělé na dosah Lorna Byrne

Zbožňuji knihy, kde jsou hlavním tématem Andělé. Tuto novou knihu mě darovaly kolegyně z práce, kvůli dlouhodobé nemoci a já byla nadšená, ještě než jsem knihu začala číst, jelikož spisovatelku mám moc ráda a její knihy vlastním. Při čtení jsem se dozvěděla něco málo nového, každopádně mnoho témat o andělech už znám, takže pro mě nic, co by mě překvapilo. Kniha vás zavede do říše andělů, kolik jen druhů andělů existuje a jaký anděl se čím zabývá. Duchovno i andělé vás obklopí nejen v knize. Lorna má zvláštní, krásný styl psaní a dar vidění andělů, což pro mnoho lidí zní nenormálně a nereálně. V dnešním světě materialismu,zabedněnosti a spěchu není divu, takže pro tyto lidi kniha opravdu není. Lorně její zážitky věřit můžete i nemusíte, ale věřte, že každý máme svého anděla a dokážeme mu naslouchat, když budeme potřebovat a hlavně chtít a věřit.