Parwana Parwana komentáře u knih

Hra o kosti Hra o kosti Elżbieta Cherezińska

Knihu z této doby, která by byla historickým románem, jsem dosud nečetla. Jedná se o dobré, svěží dílo, ačkoliv mě místy nesedl styl psaní autorky. Úvod mě namlsal, pak se ale děj čím dál víc vlekl... Patří ale k těm lepším knihám, které jsem četla. I přes menší nedostatky (překladatel si plete vlastizradu s velezradou a kletbu s klatbou, sem tam překlepy a pravopisné chyby).

21.07.2019 4 z 5

Ty, ja a tí druhí Ty, ja a tí druhí Fionnuala Kearney

Oddechovka, kterou jsem nakonec dočetla a kterou až asi nikdy číst nebudu. Neseděl mi autorčin styl psaní, na můj vkus až místy dost vulgární; celá kniha mi připomínala nepříliš dobrý romantický americký film s happyendem.

14.07.2019 2 z 5

Nikdynoc Nikdynoc Jay Kristoff

Jsem poměrně na rozpacích, jak mám knížku hodnotit. Ze začátku jsem se do knížky vůbec nemohla začít a asi na straně 96 jsem přemýšlela, že ji odložím úplně. Pak jsem tomu dala ještě šanci a prokousávala jsem se dál, až děj nabral kýžený spád a já knížku dočetla. Atraktivní námět ve stylu trošku hororovějšího Harryho Pottera (až na to, že se nejedná o školu kouzelníků, ale vrahů) by si však zasloužil lepší zpracování. Rozhodně lepší vykreslení postav a lepší korektury, které byly provedeny velmi ledabyle. Inspiracemi Benátkami, starověkým Římem, to vše dělá z knížky ojedinělou fantasy (většinou má člověk dojem, že se autor inspiroval středověkem). Nemůžu ovšem opomenout příšerné skloňování latinských jmen, to fakt trhá oči. Proto ode mě první díl dostal takové hodnocení, jaké dostal. Snad budou další díly lepší (i přes výše uvedené nedostatky mě zajímá, jak Mia skončí).

11.07.2019 2 z 5

Geekův rok - 365 zajímavostí ze světa sci-fi a fantasy Geekův rok - 365 zajímavostí ze světa sci-fi a fantasy James Clarke

Knížka má nádherné grafické zpracování, hezké obrázky, obsahuje spoustu tipů co číst, na co se dívat...Nejsem úplně čistokrevný geek (resp. nepovažuju se ani za normálního geeka, spíš čtu a hraju larpy, než bych ve velkém sledovala seriály a hrála počítačové hry, nehledě na to, že zhruba 50 % uvedených knih/her/filmů/seriálů jsem nikdy neviděla), takže nejen že nepoznám některé chyby, ale neměla jsem z knihy takový požitek jako někdo, kdo je do výše uvedeného více zažraný. U některých věcí jsem nevěděla, proč jsou do knihy vůbec zařazené, překlepům se taky téměř nikdo nevyhne. Některé věci zcela chyběly, např. film E.T. Mimozemšťan ve výčtu filmů, které režíroval Steven Spielberg. Některé věci by si zasloužily více rozvést (např. seriál Sailor Moon - alespoň pár stručných vět o obsahu, několik barevných planet dle barev námořnických oblečků děvčat mi nic neřekne). Zajímavá myšlenka, ale asi bych preferovala encyklopedii tohoto žánru jinak řazenou a lépe zpracovanou.

10.07.2019 2 z 5

Konec vodníků v Čechách Konec vodníků v Čechách Petr Markov

Skvělá oddehcovka, ideální k vodě. Z předmluvy úplně netuším, zda byla nejdřív kniha a potom film, ale film jsem viděla dřív a jeho děj se mi líbil o hodně víc než knižní zpracování.

03.07.2019 3 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Dobře jsem se pobavila, i když Muž jménem Ove byl mnohem, mnohem lepší. Ze začátku mě hlavní hrdinka dost štvala, a na jedlou sodu budu asi alergická už navždy. Nicméně knížka určitě není špatná, i když se Muži jménem Owe v některých částech dost podobá. Jako oddechovka dobrý, zvlášť pro milovníky fotbalu (mě osobně moc nebere).

01.07.2019 4 z 5

Penězoměnci Penězoměnci Arthur Hailey

Chystala jsem se na ni dlouho a nezklamala. Jednak je to výborně napsaný román, kde na konci příběhu každý dostane to, co si zaslouží, a jednak se v ní člověk dozví spoustu informací o tom, jak to funguje v bankovnictví a na burze. Autora a jeho knihy mám ráda.

27.06.2019 4 z 5

Palindrom Palindrom E. Z. Rinsky

Kniha byla jedním slovem hustá. Poměrně rychle nabrala spád a jela až do konce. Úplně mě to pohltilo. Sedí mi autorův styl psaní, místy jsem se hodně nasmála. Dala bych plný počet bodů, nebýt překlepů.

23.06.2019 4 z 5

Paní plukovníková Paní plukovníková Rosa Liksom (p)

Skvělá kniha, velmi čtivá, za jeden den přečtená. Udivilo mě, s jakým odstupem a jako by nic předkládá hlavní hrdinka válečné hrůzy druhé světové války a drsného života ve Finsku, včetně svých vlastních životních tragédií; jako kdyby vlastně o nic nešlo. Od této autorky si určitě ještě něco přečtu.

