parxel parxel komentáře u knih

Stroj času Stroj času Herbert George Wells

Stroj času jsem četl v anglické lehce okleštěné verzi nicméně s pokročilou aj. Zpočátku jsem měl problém se do knihy začíst. Příběh mne zkrátka vůbec neoslovil. Naštěstí není moc dlouhý a tak jsem vydžel. Zhruba v polovině jsem se chytil a musel jsem uznat, že kniha v sobě má nějakou myšlenku. Nicméně příběh mi celkově přišel slabý.

Podle mne hodnota této knihy spočívá především v tom, že se jedná o první příběh s tématikou cestování v čase, ale jinak v podstatě nemám důvod se k ní vracet. Tři hvězdy.

12.05.2016 3 z 5

Tajemství dvou partnerů: sny a mýty Tajemství dvou partnerů: sny a mýty Jana Heffernanová

Tuto knihu jsem objevil kdysi před lety, když jsem se zajímal o práci se sny. Nyní jsem se k ní po čase vrátil.

Kniha je rozdělena na dvě části. První část tvoří úvod a seznamuje čtenáře se základními pojmy jako je archetyp, stín, bytosné Já atd. Tato část knihy je rovněž doplněna řadou příkladů z mytologie a pohádek. Druhá část se pak věnuje příkladům a doporučením, jak se sny pracovat.

Při prvním čtení jsem měl hodně co dělat, abych se do knihy začetl, protože jsem se těšil na druhou část. A vůbec první dvě úvodní kapitoly mi obě přišli takové nijaké. Pak jsem se začetl, a už jsem se od knihy nemohl odtrhnout.

Na podruhé jsem to měl přesně naopak a nejvíce jsme se těšil na první část. Mezitím jsem totiž měl tu možnost se sny pracovat prakticky a to jak ve skupině, tak ve dvojicích a tudíž pro mne druhá část, již nebyla tolik přínosná.

Kladně hodnotím, že je celá kniha podána velmi lidsky a srozumitelně. Rovněž se mi moc líbilo, jakým způsobem umí Jana Heffernanová vystihnout podstatu věci.

Naopak mi neseděli první dvě kapitoly. Nevím jak to líp popsat, ale přišli mi prostě takové rozvláčné a nijaké. Navíc mi vadilo, že se v textu několikrát objevily "reklamní" odkazy na knižní sérii Příběh cesty na sever. Bez toho bych se v obdobně zaměřené knize prostě obešel. Nicméně to jsou spíš drobnosti.

Podle mého názoru se jedná o velmi zdařilou knihu, a to i v porovnání se zahraniční literaturou. Za mě 4 hvězdy.

09.05.2016 4 z 5

Člověk hledá smysl: Úvod do logoterapie Člověk hledá smysl: Úvod do logoterapie Viktor Emil Frankl

Tato kniha mne svým způsobem zklamala. Věty typu "Lidská existence není autentická, jestli se neprožívá jako samotranscendence." apod. jsou možná dobrý pro filosofy a jiný podobný indiány, ale ne pro obyčejné lidi, protože jim nic nepřinesou. A takových vět je v této knize spousta.

Zkrátka, psát o smyslu života a utrpení lze podle mne mnohem přístupnějším způsobem. Zde to totiž z mého poheldu působí poněkud kontrapoduktivně, neboť v přečtení této knihy žádný smysl nevidím. Naštěstí má kniha pouze pár desítek stran.

Jediný přínos tak podle mne spočívá v tématu samotném, ale to mě osobně nestačí. Dvě hvězdy ani o chlup víc.

29.04.2016 2 z 5

Ochránce Impéria – Milenec Ochránce Impéria – Milenec Raymond E. Feist

Příběh z počátku pozvolna a později čím dál více graduje. Události mezi znepřátelenými rody Acoma a Minwanabi jsou postupně propojeny s osudem a budoucím směřováním celé říše. Do toho všeho to dění okolo Noci krvavých mečů, intrikaření a špiónských sítí. Prostě paráda.

