Pan_Skala Pan_Skala komentáře u knih

Banzai! – Paměti kapitána japonské ponorky Banzai! – Paměti kapitána japonské ponorky Zendži Orita

Očekával jsem to trošku jiné, ale na druhou stranu taky mi mohlo dojít, že mezi japonskými ponorkáři eso typu Kretschmera nenajdu už jenom kvůli stylu nasazení ponorek. Na druhou stranu tato kniha přináší japonský pohled na 2. světovou. Popis plaveb je hezky zasazen do zjednodušeného popisu bojů v Pacifiku a díky tomu, že se jedná o japonský úhel pohledu tak přináší občas zajímavé postřehy.

Četbu jsem si užil i přes určité chyby, která editorovi utekli. A osobně bych knihu klidně doporučil.

03.08.2020 4 z 5

Zrezivělý anděl Zrezivělý anděl Jukito Kiširo

Pomalinku pronikám do světa mangy a Alita byl asi ideální krok. Viděl jsem film tak mě zajímala ta předloha, protože se dá předpokládat, že bude lepší jak film.
Určitě mě nezklamala, ale spíše překvapila jak některé věci jsou odlišné a hlavně, že tohle je jen 1. díl ze čtyř. Že mě to bavilo se dá posoudit i podle toho, že včera jsem ji otevřel a dnes dočetl. I to, že jsem se nemohl dočkat konce pracovní směny, abych dorazil domů a k ledové kávě pokračoval s Alitou. Znalci jistě vědí o kvalitě a neznalci aspoň můžou vyzkoušet jestli je to chytne stejně jako mne. Já si zatím půjdu objednat další díly.

20.07.2020 4 z 5

Bílí baroni: bílé pláště v zajetí zelených mozků Bílí baroni: bílé pláště v zajetí zelených mozků Jiří Kučera

Bohužel to není jako Černí baroni. Je to místy velmi vtipné, ale místy zase neskutečně nudné až těžko čitelné. Možná to u mne zachraňovala skutečnost, že některé historky byly velmi podobné těm co jsem sám zažil za vysokoškolských studií. Ve výsledku kniha neurazí, ale pokud se necháte nalákat na anotaci či podobnost s Černými barony tak budete nejspíše zklamaní.

19.07.2020 3 z 5

Babylon Berlín Babylon Berlín Arne Jysch

Detektivní příběh s politickým pozadím v krásné grafické podobě. Asi to bylo spíše tou krásnou kresbou než dějem, že jsem to přelouskal tak rychle, ale upřímně mě to hodně bavilo.

28.06.2020 4 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Pravda trošku mě odrazovalo hodnocení této knihy a hezky to přispělo mé nechuti začínat nějakou novou knižní sérii. Teď po dočtení si můžu jenom říct, že to byla chyba. Já si to užil a nejspíše ještě dnes večer objednám dalších pár nesbovek či možná rovnou všechny vydané. Prostě mě to tak bavilo a četlo se mi to hrozně příjemně. Já naštěstí či možná bohužel nejsem tak zdatný "detektiv", abych odhalil vraha brzo. Mé odhalení nastává až potom co mi to autor naservíruje na stříbrném podnose. Možná díky této naivitě mě to začíná i bavit. Třeba se časem dopracuji do stavu, kdy budu vraha tušit.

25.06.2020 4 z 5

Muž z vysokého zámku Muž z vysokého zámku Philip K. Dick

Tak u této knihy mi velmi pomohl stejnojmenný seriál díky, kterému jsem se dokázal v ději vyznat a neztratit se. Bez něj bych měl dojem z knihy asi o hodně horší, protože je to hodně těžkopádné a místy i zmatečné. Možná by si to i zasloužilo horší hodnocení. Protože je to však druhá kniha od autora a opět taková těžko uchopitelná tak vím, že se asi dalším knihám vyhnu, protože jeho styl psaní nebude můj šálek čaje. Je to asi škoda, protože seriál vypadal hodně slibně.

07.06.2020 4 z 5

Bratrstvo neohrožených Bratrstvo neohrožených Stephen Edward Ambrose

Knihu jsem četl již podruhé a stále mě baví stejně jako mě baví seriál. Už jenom to jak ti muži byli vlastně normální, ale s naprostým stavem kamarádství byli ochotni pro své kamarády z roty neskutečných věcí. Tohle bych doporučoval pro každého, kdo by chtěl se nějak zajímat o druhou světovou válku, protože to dokáže správně naladit.

31.05.2020 5 z 5

Sunstone 3 Sunstone 3 Stjepan Šejić

Za mne překrásný konec téhle trilogie. Původně jsem si to chtěl dávkovat po malých dávkách a tuhle nezvyklou romanci si užívat postupně, ale prostě jsem nevydržel a stejně to zhltnul rychle. Možná se někomu nebude líbit to jak to předvídatelně dopadne, ale pro mne věčného romantika to bylo tak nějak ono co jsem teď potřeboval. Prostě takovou tu komiksovou dávku romantiky na sobotní odpoledne takže pokud čekáte nějaké hardcore čuňačinky tak to ani neotevírejte, protože na to je tenhle díl nejslabší.

