Morgenland - Za největším tajemstvím Třetí říše

kniha od:

Morgenland - Za největším tajemstvím Třetí říše https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/377480/bmid_morgenland-za-nejvetsim-tajemstvim--Sfy-377480.jpg 3.1 68
Koupit Koupit eknihu Bazar

„Nevěř všemu, co vidíš. I sůl může vypadat jako cukr.“ Nevinně vypadající telegram oživí vzpomínky na jednu letní studentskou brigádu před téměř třiceti lety. Odpověď na telegram způsobí zemětřesení nejen v samém srdci Evropy, ale odkryje také mnohem starší souvislosti, patřící k nejstřeženějším tajemstvím třetí říše. Průsečíkem všeho je prastará, až mystická oblast s původním názvem Morgenland… Rudolf Honig, veterán z první světové války, je prostý vesnický kovář ve vesnici Malá Morávka v Jeseníkách. Koncem druhé světové války i u něj doma dojde ke krveprolití, které zásadním způsobem zasáhne do zbytku jeho života. Je zajat, ale před postupující frontou se mu podaří i se svým věznitelem, důstojníkem SS, uniknout. Oba jsou ranění a několikrát přežijí svou smrt. Cesty osudu je vedou do přísně utajené továrny na území dnešního Polska, kde sídlí Vůdcova poslední naděje – zbraň odplaty. Konec války je zastihne na druhé straně Hrubého Jeseníku, nicméně pořád jako oko v hlavě střeží tajemství, svěřené jim nejzáhadnější ženou třetí říše. Ono tajemství v paralelním příběhu prosákne i do dnešních dní a protne se ve vzrušujícím závěru. Většina osob a událostí, vyskytujících se v příběhu, jsou výplodem autorovy fantazie. Ledaže…... celý text

Komentáře (28)

Komentáře 28 Recenze 3

sodmic
sodmic
04.08.2023 3 z 5

Ač téma třetí říše mi není blízké, tato kniha se četla velmi dobře, ale je to "těžké" čtení

HerrPilot
HerrPilot
16.07.2023 4 z 5

Knihu jsem zakoupil pod dojmem anotace na jistém serveru s ojetými knihami, abych zase měl nějakou válečnou alternativu do vlaku (po Tisíc sluncí od Scarrowa, která se mi líbila), a po přečtení zdejších komentářů se má očekávání propadla natolik, že na ně musela naběhnout parta ostravských horníků.

A ono překvapivě se mi to četlo dobře, byť první polovina drhla způsobem, jakým dobře navazelínovaná prdel nedrhne. Současné i minulé postavy mi byly sympatické (možná proto, že do Ostravy velice často dojíždím a tak nějak rubikovsky mi do toho zapadly), atmosféra se místy zahustila takovým způsobem, že do potravinového NUTRI-SCORE by museli přidat další písmeno a ocenil jsem také napojení této knihy na lore/kontext, vybudované kolem oné domnělé nacistické tajné zbraně (pro jejíž existenci v reálu nejsou pražádné důkazy, leč to některé neodradí; schválně nechť případný zvědavý čtenář tohoto komentu pogooglí Rudolfa Lussara).

Během čtení jsem vypouštěl faktografickou správnost předkládaných informací a bral to celé jako skutečně alternativní historii (tedy takovou, v níž jsou polští partyzáni v Breslau, kde skutečně funguje další kvazi nacistická tajná zbraň- Die Glocke a kde američtí piloti po válce skutečně spatřují neidentifikovatelné vzdušné věci). Možná nacistické tajné zbraně zde mohly mít větší roli, ale někdy i cestu dvou literárních mrzáků je zábava pozorovat (důraz na literárních)

Oproti Tisícu sluncí je tato kniha pomalejší, není zde nonstop akce jako v Lidlu a postavy mi připadají životnější, než v TS. Společným pojítkem obou knih by snad mohl být závěr, vedený do ztracena (ano, události z konce války zde NEMAJÍ dopad na budoucnost, resp. budoucnost zde není výrazněji odlišná od toho, co se po válce skutečně dělo).

Za závěr, pomalejší rozjezd a jednání postav leckdy nelogičtější, než jednobarevná Rubikovka, strhávám 1,5* a díky pozdější čtivosti zaokrouhluji na 4.

P.S. Nezaregistroval jsem, že by nějaký zdejší SSman mluvil ostravským nářečím (jeden po určitou dobu mluvil takovou tou popkulturní čěmčinou, známou z Alles Gute!)