Celkově se mi druhá část příběhu o Maře z Acoma líbila více než první a už i ta byla za plný počet hvězd.

28.04.2016 5 z 5

Učedník kouzelníka Čaryfuka Učedník kouzelníka Čaryfuka Antonín Zhoř

Učedník kouzelníka Čáryfuka se mi moc líbil v dětství. Kniha má úžasnou atmosféru a její přečtení pro mne bylo takové ohlédnutí za dětskými lety.

Příběh Dorotky a mořských loupežníků pro mne byl nový a nechám ho prověřit svými dětmi, až trochu povyrostou.

23.04.2016 4 z 5

Legenda o Humovi Legenda o Humovi Richard A. Knaak

Moc mne mrzí, že to musím napsat, ale Legenda o Humovi pro mne byla velkým zklamáním. Knize zkrátka chybí atmosféra původních kronik a celý děj vyznívá, jako jedno velké klišé. Podle mého názoru se jedná o jednu z nejslabších knih ze světa Dragonlance.

22.04.2016 1 z 5

Ochránce Impéria – Otrok Ochránce Impéria – Otrok Raymond E. Feist

Tato kniha je pokračováním příběhu Mary z Acoma. Ke slovu se dostává úhlavní nepřítel Mary a čtenář tak může sledovat co se děje v obou znepřátelených rodech, což knize podle mého názoru jednoznačně prospívá.

Naopak mi neseděl poněkud rozvláčný úvod. Mara v něm na rozdíl od prvního dílu vystupuje dosti pasivně a spíše je zde kladen důraz na její vztah s otrokem Kevim. Nicméně i přes tuto drobnost se děj nakonec rozjede a ke konci nabere pořádné obrátky. Za mě plný počet hvězd.

22.04.2016 5 z 5

Rokle u Rjukanu Rokle u Rjukanu František Běhounek

O této knize jsem se dozvěděl v podstatě nahoudou z komentáře na ČSFD k seriálu Válka o těžkou vodu. Jak seriál tak kniha popisují události odehrávající se v norské továrně u Rukjanu patřící společnosti Norsk Hydro Company, která jako jediná na celém světě vyráběla v období druhé světové války těžkou vodu pro jaderný program nacistického německa. Zajímavostí je skutenčost, že příběh časově začíná přesně v místě kde končí zmíněný seriál.

Samotná kniha není žádné literární veledílo, ale je napsaná takovým zvláštním netypickým způsobem. První čtvrtinu knihy sledujete příběh jedné hlavní postavy a pak děj postupně přechází z jedné postavy na druhou a k předchozím postavám se již nevrací. Závěrečnou část opět sledujete příběh jedné postavy.

Když bych měl shrnout pocity z této knihy, tak se jedná o velmi slušný špionážní román, který i přes dobu, ve které byl napsán, neztratil na čtivosti. Za mě čtyři hvězdy.

17.04.2016 4 z 5

Dveře do léta Dveře do léta Robert A. Heinlein

K této knize jsem se dostal na doporučení kamaráda, který má Heinleina moc rád. Příběh mne zaujal svou zápletkou, která ve své podstatě není až tak moc sci-fi, ale spíše běžné drama o tom, jak jeden přítel zradí druhého a připravího v podstatě o vše (snoubenku, společnost a jeho vynálezy). Do toho všeho se přimíchá špetka cestování v čase a je z toho netradiční příběh o pomstě.

14.04.2016 4 z 5

Dcera Impéria Dcera Impéria Raymond E. Feist

Velkolepý začátek úžasné ságy. Kniha v podstatě pojednává o tom, co se dělo na Kelwanu v době, kdy v Midkemii probíhala Trhlinová válka. Hlavní postava - lady Mara se ve velmi mladém věku stává paní domu Acoma a chtě nechtě se zapojuje se do hry Rady, aby zajistila přežití rodu a pomstila smrt svého otce a bratra.

Kniha má spád, je čtivá a chytlavá. Prakticky od počátku se seznamujete se světem, ve kterém hraje velmi velkou roli úcta k předkům, kodex cti a tradice. Po prvních pár kapitolách jsem se začetl tak, že jsem se takřka nemohl od knihy odtrhnout.

