pafčaodřeky pafčaodřeky komentáře u knih

Krumpáč a motyky – Hrobnické historky Krumpáč a motyky – Hrobnické historky Zbyněk Kučera Holub (p)

Takové milé počtení, vhodné i pro starší děti. Děj volně navazuje na titul "Smrťáček aneb Cesta za smrtí a zase zpátky", který je taky výborný, vtipný. Ostatní knihy a povídky ze série Asterion, na kterých se přímo Holub "Gilgalad" nepodílel, jsou výrazně slabší a nemohu je doporučit.

01.11.2017 4 z 5

Vlk a dýka Vlk a dýka Juraj Červenák

Již tradičně se Juraj vyřádil na ženách a psech (už si dělám čárky).
Detektivní linka dobrá, ovšem červenou knihovnu bych vynechala; ono vnutit mladou hezkou chytrou (ještě ke všemu!) holku takovému ochmatanému starému kozlovi, zvlášť v jejím rozpoložení....to se nedělá!

26.10.2017 3 z 5

Jennifer – Důl Quake Jennifer – Důl Quake Miroslav Žamboch

Sláva, Žamboch, jako jeden z mála fantasy autorů umí vytvořit ženskou hrdinku, aniž by se u toho jeden cítil trapně. Což ostatně ukázal již v povídce Divoké zásnuby. Bylo by skvělé, kdyby Žamboch napsal klasický román se silnou ženou v hlavní roli, kde by nezáleželo na tom, jak je hezká, ale co umí. Bohužel, naopak ilustrátor se nevyhnul klasickému klišé "polonahá sexy žena v tangách s roztaženýma nohama, mezi nimi důlní věž (ano, vypadá jak penis). Jennifer by mu za tohle koule utrhla. :)
p.s. sehnáno tento měsíc do 200 kč s poštovným, fakt se to dá ;)

17.10.2017 4 z 5

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

"Must read" pro všechny scifisty, legendární dílo, které nezestárlo. (Pozor na neavizované spoilery uživatele SBH)

02.10.2017 4 z 5

Jádro Slunce Jádro Slunce Johanna Sinisalo

Feministická dystopie-to může pro mnohé muže nebo ženy typu "eloje" znít jako nadávka. No ano, kniha některým nemusí sednou tématem, ale nesvobodný život v zemi praktikující přebujelé sociální inženýrství je popsán až mrazivě přesvědčivě. Možná, že anotace je zde až příliš podrobná, připraví vás o pár překvapení, krom toho, které je vyobrazeno na obálce. (já hádala, že to je historický artefakt typu "žezlo", kolega zase část ženského rozmnožovacího orgánu, no oba jsme asi měli zrovna mozek eloje)

22.09.2017 4 z 5

Anihilace Anihilace Jeff VanderMeer

Moderní, neokoukaná, psychologická fantasy, kde je poměrně málo akce, zato máte takový ten nepříjemný pocit, kdy nevíte, jestli je hrdinka blázen pod hypnózou v nějakém experimentu, nebo je šílený ten svět kolem ní. Piknik u cesty mi to nepřipomínalo, spíš lépe napsanou a tajemnější Darwinii od Wilsona.

13.09.2017 4 z 5

Drake Drake Peter McLean

Zábavná braková literatura, dala bych i víc, neb tento žánr mě neuráží, pokud je napsán dobře (ano, i brak lze napsat dobře, nebo špatně). U mne ohodnocení srazila postava hlavního hrdiny: že je alkoholik, to mi nevadí; že je línej a užvaněnej alkoholik-to je horší, ovšem línej, užvaněnej a hloupej alkoholik, to je utrpení.

07.09.2017 3 z 5

Zachráníš mě ráno Zachráníš mě ráno Joy Fielding

Holčičí počteníčko (rozebírají se vztahy, teenageři), humorné (což asi nebyl záměr), nečekaný vrah a jeho zápisníček. Tři a půl za to pobavení. ( p.s. nečtěte si komentáře níže, někteří vyžvaní úplně všechno-Veeris, ta by se měla smazat; vypadá to, že každý překlad je jiný -v mém byl deník vraha psán neutrálním pohlavím)

30.08.2017 3 z 5

Druhý krok nikam Druhý krok nikam Jiří W. Procházka

Pro mne příliš hard sci-fi, technická, těžká, málo čtivá. Vychvalovaná originalita se nekoná, většinu námětu jsem již četla v jiných (starších) "scifíčkách"...

30.08.2017 3 z 5

Temné kouty Temné kouty Gillian Flynn

Kýbl lepivé depky : nesympatická, parazitující, agresivní hlavní (anti)hrdinka pro pár dolarů od obskurní skupiny začíná po letech "pátrat", jak to tenkrát bylo.... nikdo nezůstává čistý, hnusy vyplouvají postupně na povrch. Katarze nepřichází ani v závěru, který už je jen "ranou z milosti". Možná dobře napsané, ale znovu se tím prokousávat už nikdy nebudu.

17.08.2017 3 z 5

Psí hvězdy Psí hvězdy Peter Heller

Snové psí hvězdy...teskný příběh o ztrátě toho, co jsme milovali.
Kniha je rozdělena na dvě části, za tu první, melancholickou se psem dávám 4 a půl hvězdy; druhá část jakoby ztrácí svoji poetiku- autor zde propašoval akci a ženu a je tedy jasné, jak to dopadne... 2 a půl hvězdy.

