Parwana Parwana komentáře u knih

Krásná Hedvika Krásná Hedvika Jožo Nižnánsky

Strašná s....a, naprosto nečitelné. Od autora Čachtické paní obrovské zklamání.

04.12.2019

Tatérka Tatérka Alison Belsham

Výtečný thriller, ač trochu nechutný, přečetla jsem jedním dechem za den čistého času. Sice byly některé zápletky předvídatelné a překlad místy kulhal, ale patří rozhodně mezi ty lepší.

04.12.2019 3 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Opět jsem byla nadšená. Skoro jsem se bála, že pokračování nebude tak dobré jako první díl, ale překonalo moje očekávání. Rozhodně doporučuju číst.

04.12.2019 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Fredrick Backman nezklamal. Naprosto skvělá, nádherná kniha, čtivá od začátku do konce. Myslím, že byla ještě lepší než Muž jménem Ove. Konec mě naprosto dostal. Nemůžu se dočkat, až začnu číst pokračování.

27.11.2019 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Velký mateřský slint, z něhož autorka vyrobila thriller, s poněkud bizarním koncem. Čekala jsem od knížky mnohem víc a strašně mě zklamala. Nedostala ode mě nejnižší hodnocení jenom proto, že zhruba ve druhé třetině knihy se konečně začalo něco dít. Ideální pro maminky na mateřské, které už přečetly Padesát odstínů šedi a teď by chtěly nějaké to vzrůšo.

24.11.2019 1 z 5

Záhada zlaté štoly Záhada zlaté štoly Vlastimil Vondruška

Na atmosféru středověku je Vondruška dobrý. I když jeho knihy nepatří mezi mistrovská díla, číst se to dá, a to i opakovaně.

24.11.2019 3 z 5

Zdislava a ztracená relikvie Zdislava a ztracená relikvie Vlastimil Vondruška

Sice je to psané trochu jednodušeji, hodně popisu a autor se místy opakuje, ale jeho knihy se příjemně čtou. Navíc pěkný příběh s temným nádechem, ale bohužel smutným koncem. Čtu podruhé a určitě se ke knížce ještě někdy ráda vrátím.

05.11.2019 5 z 5

Steve Jobs Steve Jobs Kevin Lynch

Dobře zpracovaná a velmi působivá biografie. Člověk se dozví nejen spoustu informací o produktech, které již roky dobře zná, ale i o jejich genezi, vzniku společnosti, která je vyrobila i o kontroverzní osobě zakladatele.

04.11.2019 4 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Skvělá oddechovka, ač nejsem budocí tatínek, tak jsem se výborně bavila. Z knížky je navíc patrné, kde vzal autor ústřední dvojici ze své prvotiny Muž jménem Ove.

28.10.2019 4 z 5

Co Alice neřekla Co Alice neřekla T. A. Cotterell

Neměla jsem žádné přehnaná očekávání, čekala jsem oddechovku s trochu napětí. Po přečetní mám dojem, že se zde hodně plýtvalo papírem. Nelíbil se mi styl psaní, jakým je kniha psaná, hlavní hrdinka mě začala štvát už asi v třetí kapitole, špatný překlad tomu taky moc nepomohl (papírový kornout s vodou? snad kelímek, ne?). Horší hodnocení bych dala už jen v případě, kdybych ji nedočetla.

27.10.2019 1 z 5

Morgenland - Za největším tajemstvím Třetí říše Morgenland - Za největším tajemstvím Třetí říše Richard Sklář

Nedočteno... nedalo se. Špatně psané, místama divné obraty, nezajímavé až otravné postavy a děj mě taky moc nechytil.

25.10.2019 odpad!

Králova klec Králova klec Victoria Aveyard

Spoiler alert

Nejslabší díl celé série, teda alespoň zatím. Začátek se nesnesitelně vlekl, až jsem měla nutkání knížku odložit, protože se tam vůbec nic nedělo. Mare úpěla v řetězech a Maven si na ní honil triko. Pak se to sice rozběhlo, ale v polovině jsem vytušila následující hlavní zápletku, tj. Evangelininy zmařené zásnuby (na to by nepřišel jenom dement) a vzápětí jsem očekávala ty stejné z prvního dílu, na které nakonec došlo (nebohý čtenář s napětím čeká, kdy Mare Cala zabije za to, že se kvůli ní trůnu, klenotů ani katedrál nikdy nevzdá). Po přečtení tohoto veledíla nevím, jestli mám brečet, nebo se smát. Co se týče řemeslného zpracování, žalostná bída. Netuším, zda je i originál tak špatný, nebo je na vině překladatel, ale velmi často se objevovaly hrubky, stylistické chyby a rozvláčný až stupidní styl psaní (dialogy na facku, zbytečná melodramata). Místy jsem se opravdu smála, a bohužel i v situacích, kdy se to nehodilo. Autorka pomalu ale jistě vykrádá sama sebe, recykluje již použité zápletky (Cal opět zaslíben Evangelině, nevídáno) a celá kniha místy začíná připomínat béčkovou telenovelu se špatným koncem. První díl celé série byl boží. Druhý díl už mi přišel slabší a kdyby autorka spojila druhý a třetí díl dohromady, vůbec nic by se nestalo. Po přečtení se dostavila neskutečná úleva. Doufám, že čtvrtý díl bude kvalitativně lepší. Jinak ho přejedu rychločtením, protože mě zajímá, jakým směrem se zoufalí protagonisté vydají (Mare by mohla být královnou, vyvraždit Samosovy, a následně jí v náručí umře Cal, když mu sdělí, že je těhotná). Na slovní spojení blýskající holčička už jsem alergická. Kniha ode mě nedostala nejnižší hodnocení jenom proto, že jsem se přinutila ji dočíst. Jsou mnohem lepší fantasy, a naštěstí jich není málo.