Na druhou stranu, by knize podle mého názoru prospělo, kdyby sledovala paralelně více dějových linií a neomezovala se pouze na Maru. Zejména nahlédnutí do nitra jejích hlavních protivníků ve hře rady by pro děj mohlo být velmi přínosné a osvěžující.

Dále jsem se v některých místech nemohl ubránit pocitu určité naivity. Například v okamžiku, kdy Mara do svých služeb najímá šedé válečníky a "náhodou" narazí na bývalého zvěda, který má síť spících agentů po celém impériu a prakticky okamažitě vstoupí k Maře doslužby, čímž Mara získá velmi silnou a nebezpečnou zbraň.

Nicméně to jsou jen drobné, až bych řekl kosmetické vady na jinak úžasné fantasy. Za mě plný počet hvězd.

04.04.2016 5 z 5

Vše, co jsme si nikdy neřekli Vše, co jsme si nikdy neřekli Celeste Ng

Jedná se v podstatě o celkem jednoduchý příběh "normální" rodiny, ovšem vyprávěný nelineárně. Současnost se mísí s minulostí a před vámi se postupně vykresluje obraz toho, co vedlo k smrti prostřední dcery. A přestože se vše od počátku jeví celkem jasně a přímočaře, tak konec tomu všemu dodá pachuť zkaženého melounu. Vynikající kniha, za mě plný počet hvězd.

31.03.2016 5 z 5

To To Stephen King

Tahle kniha se Kingovi prostě povedla. V podstatě od začátku do konce mě To bavilo i přes tu hromadu ukecenýho bláta, kterým King nešetřil. Líbili se mi příběhy postav, jednotlivé dějové linie a vůbec celkově ta atmosféra. Prostě To mi sedlo. Až budu mít náladu na nějaký knižní maratón, tak si To někdy zopakuju.

27.03.2016 5 z 5

Vládci času Vládci času Lucie Lukačovičová

Vládci času je fantasy příběh čerpající z japonského středověkého eposu, který popisuje souboj rodu Taira s rodem Minamoto.

Kniha obsahuje celkem hodně postav, což v kombinaci s rychle se střídajícími scénami nutí čtenáře, aby pečlivě sledoval, kdo je kdo, jinak se ztratí. Nicméně toto je částečně kompenzováno tím, že postavy umírají v poměrně rychlém sledu. A skutečně ušetřeno jich zůstane velmi málo.

Na knize se mi líbilo, že v podstatě neměla hluchá (nudná) místa. Prakticky od začátku do konce se pořád něco děje. Jedna scéna střídá druhou. Nemohu se ubránit dojmu, že někteří zahraniční autoři by tento příběh rozepsali do několika knih.

Jako drobné negativum vidím to, že záběr a spád knihy nedávají moc prostor pro detailnější prokreslení postav.

Za mě se jedná o slušnou fantasy. Čtyři hvězdy.

24.03.2016 4 z 5

Kniha nocí Kniha nocí Sylvie Germain

Napsat o této knize, že se vám líbila nebo, že je krásná, už samo o sobě zavání psychiatrickou diagnózou. Když se však podíváte na fotku autorky na obalu knihy, na které vypadá jako reklama na depresi, tak začnete tušit, že tu něco nahraje.

Děj knihy je v podstatě prostý. Vypráví o tom, jak do života lidí na francouzkém venkově opakovaně vstupuje válka a jiné strastiplné události. Šťastných okamžiků je pomálu a když přijdou, tak jsou mnohonásobně zaplaceny událostmi následujícími.

Pokud se do čtení této knihy pustíte, tak vás předem upozorňuji, že to opravdu není kniha pro každého. Autorka se nebojí nechat své postavy padnout, až na úplné dno, kde pozbývají poslední zbytky vědomé vůle a jsou vláčeny proudem nevědomí. Velký důraz je přitom kladen na vnitřní prožívání postav a na promítnutí tohoto stavu do vnějšího světa. Často až za hranice toho, co je reálně možné.

