Pan_Skala Pan_Skala komentáře u knih

Darth Bane: Pravidlo dvou Darth Bane: Pravidlo dvou Drew Karpyshyn

Klasický problém druhého dílu v jakékoliv sérii. Laťka je nějak nastavena a vy ji musíte překonat a nabídnout čtenářovi co našel v prvním díle a pokud chcete hodně uspět tak toho nabídnout víc. Bohužel tady to vypadalo nadějně ze začátku, ale pak to ztratilo tempo a vyšumělo to. Snad ten 3. díl bude lepší, protože tohle byl pro mne fakt průměr.

17.04.2024 3 z 5

Velitel tanku: Vzpomínky fascinujícího a uznávaného velitele britské tankové eskadry Velitel tanku: Vzpomínky fascinujícího a uznávaného velitele britské tankové eskadry Bill Close

Dobré vzpomínky tankového velitele, které mne překvapili jistou vojenskou stručností. Na druhou stranu se to dobře čte a má to příjemné tempo. Nejste zavaleni nějakým extra složitým popisem bitev, kterých se autor zúčastnil. Takže za mne oproti jiným autobiografiím to je velký plus.

13.04.2024 4 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Autorčina vize světa je zajímavá a určitě by se z toho celého dalo vytřískat něco daleko smysluplnějšího než tato kniha. V první části to vyvolává dojem jako kdyby to byla agitace proti zabíjení zvířat akorát zde je to v podobě lidí. Je v tom snaha neskutečně šokovat, která spíše skončí znechucením nad knihou jak nějakým vnitřním zamyšlení. K tomu k hlavní postavě ani nijak nepřilnete, nepropojíte se nebo nepřijmete jeho příběh. Jediné co to ve mne vyvolalo byla pouze chuť to dočíst a litovat, že zajímavá dystopie je nevyužita. Bohužel za mne tuhle knihu nikomu nedoporučím, protože to prostě není ono.

31.03.2024 2 z 5

Strnadův efekt Strnadův efekt Jan Kotouč

Skladník z Mostu jako zachránce lidstva v boji s mimozemským neřádem co nás chce vyhladit? Jak blbě to může znít tak je to zábavné čtení pokud nečekáte čtení ve stylu velkých klasiků, protože tohle má blíže ke klasikům brakové literatury. K tomu si dejte pár vtipných odkazů jako třeba vrtulníky v kombinaci s Wagnerovou Jízdou Valkýr či Fortunate Son. Přidejme trošku bojování při kterém poničíme trošku Čech a Slovenska a skončíte s dánskou fregatou na jezeře na Islandu. Zní to vše blbě, ale dobře to funguje a jak pan autor už několikrát dokázal v jiných knihách tak se to čte setsakra dobře.

23.01.2024 4 z 5

Poslední člověk na planetě Zemi Poslední člověk na planetě Zemi Denisa Černá

První část knihy byla poněkud těžší na začtení, protože hlavní postava mi nebyla sympatická. Pak se to zlepší, ale stejně naivita a i jistá hloupost vás bude štvát i ke konci knihy. Osobně nejlepší část je asi střed knihy, protože ta byla taková více na dřeň pro mne. Konec tak nějak očekávaný, ale stejně ve mne nechává pachuť, protože z části se ptám proč, abych marně doufal ve filmový happyend, který nepřijde.

03.01.2024 4 z 5

Černá smečka Černá smečka František Kotleta (p)

"Jo, a díky za tu alpu."
Kotleta je zpět a opět tu máme vše co něj máme tak rádi a čteme to ještě raději. A pokud stále váháte tak přestaňte a mažte pro knihu do knihkupectví. Stojí to jako vždy za to.

10.12.2023 5 z 5

Nad mraky Nad mraky Dalibor Vácha

Pokud budete očekávat knihu plnou hrdinných výkonů našich letců budete zklamáni, ale místo toho dostanete něco co tu v knihách o naší 311. peruti chybělo. Budete se moct podívat do "všedního" života našich letců a jak jsem za to rád. Pan autor si dal velkou práci, aby to všechno sepsal a stojí za to.

