ondrej.b ondrej.b komentáře u knih

Jeden musí z kola ven Jeden musí z kola ven John le Carré (p)

Třetí část knihy jednoznačně nejlepší a nejsrozumitelnější. První dvě části mě často mátly tím, co bylo současné a co bylo dějem z minulosti. Rovněž výrazy jako "lovci lebek", "maminy" a další podobné, jsem měl problém rozklíčovat, ale asi je to tím, že tato kniha je moje první z tématu George Smileyho a nemám tak již naučené výrazy, které se asi v dalších autorových knihách běžně vyskytují. Příběh je tedy zamotaný a je asi vhodnější číst knihu co nejvíce na jeden zátah. Pokud si uděláte pauzu den či dva, tak ztratíte souvislosti a jste vedle, jako jsem byl já. Zkusím za čas přečíst znovu a třeba se bude líbit více.

16.10.2019 3 z 5

V labyrintu zpravodajských služeb V labyrintu zpravodajských služeb Jiří Růžek

Neslané nemastné, a pokud by autor neuváděl příhody co kde slyšel, nebo mu někdo vyprávěl, tak by nebylo skoro o čem psát. Ale abych jen nekritizoval, s úsměvem jsem si připomněl tu dobu počátku devadesátých let, kdy nám disidenti ukazovali, jak "se to má dělat". Zejména dvojice Langoš-Ruml, to je extratřída:-D. A výkřiky Václava Klause ohledně zpravodajské služby taky pobavily:-D.

05.10.2019 2 z 5

Fantomas kontra Juve Fantomas kontra Juve Pierre Souvestre

Kdysi to asi mohlo být opravdu napínavé a tajuplné, ale dnes to už ztratilo snad vše. Kniha se přečte rychle, což je dobře, ale to kouzlo tajemna kolem postavy Fantomase už dnes netáhne. Kdyby byl další díl v češtině, neváhal bych s přečtením, ale tohle stačí jednou.

28.09.2019 3 z 5

Varšavská smlouva 1969–1985 Varšavská smlouva 1969–1985 Matěj Bílý

Relativně obtížně čitelná, ale jistě přínosná studie o tomto vojenském paktu. Chtělo by to jen přiblížit čtivější formou nám, obyčejným čtenářům. Takhle to vypadá, že je to hlavně pro odbornou veřejnost, a proto je čtení celkem náročné. Navíc jsem byl poněkud paf z těch odkazů na poznámky dole na každé stránce. Je jich tak moc, že pak už mi nebylo jasné, co je přímá citace a co je vytvořeno autorem. Představoval bych si větší záběr na vojenskou stránku tohoto paktu, ale tohle je spíše politická studie. Nicméně je zde plno zajímavých informací.

23.09.2019 3 z 5

Kosmonautika za oponou Kosmonautika za oponou Stanislav Kužel

Pokud to bude něčí první kniha o kosmonautice tak se jistě dozví plno nových věcí, především o sovětské straně "opony". Amerika mi tady přišla jako takový doplněk. Nicméně stále jsou to zajímavé věci a stojí za přečtení. I třeba kvůli historii poválečného vývoje, nebo na závěr popsané osudy a snahy žen se dostat do vesmíru. Pokud chcete něco navíc o kosmických nehodách a problémech, doporučuji od Pacnera Kosmonauti na pokraji smrti, nebo Tajný závod o měsíc.

18.08.2019 4 z 5

Stopa legionáře II. Stopa legionáře II. Zdeněk Ležák

Moc dobrý nápad přiblížit široké populaci základní informace o hrdinech naší historie, skvělá kniha a skvělá kresba.

23.07.2019 5 z 5

Stopa legionáře Stopa legionáře Zdeněk Ležák

Krásně jsem si početl o legionářích za pomoci pěkných ilustrací. Moc dobrý nápad touto formou přiblížit historii těm, kterým stačí mít základní povědomost o části naší historie.

