pauele pauele komentáře u knih

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

V rámci trilógie Pán prsteňov tá najlepšia časť

30.10.2012 5 z 5

Ak to trochu preženiem asi to najlepšie s Tolkienovho pera.

30.10.2012 5 z 5

Za modrým horizontem událostí Za modrým horizontem událostí Frederik George Pohl Jr.

Po tom ako som bol nadsený prvou časťou serie o Heechee a krásne vymyslenom svete, mi neostáva nič iné ako nad celou touto sériou zlomiť palicu. Že druhú knihu písal pán spisovateľ na objednávku, že musel začať odkrývať tajomstvá ktoré robili s prvej knihy to najzaujímavejšie by zas až tak nevadilo. Avšak to, že celá kniha bola absolútne chaoticky napísaná, chýbalo jej úplne všetko čo by mala mať kvalitne rozbehnutá séria kníh, že nedokázala absolútne ničím zaujať, že jej potenciál bol prachsproste premrhaný to už sa odpustiť nedá. Dočítal som ju len s veľkým odporom a tam aj končím. 2* dávam naozaj len pre nevyužitý potenciál. Veľká, naozaj veľká škoda.

25.06.2012 2 z 5

Hra o trůny 2 Hra o trůny 2 George R. R. Martin

Ak som písal ku HRA O TRUNY 1, rozpačité 3*. Teraz už plných 5*. Bolo možno chybou hodnotiť knihy oddelene, ale tak som ich čítal. Pomalší rozbeh vystriedal kolotoč udalostí a dej nabral poriadne tempo. Nik nieje dobrý, nik nieje zlý. Každý má svoje dôvody (nepochybne v jeho očiach správne a oprávnené). Čiernobiely svet je preč. Takto som si to predstavoval. Pokračujeme ďalej.

16.05.2012 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Najprv som čítal knihu a tá ma nenechala chladným, naopak zaryla sa mi do hlavy tak, ako sa podarí máloktorej. Jej filmové spracovanie za sebou necháva všetky trainspottingy, requiemy a podobné zlátaniny tváriace sa ako filmy o drogách. Film, ale obzvlášť táto kniha Vám ukážu závislosť na tvrdých drogách a všetko čo s tým súvisí veľmi priamo a bez servítky.

03.05.2012

Hra o trůny 1 Hra o trůny 1 George R. R. Martin

Začiatok obrovského eposu? Menej je však niekedy viac. Dej sa rozbieha naozaj pozvoľna. Od 2/3 sa to toho dá už aj slušne začítať. Ak si príbeh udrží stúpajúce tempo mohol by s toho byť hádam aj 4* fantasy román. Politické intrigy, jednotlivé boje, celková naturálnosť. Je vidieť, že tam bola veľká snaha, ale žiaľ to stále nieje život v prostredí v ktorom sa tvári, že je naozaj tvrdý. Porovnanie zo Sapkowkého zaklínačom sa tlači na jazyk, nechám si to však až po odčítaní. Zatiaľ rozpačité 3*.

03.05.2012 3 z 5

S trilógie milénium ma najviac pohltila druhá časť. Pravdepodobne by to dopadlo inak keby som asi dva roky pred knihou nevidel Švédske filmové spracovanie. Finchera pozriem až niekedy zase za nejaký čas. Až po vzhliadnutí som sa dozvedel, že to je celá trilógia a nielen filmová ale dokonca knižná. Neholdujem knihám označovaným "BESTSELLER" Ale nechal som si čas aby spomienky na film vybledli a potom som prečítal prvú. Spomienky neboli až tak bledé a preto, kedže trojke už dochádza para ako astmatikovi dych po náročnom behu, zákonite vyhrala dvojka. Zhltol som ju za 3 dni. U mňa nevídaná rýchlosť. Po dočítaní trojky som spokojný, že som sa nechal zlákať, ale na dlhší čas mám od bestsellerov pokoj. (možno) I) 4*; II) 4*; III) 3*

26.04.2012 3 z 5

Mechanický pomaranč Mechanický pomaranč Anthony Burgess

Film patrí k tomu najlepšiemu a videl som ho veľa krát. Možno práve preto mám pocit že ma tá kniha nevtiahla do deja tak ako som si želal. Napriek tomu preklad bol znamenitý a týnovský slang mi po pár stranách prišiel absolútne dokonalý. Viem si predstaviť, že by sme si ho s mojimi frendíkmi v dobách a vo veku prisvojili.

10.04.2012 4 z 5

Sofiin svět Sofiin svět Jostein Gaarder

Filozofická časť knihy veľmi príjemným spôsobom vysvetľuje a učí historickým prameňom a smerom vo filozofii. Za túto časť dávam 5*. Nevedel som sa však prekúsať časťami ktoré sa snažili byť dejové. Nudili, otravovali, skrátka som sa nevedel dočkať kým skončia....takže za túto časť 2*. V priemere by som asi mal dať 3,5* ale reálne nemožem dať viac ako 3*.

02.04.2012 3 z 5

Nepřemožitelný Nepřemožitelný Stanisław Lem

Po Solaris som už neočakával, že ma LEM dokáže znovu tak strhnúť a nadchnúť. On je ale naozaj nepremožiteľný. Niet čo ďalej dodať .

02.04.2012 5 z 5

Bůh ví Bůh ví Joseph Heller

Vtipne poňatá alternatívna história židovského národa a biblických príbehov v období okolo kráľa Davida a jeho synov.

14.03.2012 4 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Absolútne zničujúci román. Kto hral niektorú z hier Fallout tak ich posapokaliptická atmosféra sa podobala. Stačilo privrieť oči a videl som svet ako naozajstný. To čo predviedol McCarthy v tomto diele je až bolestne reálne napísané. Pulitzerova cena sa dostala do spávnych rúk.

08.03.2012 5 z 5

Sedm let v Tibetu Sedm let v Tibetu Heinrich Harrer

Pri čítaní tohto dokumentárne písaného príbehu, som miestami nechcel uveriť, že to dokázali naozaj celé prežiť. Zvlášť v prvej polovici . Utekajú a putujú krajinou. Je pre mňa až nepochopiteľné ako sa to dalo celé absolvovať a nezahynúť. Druhá polovica miestami trochu slabšia, ale pasáž o učení dalajlámu a jeho útek ma znovu vrátil tam kdesi do ríše snov a fantázie ktorá sa naozaj stala.

08.03.2012 4 z 5