pafčaodřeky pafčaodřeky komentáře u knih

Ďábel v zrcadle Ďábel v zrcadle Juraj Červenák

Co má autor proti ženám a psům? :) Série si udržuje kvalitní standart, přesto dávám vždy jen tři hvězdy ; po řemeslné stránce všechno v pořádku, dobře vystavěný příběh, jazykový cit, vykreslené charaktery...do "umění" přesto cosi chybí. Nestává se mi, že bych se zvědavostí nemohla dočkat další stránky, hltala text v rozrušení, co se stane, strachování o hrdiny, překvapení nad vývojem děje...Předvídatelná kvalita, nu, žádná ostuda, ale ani nadšení.

16.02.2017 3 z 5

Poslední případy slečny Marplové Poslední případy slečny Marplové Agatha Christie

Já zase nalítla. Prý osm, u nás nikdy nevydaných povídek se slečnou Márplovou. Tak za prvé: dvě povídky z osmi nebyly s Márplovou, ani se tam nemihla. Za druhé: z šesti povídek s Márplovou jsem pět četla již v jiných výběrech. Zbyla jedna jediná (hned úvodní) a průměr....za třetí. Tak za tři hvězdy s odřenýma ušima.

08.02.2017 3 z 5

Štěstěnky z Mléčné dráhy Štěstěnky z Mléčné dráhy Lubomír Müller

Tento typ literatury nevyhledávám, osobní rozvoj, hledání vnitřního štěstí, duchovní probuzení...raději vyplet záhon, než si číst o tomhle...nicméně dárek se nevyhazuje, jdu do toho. Se svým životem nespokojený autor-vypravěč opouští domov, rodinu, práci?(nebo je v důchodu, nebylo z textu jasné) a vyráží s batohem do české krajiny. Z počátku odlehčené situace jako potkávání svérázných venkovských figur po hospodách a "potíže" spojené s nudismem se s přibývajícími kilometry mění v bizarně-mystická setkání. Na závěr je vypravěčův život ohrožen a dochází k vnitřní transformaci. V záplavě vzletných slov a myšlenek mi tu chybí praktické dopady této proměny, co manželka (půl roku pryč a jako vše v pořádku?), jak se celkově změnily jeho vztahy s lidmi a svým okolím, co od té doby konkrétně začal dělat jinak a jak si udržel nastavení s kterým se vrátil. Duchovnost bez praktičnosti je na nic. V tomhle se zásadně s autorem rozcházím a titul tedy nehodnotím.

27.01.2017

Vetřelci komplet - svazek 1 Vetřelci komplet - svazek 1 Steve Perry

V rámci sci-fi žánru výborné ; psychologie postav propracovaná a uvěřitelná, dějová linka v jednotlivých dílech na sebe plynule navazuje a rozšiřuje "vetřelčí" tématiku. K dokonalosti mi chybí jen trocha té mrazivé, plíživé hrůzy a beznaděje, jakou známe z filmových zpracování.

17.01.2017 4 z 5

Nemrtvá inkvizice Nemrtvá inkvizice Jan Urban

Cože? 100x opakovaný vtip už není vtipný...možná tak před patnácti lety, ale tohle je prostě obehraná groteska, kterou jiní napsali líp.

02.01.2017 2 z 5

Pod nebesy Pod nebesy Guy Gavriel Kay

Výborně napsaná historická fantasy z prostředí císařské Číny, bohužel, pro trpělivé jedince (kterým já nejsem). Děj se odvíjí pomalu, zákulisní intriky se proplétají celým příběhem víc, než přímá akce, tu a tam se vyskytují verše a filozofické rozpravy, které podtrhují atmosféru. Objektivně krásný jazyk a inteligentní děj za plný počet hvězd, subjektivně útrpné čtení za dvě hvězdy....

28.12.2016 3 z 5

Ohnivý muž Ohnivý muž Joe Hill (p)

Titul by se měl správně jmenovat "Ohnivá žena", protože hlavní hrdina a vypravěč v jednom je Harper-zdravotní sestřička. Apokalypsa je líčena jejím pohledem, coby těhotné ženy, jejích devět měsíců od početí do porodu. Samotný rozklad světa, tak jak ho známe, není hlavním tématem, stává se spíš atraktivní kulisou pro psychologii sekt, masovou manipulaci, pronásledování a osobní krizi. Některé dějové linky předvídatelné (ostrov "záchrany"), mužští hrdinové překvapivě slabí až hloupí. Připravte se na odolný ženský a talentované dětičky (což pro mne byl poněkud otravný aspekt). Slabší čtyři hvězdy.

28.12.2016 4 z 5

Vánoční vražda a jiné povídky Vánoční vražda a jiné povídky P. D. James (p)

Tak tohle opravdu nemuselo být. Někdo dlouho hrabal, až vyhrabal pár nesourodých vejškrabků a dal je pod lákavý název, aby se před Vánocemi dobře prodal. Hvězda navíc za Dalglishe.