16.06.2019 4 z 5

Chování nočních motýlů Chování nočních motýlů Poppy Adams

Kniha mě velmi příjemně překvapila; po shlédnutí obálky a přečtení záložky jsem měla velká očekávání. Po prvních polovině, která byla velmi rozvláčná a já bojovala sama se sebou, abych se přinutila pokračovat ve čtení, nabrala knížka rychlý spád a kvapem směřovala ke strhujícímu konci. Jsem ráda, že jsem ji dočetla, je opravdu velice dobrá. Jedná se o výjimečný psychologický thriller; přímo před sebou vidím to ponuré viktoriánské sídlo a vědecké laboratoře. Myslím, že fanouškům Stephena Kinga by se knížka určitě líbila.

14.06.2019 3 z 5

Marie a Magdalény Marie a Magdalény Lenka Horňáková-Civade

Nádherná kniha, která velmi citlivě a neuvěřitelně líčí osudy tří žen v průběhu století. Velmi silné charaktery, strhující dějová linka, krásně napsáno (člověk přímo vidí precizní ruční výšivky, autentické kroje, zapadlou vesničku kdesi na pomezí u hranic...). Rozhodně doporučuju, ne nadarmo získala tato kniha několik ocenění... a má nádherný otevřený konec.

10.06.2019 4 z 5

Pozvánka od mafiána Pozvánka od mafiána Jiří Ovečka

Jedna z nejlepších knížek, co jsem letos četla. Kromě toho, že se četla poměrně sama a udělat denně 150 stránek fakt nebyl problém, jsem se také dozvěděla, jak to u nás chodilo v devadesátkách, a je to zde vylíčeno velmi čtivě a stravitelně. Touto knihou se skvěle krmí mozek, jinde bych takové vědomosti hned tak nezískala. Vše nakonec spěje k nevyhnutelnému konci, který je poměrně otevřený a můžeme se jen domýšlet, co se dělo dál. Čekala jsem vlemi suchopárné dílo, které po několika stranách odložím, ale byla jsem velmi mile překvapena. Nemohu než doporučit. Atraktivní téma, skvělý styl psaní, dobře, i když možná místy jen tak mimochodem vykreslené hlavní postavy. Kam se hrabou všichni Vieweghové a Hartlové tohoto světa.

07.06.2019 4 z 5

Nesvá Nesvá E. Lockhart (p)

Po přečtení přebalu jsem od knížky čekala víc. Sice byla velmi čtivá, ale přeházení časových rovin bez ladu a skladu působilo dost rušivě a místy jsem nevěděla, co si hlavní hrdinka vymyslela a co je pravda. Takže jsem z knížky byla poměrně rozpačitá. Velmi atraktivní téma, které však bylo šité horkou jehlou.

03.06.2019 2 z 5

Hračkář Hračkář Liam Pieper

I když měla knížka svoje mouchy a Adam mi přišel velmi nesympatický hned na začátku, nechala jsem se dějem knihy zcela pohltit a poslední kapitolu dočítala s otevřenou pusou. Naprosto strhující konec, který jsem nečekala, ale byl zcela logický. Trochu mě ale mrzí, že se navzdory přebalu kniha odehrává v Praze jen velmi okrajově.

31.05.2019 4 z 5

Po delší době jsem se u Jonassonovy knihy pobavila. Sice mi přijde, že se zápletky jeho knížek dost opakují (nějací lidé jsou pronásledování, utečou se spoustou peněz, dost cestují a potkávají samá lepší individua, aby nakonec stejně žili šťastně až do smrti), u Zabijáka jsem se dost nasmála a děj měl skvělý spád, knížku jsem přečetla poměrně brzy.

29.05.2019 4 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Hodně dobrá kniha, myslím, že se k ní ještě vrátím, a určitě sáhnu i po pokračování.

26.05.2019 4 z 5

Piknik u cesty Piknik u cesty Arkadij Strugackij

Skvěle napsaná knížka, velmi dobře jsme se bavila. Akorát jsem některé věci asi úplně nepochopila, takže se k ní po nějaké době ráda vrátím ;)

08.05.2019 4 z 5

Soud padlých andělů Soud padlých andělů James Kimmel jr.

Dobrý oddechovka, ale moc mi nevyhovoval styl psaní autora. Místama jsem si připadala, jako kdyby knihu psala maminka na mateřské.

07.05.2019 2 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Jedna z nejlepších knížek, jaké jsem kdy četla. Na konci jsem se i rozplakala. Velmi povedený dbeut, mohu všem doporučit.

30.04.2019 5 z 5

Cesta do Indie Cesta do Indie Edward Morgan Forster

Strhující příběh, dobře vykreslené prostředí, některé postavy (některé postavy o dost méně), zajímavé téma. Některé postavy mi příliš nepřirostly k srdci, některé pasáže by bylo možná lépe přeskočit, konec trošku vyšuměl do ztracena. Ale hlavní zápletka dobrá; hodně mi ovšem vadily poněkud přehnané a hysterické monology místních Angličanek.

22.04.2019 3 z 5