23.07.2019 5 z 5

Vydržet!: Paměti generála Tomáše Sedláčka Vydržet!: Paměti generála Tomáše Sedláčka Jiří Plachý

S potížemi jsem knihu sehnal a vůbec nelituji vyšší ceny. Tyto vzpomínky generála Sedláčka jsou nesmírně zajímavé, čtivé a svědčí o tom, jaký to byl slušný člověk a vlastenec. Osud se s ním nemazlil ať už v osobním životě (neměl vlastního potomka), tak i v podobě komunistické perzekuce a věznění. Přesto na život nezanevřel a snažil se zřejmě do posledních sil předávat své znalosti a zkušenosti dalším generacím.

17.07.2019 5 z 5

Žáby v bouři - Operace Barbarossa naruby Žáby v bouři - Operace Barbarossa naruby Jan Drnek

Je to hodně náročné prokousat se celou knihou, zvláště pasážemi, kdy autor popisuje situaci na bojištích. V tom jsem se ztrácel a často přeskakoval, nebylo to vůbec záživné. To asi ocení jen hardcore fanoušek. Nejvíce mě zajímala situace "u nás doma", ale to, co jsem se dočetl o Benešovi, už se mi zdá trochu siná káva. Jdu na třetí díl, tak se dál uvidí....

01.07.2019 3 z 5

Žába a škorpion Žába a škorpion Jan Drnek

Hrozně megalomanské, člověk je umlácen spoustou textu a teorií. Kdyby to byl alespoň text dialogů, bylo by to čtivější, ale takhle mě to po čase až nudilo. Pokračování - Operace bouře - zatím vypadá o dost lépe.

19.06.2019 2 z 5

Naprosto dokonalá kniha. Hodně dlouho jsem čekal na to, až někdo vydá přesnou historii celé události, i s politickými souvislostmi, které je potřeba u toho zmínit. Ano, Modlitba pro Černobyl je rovněž silná kniha, ale tam je to hlavně těmi příběhy lidí. Já se chtěl dočíst nejenom to, ale právě si i ujasnit tu časovou osu, ty hrůzné události, jak šly za sebou. V této knize je to myslím velmi srozumitelně popsáno, včetně odborných věcí a včetně osob, které se kolem toho pohybovali. Vidíme tady přesně ty typické sovětské a ruské způsoby zamlčování, tutlání, zkreslování atd. Navíc doporučuji současně běžící seriál Černobyl na stanici HBO. Při sledování toho, o čem jste si v této knize četli, vám rovněž moc dobře nebude...

15.05.2019 5 z 5

Na okraji temna Na okraji temna Olin Jurman

Opravdu výborné špionážní drama s typickými sledovačkami, krytím, zametáním stop, kontrolou sebe sama apod. Opravdu jsem si při čtení smlsnul, mám rád takovéhle příběhy a pokud je to inspirováno navíc skutečným příběhem, o to víc mě to zajímá. Každá další kniha autora je zajímavější a zajímavější. Děkuji a tleskám.

24.04.2019 5 z 5

Pravda o Kursku Pravda o Kursku Vladimír Vasiljevič Ustinov

Opravdu nešťastně zpracované téma. Takovouhle formou se to opravdu nedá celé přečíst, protože vás to prostě za chvíli přestane bavit. Jsou tam zajímavé úseky, třeba při prohlídce vyzvednuté ponorky a popisu, jak to vypadalo uvnitř, ale to je pak přehlušeno opět suchým vyšetřovatelským stylem podání, který nemůže zaujmout. Tohle téma by si zasloužilo jiné zpracování.

04.04.2019 2 z 5

Pravomil Raichl - Život na hranici smrti Pravomil Raichl - Život na hranici smrti Jaroslav Čvančara

Pěkné dílo, samozřejmě hlavně díky osudu pana Raichla, ale i autora, který to dal celé dohromady. Příběh jsem doslova hltal a mnohdy až neuvěřitelné zážitky mě naplňovaly úžasem, jakou statečnost musel pan Raichl prokázat. Tenhle svinský režim si opravdu zasloužil radikální řešení a ne to, co je dnes možno vidět. Díky tedy panu Čvančarovi za parádní knihu s parádními fotografiemi, a panu Raichlovi děkuji za jeho životní příběh. Více takových hrdinů!