28.12.2016 3 z 5

Bratři Lví srdce Bratři Lví srdce Astrid Lindgren

Kniha, která nenásilně a velice citlivě seznamuje děti se smrtí svých blízkých. Příběh je plný naděje, temnotu zde nehledejte, daleko víc je jí třeba v klasických Broučcích. Netradiční řešení problému, jak uvádí níže koment, je předkládáno pouze ve světě fantazie a jen jako únik před jinou, horší smrtí, což je v pořádku. Rozhodně doporučuji, jak dospělým, tak dětem.

06.12.2016 5 z 5

Zakuti v oceli Zakuti v oceli Miroslav Žamboch

Za posledních 15 stran hvězda navíc. Tam je Žamboch v kondici a konečně zjistíme, proč se titul jmenuje tak divně. Jinak slušné "postapo", ale Drsnému spasiteli se nevyrovná. Hlavní hrdina je takovej bezbarvej. Ač v Žambochově tvorbě tahle kniha patří spíše k těm slabším kouskům, na české poměry pořád kvalita.

05.12.2016 4 z 5

Ohnivé znamení Ohnivé znamení Juraj Červenák

Dobré, nikoliv oslnivé. Rozhodně zajímavější, než Červenákovy tituly s "bohatýry". Na konci mi chyběl projev trochy tolerance a velkorysosti od hlavních hrdinů. Zbytečně zničené životy jejich "spravedlivým" konáním. Tři plus.

02.12.2016 3 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Přeceňované. O životě v podzemí (když nepočítám Metro) se psalo už v "pravěku sci-fi a fantasy", třeba v "Tumithak z katakomb", určitě je zábavnější, nehraje si na velkou literaturu. V Silu, krom úvodních 150 stran, kde je překvapivě vysoká úmrtnost postav a téměř detektivní pátrání "kdo za to může", vás čeká táhlá předvídatelná dějová linka. A hlavně láááska....nuda!

16.11.2016 3 z 5

J... jako justice J... jako justice Sue Grafton

V této řadě již klasická retro detektivka s Kinsey a její vyšetřování, které má zajímavě otevřený konec nabízející dva odlišné výklady. Na osobní úrovni tentokrát naše holka neřeší milostné eskapády, ale nečekaně objevené vlastní příbuzné, což jí bortí její hýčkanou představu samostatné "hrdinky", která nikoho nepotřebuje. (Moje hodnocení berte s mírou, tady vždycky tak o jednu * naddržuju...)

16.11.2016 4 z 5

Ocelový polibek Ocelový polibek Jeffery Deaver

Nadsázka: "Vrah je oběť, oběť je vrah....rozcházíme se, vlastně se budeme brát"....Trochu předvídatelné, když víte, jak Deaver obrací role; nicméně, protože nedává žádná vodítka a zatajuje, nevíte do poslední chvíle, která přesně bije, takže vás to drží v napětí. Lepší za tři.

04.11.2016 3 z 5

Muž na stezce Muž na stezce Miroslav Žamboch

Příběhy, které mají nadhled, jsou vtipné a plné ironie. A hlavně, je to řežba, která celou dobu rozhodně nenudí :) p.s. fakt nevím, proč si Žambocha čte někdo, kdo nemá rád hrdinskou fantasy....

02.11.2016 5 z 5

Odpočívej v pokoji Odpočívej v pokoji Lee Child

Jack Reacher poprvé v nemocnici! Tvrďák nám nějak měkne...také další partnerka není žádná sexy mladice, ale "zachovalá čtyřicítka", což je sympatické. Akce a napětí je o trochu slabší a předvídatelnější, než v některých jiných dílech, ale z poslední doby nadprůměrné. Něco mezi 3 a 4 hvězdami.

31.10.2016 4 z 5

Vedra Vedra Lee Child

...ten nepříjemný pocit, když si myslíte, že váš neomylný a drsný hrdina naletěl vychytralé vražedkyni...

31.10.2016 3 z 5

Rychlopalba Rychlopalba Štěpán Kopřiva

Po úvodní kratičké brutal scéně, následuje běžná detektivka, na české poměry nadprůměr. Neurazí, ale ani nenadchne. Fórky víceméně vtipné. Na parodii málo "krve", na seriozní detektivku mnoho "hlášek". Od Kopřivy jsem čekala jsem větší "palbu". Tři plus.

21.10.2016 3 z 5

Pestří a zelení. Kapitoly o dobrovolné skromnosti Pestří a zelení. Kapitoly o dobrovolné skromnosti Hana Librová

Přes dvacet let staré, ale stále živé téma. Velice poctivý, objektivní přístup autorky. Nepříliš radostné počtení.
„Je možné, že zlo je nutné a že nakonec zvítězí, ale jednej tak, aby nezvítězilo skrze tebe a s tvojí pomocí.“

14.10.2016 5 z 5

Q... jako Queen Q... jako Queen Sue Grafton

Jo, tenhle díl se povedl. Vyšetřování tentokrát ozvláštňuje spolupráce Kinsey s dvěma dalšími vyšetřovateli, kteří jí vlastně moc nepomáhají, protože jsou pořád na marodce.
Jsem fanoušek této série a jen pár "písmen abecedy" mi chybí do kompletu. Tenhle jsem sehnala za 120,-Kč, proč to říkám, počkejte si a zkoušejte i jiné antiky a nekupujte předražené.

14.10.2016 4 z 5