ondrej.b ondrej.b komentáře u knih

Orosené vzpomínky nestárnou aneb byli jsme ochránci státních hranic Československa Orosené vzpomínky nestárnou aneb byli jsme ochránci státních hranic Československa Stanislav Kábele

Docela zajímavé příběhy a informace o pohraničnících, státní hranici a věcech s tím souvisejících. Tuto tématiku mám rád a rád čtu povídky či knihy s tématem PS.

08.07.2018 3 z 5

Trable anglického šlechtice v Čechách Trable anglického šlechtice v Čechách Václav Erben

Ze série s kapitánem Exnerem zatím asi nejslabší příběh. Nebylo moc možností, kdo by byl pachatelem, takže žádné velké překvapení se nekonalo. Jinak opět hezky vykresleno prostředí a postavy, jak to autor v těchto příbězích umí.

23.06.2018 3 z 5

Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství Tomáš Prokůpek

Také mě to bavilo. Různé styly kresby a různé náměty, často úsměvné. Určitě originální doplněk sbírky "šípáckých" knih a komiksů. A nejodvážnější příběh je asi "Jarka Metelka myslí na Podkovu"....:-) A nelze pominout závěr, kdy, jak a co se v historii vzniku Rychlých šípů stalo a událo.

01.06.2018 4 z 5

Jed pro Litviněnka Jed pro Litviněnka Luke Harding

Četl jsem to doslova jako napínavý román. Výborná kniha popisující šílený zločin, šíleného Putina a šílenou zemi, kde vládne stále stejný režim, jen pod zdánlivým pláštěm spravedlnosti...

22.05.2018 5 z 5

Reaganova válka: Ronald Reagan a jeho triumf nad komunismem Reaganova válka: Ronald Reagan a jeho triumf nad komunismem Peter Schweizer

Velmi zajímavá kniha o trvalém boji tohoto muže s komunistickým zlem. Na rozdíl od svých předchůdců měl tento prezident opravdu "koule" a nebál se nazývat věci pravými jmény. Říše zla si to opravdu zasloužila. Kniha je dobře zpracovaná a čtivá.

11.05.2018 5 z 5

Podivná vojna - Zapomenutí černí baroni šedesátých let Podivná vojna - Zapomenutí černí baroni šedesátých let Gerhard Vorel

Výborná kniha vzpomínek, zvláště v druhé polovině jsem se náramně bavil při čtení. Ale knihu nelze brát jen jako vtipné vzpomínání. Vypovídá o absurdnostech tehdejší doby. Vojenskou službu jsem absolvoval až v devadesátých letech u zdravoťáků, ale člověk žasne, že plno věcí se za ty roky nezměnilo. Nakonec převládnou vzpomínky na to veselé a to je snad dobře.

21.04.2018 5 z 5

Pásmo života a smrti Pásmo života a smrti Květoslav Matějka

Kniha dějově předchází druhé autorově knížce Přízrak Smrčiny. Tohle lze tedy brát jako první díl uceleného příběhu o dění na státní hranici na přelomu padesátých let kolem Zvonkové a okolí. Tento první díl je rovněž pěkný jako Smrčina, ale překvapil mě větší "ideologičností", resp. zmínkami na ty špatné na druhé straně hranice, hanlivostí první republiky apod. Naštěstí ale převažuje tématika PS a příběh Ládi Čemuse. Bohužel autor děj moc nerozvíjí a někdy mě překvapilo, jak kapitolu doslova usekne, resp. v té další je divně skok někam jinam. No, je to "magnetka", takže asi nebylo místo se moc rozepisovat. Každopádně knížku doporučuji a pokračujte pak Smrčinou.

04.04.2018 3 z 5

Autopsie (pitva režiséra) Autopsie (pitva režiséra) Jan Drbohlav

Přesně jak zde již napsali všichni ostatní. Ohromně zajímavé paměti, psané velmi čtivou formou a doplněny mnoha fotografiemi. Jelikož filmy pana režiséra mám rád, s chutí jsem si tedy přečetl tuto knihu, dověděl se tak plno informací a dostal chuť si tak znovu připomenout jeho filmy. Díky pane režisére!

30.03.2018 5 z 5

Zaostřeno na komunismus Zaostřeno na komunismus Petruška Šustrová

Platí to, co je napsáno v popisu ke knize. Je zde sepsáno prakticky vše důležité, co se odehrálo v dějinách komunismu u nás, a nejenom u nás. Není to popsáno nijak složitě, hloubavě a vědecky, takže kdo neví o těchto událostech vůbec nic, lze to četbou velmi dobře pochopit. Kapitoly nejsou nijak dlouhé, takže určitě nenudí a kniha jako zdroj podstatných informací určitě poslouží dobře.

23.03.2018 4 z 5

Akta Snowden Akta Snowden Luke Harding

No, člověk žasne, co a kdo o nás (nebo zrovna o nás ne?) lze všechno zjistit při prostém online připojení. Tahle kniha nás musí určitě poněkud zneklidnit a po přečtení bychom si měli uvědomit, jak lze vystopovat prakticky kohokoliv. Otázkou je, jak hodnotit postavu Edwarda Snowdena, to asi musí každý zhodnotit sám. Já ho spíše obdivuji, jak se vzepřel systému. Co ale bude dál? Jak chce dál žít? Doporučuji i neméně zajímavý film Snowden.

