Král Lávra

Král Lávra https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/393727/bmid_kral-lavra-OjQ-393727.jpg 4 1978 188

Irská lidová pověst o králi s tajemstvím. Králův holič Kukulín nesmí nikomu prozradit co při holení vídá na jeho hlavě. Toto tajemství řekne vrbě. Muzikant Červíček si udělá z vrby kolíček k base. Basa na bále vše prozradí a král již nemusí před lidem dál skrývat pod vlasy to, co už všichni od Červíkovské basy slyšeli.

Zemlja
14.04.2024 4 z 5

Je to vtipné, ať už je to Lávra, nebo Midas.

Damaj
07.04.2024 5 z 5

Jedna z nejhezčích maturitních knih, která se dokonce dala i pochopit, byla krátká a zábavná, takže jsem se k ní teď ráda vrátila.

Filomena1961
21.03.2024 5 z 5

Kdo by neznal Krále Lávru, většina z nás po něm sáhla v předmaturitní agónii. Takže bylo to takové krátké zastavení a zamyšlení nad starou irskou pověstí v níž vystupuje midasovský král s oslíma ušima. Tuto skutečnost chce král před světem utajit popravami holičů, kteří o ní vědí - alegoricky je zde vyjádřena myšlenka, že i sebelepší snaha absolutního vládce může vést k hrůznému násilí.

Emik87
23.02.2024 4 z 5

Jako více čtenářů tady jsem knihu četla k maturitě. A rozhodně byla jedna ze zábavnějších a čtivějších.

Petr874
14.01.2024 3 z 5

Opravdu zajímavé čtení, to jo. Maturanti určutě ocení.
Prostý a ne moc dlouhý děj.

Američanka510
08.12.2023 5 z 5

Dobrá kniha, když neradi čtete a potřebujete nahnat knihy do maturitní četby. Na povinnou četbu to nebylo vůbec špatné.

Štěpán88
24.11.2023 4 z 5

"Odjel zadarmo na dovolenou do Alp" jak říkají v cimrmanovce České nebe. Tak až taková pecka to pro Káju Havlíčka nebyla ale Král Lávra je pohodový kraťoučký luxus. (s tím druhým známým Havlíčkem jsem dělal podcast poslouchejte zde - https://youtu.be/pKh7UHR-Ew8?si=z6IQaTci_I3HBdQL )
Musím konstatovat že v literatuře 3. A 4. fáze NO jsem zpozoroval poměrně vysoký výskyt vrb a to jsem četl z této doby jen 2 knihy. (Kytice + Lávra) 50/52

gymplačkaanička
23.11.2023 5 z 5

V rámci povinné četby jsem přečetla celou Brixenskou trilogii – Král Lávra, Tyrolské elegie, Křest svatého Vladimíra – a ráda bych je společně porovnala. Začnu s Křtem svatého Vladimíra, který mě oslovil asi nejméně. Možná to bylo tím, že není dokončený, nicméně se mi zdá nejslabší. Ne snad, že by nebyl dobře napsaný, ale příběh mi přišel trošku zvláštní a zamotaný, chvílemi až zdlouhavý. Nejlepší za mě byly Tyrolské elegie. Krásně popisovaly Havlíčkovo zatčení a odvezení do Brixenu, takže dobře přiblížily i jeho osobní život. Král Lávra byla za mě taková oddechovka, při které se člověk občas i zasměje.

5tužka
06.11.2023 5 z 5

Krásně namluvené audio Ladislavem Mrkvičkou - já si opět oprášila povinnou četbu a děti se hezky přiučily :)

bohejsova
29.10.2023 5 z 5

super, krátká maturitní četba

pani_ari
28.07.2023 2 z 5

Král Lávra je milý nenáročný příběh, který se podobá pohádce. Na první pohled se text zdá složitý, avšak myslím si, že by jej pochopili i děti. Děj má místy až nerealisticky rychlý spád. Zřejmě díky tomu je velice čtivý.

Dle mého názoru text poukazuje na to, že pravda vyjde vždy najevo, ať se jí snažíme ukrýt sebevíc. Třebaže text byl velmi lichotivý, nevyvolal ve mně žádné výrazné nutkání přemýšlet o skrytém významu díla. Pouze ve mně zanechal dobrý pocit ze zvládnutí přečtení dalšího díla potřebného k maturitě.

pam225
25.07.2023 3 z 5

zábavné maturitní čtení

Lenka2533
02.07.2023 5 z 5

Jedno z nejzábavnějších děl k maturitě. Příběh je velmi krátký a přečtete ho opravdu za chvíli. Navíc je jednoduchý, zábavný a poučný. Havlíček měl zkrátka talent.

Vestička
16.06.2023 5 z 5

Jsou některá literární dílka, co jdou s čtenářem celý život už od mala, a pro mě je tohle jedno z nich. Havlíček je prostě úžasný básník, námět je tak český, . a hlavně - geniální, pohádka pro děti, a zároveň tolik životní pravdy, kterou je třeba si jednou za čas připomenout.

Tereza226
12.06.2023 3 z 5

jedno z děl z mého maturitního seznamu četby. a to nejkratší. borovský výborně užívá alegorie, verše ale mohou být také chápany jako dětská pohádka. právě tato dualita se mi po dočtení líbila asi nejvíce.

RonnieSmithx
09.06.2023 4 z 5

to jsou ty vrtochy té monarchie!!!

drakamena
27.03.2023 3 z 5

Jedna z nejznámějších českých klasik. Legrační báseň na motivy řecké báje o králi Midasovi. Kratičká, přesto plná moudrých ponaučení.

Nofar197
12.03.2023 4 z 5

Vtipně zversovany příběh o irském králi Lavrovi ,inspirovaný řeckou pověsti o králi Midasovi.

"Král dal hned Červíčka s basou vyhodit,
bylo však již pozdě basu oběsit.
A tajemství, pro než lazebnici
umírali jsou na šibenici,
rozneslo se v lid. "

Dodnes prskam smíchy, když si představím, jak věší basu.

Akléda_
27.02.2023 4 z 5

V jedné z hodin literatury nám učitelka říkala, že Krále Lávru by si měli přečíst a dát do maturitního seznamu všichni. A tak jsem to udělala. Přečteno máte opravdu za chvilku, děj je jednoduchý na pochopení i přes to, že je psaný ve verších. Nemusíte číst mezi řádky aby vám došlo co chtěl autor říct, ale zároveň to stále dokáže bavit a zaujmout. Nebude to moje srdcovka, na to to bylo jednoduché až moc, ale spokojená jsem byla, v seznamu to mám a myslím si, že nic jednoduššího z klasik už číst ani nemůžete.

simca9342
21.02.2023 5 z 5

"Povinná četba na maturitu"
Asi nejkratší příběh ze všech 20 knih na seznamu.
Veršovaná pověst o králi a hlavně o jeho holiči, který musí chtě nechtě skrývat velké tajemství. Nesmí za žádnou cenu mluvit o tom, co vidí na králově hlavě. Ale známe to... i to největší tajemství jednou praskne.
Tady za to mohl jeden strom, kterému se sice dá pošeptat úplně vše, ale k holičově smůle proutí také umí mluvit :)
Vtipný, ale hlavně velmi krátký příběh a stejně jako Krysař- legenda inspirována tentokrát řeckou bájí o slavném králi Midasovi a jeho zvláštních uších.