Orange8knihomol Orange8knihomol komentáře u knih

Křišťál času Křišťál času Soman Chainani

Nemám slov! Kniha opět přesáhla hranice mého očekávání, děj byl svižný, akční a vtipný. Stejně jako předchozí díly Křišťál času překypuje úžasným a vskutku originálním příběhem, který si snad získá srdce všech malých i velkých Navěků či Nikdyvíců. ;) Už se nemohu dočkat na závěrečný díl této trilogie (Kamelotská léta) volně navazující na ,,hlavní" trilogii (Škola dobra a zla). Soman Chainani mě asi nikdy nezklame... Velké DOPORUČENÍ všem čtenářům, i těm co příliš nečtou.

25.12.2019 5 z 5

Křup! Křup! Adam Rex

Opravdu potřeštěný příběh s velmi originální zápletkou! V knize figurují krom zvířat a lidí také různé kouzelné bytosti, z nichž jsou některé až 2000 let staré - viz. náš leprikón à la klurikón Mick. Oceňuji autorovu představivost, ale děj knihy byl ze začátku vcelku nepochopitelný, začal se vyjasňovat až později, a čtení mělo takový ten britsko-irský ráz (leprikóni, cereálie, král Artuš, ...), což se však dalo od knihy, jejíž originál je britského původu, očekávat. Jsem z knihy trochu rozčarovaná, ale líbila se mi... Škoda, že její konec zůstal otevřený a že následující díly nebyly přeloženy do češtiny... Jinak, DOPORUČUJI POUZE ČTENÁŘŮM, KTERÝM NEVADÍ AŽ PŘÍLIŠNÁ DÁVKA FANTAZIE A BLÁZNOVKÉHO ČTENÍ...

29.11.2019 4 z 5

Čarodějky malostranské Čarodějky malostranské Petra Kubašková

Kniha naprosto předčila všechna má očekávání! Příběh byl nadmíru originální, čtivý, napínavý a skvěle vymyšlený, postavy osobité a sympatické (tedy většina z nich :D). Oceňuji autorčinu nesmírně bohatou fantazii, která snad nebere hranic, jelikož toto dílo tomu ve všech směrech nasdvědčuje a je skvostem české literatury. Při čtení jsem nijak nepociťovala, že je knížka určena pro mladší čtenáře (od 9-ti let), jelikož já bych ji zařadila spíše do takové fantasy-pohádkové young-adult literatury (pro trošku mladší). Opravdu, nevím, co dodat, jsem plna dojmů a pocitů. Zároveň jsem v šoku z toho, jak rychle se kniha četla, mrzí mě, že jsem ji již dočetla. :( Bez jakýchkoli pochybností ji DOPORUČUJI úplně všem, opravdu za to stojí. Nejraději bych toto dílo zařadila do povinné četby k maturitě, alespoň by třeba někteří četli. :D Ne, fakticky se domnívám, že si Malostranské čarodějky získají snad všechny čtenáře (nejen Pražáky :D).

10.11.2019 5 z 5

Hotel Winterhouse Hotel Winterhouse Ben Guterson

Tak to byla jízda! Kniha se četla sama a neuvěřitelně rychle, tak byl její příběh čtivý! Děj byl naprosto úchvatný, kouzelný a brilantně promyšlený, doplněný krásnými ilustracemi. Tak velké očekávání jsem od knihy absolutně neměla, jelikož od jejího čtení jsem se jednoduše nedokázala odtrhnout. Vyvolala ve mně zimní, dokonce i vánoční atmosféru, a mnoho silných pocitů (dojetí, radost, strach i smích). Také bych si přála prožít podobné dobrodružství jako Alžběta s Freddym v tak okouzlujícím hotelu, v němž nechybí ani obrovská knihovna, výroba flurschenů (prazvláštních cukrovinek), možnost bruslení na jezeře Luna, sáňkování, lyžování, plavání v bazénu, poslouchání přednášek a koncertů a spousta dalších aktivit. Ráda bych se spřátelila s panem Norbridgem, majitelem hotelu a člověkem, jež snad ovládá magii. Knížku bych rozhodně DOPORUČILA všem, bez ohledu na věk či pohlaví, za mne další skvělé dílo, téměř tak úžasné jako samotný král všech dětských fantasy knih - Harry Potter.

