Orange8knihomol Orange8knihomol komentáře u knih

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Jako obvykle jsem se k této klasice dostala ze školní povinnosti, a i když se můj ,,knižní vkus" (tj. především fantasy a young-adult lit.) podstatně liší od satirické Farmy zvířat, bylo by nesprávné nepřiznat, že autor odvedl skvělou práci. Četba přiměje k zamyšlení, smích střídá soucit a lítost nad podřadnými, těžce pracujícími zvířaty, konec je naprosto absurdní. V podobenství snadno rozpoznáváme satiru vůči stalinskému totalitárnímu režimu, dokonce se setkáváme s prognózami, v nichž se pan Orwell ani za mák nemýlil. Zábavná bajka, kterou zvládne přečíst i mladší generace, DOPORUČUJI!

18.07.2021 5 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Zpočátku to byly samé šoky, a to především co se mluvy hlavní postavy a její party týče. Jejich slangu jsem někdy rozuměla jen stěží, slovníček jsem totiž objevila až po dočtení. :-D Příběh byl opravdu originální, jedná se o zajímavý pohled mladého ,,bajata", feťáka a zároveň problémového synka, na svět. Spolu s Alexem, stěžejním hrdinou a vypravěčem, sledujeme jeho vývoj a máme možnost seznámit se s jeho myšlenkovými pochody. Mechanický pomeranč jsem četla kvůli škole, musím se ale zmínit, že jsem mile překvapená - knížka mě přiměla přemýšlet nad jistými záležitostmi a poskytla mi nahlédnutí do nitra ,,zkažené" mládeže. U ,,supernásilí", které tito mladiství provádějí ostatním, se čtenář necítí zrovna dvakrát skvěle, zato se vám čte rychle (asi díky nespisovnému, jednoduchému jazyku a opakujícím se výrazům?). DOPORUČUJI, jakmile začnete číst, budete zvědaví, jakým směrem se bude Alexův život ubírat.

08.07.2021 5 z 5

Havran (dvojjazyčná kniha) Havran (dvojjazyčná kniha) Edgar Allan Poe

Sic jsem četla pouze český překlad, ale i přesto musím E. A. Poeovi složit velký obdiv, neboť vytvořil pozoruhodnou hororovou báseň s příběhem, který mrazí. Působivé "Nevermore" (,,Už víckrát ne.") zajisté zůstane v paměti nejednomu čtenáři. Rozhodně DOPORUČUJI přečíst, je to klasika, kterou by měl znát snad každý vzdělaný člověk. Navíc - jako jedna z povinné četby - skvělá volba!

22.06.2021 5 z 5

Povídky malostranské Povídky malostranské Jan Neruda

Knihu jsem četla opravdu dlouho, jelikož mi určité (především obsáhlejší) povídky připadaly zdlouhavé. Během četby se dostáváte do úplně odlišné doby, než v jaké nyní žijeme, proto bylo někdy obtížné představit si jisté okolnosti a porozumět dnes již nepoužívaným výrazům. Líbilo se mi, že autor pracoval s ironií, kritikou, seriozitou i obdivem. Všechny povídky se odehrávají na Malé Straně v Praze a obsahují autorovy vzpomínky na dětství i mládí, které zde prožil. Výběru určitě nelituji. DOPORUČUJI, jedná se o další rozšíření obzorů v oblasti české literatury.