Stromm
Stromm
10.05.2023 3 z 5

Mám z toho dost rozporuplný pocity. Úvod je vyloženě navnazující, pak to ale začne dost ujíždět především v té moderní dějové linii. Tak pořád čtete a čtete, na konci to do sebe teda celkem pěkně zapadne, ale stejně se nevyhnete pocitu, jestli se tohle téma nedalo odvyprávět trochu jinak. Závěr byl dost vláčnej. Takže s tím hodnocením to za mě bude někde kolem středu.

Čtenářka73
Čtenářka73
04.04.2021 1 z 5

Od Richarda Skláře jsem četla Vilu na Sadové, která mě hodně bavila, a její dvě pokračování, ta už s o něco menším nadšením. Chtěla jsem zkusit něco dalšího, ale Morgenland mě vyloženě zklamal. Začátek vypadal slibně, alternativní historii mám docela ráda, jenže postupně tam autor spletl páté přes deváté, historii, konspirační teorie, válečné i neválečné zabíjení a mrzačení, sexuální zneužívání lidí i slepic. Většina postav jedná dost nelogicky a neuvěřitelně a u většiny z nich mi nesedí ani rádoby vtipné dialogy. Dočetla jsem jen proto, že nerada odkládám knížky a doufala jsem, že na konci do sebe všechno zapadne a pochopím, o co vlastně šlo. Ale nestalo se :-(

jarmila6295
jarmila6295
02.07.2020 5 z 5

Kniha mne velmi bavila, klidně bych četla pořád dál a dál...

Kerberos
Kerberos
14.02.2020 3 z 5

Celkem zklamání,určitě jsem čekala víc.Četla už jsem od Skláře dě knihy a obě byly lepší.

PepaS409
PepaS409
22.01.2020

Tak tahle kniha mne moc neoslovila. Technicky vzato - jak jednonohý naporcuje zabité nepřátele a spálí je v peci na chléb? Překombinovaný děj na hranici reality a fantasy. Nicméně - jiné knihy autora mne moc bavily:-)

Eicherik
Eicherik
12.01.2020 5 z 5

Morgenland v sobě skrývá příběh, který mě velmi bavil. Minulost zde střídá současnost. Postavy jsou osobité, zajímavé a některé velmi sympatické, včetně jedné psí. Vyprávění je to mnohdy kruté, často lidské a občas vtipné. Téma prozrazovat nebudu, ale z náznaků je zasvěceným čtenářům od začátku jasné. Působivá atmosféra zde upozaďuje některé historické nebo "technické" nesrovnalosti. Také se mi líbí, že všechny hlavní postavy jsou "dohrány". Na závěr zbývá jen dodat: "Studna je zarámovaná!"

stju
stju
11.12.2019 1 z 5

Měla jsem docela velké očekávání, ale abych se neopakovala, plně souhlasím s komentáři od Camel-9 a Parwana. Navíc mi vůbec neseděl styl autorova vyprávění.

Camel-9
Camel-9
03.12.2019

Tato kniha mě nezaujala, zapletený příběh a prolínání dvou dějů - jeden ze současnosti a druhý z období druhé světové války. Nic moc.

Parwana
Parwana
25.10.2019 odpad!

Nedočteno... nedalo se. Špatně psané, místama divné obraty, nezajímavé až otravné postavy a děj mě taky moc nechytil.

mata57
mata57
01.08.2019 4 z 5

Celkem čtivá kniha. Trocha alternativní historie, záhad Sovích hor a kupa epizod z putování dvou, před koncem II.s. války osudem spojených mužů . V paralelní současné dějové linii na čtenáře čeká hodně zamotaný příběh týkající se až existence EU. Kniha má i své hlubší pasáže týkající se událostí těsně před a po osvobození. Hodně dobrého čtení na relax.

jiri77
jiri77
16.04.2019 1 z 5

Na knihu jsem se hodně těšil ale zklamala mě. Děj mě nebavil a do čtení jsem se musel neustále nutit. Jediným plusem knihy a díky tomu jsem ji přečetl ,bylo zasazení příběhu do Jeseníků.

MMacicekk
MMacicekk
26.03.2019 3 z 5

Tato kniha měla velký potenciál, který bohužel nebyl vůbec naplněn. Propojení druhé světové války s dějovou linkou odehrávající se v současnosti působilo zpočátku velmi atraktivně, ale autorovi se nepovedlo zpracování. Často jsem se nudila a zároveň tak i nutila do čtení. Autor mi bohužel svým stylem psaní vůbec nesedl a pochybuji, že ještě někdy zkusím nějakou jeho knihu.

veronika5179
veronika5179
28.02.2019

Líbila se mi autorova Vila na Sadové, proto jsem sáhla po téhle knížce, téma války mne zajímá a byla jsem zvědava. Bohužel, zklamání. Prvních 100 stran se vyvíjí zajímavě, postavy jsou kvalitně vykreslené, prostředí taktéž, nicméně poté je to spíše lahůdka pro fanoušky sci-fi a konspiračních teorií.