03.11.2019 5 z 5

Můra noční, předvánoční Můra noční, předvánoční Tim Burton

Co k této knize dodat?! No, myslím, že všichni víme, že se jedná o naprostý skvost, který je vtipný, neotřelý, nápaditý a skvěle propracovaný svými dechberoucími a osobitými ilustracemi. Tim Burton je prostě výtečný básník, ilustrátor, animátor i režisér, který má vskutku bohatou fantazii a hlavně smysl pro humor. DOPORUČUJI všem bez ohledu na věk, knížka se čte sama, kor pokud je před Vánocemi.

01.11.2019 5 z 5

Goliáš Goliáš Scott Westerfeld

Závěrečný díl se mi velice líbil, akorát jsem knihu četla, bohužel, více jak měsíc, neboť mi scházel čas na čtení. Příběh byl výborně promyšlený a vykonstruovaný, opravdu oceňuji autorovu fantazii a zároveň znalost historie. Pokud knihu hodláte číst, rozhodně si nezapomeňte přečíst také doslov na konci, v němž si ujasníte, co vychází z reálných historických faktů a událostí a co bylo naopak domyšleno. DOPORUČUJI všem, sérii či knihu s podobným tématem a nápadem jsem ještě nečetla. Za mne originální četba, která si zaslouží větší popularitu!

31.10.2019 5 z 5

Gilgameš Gilgameš Vojtech Zamarovský

K Eposu o Gilgamešovi jsem se dostala také díky povinné četbě, ale musím přiznat, že mě mile překvapilo, jak byl napsaný (čtivě, srozumitelně a pěkně). Shledávám toto dílo o dost lepším než jsem předpokládala, a tak ho můžu jedině DOPORUČIT.
PS: Můj šálek kávy to rozhodně není, ale občas s radostí uvítám nějakou tu změnu, než číst pořád jen současné fantasy. :)

29.10.2019 4 z 5

Píseň písní zvaná Šalamounova Píseň písní zvaná Šalamounova neznámý - neuveden

Píseň písní zvaná Šalamounova se mi líbila tím, jakým stylem byla napsána, jelikož jste při čtení měli pocit, jako když vás někdo hladí po duši. Nicméně ,,příběh" jsem z tohoto díla nepochopila, neboť v knize bylo samé přirovnání a básnění o kráse a jiných, pro mne v současnosti vcelku úchylných věcech. Až po přečtení rozboru jsem si ujasnila, že se jedná o lyrickou báseň oslavující ctnosti a přednosti lásky mezi manželem a manželkou a že báseň hovoří o manželství jako o Božím záměru. Báseň je psána ve formě dialogu mezi manželem - králem - a manželkou - Šulamitkou - a dá se rozdělit na tři části: námluvy, svatbu a zralost manželství. Myslím si, že toto dílo je vhodné spíše pro starší, vyzralejší čtenáře a že pro mne není ještě vhodné. K písni jsem se dostala díky povinné četbě, nelituji toho, nic mi však v tuto chvíli nepřinesla ani nijak nepřispěla k mému duševnímu rozvoji. DOPORUČUJI si ji přečíst jen po vlastním uvážení, ale domnívám se, že někomu, ba třeba většině, se může líbit. Toť asi vše.

27.10.2019 2 z 5

Nový zákon - Slovo na cestu Nový zákon - Slovo na cestu neznámý - neuveden

Z Nového zákona - a obecně z celé Bible - jsem zatím přečetla pouze Lukášovo evangelium (Evangelium podle sv. Lukáše), a tak budu hovořit pouze o něm. Jedná se o nejrozsáhlejší a úzce židovsky zaměřené evangelium, v němž častěji než v ostatních evangeliích vystupují ženy. Sv. Lukáš jej adresoval učenci Theofilovi a vypráví nám o narození, životě, službě, smrti a nanebevzetí Ježíše Krista. Ježíš zde vystupuje jako Boží Syn - Mesiáš - a spolu se svými dvanácti apoštoly putuje po Izraeli a káže o Bohu, léčí nemocné a činí mocná znamení. Evangelium je velmi naučné, neboť jsem zde Ježíše Krista chápala jako poslání. Kristus například říká, že bychom měli milovat i své nepřátele a konat dobro, abychom byli nanebevzeti a dostali se do Božího království. Lukášovo evangelium se mi líbilo, překlad do 21. století byl zdařilý, a proto ho DOPORUČUJI všem, kteří se o toto téma zajímají. Já jsem se k němu dostala díky povinné školní četbě a rozhodně ničeho nelituji.