16.06.2021 4 z 5

Jediný skutečný král Jediný skutečný král Soman Chainani

Skvostné pokračování legendární, dnes již všemi známé (tedy alespoň doufám) ságy! Na tuto bichli jsem se neskutečně moc těšila, takže jsem si oddechla, když jsem nabyla přesvědčení, že tohle je přesně jeden z těch geniálních příběhů Somana Chainaniho. I přes skutečnost, že se nejedná o tenkou knížku, jsem se do čtení dokázala zabrat tak, až jsem ztratila pojem o čase. (Holt to se nám, knihomolům, občas stává, že? :D) Postavy v knize si skutečně oblíbíte (Sofie, Agáta, Tedros, Merlin a řada dalších z paměti jen tak nezmizí) a ilustrace Iacopa Bruna budete hltat, stejně jako děj, jedna báseň. Konec Kamelotských let je dojemný a překvapivý zároveň, ještě teď na něj nostalgicky vzpomínám a pokládám si otázku, zda má autor v plánu ještě nějakou navazující kupu skvělých příběhů, či úplně jiný titul... DOPORUČUJI!!!
,,Minulost je přítomnost a přítomnost zase minulost."

10.04.2021 5 z 5

Strašidlo cantervillské Strašidlo cantervillské Oscar Wilde

Moc pěkné čtení na jeden večer. Příběh byl místy vtipný i dojemný. Strašidlo cantervillské mě, jakožto jedna z mnoha položek povinných děl k maturitní zkoušce, velice překvapilo tím, že mne opravdu bavilo. Oscar Wilde napsal originální příběh o strašidlu, jemuž začne jeho posmrtnou existenci komplikovat jedna neotesaná a troufalá americká rodinka, která se na zámek Canterville nastěhuje... Jak tohle může asi dopadnout? Knihu určitě DOPORUČUJI, zamilovala jsem si ji!

24.03.2021 5 z 5

Mezi světlem a stíny Mezi světlem a stíny Anca Sturm

(SPOILER) Konečně jsme se dočkali pokračování! Potom, co jsem dolouskala první díl, jehož konec zůstal otevřený, jsem samou zvědavostí nemohla vydržet na vydání druhého. (Alespoň, že mi čekání ukrátily jiné knihy vyčkávající hezky ve frontě, kdy už na ně konečně přijde řada. A že jich nebylo a není zrovna málo! :D) Každopádně Magický expres mě nikdy nezklame, jeho příběh je skvělý, ale ještě lepší je internátní škola na kolejích a všelijaké magickotechnologické vynálezy, jež jsou v knize vykresleny. Kupř. můžeme zmínit kousavé kliky, Humphryho lampu (mění zabarvení svého kouře podle nebezpečí: zlatá značí, že je všechno OK, černá upozorňuje, že se děje cosi nekalého), měnič počasí, našeptávací pero (a mnoho dalších věciček od Timothyho & Nickse), Garabiin teleskop (dokáže přetáčet čas), Poutníky (vybírají studenty pro Světový expres ze všech koutů světa), školní hymnu nebo skříňové portály. A samozřejmě mivlap, tedy mimovlakový překlad(ač), bez nějž by se studenti mezi sebou jen těžko domluvili. Velice se mi líbily zmínky o dalších školách - o Domě stínů (Domus Delectus s jeho Mrazivránami) a Vignyho akademii (jejími absolventy jsou taurinové). Za zmínku stojí také Severní mývalové, skupinka pořádně nafoukaných Pávů. Samotný děj je dobře zkonstruovaný, avšak i tady zůstává rozevřený, takže pak máte chuť sáhnout po pokračování, které žel dosud není. Finn, Fedor, Pegs i Kasim jsou úžasní, dodávají příběhu smysl, bez nich by to určitě nebylo ono. Z mé strany rozhodně DOPORUČUJI! Když už sami nemůžeme studovat v Bradavicích, nebo v jiné magické škole, jako např. ve Světovém expresu, prožijme alespoň úlomky života jiných, kterým štěstí více přálo...

05.03.2021 5 z 5

Velká oblaková loupež Velká oblaková loupež P.G. Bell

Skvělé pokračování prvního dílu! Suzy se opět vydává na palubu Zázračného poštovního expresu a čeká ji další dobrodružství! - tentokrát s loupeží, která by mohla zničit všechny Zázračné světy Unie...
Autor napsal originální příběh překypující fantazií, napětím, humorem a úplně novými vymoženostmi, jako jsou např. fúzní banány, smluvní gravitace, kouzloblak, Trollville rozdělený na Rub a Líc či sedmimílové boty. Zápletka příběhu je propracovaná, konec mnohé překvapí. Budu se těšit na shledání s pokračováním této úžasné knížky. DOPORUČUJI!