24.07.2017 3 z 5

Vyvraždění rodiny Greenů Vyvraždění rodiny Greenů S. S. Van Dine

Kvalitní klasika, na svou dobu poměrně originální a napínavá. Ale vraha jsem odhadla po druhé vraždě, protože !!!!BACHA MALÝ SPOILER!!!! paradoxně, tak dobrý vrah přece chyby nedělá, tedy by neudělal takový kiks, že by někoho pouze zranil, pokud by nešlo o záměr.

24.07.2017 3 z 5

Výjimeční lidé Výjimeční lidé Peter May

Mizérie jako Pán ohně to sice nebyla, ale kvality "ostrovní série" tento titul nedosahuje ani náhodou. Bohužel, dějová linka zavání šifrou (mistra Leonarda). Nadějí je fakt, že byla napsána již dříve, pouze byla na náš trh uvedena až po úspěchu ostrovní série, takže je vidět, že se May pěkně vypracoval. Dvě a půl hvězdy.

24.07.2017 2 z 5

Sucho Sucho Jane Harper

Jednoduchá detektivka, slušně napsaná. Pokročilí "detektivkáři" nenaleznou nic překvapivého, žádná extra psychologie postav jako má například Tana French, nebo působivá atmosféra typu ostrovní série Petera Maye, ani dějové zvraty ála Jeffery Deaver, zkrátka klasika. Konec předvídatelný, bez morálního pnutí. Sucho a teplo nemá na zločiny žádný vliv. Celkově nevýrazné, dobré na zahnání nudy na dovolené.

02.06.2017 3 z 5

Večerní škola Večerní škola Lee Child

Nemohu si pomoci, Reacherovi nejvíc sluší americký zapadákov, pěstní řešení problémů a potulování "osamělého vlka". Špioni, Hamburk, spolupráce s FBI, CIA, spaní v jednom hotelu, nene, to postrádá šmrnc. Jedna ze slabších v sérii.

26.05.2017 3 z 5

Planeta mezi dvěma slunci Planeta mezi dvěma slunci Robert Fabian

Vůbec ne špatné, tlustá bichle mi nevadí, pokud se napětí stupňuje, což se povedlo ; trochu zamrzí, že autor zahrál do autu záhadu planety stylem "už to se to blíží, blíží, už to vidím, jé, to byste nepochopili, tak nic".... Hvězdu ubírám za naprosto mizerné ilustrace, anatomické proporce mimo, perspektiva nulová, styl kresby školmetský, bez výrazu, křečovité stínování....vydržím dost, ale vážně se nedá sehnat někdo lepší???

22.05.2017 3 z 5

Když se dáma rozběhne... ani v padesáti není pozdě Když se dáma rozběhne... ani v padesáti není pozdě Zuzana Součková

Pokud jste žena okolo padesátky, myslíte si, že by jste mohla trochu běhat, ale hlavně u toho chcete dobře vypadat, je to kniha pro vás. Dovíte se, jak se namalovat na běh, jaké vlasy, oblečky, jak se usmívat a mít pěkné fotky ze závodů. K tomu pár receptů a "zaručených" tipů, na které autorka "přišla sama". O běhu samotném se ale moc nedovíte. Docela obdivuju tu drzost, kdy autorka nejen že špatně píše, ale špatně píše o něčem, co jí vlastně vůbec nejde.

17.05.2017 2 z 5

Budu tančit na vašich hrobech Budu tančit na vašich hrobech Boris Pollack

Velice nerada, ale trochu srazím hodnocení. Nerada proto, že knížka měla "našlápnuto"; výborná obálka a cynický název zněl jako příslib přesně toho typu žánrovky, kterou si užívám. Prvních deset stran bylo téměř "kulhánkovsky" dokonalých: hrdina správě jetej, v drogovém rauši upíše se do speciální jednotky, kde úkolem je se z akce vrátit živý. To byl nebyl problém. Jenže od půlky dochází autorovi dech, děj se nijak nerozvíjí, jde se jen z akce do akce, postupně přibývá mrtvol. Konec vyloženě odfláklý, jak kdyby ho (autora) to přestalo bavit. Pokud jde o kopii počítačové hry, jak naznačuje níže Terien, vysvětlilo by to hodně. Prostě jen "game over" a čtenáři trhni si nohou. Taky mi připadá, že autor neexistuje, respektive nikdy nic jiného nenapsal, nic se o něm neví, autor obálky taktéž nedohledatelný, takže celé to vypadá jako literární podfuk.

20.04.2017 3 z 5

Duchové jezer Duchové jezer Zbyněk Kučera Holub (p)

Četli jste rádi "Posledního mohykána", fandili jste jako malí indiánům a běloši byli (až na čestné výjimky) ti zbabělí proradní zloději země? Přidejte špetku mystiky, krapet mytologie a tři příběhy z divokého západu si zamilujete jako já. (a nestydím se, skoro, za to)

14.03.2017 5 z 5

Za cenu života Za cenu života Lee Child

Kterak páně Reacher ke zlomenému nosu přišel....bez ženské, zato s americkými fotbalisty a šílenou rodinou v patách...jednoduchá, napínavá zábava.

09.03.2017 4 z 5