Geekův rok - 365 zajímavostí ze světa sci-fi a fantasy

Kalendář geekova roku, který den po dni připomíná a oslavuje ty nejdůležitější události výročí a dobrodružství ve světě žánrů sci-fi a fantasy. Uvnitř mimo jiné najdete: Velký třesk Teorie velkého třesku Jakým typem umělé inteligence jste právě vy? Kolik nestvůr zlikvidovala Buffy, přemožitelka upírů a její Scooby Gang? A k tomu ještě časové osy Skvělého dobrodružství Billa a Teda, série filmů s Terminátorem, snímku 2001: Vesmírná odysea, arkádové hry Pac-Man, komedie Volný den Ferrise Buellera, filmu Robocop a trilogie Návrat do budoucnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/397970/geekuv-rok-365-zajimavosti-ze-sveta-ZHu-397970.png 2.925
Literatura naučná, Hobby, Encyklopedie
Vydáno, Omega

The Year of the Geek: 365 Adventures from the Sci-Fi Universe, 2017

Kniha Geekův rok - 365 zajímavostí ze světa sci-fi a fantasy

Orlain87
08.10.2020

Krásná knížka, která je totálně znásilněná českým překladem. Doporučuji jen v originále. Sony Xbox byl opravdu vrcholem, nemluvě o špatných informacích napříč celou knihou.

Atlantis
16.09.2020

No tak tohle ne. Geekův rok je nepodarek. Nevyvedlo se tady prakticky nic. Jednotlivé mini články jsou naprosto zcestné a často to vypadá, že autor dostal téma, vygooglil si první odkaz a z něj něco vypsal. Infografiky nedávají naprosto smysl, jsou nepřehledné a často zbytečné.
A nahnilou třešničkou na tomto okoralém dortu je překlad do češtiny. Opravdu nebyl k mání jediný překladatel, který by se vyznal v popkultuře? Wolverine není vlkodlak. Ve Warcraftu nejde o příběh skřetů. Fantastická čtyřka není od DC! A spousta dalších.
Mně se tahle kniha dostala do rukou za padesát korun. I tak jsem zaplatil o třicet víc, než kolik je její reálná hodnota.

Raszkulce
29.03.2020odpad!

No .. ta grafika byla pěkná .. a to je tak vše. :-)

DennisMoore
19.01.2020

Říká se, že je dobře, když knihy ve čtenáři vyvolávají otázky a nenechají ho chladným. No, já s tím souhlasím, ovšem jenom v případě, že ty otázky nezačínají slovy "Co to sakra..." nebo "To si ze mě snad někdo dělá...", případně prostým "Panebože, proč...". Tohle je taková kniha, doslova špatná kniha, a já lituji každého, kdo se nechal nachytat a koupil ji za plnou cenu. Napřed jsem si myslel, že si tradičně zanadávám na překlad Omegy, ale výsledek tak strašný nebude - jenže on je. A není to jen tím hrozným překladem plným faktických chyb, překlepů i stylistických tragédií, ona ta kniha je pravděpodobně dost špatná i v původní verzi. Informace jsou často polovičaté, několikrát je vidět, že autor datum zvolil snad z nouze a pak semlel kdesi cosi, někdy se v textu pod titulkem píše o něčem úplně jiném, na pohled pěkné infografiky jsou často matoucí a u několika chybí popisky, co vlastně znázorňují... Takže to je po překladu druhá prohra pro Omegu - vybrala si špatnou knihu a bylo jí to jedno. Jestli ta edice opravdu spěje k zániku, za takové počiny jí to škodolibě přeju.____P.S. Původně jsem sem chtěl vypsat příklady všeho, co mě naštvalo, ale tuším, že délka komentářů je omezená a celá kniha by se sem nevešla.

banánovépyré
25.12.2019

Kniha vypada moc hezky a rozhodne se jedna o zajimavy pocin - tedy v originale. Bohuzel ceske vydani nedostalo dvakrat dobry preklad, negeek bude asi zmaten, geek rozhorcen nad podivnymi formulacemi, nepresnymi popisy a neschopnosti dohledat si zavedene ceske preklady kultovnich del. Je to skoda. Ale pokud chci vydat knihu o popkulture, musim najit cloveka, nebo aspon redaktora, ktery te popkulture aspon trochu rozumi...a ne nekoho, kdo udela z Twilight Zone Pasmo soumraku...

Parwana
10.07.2019

Knížka má nádherné grafické zpracování, hezké obrázky, obsahuje spoustu tipů co číst, na co se dívat...Nejsem úplně čistokrevný geek (resp. nepovažuju se ani za normálního geeka, spíš čtu a hraju larpy, než bych ve velkém sledovala seriály a hrála počítačové hry, nehledě na to, že zhruba 50 % uvedených knih/her/filmů/seriálů jsem nikdy neviděla), takže nejen že nepoznám některé chyby, ale neměla jsem z knihy takový požitek jako někdo, kdo je do výše uvedeného více zažraný. U některých věcí jsem nevěděla, proč jsou do knihy vůbec zařazené, překlepům se taky téměř nikdo nevyhne. Některé věci zcela chyběly, např. film E.T. Mimozemšťan ve výčtu filmů, které režíroval Steven Spielberg. Některé věci by si zasloužily více rozvést (např. seriál Sailor Moon - alespoň pár stručných vět o obsahu, několik barevných planet dle barev námořnických oblečků děvčat mi nic neřekne). Zajímavá myšlenka, ale asi bych preferovala encyklopedii tohoto žánru jinak řazenou a lépe zpracovanou.

Romcha
27.05.2019

Já zase naopak geek jsem a musím vás varovat před pořízením této knihy.

Kniha je velmi pěkně graficky zpracována. Tím však všechno její nadšení z ní končí.

Informace pro člověka, který o těchto zajímavostech ze sci-fi a fantasy ví hodně, ničím nepřekvapí a naopak ho naštve v tom, že ne všechny informace jsou tam přesné a pak začne pochybovat i věrohodnosti těch, které třeba doposud neznal (takových tam však vskutku moc není).

Naopak pro neznalé zase daného tématu se v knize vyskytuje spousty chyb a nepřesných informací (namátkově třeba strana Spider-manovi, tam by zbyly oči Stan Leemu (čest jeho pamatáce) asi jen oči pro pláč.

Pro samotné geeky jednoduše existují lepší knihy (např. Marvel, aneb co jste vše nevěděli o komiksovém zázraku apod.).

Pro neznalé koupi jednoduše z důvodu zavádějících nepřesných informací nedoporučuji.

Pak ve mně vyvstává otázka ohledně smysluplnosti a přínosem této knihy.

Hodnocení volím kvůli pěknému grafickému zpracování a chronologickému přehledu, který sedí. Víc vám to skutečně nedá a nic neodnesete. Pokud náhodou ano, nemáte záruku, že je to dobře.

Hebrey
02.01.2019

Nejsem geek, proto nedokážu knihu posoudit z pohledu člověka, který se do dané subkultury počítá nebo má k problematice nějak blíže. Pro mne to byl zajímavý náhled.

geek sci-fi fantasy

Autor knihy