20.02.2021 5 z 5

Záhada hotelu Winterhouse Záhada hotelu Winterhouse Ben Guterson

Nádherné pokračování příběhu o hotelu Winterhouse a jedné neobyčejné dívce - Alžbětě Somersové - nabírá konce! Tato kniha je primárně určena dětem od 9 let, což jí ale neubírá na kvalitě. Myslím, že především případní starší čtenáři ocení hrátky se slovy (kupř. anagramy a palindromy, které se zde v hojné míře objevují) a atmosféru knížky. Ben Guterson napsal úžasný příběh plný lásky, víry a přátelství, jejž doprovází originální ilustrace Chloe Bristol. Záhady, tajemství a intriky - to jest jasná ingredience Gutersonova receptu na napínavé čtení. :D DOPORUČUJI dětem i dospělým, každý si v Hotelu Winterhouse přijde na své. :-)

06.02.2021 5 z 5

Twilight: Sága a její postavy v proudu času Twilight: Sága a její postavy v proudu času Nancy Ruth Reagin

Jak si tak pročítám níže uvedené komentáře, nabývám dojmu, že kniha není podle většiny komentátorů zrovna nejpovedenější... Ano, objevují se zde určité nedostatky (např. v letopočtu ,,1928" namísto 1918, ,,shlédnout" film (nemá být se z?) a chybějícím číselným odkazům na poznámky v zadní části), ale vem to čert - i v současné době má nemálo knih drobné i větší chyby. Já osobně jsem ale z dílka vcelku mile překvapená. Nacházíme zde mnohé zajímavé informace, ať jsou to (jak již název napovídá) zajímavosti a minulost všech členů Cullenovy rodiny, tak reálná historická fakta. Kdo je nadšencem do Stmívání a zároveň do dějepisu, je pro něj tato knížka to pravé ořechové. Já se řadím pouze do první výše uvedené skupiny a neoficiální doplněk Twilight ságy jsem si opravdu užila. Kniha mi především pomohla pochopit chování mnoha postav a obohatila mě o spousty zajímavých věcí. Takže pokud jsi zažraný fanda světa S. Meyerové, knihu ti určitě DOPORUČUJI, ostatní v ní však pravděpodobně nenaleznou žádný smysl...

19.01.2021 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

,,Milujte tedy i vy českou zem co matku svoji nade všecko, pracujte pro ni jako hodné děti a proroctví, jehož se bojíte, se nevyplní." (s. 122)
,,Těžko získat takové lidi, avšak láska lásku rodí. Mně přichází to s lidmi jako s těmi bylinkami." (s. 191)
,,Šťastná to žena!" (s. 210)
Ano, jak pravila paní kněžna, opravdu si myslím, že babička byla tou nejšťastnější a Bohu nejoddanější osobou. Její moudrost byla zřejmá, pro ostatní by hora snesla, pro českou zemi by se upracovala a nejraději by každičkého v okolí učinila šťastným. Babička, pro mě již legendární postava, na kterou budu vždy s úsměvem vzpomínat!
Božena Němcová, v mnohém připomínající babiččinu oddanou vnučku Barunku, vytvořila nádherné dílo, jež připomíná staré zvyky a tradice, sleduje proměny ročního období a zachycuje široké spektrum postav, které znázorňuje jednotlivé typy lidí, jež babička trefně připodobňuje k bylinkám.
Jsem vděčná, že jsem měla tu čest poznat jeden z pokladů české literatury a nahlédnout do dob minulých, kdy se ještě posílaly listy a spávalo na peci.
Buď zdráva, babičko!