25.10.2019 5 z 5

Behemót Behemót Scott Westerfeld

Druhý díl mě také nezklamal. Autor píše velice poutavě a čtivě, dokázal vymyslet vskutku ojedinělý příběh, který, dle mého názoru, zaujme téměř všechny čtenáře bez ohledu na věk a pohlaví. Rozhodně DOPORUČUJI, a to hlavně dospívajícím dětem, které se alespoň nepatrně zajímají o historii a rádi si přečtou pěknou sci-fi knížku s určitými doloženými fakty.

07.09.2019 5 z 5

Leviatan Leviatan Scott Westerfeld

Knihu jsem dlouhou dobu odkládala, ale konečně jsem jí dala šanci. A výsledek? Příběh byl opravdu záživný, čtivý a plný akce i napětí. I když vůbec nečtu sci-fi, natož steampunkovou literaturu, tak se mi kniha velmi zalíbila a byla jsem naprosto zaskočená, jak je děj této knihy krásný. Vlastně to byla moje úplně první taková ,,pravá" sci-fi kniha, kterou jsem kdy četla. Zamlouval se mi taktéž nápad zařadit do knihy i reálné, historicky doložené informace a postavy. Za mne obří DOPORUČENÍ pro všechny čtenáře, kteří ocení autorovu bohatou fantazii a zároveň kteří se alespoň kapánek zajímají o historii - zde konkrétně o 1. sv. válku.

17.08.2019 5 z 5

Souboj čarodějů Souboj čarodějů Lauren Magaziner

Příběh začal ubíhat již od prvních stránek, a tak mi ani nedělalo problém se do knihy začíst. Byla jsem velmi překvapená, jak se děj vyvíjel a hlavně jak skončil, jelikož jsem si hned na začátku vytvořila předpoklad, jak kniha dopadne, a realita byla zcela odlišná. Autorka má opravdu bohatou fantazii, někdy až lehce ,,ujetou" - koho by například napadlo vymyslet pudinkový bazén, gulášovou zahradu, cheeseburgerovou cimru či marmeládové patro? Nebo také chlapce, který když něco pozře, tak to vyzvrátí v podobě opeřence? Kniha na mne dýchala lehce americkým dojmem, avšak pro její nevšednost a celkovou propracovanost ji musím DOPORUČIT, ale spíše mladším čtenářům (od 11-ti let) nebo i dospělákům, kteří se ještě dokáží vžít do svých dětských let a od knihy neočekávají těžké, hlubokomyslné čtení k zamyšlení, neboť se jedná o oddechovou knihu.

31.07.2019 5 z 5

Horší než čarodějnice jsou už jenom králíci Horší než čarodějnice jsou už jenom králíci Lauren Magaziner

Příběh byl svižný, vtipný a také dosti originální. Kniha je určena čtenářům ve věku okolo 11-ti let, o čemž tedy vypovídá i styl psaní a celkově námět knihy. Takže pro mne to byla taková prázdninová odpočinková knížka, která mě však v mnoha ohledech překvapila - obsahovala inteligentní humor, postavy mi byly sympatické (hl. čarůdka překypující vtipem a humorem) a paní učitelka Hrdlořezová, z níž se nakonec vyklubala... No, radši si knihu přečtěte sami. Rozhodně ji DOPORUČUJI, a to hlavně na letní večery. Toť asi vše.

23.07.2019 5 z 5

Čarodějčin syn Čarodějčin syn Kelly Barnhill

Kelly Barnhillová je vynikající vypravěčka, o čemž svědčí obě knihy, které u nás v ČR vyšly - Dívka, která upíjela měsíc a právě i Čarodějčin syn. Dle mého - osobního - názoru je Čarodějčin syn ještě o kousek zdařilejší než předešlá Dívka, která upíjela měsíc, a to hned z několika důvodů - příběh byl více čtivější, měl vcelku rychlý spád, byl více promyšlenější a pro děti srozumitelnější. Ale tím netvrdím, že Dívka, která upíjela měsíc je špatné dílo. To vůbec ne! Ba naopak! U druhé knihy se mi líbilo popisování kouzel a jejich charakteristika, která je rozhodně jedinečná. DOPORUČUJI si přečíst obě knihy, stojí to za to.

