Pavlína197 Pavlína197 komentáře u knih

Bizarní povídky Bizarní povídky Olga Tokarczuk

Byla jsem zvědavá na tvorbu současné autorky oceněné Nobelovou cenou za literaturu a když mi v knihovně přišly pod ruku Bizarní povídky, pochopitelně jsem po nich sáhla.
Styl psaní mi vyhovuje, povídky se mi dobře četly, žánr nikoliv, polovina povídek je sci-fi a utopie. Někde mi chyběla pointa, jinde se děj pěkně stupňoval. Celkově na mě povídky působily smutně a ponuře, občas mě mrazilo v zádech, vyvolávaly ve mě nepříjemný neklid.
Přemýšlím, co nám celou tou sbírkou chtěla autorka říct. Chtěla nám něco ukázat, na něco upozornit? V některých povídkách popisuje, jak dnešní společnost vypadá a v jiných, kam by se mohl svět ubírat? Nebo je to celé jen hra fantazie?

03.10.2021 4 z 5

Levandulový pokoj Levandulový pokoj Nina George

To bylo krásné!
Hledala jsem něco lehkého na čtení a tato knížka si mě přitáhla díky názvu a pěkné obálce, taky mám ráda levanduli. Nic velkého jsem od knihy nečekala a asi proto mě tak příjemně překvapila. Romantický příběh neobvykle z pohledu muže nepůsobí vůbec lacině, má hloubku a úžasnou atmosféru.
Úplně se vidím v tom křesle u okna s výhledem na řeku a její okolí, s knihou v ruce a kočkou na klíně, hrnek čaje na dosah, nechávám se kolébat vodou a uklidňovat vůní levandule, tymiánu a dobrého jídla, obklopená spoustou knih a pár dobrými lidmi...
A jako bonus dostaneme pár knižních pilulek a několik receptů na dobroty z provensálské kuchyně.
Krásný zážitek.

18.09.2021 5 z 5

Agnes a Zakázaná hora Agnes a Zakázaná hora Veronika Hájek Hurdová

K této knize mě přitáhla obálka, ilustrace na ní i uvnitř knihy jsou opravdu nádherné; přestože jsou tmavé, nepůsobí depresivně ani strašidelně, spíš snově, a pěkně doplňují text.
Pohádkově laděný, pěkně propracovaný příběh mě zaujal, líbilo se mi, jak autorka vložila do knihy své životní zkušenosti a u postav se inspirovala ve svém životě, jen toho na sto procent pohádkového konce jsem se nedočkala - doufala jsem v záchranu tatínka a ostatních poutníků.
Psychoterapeutická okénka mi přišla fajn, i když mi nic nového nepřinesla ( pár seberozvojových knížek už jsem přečetla, ale opakovaní je matka moudrosti. :-) ), neuškodí čas od času se zastavit, zamyslet se nad sebou a svým životem a odpovědět si na otázky ducha hory.
Sice mě knížka úplně nestrhla, ale na těch pěti stech stranách mi Agnes přirostla k srdci a bavilo mě sledovat její cestu.

13.09.2021 4 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Myslím, že Petra Soukupová vystihla opravdu dobře podobu dnešních vztahů. Ze svého okolí znám jen dvě opravdu funkční a spokojené rodiny. Ale čím to je? Dobou, lidmi, špatnou komunikací...?
Knížka se mi četla dobře, přímá řeč s uvozovkami mi nechyběla - bylo to jako být postavám v hlavě, poslouchat jejich myšlenky a sledovat, jak si přehrávají proběhnuté rozhovory.
No - bylo mi jich líto, všech.

13.09.2021 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Knihu jsem si vybrala do výzvy ( letos se hodí asi ke třem tématům) a opravdu to pro mě výzva byla - žánr antiutopie mi nic neříká. Naštěstí se mi knížka četla dobře, až na jednu krátkou pasáž, která pro mne byla nudná a složitá.
Zajímavá, nadčasová četba - i když jde o příběh smyšlený, působí děsivě a mrazivě, protože se zdá, že je v každé době z nějakého důvodu aktuální. Obdivuji, jak to měl Orwell promyšlené, dotažené do detailů.
Knížka mi zůstane v hlavě dlouho, vyvolala ve mně spoustu nepříjemných pocitů. Jsem ráda, že to končí se zavřením knihy, a vážím si svojí byť relativní svobody.

