Morgenland - Za největším tajemstvím Třetí říše

od:


KoupitKoupit eknihu

„Nevěř všemu, co vidíš. I sůl může vypadat jako cukr.“ Nevinně vypadající telegram oživí vzpomínky na jednu letní studentskou brigádu před téměř třiceti lety. Odpověď na telegram způsobí zemětřesení nejen v samém srdci Evropy, ale odkryje také mnohem starší souvislosti, patřící k nejstřeženějším tajemstvím třetí říše. Průsečíkem všeho je prastará, až mystická oblast s původním názvem Morgenland… Rudolf Honig, veterán z první světové války, je prostý vesnický kovář ve vesnici Malá Morávka v Jeseníkách. Koncem druhé světové války i u něj doma dojde ke krveprolití, které zásadním způsobem zasáhne do zbytku jeho života. Je zajat, ale před postupující frontou se mu podaří i se svým věznitelem, důstojníkem SS, uniknout. Oba jsou ranění a několikrát přežijí svou smrt. Cesty osudu je vedou do přísně utajené továrny na území dnešního Polska, kde sídlí Vůdcova poslední naděje – zbraň odplaty. Konec války je zastihne na druhé straně Hrubého Jeseníku, nicméně pořád jako oko v hlavě střeží tajemství, svěřené jim nejzáhadnější ženou třetí říše. Ono tajemství v paralelním příběhu prosákne i do dnešních dní a protne se ve vzrušujícím závěru. Většina osob a událostí, vyskytujících se v příběhu, jsou výplodem autorovy fantazie. Ledaže…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/377480/morgenland-za-nejvetsim-tajemstvim--Sfy-377480.jpg 3.719
Žánr:
Romány, Thrillery, Literatura česká
Vydáno:, Cosmopolis
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (8)

Přidat komentář
Rade
10. října

Velké zklamání.
Téma zprvu zajímavé, dějinné fikce mám ráda. Způsob psaní už mi přišel mnohem horší. Ve Vile na Sadové a v Andělu smrti jsem brala ostravský šmrnc jako plus, tady mi to už dost vadilo. Pokud mluví ostravsky i důstojník SS (samozřejmě v překladu), je to dost zvláštní. Střídání krátkých kapitol i času, podrobné líčení všeho, co kdo snědl, co všechno během dne řekl, čím si umyl hlavu… To, co jsem v předchozích knihách brala jako originální zvláštnost, tady mě to neskutečně rušilo. Jasně, že v průběhu dne říkáme stovky nepodstatných vět, ale v knize bych přeci jenom čekala aspoň menší zkratku, jinak děj zoufale přešlapuje na místě, přičemž zrovna v této knize jsou děj a akce dost podstatné. Navíc autor se v obrovském množství podrobností sám ztrácí, ráno má Nicole rezavé vlasy „jako vždy na dva copky“, odpoledne tentýž den tmavé do drdůlku, o pár stránek dál rozježené černé, nakonec přímo havraní….
Čím dále příběh pokračoval, tím více jsem kroutila hlavou. Historická část, která mě zprvu celkem bavila, se překlopila v neutuchající sled pochmurných obrazů, plných naturalisticky vylíčených scén s nijakým vyzněním. Ano, válka je krutá, ale tady mi to líčení zmaru, zmrzačení a smrti, bez jakékoliv naděje přišlo už poněkud samoúčelné.
Současná linka v závěru nabrala až komediální ráz, přestože děj byl vlastně vážný, konverzace mezi postavami v podobě vtipných hlášek, a to i ve chvílích dramatických, mně opravdu moc vadila.
Linka EU, zapojení Jeana-Claude J. a Angely M. s výkřikem „My to zvládneme“ byla už vyslovená groteska, snad chtěl autor čtenáře pobavit, ale ve spojení s historickou válečnou depresivní linkou to bylo jako pěst na oko.
Bláznivý zmatený závěr mě přinutil hodnocení ještě snížit. Už dlouho mě žádná kniha tak neotrávila, jako tato, bohužel. Jen proto, že odpad knihám nedávám, je to za jednu… :(

Kačudovič
05. září

Velmi příjemné překvapení od (pro mě) doposud neznámého autora. Jen tak dál.

Pejsek007
03. září

Já byl tedy s knížkou hodně spokojen. Hlavně s historickou linkou a jejími hlavními hrdiny, které tedy autor vůbec nešetřil. Ale prostě ta doba musela být šílená, a to pro všechny její účastníky ze všech stran konfliktu, bestialita lidí a doby měla výrazně navrch nad lidskostí. Určitě se teď někdy musím podívat do Malé Morávky a třeba tam i někde narazím na "zarámovanou studnu".

lenka31
03. září

Kniha mě celkem zklamala, dle názvu jsem očekávala trošku něco jiného. Použití nářečí v dialozích mezi postavami, kdy jeden z hrdinů (Jarek) pocházel z oblasti Jeseníku (Malé Morávky) mi nelahodilo oku. Každopádně čtenáře, kteří mají rádi sci-fi literaturu, kniha jistě potěší.

ještěrka38
27. srpna

Pro mě velké zklamání. Vůbec žádné napětí, nuda...čekala jsem daleko víc.

porcelainswan
04. srpna

Napínavá kniha od začátku dokonce, čtenář je donucen ji přečíst na jeden zátah. Pro milovníky válečných konspirací, prostoru Jeseníků, ideální volba, nebudete se nudit.

krtecek_1
08. července

Tato kniha byla první, která mne zaujala více současnou linií příběhu oproti "historické". Musím vyzdvihnout autorův smysl pro humor pro odlehčení napjatých situací. Za mě 4*.

astroweb
11. června

S napětím jsem očekával další dílo autora, minulé dva romány se mi líbily o něco více. Tento není špatný, zajímavý námět, ale pro mě dosti zmatené předivo postav.

TIP: Máte rádi Databázi knih? Podpořte ji v Křištálové lupě (Zájmové weby) - hlasujte zde.

Štítky

druhá světová válka (1939-1945)

Autor a jeho další knihy

Richard Sklář

Richard Sklář
česká, 1968

všechny knihy autora

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených2x
v Přečtených27x
v Čtenářské výzvě7x
v Doporučených2x
v Knihotéce29x
v Chystám se číst39x
v Chci si koupit7x