P. S.: Kresba je stále suprová a pokud pan autor nakreslí další komiksy tak nejspíše bez odporu podlehnu pokušení si je koupit.

30.05.2020 5 z 5

Sunstone 2 Sunstone 2 Stjepan Šejić

Druhý díl jsem nějakou dobu odkládal, ale po zakoupení 3. dílu už nebylo na co čekat a pustil jsem se do toho. Co se týče kresby tak ta je suprová a užíval jsem si ji. Dějově je to takové zvláštní. Na jednu stranu ten dějový postup je očekávaný, ale tak nějak jsem doufal v trošku jiný. K tomu myšlení a chování postav chápu, protože podobné pocity jsem si taky zažil. Do toho nemít ten 3. díl tak bych asi hodnotil ještě níž takhle mám jistý optimismus, že se to vyvine směrem jaký bych si přál. Jo a o čuňačinky ani nejde, protože ty tu spíše pomahají vykreslit jiné nezvyklé prostředí ve kterém vlastně probíhá něco naprosto známého.

26.05.2020 4 z 5

Necháte mě domluvit? Necháte mě domluvit? Jeremy Clarkson

V prvé řadě musím každého upozornit, že kniha jsou vlastně jenom Jeremyho novinové sloupky z období března 2015 až konce roku 2017. Jenom, aby jste knihu nekupovali s očekáváním nějakého velkého díla. Místo toho dostanete stále dostatečně tlusté, ale o to zvláštní dílo. Osobně jsem nejdříve byl zklamán než jsem pochopil, že právě kouzlo té knihy je v tom, že to jsou právě ty sloupky.
Můžete někdy Clarksona nenávidět nebo si myslet, že je to šílenec, ale nedá se mu upřít, že se prostě nebojí říct nahlas pravdu o které je on přesvědčen. Sám s ním v některých názorech souhlasím, v některých se rozcházíme a v jiném bych se s ním přel. Stejně mi je jisté, že bych tu při prohrál, ale i tak bych se bavil stejně jako jsem se bavil u čtení té knihy.

17.05.2020 4 z 5

Úkol přežít Úkol přežít Vasilij Michajlovič Machanenko

Je to mé setkání s litRPG a bohužel je takové neslané nemastné. Kniha se krásně rozjede a vtáhne vás do děje a vůbec celkově do systému litRPG. Vy si připadáte jako kdyby jste hráli hru nebo četli gamebooku, ale je to jenom taková iluze, že tam něco ovládáte. Bohužel uprostřed knihy nastala pro mne taková hluchá, nudná pasáž při které jsem měl problém přečíst v kuse více jak 2 stránky. Naštěstí závěr knihy to neskutečně napravil a donutil mne uvažovat o koupi dalšího dílu série už jenom kvůli tomu, abych věděl jak se to s tím naším šamanem bude vyvíjet.

10.05.2020 3 z 5

"Oblidi Oblada" ... Pokud jste četli anotaci tak nějak tušíte do čeho u této knihy půjdete. No můžu Vám pouze říct, že to nebude takové jak očekáváte. Bude to jiné asi tak jako je jiné přátelství se Smrtí. Já jsem knihu kupoval i otevíral z toho důvodu, že jsem chtěl něco hezkého, veselého, zvláštního, prostě jiného co si přečtu po nějaké ultra vážné knížce. A tak nějak jsem neprohloupil, protože tohle přesně ta knížka splňuje. Není to něco nad čím by jste se vznášeli v oblacích, ale má to své osobité kouzlo, které se vám bude líbit jako se vám bude líbit Smrt. "Oblidi Oblada"

26.04.2020 4 z 5

Není to kniha o tom jak se to stalo či o tom proč. Tahle kniha je souborem monologů lidí zasažených Černobylem ať se jedná o děti, politiky či likvidátory katastrofy. O to více Vás to zasáhne, když čtete ty výpovědi a dojde Vám ten lidský charakter té katastrofy. Všechny různé negativní emoce Vámi proplouvají a vy se neudržíte, aby jste ty lidi nelitovali a zároveň nenáviděli všechny, kteří to dopustili. I to vědomí, že až nás vlastní život skončí tak problém Černobyl tu bude dál.

Než jsem si knihu přečetl tak jsem měl v plánu jet se podívat, ale teď nevím jestli vůbec chci. Nikdy asi nebudu mít možnost pochopit hrůzu a dopady téhle tragédie. A o to více přiznávám, že jsem rád za tuhle knihu a budu všude tvrdit, že by si ji měli všichni povinně přečíst.

23.04.2020 5 z 5

Přes krvavé řeky Přes krvavé řeky Karel Richter

Na jednu stranu jsem rád, že je tu konečně kniha o východním odboji, ale na druhou stranu to, že se jedná o revidované a doplněné vydání knize hrozně ubližuje. Pan autor je jistě odborník, ale na jeho stylu psaní je hrozně znát komunistická historiografie s jejím názvoslovím. Což bohužel u mne vyvolalo dojmy, kdy popisované bojové události jsem četl až místy s odporem. Bohužel je v nich cítit ten styl popisování boje s pohledu komunistů, kdy bojujeme proti spoustě hitlerovcům (za tento výraz bych vraždil) či umírající s hrdinskými slovy o vlasti. Tohle je pro mne ta špatná stránka knihy. Dobrá strana knihy jsou popsány ti situaci, kdy komunisti pomalinku prosazovali svůj vliv do vojenské jednotky a zároveň ukázkové popisy jak "spojenec" SSSR se tvářil jak vehementně pomáhá a ve skutečnosti šel jenom za tím svým.