28.10.2023 4 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Hodně to pro mě osciluje mezi 3* nebo 4*, protože první polovina je fakt hodně podprůměr. Postavy všechny vyloženě takové otravné, že si jenom říkáte ještě, že to jsou moji kamarádi. Pak to začne být trošku zajímavé, ale když si říkáte, že to má náběh na hezkou hororovou vyvraždovačku tak najednou nic. Takže ve výsledku spíše zklamání, protože výsledný produkt mi přijde nemastný neslaný.

21.10.2023 3 z 5

Svět v bouři Svět v bouři Kristýna Sněgoňová

Tak tohle byl správný nářez a krásné vyvrcholení série. Četlo se to parádně jak děj ubíhal, že jsem se ani nerozkoukal a byl na konci. Ze začátku jsem si říkal, že to samotné by dobře obstálo jako samotná kniha stejně jako první díl, ale pak se to zlomilo a provázelo s předchozími díly a pak už jen grandiozní jízda ke konci. Ten byl tak nějak očekávaný s momentem co potěšil i když měl nepotěšující návaznost, ale co už nemůže být furt plný happyend.

19.10.2023 5 z 5

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

Je to jiné jak knihy co jsme od pana autora zvyklý, ale stojí to za to. Příběh člověka pohltí během chvilky a pak už se jenom maximálně přistihnete, že je večer v tahu a i když máte jít spát tak stejně to chcete dočíst do konce a vědět jak to dopadne. Takže obětujete část svého spánku, protože víte, že stejně by vám to nedalo a přemýšleli by jste o ději. A upřímně to fakt za to stojí takže neváhejte a jděte do toho a užijte si Kyšu/Kotletu asi fakt v nejlepší formě.

06.10.2023 5 z 5

Láska ve střihu cosplaye 3 Láska ve střihu cosplaye 3 Šin'iči Fukuda

3. díl a připadám si jako závislý na nějaké droze. Chci si to lehce dávkovat a vychutnávat si to a číst po menších částech a stejně to skončí jak u předchozí dílů, kdy to musím mít celé a najednou.
Děj se nám hezky posunul a já se už těším na prosinec, kdy vyjde další a já se dozvím jak to mezi postavami se dál vyvíjí.

05.10.2023 5 z 5

Posmrtná predace Posmrtná predace Vilém Koubek

Tak tohle byl dobrý nářez. Nevím proč jsem si tu knihu před lety koupil, ale objevila se v mé knihovně. Otevíral jsem ji aniž bych už přesně tušil do čeho vlastně jdu. Možná proto to bylo takové velmi příjemné překvapení. Zajímavý "svět zítřka" s dokonalým hlavním hrdinou, který nadává, kouří a chlastá. Něco takového už v poslední době kolikrát nenajdu a o to více to těší. Musím uznat, že jsem si knihu neskutečně užil a přelouskal v rychlém čase. A na to, že je to detektivka a hlavní zápletku již znám tak si ji stejně někdy v budoucnu přečtu znova, protože to fakt stálo za to.

04.10.2023 5 z 5

Železná vdova Železná vdova Xiran Jay Zhao

Klasický YA příběh s klasickými znaky, která Vás dokáží pobavit nebo otrávit. Tady je to zasazeno do prostředí s asijskými prvky což překvapivě dobře funguje. I jiné části příběhu kupodivu fungují i když občas máte pocit, že to nějak nejde. Co, ale je naprostý plus u knihy je její závěr. Krásná epická závěrečná bitva se super rozuzlením pro druhý díl. To se musí autorce nechat, že tohle u mne zvedlo hodnocení o jednu hvězdu. Doufejme, že další díl naváže dobře a udrží si to tempo.

P.S.: V poznámce autora se píše, že příběh upravovala, protože původní verze byla moc temná na to, aby to bylo YA. Škoda. Teď se bohužel nedozvíme jestli by to bylo lepší jak tahle verze.

10.09.2023 4 z 5

Deník knihkupce Deník knihkupce Shaun Bythell

Jako u všech deníků nastane zákonitě problém, že jsou tam dny výborné a pak jsou dny či týdny absolutně nudné a nezáživné. Asi jsem očekával něco více zajímavějšího, vtipnějšího než co jsem nakonec dostal. Vím, že je ještě další díl jen nevím kdy se odhodlám to zkusit.

