Pravomil Raichl - Život na hranici smrti

Pravomil Raichl se na začátku 2. svět. války při pokusu o překročení hranice Sov. svazu dostal do Gulagu, pak jako čs. voják bojoval a došel z Buzuluku až do Československa. Následně byl pro své názory komunisty odsouzený k smrti (později zmírněno na doživotí). Z vězení v Leopoldově se mu v roce 1952 (!) podařilo utéci. Dostal se do Západního Německa, kde opět sloužil ve strážní jednotce. Po "sametové revoluci" byl rozhodnut demonstrativně zastřelit komunistického prokurátora Vaše, což překazilo jeho vlastní úmrtí......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/370192/pravomil-raichl-zivot-na-hranici-sm-z1Z-370192.jpg 4.912
Biografie a memoáry
Vydáno, Toužimský a Moravec, Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR)

Kniha Pravomil Raichl - Život na hranici smrti

ondrej.b
02.04.2019

Pěkné dílo, samozřejmě hlavně díky osudu pana Raichla, ale i autora, který to dal celé dohromady. Příběh jsem doslova hltal a mnohdy až neuvěřitelné zážitky mě naplňovaly úžasem, jakou statečnost musel pan Raichl prokázat. Tenhle svinský režim si opravdu zasloužil radikální řešení a ne to, co je dnes možno vidět. Díky tedy panu Čvančarovi za parádní knihu s parádními fotografiemi, a panu Raichlovi děkuji za jeho životní příběh. Více takových hrdinů!

lucek1
07.01.2019

Tradičně výborná kniha

Lenka4
03.01.2019

Je lépe hrdinně bojovat za své ideály i za použití násilí a poznamenat tím a ohrozit životy svých blízkých, nebo volit cestu kompromisů? Některé postoje Pravomila Raichla se zdají být příliš radikální, ale vzhledem k jeho životním zkušenostem je lze chápat. Oceňuji jeho otevřenost. Velmi zdařilá je forma knihy, využívající velkou měrou autentické vyprávění.

Akula
10.12.2018

Vynikající kniha. Jako obvykle v knihách pana Čvančary je i zde obsáhlá obrazová příloha. K tomu strhujících 250 stránek textu. Smícháme to dohromady a výsledek opravdu stojí za to. Četl jsem jedním dechem. Škoda že obecné povědomí o lidech jako byl Pravomil Raichl není takové, jak by si zasloužili.

TomášGrossman
09.03.2018

Úžasná kniha o neskutečně odvážném muži, stane se určitě ozdobou každé knihovny milovnika literatury faktu. Pan Čvančara opět nezklamal, text je doprovázen stovkami fotografií. Pro mne je pan Pravomil Raichl srdeční záležitost a jsem rád že se tento muž dočkal alespoň posmrtně takto úžasně zpracované knihy.