Tak nějak z důvodu těchto protichůdných pocitů z celé knihy musím hodnotit podprůměrně a upřímně ačkoliv mám další díl (Apokalypsa v Karpatech) tak nevím jestli se mi vůbec někdy bude chtít ho číst, když mám oprávněný strach, že opět narazím na něco takhle rozporuplného.

18.04.2020 2 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Nebýt cen Magnesia Litera bych na tuhle knihu určitě nikdy nenarazil a to by byla škoda. Ačkoliv ten závěr mě trošku rozhodil už jenom tím zjištěním, že vlastně základ knihy je pravdivý tak i přes to ukončení. Po šílené době mě doopravdy vadí, že autorka knihu neprotáhla o pár stránek, aby mě dodala ten konec, který bych si chtěl více přečíst než domýšlet. Je to trošku otravné, ale s tím se vyrovnám. O to více asi budu na knihu vzpomínat. Už jenom to jak mě kniha od prvních stránek chytla a i když jsem ji nepřečetl na jeden zátah tak to rozkouskování po několika dnech bylo úžasné. Už jenom, protože jsem se těšil jak ji zase otevřu a přečtu pár stránek. Zavřu a nechám působit, abych ten dojem znásobil. Jediné co mě u toho ještě více štve, že jenom závidím paní autorce takový výtvor. Doopravdy smekám pomyslný klobouk.

08.04.2020 5 z 5

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Opět se neubráním jako u spousty zfilmovaných knih menšímu vnitřnímu srovnávání s filmem. Až na pár momentů, které film zvládnul optimálněji však vyhrává kniha. Sice si člověk Langdona přestavuje s obličejem Tom Hankse, ale nakonec se to čte hrozně dobře jakmile přistoupíte na hru, kdy berete vše co je vám servírováno a nepřemýšlíte nad tím zda vám tam něco nesedí. Takže jako četbu to s radostí doporučím.

02.04.2020 4 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Nemůžu si odpustit menší srovnání s Marťanem, ale ani tady to nefunguje špatně. Ano ty pasáže s rodinými a emočními problémy mě zrovna moc nebavili, ale jakmile přešlo k akci tak se to četlo hezky. Bylo to přesně to samé co krásně odsýpalo v Marťanovi. Nakonec jsem za přečtení rád ikdyž jsem četl/slyšel ohlasy jak je to špatné nebo nejlépe průměrné. Osobně to sice Marťana nepřekoná, ale zase je to hezké potvrzení, že pan autor umí a případnou další knihu si opět s radostí přečtu.

10.03.2020 4 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Jednu věc Gaimanovi nikdy nemůžu upřít a to, že umí psát neskutečně čtivě a stejně překladatel, protože tohle se při mých volných chvílích četlo doopravdy nádherně. Krásně převyprávěné báje severské mytologie. Většinu z nich jsem ani neznal ačkoliv my některá jména a pojmy byly známé díky filmům od Marvelu nebo počítačovým hrám.

Co bylo více šokovější, že severští bohové nebyli nějací klaďasové, ale občas pěkný parchanti. Pomineme Lokiho, který to prostě má v sobě. Jistě to bylo dáno i dobou ve které mýty vznikaly, protože drsný bůh spíše navnadí k pořádným činům.

Jisté je, že tímhle Gaimanovým dílem určitě neprohloupíte a pokud vás trošku zajímá severská mytologie tak už ji musíte mít v knihovně.

27.02.2020 4 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Po nějakých 20 letech jsem se opět rozhodl přečíst si zaklínačskou ságu a stále je to krásné čtení. Nádherné vylíčení postav a jejich rozmanitost. Jsem rád, že díky seriálu jsem si vzpomněl, že tenhle fantasy poklad mám v knihovně. Sice je tam pár nedostatků, které mi bohužel vadí, ale věřím, že s dalšími díly se to zlepší.

19.02.2020 4 z 5

Otto Kretschmer: Život německého ponorkového velitele s nejvyšším skóre potopené tonáže Otto Kretschmer: Život německého ponorkového velitele s nejvyšším skóre potopené tonáže Lawrence Paterson

U spousty biografií o význačných vojenských osobností narážím na to, že se musím prokousávat částmi, která až jsou částečně zajímavé tak vás ve výsledku tolik nezajímají. Jedná se pravidelně o období před a po událostech, které tu osobnost proslaví. Naštěstí tady to autor vzal tak dobře, že skoro většina knihy je o bojových plavbách tohoto nejúspěšnějšího německého ponorkového velitele. A čte se to sakryš dobře, že nebýt unavený po nočních tak bych tu knihu dočetl daleko dříve.

08.02.2020 5 z 5