14.07.2023 3 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

Pomalejší rozjezd knihy sice dokáže člověka trošku otravovat, ale zase vyvolává to tu správnou touhu zjistit co bude dál a u mne to zafungovalo perfektně. Pak už jsem nedokázal odolávat, abych v posledních 200 stranách nepřemýšlel nad tím co se dál stane i v situacích, kdy jsi neměl možnost číst. Člověk se pak o to více těší z práce, že zase bude moci přečíst dalších několik stránek a odhalovat další část příběhu. No a u konce nějaká ta slza ukápla, ale bylo to super čtení.

12.07.2023 5 z 5

Láska ve střihu cosplaye 1 Láska ve střihu cosplaye 1 Šin'iči Fukuda

Už před nějakou dobou jsem si chtěl tuto mangu koupit v angličtině, ale když jsem zjistil, že Crew ji bude vydávat u nás tak jsem si počkal a to čekání se vyplatilo. Neskutečně mě to bavilo možná i z toho důvodu, že sám jsem byl asi podobný outsider jako hlavní hrdina. Takže o to víc mne to baví a už se těším na další díly.

08.05.2023 5 z 5

Hra o přežití Hra o přežití David Urban

Tak poslední strany mě teda rozsekali. Čekal jsem, že vrah bude mít spojitost s tou událostí 10 let zpátky, ale že to udělal kvůli jisté věci tak to bylo naprosto nečekané. Klasicky jsem tedy vraha nedokázal odhadnout a celou dobu jsem věřil, že je to jistá osoba. Prostě závěrečné strany doopravdy dokážou člověka dostat do momentu, kdy sedí a kouká a jenom si říká "Co to do..."
Normálně detektivky moc nečtu právě kvůli tomu, že vraha nikdy neodhalím a občas mě pak nebaví číst komentáře lidí o tom jak věděli už od třetiny knihy kdo je vrah. Tady jsem zase po dlouhé době udělal výjimku a musím říct, že mě hezky odměnila.

06.05.2023 4 z 5

Prokletí pro všechny Prokletí pro všechny Martin Paytok

Přiznávám, že po přečtení jsem hodně na vážkách jak knihu hodnotit. Ze začátku byl problém se do ní začíst. Zvyknout si na postavy a nějak si je pro sebe rozdělit. Pak se to začalo číst dobře. Nevadilo i to střídání děje v minulosti a přítomnosti, protože i na to se dalo zvyknout. I ten styl psaní byl zábavný a bavil mě a užíval jsem si to. A pak závěr, který byl z části očekávaný, ale zároveň mi přišel takový nedotažený s ohledem na zbytek knihy. Vše tak nějak dohromady a já tu sedím u klávesnice a přemýšlím jestli to jsou 3 nebo 4 hvězdy, když tak nějak nejde to narvat přesně doprostřed. Asi to musím kompletně okecat, abych dal jenom ty 3 hvědy. Nebylo to tedy ve výsledku až tak zlý, ale číst to znova nebudu a ani to nedoporučím nikomu, protože mám pocit, že bych našel pro kamarády lepší knihy na přečtení.

30.04.2023 3 z 5

My všichni neřádi My všichni neřádi Amanda Foody

Nečekaně chytlavé se zajímavou snůškou hlavních postav. Krásně se to přelévá jak má člověk rád v jednu chvíli jednoho a pak zase jiného. K tomu magie a souboj alá Hunger Games. Jediné mínus je, že to končí zrovna tak blbě, že si říkáte proč sakra nemám u sebe druhý díl.

24.04.2023 4 z 5

Somorra: Město lží Somorra: Město lží Christian Sußner

Po více jak 20 letech jsem si dal nějaký další gamebook. Naštěstí tady moje ruka sáhla po velmi kvalitním gamebook. Děj co jsem si "vyhrál" byl zajímavý a i přes snahu to hrát nějak rozumně jsem parkrát umřel až jsem se dostal do stavu, kdy jsem použil cheat systém co je v knize. Což ve výsledku neublížilo ba přímo vylepšilo výsledný požitek ze čtení/hry. Určitě vřele můžu doporučit pro každého kdo kdy nějaký gamebook četl. A pro ty co tenhle koncept teprve objevily tak myslím, že by je to mohlo bavit. Přeci jenom to vyžaduje trošku vašeho rozhodování a není to vůbec na škodu.

15.04.2023 4 z 5