18.07.2019 5 z 5

Letní dny a noci: 12 prázdninových políbení Letní dny a noci: 12 prázdninových políbení * antologie

Opět hodnotím určité povídky jako fantastické a jiné jako slabší. Nikdy nám totiž nesedne úplně vše tak, jak jsme si představovali. Ale celkově mám z knížky velmi dobrý pocit, neboť převažovaly povídky, které se mi zamlouvaly. Je pravda, že jsem se knihy trochu obávala a nemohla jsem se ji přimět číst, avšak nakonec dočteno. DOPORUČUJI třeba na dovolenou k moři nebo na letní večery, v tomto letním období vám kniha bude bližší.

26.06.2019 5 z 5

Jak už to tak u knih obsahujících více povídek bývá, nikdy se nám nemohou líbit úplně všechny. A to je právě i tento případ. Některé povídky mi přišly naprosto fantastické, jiné dobré a nějaké se mi moc nezamlouvaly (např. Váš záskok za Santu - David Levithan; Krampuslauf - Holly Blacková). Sem tam se mi povídky zdály přetažené za vlasy či trošku nechutné, avšak většinou jsem byla dojata a někdy mě i pobavily. Zajímavé je, že je v knize zmíněný také Harry Potter či něco, co se ho týká, a to hnedle třikrát (ve třech romancích). Ano, opravdu jsem to počítala. :D Na zimní předvánoční večery knihu DOPORUČUJI, dá se samosebou číst i po celý rok.

30.05.2019 5 z 5

Tajemství duchů – Přízrak beze jména Tajemství duchů – Přízrak beze jména Mary K. Pershall

Opět úžasný nápad na příběh, který mi ale místy připadal trochu přetažený za vlasy a místy pro dětskou knihu nevhodný (např. jak Ruby zaječí: ,,Sklapni, ty blbá krávo!"). Jinak z konce jsem byla naprosto odvařená, neboť byl vcelku dojemný, i když se dal očekávat již dříve. Nevím proč, ale tenhle díl mi oproti ostatním zezačátku přišel takový zdlouhavý a rozvleklý, než naše Ruby konečně přišla na ,,opravdu speciální a jedinečný" nápad, na nějž by určitě nikdo jiný jen tak nepřišel, jak duchovi pomoct. Jinak i přes všechna negativa mám z knihy dobrý dojem. Co by se také dalo očekávat od knížky pro holky okolo 10-ti let, že ano? DOPORUČUJI spíše o dost mladším čtenářkám, než jsem já. Těm starším se bude kniha zdát velmi úsměvná, primitivní a někdy až absurdní.

18.05.2019 5 z 5

Zpráva ze záhrobí Zpráva ze záhrobí Mary K. Pershall

Ani druhý díl nijak nepostrádal. Příběh byl milý, akční, ale také odpočinkový. Děj měl spád a kniha nebyla o ničem. Na jednu stranu byla knížka velmi zábavná, na druhou stranu i naučná, což je dle mého názoru super. DOPORUČUJI všem, kteří si rádi přečtou duchařskou knihu pro děti.

14.05.2019 5 z 5

Moje zvláštní schopnosti Moje zvláštní schopnosti Mary K. Pershall

Na příběhu se mi líbilo, že byl převyprávěním skutečné události, kterou samotná autorka získala díky své schopnosti komunikovat s duchy, schopnosti jakou má hlavní hrdinka této skvělé knížky. Oceňuji, že je kniha tak pozitivní a ne hororová, jelikož většina autorů z takovýchto knih většinou vytvoří horor jakbysmet. Velké DOPORUČENÍ všem dívkám, které se o takové knížky zajímají.

05.05.2019 5 z 5

Strašidelný dům Strašidelný dům Elizabeth Cody Kimmel

Ani druhý díl neztrácel na kvalitě. Velmi oceňuji autorčino nadání zakomponovat do příběhu pro náctileté puberťačky i odborné věci ohledně esoteriky, léčitelství, meditací a zesnulých duší. Kniha byla místy neskutečně vtipná, ale v určitých chvilkách nastal i mrazivý úsek, při němž se nám tajil dech. Hlavní i vedlejší postavy mi byly sympatické, tedy až na Jacinu matku a drobné výjimky. DOPORUČUJI všem, které toto téma, o němž svědčí i název série, zajímá, ale upozorňuji, abyste od knihy nečekali bůhvíjaké umělecké dílo se složitým dějem. Knížka je spíše oddychová, na jeden volný večer.

04.05.2019 5 z 5