Boby17
Boby17
19.02.2019 3 z 5

Tak jsem na velkých rozpacích. Knížka se četla dobře, ale čím více se blížila ke svému závěru, tím více byl popisovaný děj nepravděpodobný a ve výsledku i fakticky nemožný. Německé Breslau se stalo polskou Vratislaví až po válce, takže široce rozvětvené hnutí polského ozbrojeného odporu je pitomost (viz komentář ZdeňkaW). Likvidaci pozůstatků násilné události na dvoře u Marty si fakticky nedovedu představit - jak z hlediska množství prolitých tělních tekutin po dvoře, tak následné "kremace" v peci na chleba. A to prosím jednonohým invalidou. Také mi uniká odpověď na zásadní a kardinální historickou otázku, jak se představitelé válečné linky příběhu vyhnuli následnému (a hodně důslednému) odsunu Němců z Československa. No a slovácké nářečí v Jeseníkách, tož to je teda věc! Mrzí mě to velice, protože příběh měl potenciál, ale více než tři hvězdy dát nemůžu.

ufounseztratil
ufounseztratil
10.02.2019 3 z 5

Oceňuji, že vznikla nová česká kniha zabývající se něčím jiným než milostnými vztahy ( v menší míře i zde). Nicméně, druhá dějová linka (v současnosti) mi připadala slabší a víceméně zbytečná. A co bych vytkla nejvíce je autorovo vyžívání se v brutálnosti, chápu, že k poválečné době to patřilo, jenže tady už to hraničí s masochismem autora a v současné dějové lince to bylo úplně zbytečné. A co úplně zkazilo "historický" ráz knihy byl dosti zvláštní konec Adolfa Hitlera.

Devil-Ivet
Devil-Ivet
25.12.2018 4 z 5

První kniha s tímto autorem a zpočátku jsem se velmi rychle začetla. Byla jsem překvapena jeho barvitým a peprným stylem psaní, ale po několika stránkách to bylo únavné. Část z minulosti byla zajímavá, jen jsem některým věcem nechtěla věřit. Přesto jsem byla překvapena, jak se to propojilo s přítomností a celé se to četlo celkem dobře. Ještě se podívám po jiných autorových knihách.

ZdenekW.
ZdenekW.
15.12.2018

Je škoda, že autor historických románů má tak velké mezery ve znalosti historie. Neustále v knize hovoří o tom, že se děj odehrává v Generalgouvernementu, a přitom jeho západní hranice je od Breslau asi 300 km směrem na východ. A proto taky přítomnost polské podzemní armády na území Dolního Slezska vyzní poněkud směšně. Dalším takovým rušivým bodem je použití nářečí z oblasti jižní Moravy v Malé Morávce.

kikies
kikies
16.10.2018 2 z 5

Nejdříve jsem se na knihu hrozně těšila. Atraktivní téma, historie říznutá různými spekulacemi a teoriemi, dávné tajemství a k tomu krásné, blízké a poměrně známé prostředí Jeseníků a Ostravy... No, nadšení postupně upadalo. Neuvěřitelně, ale opravdu neuvěřitelně zdlouhavá líčení nepotřebných detailů, nereálná schopnost hrdinů (ve všech časových rovinách) překonat kdejakou potíž, přežít snad stokrát svou smrt a milion nehod. Jako vážně - nevadí mi dlouhé příběhy, nevadí mi naturalistické popisy válečných útrap, ale tady je toho najednou všeho moc. O té linii odehrávající se v Bruselu radši ani nemluvím... Mohlo to být super čtení, ale něco se pokazilo a je z toho spíše takové nekonečné fantasmagorické trápení...