Ponořit se do této knihy, pro mne bylo nesmírně emočně náročné, ale stálo to za to. Z mého pohledu je tato kniha klenot, kterých není mnoho. Plný počet hvězd a ještě trochu víc.

13.03.2016 5 z 5

Baudolino Baudolino Umberto Eco

Baudolino jako postava, je pro mne taková kombinace barona Prášila a Foresta Gumpa. Je to prostě sympaťák, kterému od počátku přeje štěstí a nebojí se toho využít.

Pokud jde o samotný děj, tak jsem mnohdy pointu celé situace tušil spíš intuitivně, protože jsem neznal příslušné historické události. Nicméně to na čtivosti celého románu neubírá. Za mě čtyři hvězdy, protože tématicky mne oslovilo mnohem více Foucaultovo kyvadlo.

07.03.2016 4 z 5

Učím se jógu Učím se jógu André Van Lysebeth

Jedná se o výbornou knihu, která popisuje základy jógy počínaje dýcháním až po sérii několika ásan. Každá asána je uvedena v různých stupních obtížnosti, podle pokročilosti studenta včetně podrobných informací pro koho tato asána není vhodná, na co si dát pozor atd.

Vzhledem k tomu, že mám s jógou již praktické skutečnosti, tak tuto knihu využívám zejména pro připomenutí některých ásan nebo pro inspiraci při cvičení. Pokud by někdo jógu chtěl začít cvičit, tak bych mu doporučil naučit se základy pod vedením zkušeného instruktora a knihu používat pro doplnění.

07.03.2016

Životní cesta v zrcadle mýtů Životní cesta v zrcadle mýtů Liz Greene

V této knize autoři postupně prochází různé mýty a příběhy podle tématu, se kterým souvisí v lidském životě. Každý mýtus je vždy nejprve stručně převyprávěn a poté velmi lidsky a citlivě okomentován. I přes svůj útlý formát má kniha velmi široký záběr. Pokrývá témata od dětství, vztahu s rodiči až po dospívání, manželství, duchovní hledání a vyrovnávání se s vlastní smrtelností.

Knihu jsem četl již asi 3x a pokaždé jsem v ní našel příběh, který pro mne byl v danou chvíli aktuální a poskytl mi náhled a inspiraci pro život. Velmi se mi líbí celkové pojetí knihy a zejména způsob, jakým jsou jednotlivé příběhy komentovány.

Jedná se o jednu z mých nejoblíbenějších knih z oblasti psychologie. Jasných 5 hvězd.

01.03.2016 5 z 5

Křižáci ve Svaté zemi Křižáci ve Svaté zemi Miroslav Hroch

Kniha popisuje historii křížových výprav a vše co s nimi souviselo. Asi nejzajímavější mi přijde příběh první křížové výpravy. Když člověk vezme v úvahu, čím vším musela projít a jaké náhody rozhodovaly o jejím úspěchu, tak je to prostě fascinující příběh. Vřele doporučuji.

29.01.2016 5 z 5

Král Krysa Král Krysa China Miéville

Jednoduchá a přímočará kniha, která je inspirovaná pověstí o krysaři. Příběh mne nepřekvapil ničím novým, ale rozhodně měl atmosféru. Vzhledem k tomu, že jsem před Králem krysou četl trilogii ze světa Bas-lagu, tak mi tahle kniha přišla jako kašička pro nedošené tuleně.

19.01.2016 3 z 5

Komu není shůry dáno, dlouho duchem nebude Komu není shůry dáno, dlouho duchem nebude Arto Paasilinna

Odlehčená a vtipná kniha, která staví na zajímavém nápadu. Bohužel to samo o sobě nestačí. Knize chybí podle mého názoru ústřední zápletka, která by jí dala trochu tah na bránu. Bez ní totiž celý příběh vyzní jako sled více či méně zajímavých náhodných setkání. Za mě 2 hvězdy, čekal jsem trochu zajímavější čtení, ale pro relax dobrá četba.

30.12.2015 2 z 5