23.10.2019 1 z 5

Člověk je vinen Člověk je vinen Helena Veličková

Takové milé pohlazení po duši, i když na pozadí smutných historických událostí. I přesto dokázala autorka jemně a citlivě (a velmi čtivě) zpracovat. Nehledě na to, že povolání protagonistů a prostředí kaváren je mi blízké. Zhltnuto za dva dny.

17.10.2019 4 z 5

Čtenářský klub slečny Lucie Čtenářský klub slečny Lucie Emma Davies

Nejdřív to vypadalo jako milá kniha o knihovnici, která má ráda svoje povolání a dělá pro své čtenáře něco ve volném čase. Vylezla z toho sračka. Špatně psané dialogy, špatně použité obraty a chyby, chyby stylistické taktéž, takže je zřejné, že ani s korekturama si nikdo nedal práci. Chtěla jsem ji dočíst, abych se dozvěděla, kam se postavy nakonec doplácaly, ale když se Collum na jedné stránce 5x křenil, musela jsem odložit, nedalo se to. Škoda materiálu.

17.10.2019 odpad!

Zdráhavý věštec Zdráhavý věštec Keziah Frost

Krásná a milá odpočinková kniha, takové pěkné pohlazení pro duši. I když mě téměř celou dobu čtení neskutečně s*ala Carlotta a té holčičce, která s Ivy hodila o zem, bych zakroutila krkem.

12.10.2019 4 z 5

Čarodějnice - Láska, která vedla ke zradě Čarodějnice - Láska, která vedla ke zradě Mari Griffith

Dobré a čtivé, moc hezky zpracovaný historický román.

09.10.2019 3 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Knížka měla dobré ohlasy a recenze, nehledě na to, že Kateřina Tučková je jednou z nejznámějších a nejoceňovanějších spisovatelek současnosti. Proto jsem měla od knihy velká očekávání. Kniha se po dvou kapitolách začala ubírat úplně jiným směrem, než jsem čekala; myslela jsem si, že se děj bude točit víc kolem bohyní - o tom, jak žily, jak léčily apod., což se dělo pouze v prvních dvou kapitolách.Valná většina knihy pojednávala o sepisování habilitační práce, komunistických praktikách a vypravěččině lesbickém poměru, který to měl celé asi dokreslit. Valnou část knihy tvoří různé fiktivní písemnosti, dopisy, posudky... Je toho tolik, že se v tom nedá vyznat. Autorka navíc nesmyslně skáče v čase a v různých rovinách, takže bylo těžké se dobrat, kde se člověk momentálně nachází a koho se kapitola týká, nehledě na to, že přes množství materiálu a jednotlivých kapitol jsem v pátém díle nepochopila zápletku z druhého dílu apod. Sem tam špatně napsané slovo z nářečí nebo hrubka (píše se harpyje, nikoliv harpie...a takových bych našla víc). Nebylo to špatné, bylo to čtivé, ale čekala jsem mnohem víc. Ideálně knihu, z níž čiší lidová moudrost bohyní, která Vás požene na Kopanice, obléct kroj, dát si pálené a splynout s místní komunitou. Nehledě na to, že k tomuto regionu mám i osobní vztah, protože jsem se tam narodila. Snad bude Vyhnání Gerty Schnirch o něco lepší...

07.10.2019 3 z 5

Modrý motýl Modrý motýl Camilla Grebe

Dobrý thriller, podobné knížky mám ráda. Zpočátku to byla nuda, pak se to slušně rozjelo. Místy jsem ovšem nevěděla, co je pravda a co výmysly hlavní hrdinky. Nehledě na to, že mě nektěré postavy dost štvaly. Peter tím, jak na všechno kašlal a setrvačně ubližoval lidem kolem sebe, protože "on je prostě takový". Hanne tím, že si nechala od svého sebestředného despotického muže v páprdoidní pletené vestě neustále s*át na hlavu a stále dokola konstatovala, že by s tím měla něco dělat, ale asi to neudělá. Rodinný background hlavní hrdinky mohl být ještě trochu víc propracovaný. Taky jsem nepochopila, proč vlastně zabila toho tělocvikáře.

30.09.2019 3 z 5

Je to jinak, mami Je to jinak, mami Tamara Tainová

Měla jsem od knížky velké očekávání, které bohužel nebylo naplněno. Autorka si ukousla větší sousto, než mohla sníst a některé věci nezvládla.
1)Netuším, kde se příběh odehrával. V Česku? Na Slovensku?
2)Nářečí babičky hlavního hrdiny byla zpotvořená slovenština, nikoliv prapodivné nářečí, které si babička vymyslela.
3)všudypřítomné slovo sexovat, které nesnáším.
4)velmi přehnaný konec dovedený do absurdního závěru.
Navíc je z knihy až příliš poznat, že se jedná o román o mužích, který napsala žena - takto by to totiž žádný muž nenapsal a použité fráze hrdinům do úst nikdy nevložil. Přečteno za dva dny, ještě že tak.

27.09.2019 2 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Jedna z nejlepších knížek, jaké jsem kdy četla. Skutečně nádherný příběh znamenitě podaný. Krásná kniha, i když místy krutá a hodně smutná, nechybělo málo a poplakala bych si. Nevím, zda se k ní ještě někdy vrátím, když už vím, jak dopadne; snad pro ještě lepší pochopení děje. Každopádně nemohu než doporučit. Je opravdu tak skvělá, jak se o ní říká a píše. Už se těším, až si přečtu další autorčina díla.

25.09.2019 5 z 5