05.01.2021 5 z 5

Maják nešťastných příhod Maják nešťastných příhod Nicki Thornton

Už je to rok, co jsem četla Hotel Poslední naděje, po jehož dočtení jsem začala netrpělivě vyčkávat na vydání Majáku nešťastných příhod. Zmítala mnou zvědavost, zda se Seth naučí kouzlit a stane se součástí Elysee. I když je zřejmé, že bude následovat ještě další díl, knihu jsem si neskutečně užila. Se Sethem se dostáváte k novému dobrodružství s mnohými záhadami, ale přeci jen spolu všechny minulé i přítomné události souvisí. Příběh na mě působil lehce potterovským dojmem, i když autorka bezesporu vymyslela nový svět originální kouzelnické vymoženosti. Z mé strany velké DOPORUČENÍ! Těším se na pokračování!

15.12.2020 5 z 5

Šeptající lebka Šeptající lebka Jonathan Stroud

Po dočtení prvního dílu jsem se na Šeptající lebku nevýslovně těšila. A opravdu bylo na co! Jonathan Stroud i tentokrát ukázal, že není žádná nula. Příběh mě ke čtení připoutal již od první stránky a já si prostě musela každý den, i tehdá, kdy jsem měla napilno, najít čas alespoň na dvě kapitoly. Se zápletkou si autor poradil víc než dobře, děj čítal hned několik odboček, jelikož Lockwood & spol. byli zapojeni do více vyšetřování naráz. Knihu bych určitě DOPORUČILA, najdete v ní napětí, očekávání, záhady, plíživý strach, ale také humor, vtip a smích. Třešničkou na dortu byla lebka z lapače a její průpovídky. :D

01.12.2020 5 z 5

Kvílející schodiště Kvílející schodiště Jonathan Stroud

Tohle byla opravdu ,,solná bomba"! Poslední dobou mě snad každá čtená kniha - v dobrém slova smyslu - překvapuje. Kvílející schodiště ze série Lockwood & spol. mi dokázalo zpříjemnit dny, zatajit dech i dostavit smích. Autor dokáže psát velmi poutavě, a tak se do knihy začtete hned od začátku. Obdivuji jeho fantazii a vlastně i celou lockwoodovskou Británii, přetvořenou do duchy zmítané země. Tento Problém se také nazývá epidemie zachování duchů, jelikož se objevuje ve značném rozsahu a ovlivňuje životy všech živých. Kdo by nechtěl zažít dobrodružství s jednou z tucet londýnských parapsychických agentur a seznámit se s novou vládní organizací ÚPRV? Příběhem vás provede Lucy Carlyleová, nejnovější členka Lockwooda & spol. a mimořádně talentovaná dívka, které bezesporu nechybí smysl pro humor. Svazek se u mě rozhodně zapsal do seznamu TOP knih, takže snad nemůžu komentář nechat bez DOPORUČENÍ. :)

14.11.2020 5 z 5

Dědictví Dědictví E. E. Holmes

Do knihy jsem se pouštěla s malým očekáváním a mylnou domněnkou, že se jedná jen o další brakové čtení pro náctileté, od kterého není dobré moc očekávat. Překvapivě mě Strážkyně brány přesvědčily již po dvou kapitolách o něčem jiném: vydobyly si u mě pět hvězd a místo na seznamu nejoblíbenějších knížek. Nejvíce sympatické mi bylo prostředí, v němž se děj převážnou většinu odehrával - kampus vysoké školy. Jess, hlavní hrdinku a osmnáctiletou studentku univerzity St. Matt's, jsem si velmi oblíbila, ale sympatie ve mne vyvolávaly i další postavy (živé i mrtvé), jako např. Tia, Evan, profesor Pierce, Hanna či Milo. Co se příběhu týká, odsýpal rychle a nebyla část, po níž bych si řekla: ,,Tak, pro dnešek stačí, budu pokračovat až zítra.". Ve třech čtvrtinách knihy se spousta nejasností vysvětlila, na čtenáře čekala také mnohá překvapení. (Víc ale rozepisovat nebudu pro případ, že byste si knihu chtěli sami přečíst.) Konec knihy zůstává docela otevřený, napovídá však, že se s Jessicou (vlastně Jess, nemá ráda, když někdo připojuje za ,,Jess" koncovku,,ica" :D) a Hannou setkáme v jiné a trochu neobvyklé škole. Pevně doufám, že se co nevidět dočkám pokračování... Z mé strany obří DOPORUČENÍ!