02.04.2019 5 z 5

Tajný závod o Měsíc Tajný závod o Měsíc Karel Pacner

Výborná kniha z pera renomovaného autora, ostatně jako všechny co jsem zatím četl. Kdo byl první na Měsíci asi většina ví ještě než si knihu přečte, ale zde je to podáno velmi zajímavým vyprávěním. O dalších výpravách jsem toho moc nevěděl, ale zde je vše pěkně popsáno. V dnešní době mi to připadá až neskutečné, že se před padesáti lety mohli vůbec lidé dostat na Měsíc, když dnes mi to připadá tak vzdálené. Ano, létá se na ISS, Elon Musk zkouší nové rakety, ale pořád si myslím, že přistání na Měsíci je nějak v nedohlednu. A cesta na Mars? Spíš pouhá utopie. Proto jsem se při poslední kapitole skoro stále usmíval, když jsem četl o základnách na Měsíci, jak se tam bude z hornin vyrábět kyslík, jak tam budou žít lidé...., určitě ne v dohledné době. Ale vize je to zajímavá.

18.03.2019 5 z 5

Ve službách státu Ve službách státu Pavel Lukeš

Kniha mi nějak moc strhující tedy nepřišla. Úvod o dětství je až zbytečně dlouhý a pro mě tedy celkem nudný. Žádné převratné události se z knihy nedozvíme, není to klasická zpověď špióna, kterém mám rád, ale "jen" nelegála a pak i diplomata. Spíše čteme o tom, kde všude autor byl po světě, co tam viděl, jak to tam chodilo apod. To mě po čase omrzelo.

11.03.2019 2 z 5

Zatím dobrý (komiks) Zatím dobrý (komiks) Jan Novák

Je to takové průměrné a knize to se to opravdu nevyrovná, ani nemůže. Taková jednohubka pro ty, kteří si v rychlosti chtějí udělat obecné povědomí o Mašínech a spol.

28.02.2019 3 z 5

Běda tomu, kdo vyčnívá z řady, 1948–1953: Pohled do zákulisí politických zločinů Běda tomu, kdo vyčnívá z řady, 1948–1953: Pohled do zákulisí politických zločinů Roman Cílek

Známé i méně známé komunistické zločiny na hrdinech válečných i poválečných. Při čtení se vám musí dělat zle, jinak nechápu, proč byste to někdo četl.

17.02.2019 5 z 5

Na čáře Na čáře Vojtěch Mašek

Trochu mě překvapilo, že se skáče v ději sem a tam. Totiž od dopadení Vylety a Hasila k začátkům služby, od lágru ke převádění. Neznalce knižního zpracování to může poněkud vykolejit. Černobílá kresba tomu sluší, místy je to opravdu paráda (hlavně ta šumavská údolí a znázorněný les), místy jsem byl trochu zklamán. Hlavně tedy v lágru a postavy muklů. Jasně, že byli ostříháni, ale tady mi ty jejich bílé hlavy připadaly poněkud mimozemsky. A pobavilo mě, jak na německém hřbitově byla i na jednom z hrobů napůl zakrytá tváří jmenovka "IS EBEL", tedy nejspíš Alois Nebel, komiks z portfolia Labyrintu:-). Jinak jako první část je to fajn a těším se na další.

06.02.2019 3 z 5

Klíče z Erdingu Klíče z Erdingu Milan Gruber

Pokus o špionážní příběh z vojenského prostředí, kterému ale brzy dojde dech a dvě třetiny se děj motá okolo různých postav, ale to zpracování mě celkem nudilo, škoda.

05.02.2019 2 z 5