13.09.2021 5 z 5

Vodopády Vodopády Joyce Carol Oates

Zvláštní knížka. O zvláštních lidech, zvláštně napsaná. Příběh jako takový byl zajímavý, přesto mi čtení dalo trochu zabrat. Čas přeskakuje z minulého do budoucího, odtud hned do přítomného, klidně v rámci jednoho odstavce, stejně tak časové roviny příběhu, a člověk musí dávat opravdu velký pozor, aby se v tom neztratil. Občas jsem měla pocit, jako by knihu psalo několik různých lidí. Prostřední část mi připomínala film Erin Brockovich. Anotace je poněkud zavádějící. Opravdu zvláštní zážitek.

13.09.2021 3 z 5

A proto skáču A proto skáču Naoki Higašida

Knížka mě tak zaujala, že jsem se od ní nemohla odtrhnout stejně jako od dobrého románu. Z Naokiho odpovědí cítím zmatek, smutek, bezmoc, zoufalství z toho, že si nerozumí s okolním světem a často ani sám sobě; taky slyším prosbu o pomoc, trpělivost, pochopení a lásku; občas prosvítá naděje, že s pomocí okolí bude líp. Naoki Higašida na mě působí jako inteligentní člověk, který to má v hlavě pěkně srovnané a jeho myšlenky a vyjadřování znějí opravdu smysluplně ( až mě občas napadlo, jestli jeho odpovědi někdo neupravil). Každopádně jsem ráda, že jsem mohla nahlédnout do světa autistů a pokud má kniha fungovat jako osvěta, nechť se tak stane.

Luštěniny ze Svatojánu Luštěniny ze Svatojánu Eva Francová

Líbí se mi, jak je kuchařka udělaná - recepty jsou rozdělené podle ročních období, na jedné straně fotografie, na protější straně recept, postupy jsou srozumitelně vysvětlené. Souhlasím s autorkou, že luštěniny, ač zdravé, málo se jedí. A přitom dobře uvařené a ochucené jsou moc dobré. Několik receptů mě zaujalo a chystám se je vyzkoušet. Prima inspirace.

Posílám to dál Posílám to dál Lucie Bílá

Nejsem velká fanynka Lucie Bílé, i když v určitém svém životním období jsem některé její písně často poslouchala a mám je dodnes ráda. Nečtu bulvár, takže toho o Lucii moc nevím. Na knížce mě zaujal název a navíc se mi hodila do výzvy. :-) Lucie se tu otevřeně a snad i upřímně zpovídá ze svých pocitů, vysvětluje své názory, vypráví zážitky a to všechno je proloženo krásnými fotografiemi. Knížka se pěkně čte, což mě mile překvapilo, i když nevím, jak velký podíl na textu Lucie má - z anotace se dozvíme, že na knize spolupracovala s J. Fištejnem. Ale - celé to na mě působí za prvé jako oslava Lucie Bílé. Nepopírám, že Lucie je obdivuhodná a krásná žena ( minimálně na fotkách, osobně ji neznám), a určitě má důvod a právo být na sebe pyšná. Jenomže text je psaný v ich formě a vyznívá jako sebechvála a ta víte co... Prostě mi to není sympatické. A za druhé mám dojem, že si Lucie potřebovala vyřídit účty s těmi, kteří jí někdy nějak ukřivdili, ublížili, nebo třeba pohrdli její pomocí a dobrotou, ať už je to bulvár, únosce nebo kamarádka. Zkrátka, mám-li to shrnout, tato kniha byla zřejmě napsána pro Luciiny skalní nekritické fanoušky, pro ně bude pokladem.

Terapie sdílením Terapie sdílením Ester Geislerová

Pravda - hodně papíru a málo textu, ale zase krásná obálka. Něčemu jsem se zasmála a něco jsem nepochopila, protože to bylo zřejmě vytrženo z kontextu. Pro zajímavost fajn, avšak co se týče zábavy - žádná bomba.

04.09.2021 3 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Ach to bylo počteníčko! Baví mě, jak autorka vždycky na začátku rozehraje partii s postavami, nastíní jejich motivy ke zločinu, nechá nás sledovat jejich myšlenkové pochody, ale kdo je opravdu vrah, se dozvíme až na konci. A ty sugestivní popisy beskydských lesů, luk, kopců a chaloupek... A navíc téma ochrany zvěře... To teda bylo něco pro mě. Knížka mohla být klidně dvakrát tak dlouhá, skvěle jsem si ji užila.