09.03.2018 5 z 5

Na dosah ruky Na dosah ruky Václav Erben

Prostě opět výborné. Jakékoliv prostředí svědčí postavě kapitána Exnera a jeho týmu. Tady to prostředí činžovního domu a tajemství jeho sklepa, vztahy mezi obyvateli, velmi zajímavé. Pan Erben velmi umně popíše prakticky cokoliv, tady mě rozesmálo to téma čtyřprocentních pánů:-). Opět velmi čtivé, srozumitelné a poutavé. Krátké kapitoly nutí člověka pokračovat dál a dál, protože je stále zvědavý, jako to bude dál.

24.02.2018 5 z 5

Cesty mužů Cesty mužů Ivan Gariš

Jo, propaganda to byla, o tom žádná. Ale příběh je zajímavý a velmi čtivě napsaný, jak je zvykem u autora. Filmové upracování patří k mým oblíbeným filmům a navíc jsem měl možnost osobně pohovořit s panem Hlušičkou, který hrál toho mladého poručíka. Knihu mám rovněž mezi oblíbenými.

21.01.2018 4 z 5

Léto s Venuší Léto s Venuší Ivan Gariš

Výborná česká detektivka, která se lehce čte a občas i pobaví. Příběh se objevil v televizním seriálu Ve znamení merkura, jen celý děj o ukradeném obraze a nálezu mrtvoly v chladicím voze byl rozdělen do dvou dílů. Stejně tak se v knize objevují dílčí scény z tohoto seriálu, např. pašování zlatých prstenů v datlích a fících a další. Při čtení se mi k ději přiřazovali herci ztvárňující role v seriálu, což nebylo vůbec na škodu. Určitě doporučuji k přečtení, pokud máte rádi českou detektivku. Pan Gariš a jeho knihy jsou mi sympatické, i tím, že byly často převedeny na filmové plátno a filmy se rovněž povedly.

21.01.2018 5 z 5

Případ "E" Případ "E" Vladimír Fiala

Jako ano, je to takové průměrné, s přimhouřeným okem tři hvězdy. Na konci mi přišlo poněkud nelogické, když ten kapitán - tuším - Petráň, opět vypráví celý děj, který jsme si vlastně přečetli sami. A také je poněkud nereálné, aby většinu informací pro Bezpečnost vypověděl osobní řidič sira Stanleyho.

18.01.2018 3 z 5

Tajemství šumavského podzemí Tajemství šumavského podzemí Antonín Kunc

Kniha obsahuje docela dost zajímavých historických souvislostí, co, kdo, kde našel, ale ohledně toho místa na Šumavě to celé poněkud vyŠumělo.....

28.12.2017 3 z 5

Celý život v jednom šiku Celý život v jednom šiku Miroslav Vacek

Poněkud mě to zklamalo. Pan (soudruh) generál má jistě celkem trefné názory na současné poměry, ale jinak je z toho cítit, že socialismus má v sobě nadobro zakořeněný a vláda jedné strany je pro něj i dnes tím nejlepším, co mohl zažít.

27.12.2017 2 z 5

Zdivočelá země - Pravda často bolí Zdivočelá země - Pravda často bolí Tomáš Pilát

Výborná kniha, která se ideálně čte po shlédnutí seriálu. Dozvíte se tak plno zajímavých věcí o porodních bolestech vzniku seriálu, přečtete si názory nejen p. Stránského a Bočana, ale i představitelů hlavních postav a mnoho dalších zajímavostí. Je to prostě krásné doplnění znalostí o seriálu, ale i o naší historii. Doporučuji 100%.

14.12.2017 5 z 5

Zdivočelá země / Aukce Zdivočelá země / Aukce Jiří Stránský

Je to nejenom rodinná sága, ale i kronika minulé doby. Svou rozsáhlostí asi leckoho odradí, ale zvláště studenti by si tímto obohatili své (ne)znalosti o minulé době. Já si čtení doslova užíval. Seriál jsem samozřejmě několikrát viděl a tak mi děj naskakoval před očima. Aukce se může zdát množstvím postav (většinou dětí hlavních hrdinů) méně přehledná, ale zase to vynahrazuje zpětnou rekapitulací děje, který se stal. Hodnocení musí být maximální, protože "Zdivočelka" prostě chytne a nepustí:-). A jako doplněk doporučuji knihu Tomáše Piláta Zdivočelá země - Pravda často bolí. Obsahuje hodně zákulisních informací, jak se celý seriál rodil, rozhovory s tvůrci, herci a hodně fotografií. Rovněž doporučuji.

11.12.2017 5 z 5

Tintin v Kongu Tintin v Kongu Hergé (p)

Ano, po prvním dílu V zemi Sovětů, je tohle již barevné a celé takové lépe vykreslené a s lepší úpravou, ale děj příběhu je celkem bezduchý. To, jak "pokosil" ta zvířata, mě zarazilo, ale asi na to nejde nahlížet dnešním pohledem. A hrocha složit tak, že do něj navrtám dírku a vložím dynamit, je teda síla:-).

06.12.2017 2 z 5

Tintin v zemi Sovětů Tintin v zemi Sovětů Hergé (p)

Tintina miluju, a chápu i to, že musí přežít takřka všechno, ze všeho vyklouznout atd. Ale tady mě to až zarazilo. Jak rozbít železnou mříž? Budu do ní kopat a pak si kýchnu a ona vypadne? Z vězení se dostanu tak, že vydlabu velkou cihlu jen tak nožíkem za krátký čas? Zničenou vrtuli u letadla nahradím tak, že si nožíkem porazím strom a vydlabu si novou? Dokonce dvakrát? Ufff. A plno dalších "špeků". Děj celkem nekomentuji, je to takové nezáživné a evidentně poněkud zaujaté, i když.... Polehčující okolností je to, že je to první příběh a začátek bývá těžký.

06.12.2017 1 z 5