Rade
Rade
10.10.2018 1 z 5

Velké zklamání.
Téma zprvu zajímavé, dějinné fikce mám ráda. Způsob psaní už mi přišel mnohem horší. Ve Vile na Sadové a v Andělu smrti jsem brala ostravský šmrnc jako plus, tady mi to už dost vadilo. Pokud mluví ostravsky i důstojník SS (samozřejmě v překladu), je to dost zvláštní. Střídání krátkých kapitol i času, podrobné líčení všeho, co kdo snědl, co všechno během dne řekl, čím si umyl hlavu… To, co jsem v předchozích knihách brala jako originální zvláštnost, tady mě to neskutečně rušilo. Jasně, že v průběhu dne říkáme stovky nepodstatných vět, ale v knize bych přeci jenom čekala aspoň menší zkratku, jinak děj zoufale přešlapuje na místě, přičemž zrovna v této knize jsou děj a akce dost podstatné. Navíc autor se v obrovském množství podrobností sám ztrácí, ráno má Nicole rezavé vlasy „jako vždy na dva copky“, odpoledne tentýž den tmavé do drdůlku, o pár stránek dál rozježené černé, nakonec přímo havraní….
Čím dále příběh pokračoval, tím více jsem kroutila hlavou. Historická část, která mě zprvu celkem bavila, se překlopila v neutuchající sled pochmurných obrazů, plných naturalisticky vylíčených scén s nijakým vyzněním. Ano, válka je krutá, ale tady mi to líčení zmaru, zmrzačení a smrti, bez jakékoliv naděje přišlo už poněkud samoúčelné.
Současná linka v závěru nabrala až komediální ráz, přestože děj byl vlastně vážný, konverzace mezi postavami v podobě vtipných hlášek, a to i ve chvílích dramatických, mně opravdu moc vadila.
Linka EU, zapojení Jeana-Claude J. a Angely M. s výkřikem „My to zvládneme“ byla už vyslovená groteska, snad chtěl autor čtenáře pobavit, ale ve spojení s historickou válečnou depresivní linkou to bylo jako pěst na oko.
Bláznivý zmatený závěr mě přinutil hodnocení ještě snížit. Už dlouho mě žádná kniha tak neotrávila, jako tato, bohužel. Jen proto, že odpad knihám nedávám, je to za jednu… :(

Kačudovič
Kačudovič
05.09.2018 5 z 5

Velmi příjemné překvapení od (pro mě) doposud neznámého autora. Jen tak dál.

Pejsek007
Pejsek007
03.09.2018 5 z 5

Já byl tedy s knížkou hodně spokojen. Hlavně s historickou linkou a jejími hlavními hrdiny, které tedy autor vůbec nešetřil. Ale prostě ta doba musela být šílená, a to pro všechny její účastníky ze všech stran konfliktu, bestialita lidí a doby měla výrazně navrch nad lidskostí. Určitě se teď někdy musím podívat do Malé Morávky a třeba tam i někde narazím na "zarámovanou studnu".

lenka31
lenka31
03.09.2018 3 z 5

Kniha mě celkem zklamala, dle názvu jsem očekávala trošku něco jiného. Použití nářečí v dialozích mezi postavami, kdy jeden z hrdinů (Jarek) pocházel z oblasti Jeseníku (Malé Morávky) mi nelahodilo oku. Každopádně čtenáře, kteří mají rádi sci-fi literaturu, kniha jistě potěší.

ještěrka38
ještěrka38
27.08.2018 2 z 5

Pro mě velké zklamání. Vůbec žádné napětí, nuda...čekala jsem daleko víc.

porcelainswan
porcelainswan
04.08.2018 5 z 5

Napínavá kniha od začátku dokonce, čtenář je donucen ji přečíst na jeden zátah. Pro milovníky válečných konspirací, prostoru Jeseníků, ideální volba, nebudete se nudit.

krtecek_1
krtecek_1
08.07.2018 4 z 5

Tato kniha byla první, která mne zaujala více současnou linií příběhu oproti "historické". Musím vyzdvihnout autorův smysl pro humor pro odlehčení napjatých situací. Za mě 4*.

astroweb
astroweb
11.06.2018 4 z 5

S napětím jsem očekával další dílo autora, minulé dva romány se mi líbily o něco více. Tento není špatný, zajímavý námět, ale pro mě dosti zmatené předivo postav.

Štítky knihy

druhá světová válka (1939–1945) Ostrava Jeseníky tajné projekty a zbraně Třetí říše

Autorovy další knížky

Richard Sklář
česká, 1968
2015  74%Vila na Sadové
2015  80%Anděl smrti
2018  62%Morgenland - Za největším tajemstvím Třetí říše
2020  82%Krátký proces
2011  65%Besceler!!!

Kniha Morgenland - Za největším tajemstvím Třetí říše je v

Přečtených84x
Čtenářské výzvě25x
Doporučených1x
Knihotéce78x
Chystám se číst46x
Chci si koupit7x