30.10.2020 5 z 5

Křest sv. Vladimíra: Legenda z ruské historie Křest sv. Vladimíra: Legenda z ruské historie Karel Havlíček Borovský

Další satirická báseň Karla Havlíčka Borovského. Přestože již dílo není aktuální, zapomínat by se na něj rozhodně nemělo. Umožňuje nám totiž nahlédnout do dějin - do doby, kdy ještě existovalo Rakousko-Uhersko - a obeznámit se s tehdejší situací a problematikou. Dle mého názoru byla kniha trochu slabší než Král Lávra nebo Tyrolské elegie, ale musí se nechat, že se četla rychle a vcelku dobře (až na archaismy a historismy, jež se zde objevovaly, jak jinak než v hojné míře). Myslím si, že jsem rozhodně neudělala chybu, když jsem do své povinné četby zahrnula také Borovského. :)

26.10.2020 4 z 5

Král Lávra Král Lávra Karel Havlíček Borovský

Král Lávra se četl velice snadno a rychle, děj byl poučný a vtipný. Námět vychází z řecké a irské mytologie, dílo lehce připomíná pohádku (Byl jednou jeden... + poučení). Myslím, že by se knížka četla dobře i mladším čtenářům, ti by však v básni jistě nehledali Borovského záměr (kritika Habsburské monarchie). DOPORUČJI - především k povinné četbě.

08.09.2020 4 z 5

Tyrolské elegie Tyrolské elegie Karel Havlíček Borovský

Tyrolské elegie jsem si vybrala ke čtení v rámci povinné školní četby a nelituji toho. Jelikož má dílo jen pár stránek, četba vám zabere čtvrt hodinky. Borovský mě mile překvapil, elegie se mi opravdu líbily. Sice již situace, kterou zpěvy kritizují, není aktuální, ale i přesto je text srozumitelný a místy také vtipný (satira a kritika rakouské vlády a církve). Domnívám se, že pokud hledáte nějaké kratší dílko k maturitní zkoušce, je Borovský vhodnou volbou. DOPORUČUJI.

02.09.2020 4 z 5

Město upírů Město upírů Ellen Schreiber

Nečekala jsem od této série tolik, kolik jsem dostala. Když už se mi zdálo, že vím, jak se bude následující děj odvíjet, vždy přišlo něco neočekávaného. Při čtení jsem s úsměvem vzpomínala na Stephenii Meyer a její Twilight ságu, jež se mi tenkrát moc líbila. Jsem přesvědčená, že právě pro fanoušky Stmívání nebo jen zatvrzelé gotiky jsou Upíří polibky naprosto ideální. Za mě velké DOPORUČENÍ! A pokud miluješ upíry, není co řešit. :-D

29.08.2020 5 z 5

Rakve lásky Rakve lásky Ellen Schreiber

Upíří polibky si mě získaly již od samotného začátku. Na Ravenin vztah s Alexandrem pohlížím jako na dokonalý - Alexander je prostě boží! (přesně jak tvrdí naše gotická duše Raven). Jsem šťastná, když se mohu ponořit do Ravenina života a prožívat s ní každou část jejího bytí, která je v knize zaznamenána. Autorka opravdu umí zatáhnout čtenáře do děje a už ho nepustit. :D Z mé strany určitě obrovské DOPORUČENÍ!

26.08.2020 5 z 5