04.09.2021 5 z 5

Snědla dětem sladkosti Snědla dětem sladkosti Martina Formanová

Na tuto knížku už jsem si nějakou dobu myslela, ale odpuzovala mě reprodukce obrazu na obálce. Nicméně když na mě vykoukla v knihovně, donesla jsem ji domů a pustila se do čtení. Musím říct, že jsem byla příjemně překvapená. Knížka je psaná opravdu s nadhledem, bez jedovatého sarkasmu, z velké části lehce humorně laděná, doslova mi zvedala náladu. Při splínu vřele doporučuji.

04.09.2021 5 z 5

Velké a malé v životě a ve světě Velké a malé v životě a ve světě * antologie

V sešitku najdeme básně, pohádky, povídky a úvahy dětí ve věku šest až patnáct let. Jde o překvapivě pěkné texty, zvlášť od žáků praktických a speciálních škol. Je zajímavé sledovat, jak se s věkem dětí mění náměty jejich prací.

26.08.2021 5 z 5

Křesadlo Křesadlo Petr Mika

Je jasné, že aby se tato klasická Andrsenova pohádka vešla na deset malých stránek, je výrazně zkrácená, respektive zestručněná. Myslím ale, že v této knížce o text až tolik nejde, hlavní jsou tu obrázky. Když knihu napůl otevřete, postaví se domy, stromy, lidé, zvířata... a s některými se dá dokonce hýbat.
U babičky jsme měli stejně dělanou Perníkovou chaloupku, jako malá ještě nečtenářka jsem ji milovala.

23.08.2021 4 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Dočetla jsem a jsem plná dojmů. Kdybych byla na koncertu, tleskala bych ve stoje a prosila o přídavek. Takto si jen dovoluji vyjádřit obdiv k práci autorky a knihu doporučit.

09.08.2021 5 z 5

Stellino vítězství Stellino vítězství Elinor Glyn

Tuto knížečku jsem vytáhla z knihovny po babičce s jasným záměrem splnit poslední úkol do výzvy ( v originále vyšla v roce 1913, já mám překlad z roku 1918). Ke čtení jsem zasedala s lehkými obavami kvůli archaismům a naivitě ženské prvorepublikové literatury. Archaismy mě skoro nerušily a četla jsem s mírným pobaveným úsměvem. Od začátku bylo jasné, o čem příběh bude a jak skončí, takže žádné napětí, co bude dál, žádné dumání, jak to asi dopadne. Prostě jen čtení a vypnutá hlava. Nakonec knížku hodnotím jako super odpočinkovou četbu.

02.08.2021 5 z 5

Korálky z klokočí Korálky z klokočí Naďa Horáková

Tahle knížka mě prostě bavila. Začátek je pomalý, seznamujeme se s postavami a prostředím, a když to začíná vypadat na nudu, přijde první překvapení a pak další a další a děj se pěkně zamotává. Ke konci je ale vše vysvětleno a moje čtenářská zvědavost ukojena. Líbila se mi ženská rodinná pospolitost, prostředí středověké vesnice, i to, jak děj odsýpá a přitom nestresuje. Fajn čtení.

26.07.2021 5 z 5

Soukromá tajemství Soukromá tajemství * antologie

Poslední dobou přicházím povídkám na chuť a i tyto se mi líbily. Není to nijak těžké čtení, přesto poskytují náměty k zamyšlení. A i když se jmenují Soukromá tajemství, řekla bych, že jsou hlavně o vztazích, což je pro mě vždycky zajímavé téma.

24.07.2021 4 z 5

Cilčina cesta Cilčina cesta Heather Morris

Z této knihy mám podobný dojem jako z Tatéra z Osvětimi. Cilčin osud je zajímavý a její nezdolnost obdivuhodná, ale podání Heather Morris mě za srdce nevzalo.

23.07.2021 3 z 5

Revoluce jednoho stébla slámy Revoluce jednoho stébla slámy Masanobu Fukuoka

,,Jsem přesvědčen o tom, že nejuspokojivějším životem žije ten, kdo se stará o své, dobře jí a spí a ničeho se neobává."

Knížka přesně pro mě. O tom, jak jednoduchý a příjemný by život mohl být, kdyby lidé nebyli tak chamtiví. Zpočátku trochu náročnější nezáživné čtení, ale pak už je to perla za perlou.

12.07.2021 5 z 5