ondrej.b ondrej.b komentáře u knih

Špión a lhář Špión a lhář Olin Jurman

Zajímavá kniha. Autor má slabší a silnější knihy a příběhy, tahle byla pro mě ta silnější. Jen je škoda, že pan Jurman loni zemřel...

04.01.2022 4 z 5

Šéf špionáže v tajné válce Šéf špionáže v tajné válce Markus Wolf

Konečně zajímavé a čtivé paměti na téma špionáž, jinak jsem byl vždy zklamán, pokud jsem četl podobné knihy na stejné téma. Pouze autor ví, kde je pravda, ale to už je dnes asi celkem jedno. Rád čtu zajímavé informace o době, které se říká Studená válka a tady jich je opravdu dost.

27.11.2021 4 z 5

Hoří už Praha? Hoří už Praha? Dalibor Vácha

Opět skvělá kniha od mého oblíbeného autora. Pokračování Hranice opět líčí děj syrově a bez přetvářky, různé směry děje ať už boj o rozhlas, boje na barikádách, postup hrdiny Mareše a další se čte jedním dechem.

15.11.2021 5 z 5

Jasné nebezpečí Jasné nebezpečí Tom Clancy

Výborná kniha od Clancyho, tak jako vždy. Poctivě podrobně vše popsáno a vysvětleno, to byl prostě on. Postavy Ryana, Clarka a Chaveze zbožňuju i po letech. Ke knize jsem se vrátil při postupném čtení chronologicky navazujících knih a nezklamalo ani dnes. Film je bezesporu super, tam se muselo hodně vynechávat a při čtení jsem ho měl stále před očima. Kniha je ale kniha.

26.10.2021 5 z 5

Jáchymov: Jeviště bouřlivého století Jáchymov: Jeviště bouřlivého století František Bártík

Jelikož jsem se chtěl dovědět informace o samotném Jáchymovu, lágrech, politických vězních, těžbě uranu atd., sáhl jsem v prodejně po této knize. Ale po přečtení úvodních pár studiích mě to nějak nechytlo. Shodou okolností jsem pak strávil týden dovolené v Krušných horách v Horní Blatné a navštívil jsem místa spojená s lidským utrpením jako je Věž smrti ve Vykmanově, prošel jsem celé Jáchymovské peklo a na vlastní oči tak viděl místa, kde byly tábory a šachty. Dále pak štolu v Jáchymově a důl Mauritius, prostě co zdejší okolí nabízí o tématice hornictví. No a vrátil jsem se ke knize a začal číst od začátku. A vůbec jsem nechápal, že mě to poprvé až tak nezaujalo. I když teď to asi chápu, návštěva zdejších míst udělala svoje. Studie v knize jsou rozmanité, protože se zabývají historií města a okolí, přes válečné období až do období nechvalně známých padesátých let. U žádné jsem se nenudil, byť se často historici zmiňují o tom, jak se začal těžit uran, kdo a proč atd. Ale to se dá pochopit. Díky poznámkám jsem získal plno tipů na další literaturu, takže se chystám na další podobné knihy, přímě výpovědi vězňů atd. Díky za to.

21.09.2021 5 z 5

Mukl Mukl Petra Čeřovská

Velmi silná kniha, která obsahuje všechny ty hrůzy lágrů, ale i osobní rovinu autorčiny rodiny. A o to je to bližší pocit, pokud to nejsou jen suchá literární fakta, ale i přímo zažité události, navíc takhle blízkého člověka. Na konci je to opravdu smutné čtení. Knihu jsem přečetl po osobní návštěvě míst bývalých lágrů, po absolvování stezky Jáchymovské peklo, po návštěvě Věže smrti ve Vykmanově. Tolik hrůzy na jednom místě je velmi silná káva. Je nutno na toto nikdy nezapomenout, protože tento hnusný režim se pořád drží nad vodou...

04.09.2021 5 z 5

Štěchovický poklad – konec legend Štěchovický poklad – konec legend Jaroslav V. Mareš

Výborné čtení, které uceluje všechno důležité a zajímavé ohledně štěchovického pokladu. Pamatuji si, jak jsem dychtivě ve zprávách sledoval oba hledače, jestli už konečně něco našli, jak slibovali, že už jsou blízko apod. No a nikdy to nedopadlo. Tady se dočtete to, co potřebujete znát a co vás zajímá, určitě je to nejvěrohodnější kniha o historii pokladu a událostech s tím souvisejících.

03.09.2021 5 z 5

Za svobodu Za svobodu Dalibor Vácha

Skvělá kniha se syrovým příběhem, který už jsem poznal z knihy Hranice. Tady jsme ale v první světové válce, takže je to trochu jiné, ale vlastně stejné. Válečný masakr je podobný, hlavní hrdina a nejbližší postavy jsou vykresleny tak, jak mají být. Nikdo neznal dne ani hodiny, či dokonce minuty a vteřiny, kdy to vedle něj (nebo do něj) práskne a je po něm. Zaměření na francouzskou frontu je zajímavé, většinou ale ne moc známé. Vhodným oddechem od příběhu jsou flashbacky do Paříže 1914, kde se čtenář alespoň na chvíli oprostí od válečného bahna, smradu, mrtvol, krys a pozná tak seznámení hlavního hrdiny s Evou. Ten kontrast večírku a čistoty oproti válečné vřavě a špíně je maximální. A já jsem s knihou rovněž maximálně spokojen!

17.08.2021 5 z 5

Čekisté Čekisté Petr Blažek

No, chtělo to odvahu pustit se do této "bichle", protože těch cca 800 stran budí respekt. Ale určitě nelituji. Jedná se o propracovaný rozbor činnosti bezpečnostních složek v tehdejších satelitech Sovětského svazu a vlastně je to stále o tom samém. Prostě to fungovalo všude velmi podobně - šmírování, sledování, vymyšlené procesy, nesmyslné tresty, pak trochu povolit, ale pak zase utáhnout. Přesně ve stylu komunistické garnitury. Trochu mě překvapilo, že největší část je věnována Československu a ne Sovětskému svazu - pánové Blažek a Žáček se docela rozkročili, ale není to na škodu. Je to kvalitně odvedená práce od všech autorů a oceňuji spolupráci všech z ostatních zemí.

05.08.2021 5 z 5

Tři minuty do soudného dne Tři minuty do soudného dne Joe Navarro

Silný příběh nejenom tím, co bylo hlavní linkou knihy, ale i závěrem, kdy měl Joe jisté potíže. Kniha mě velmi zaujala.

28.06.2021 4 z 5

Jedu na ty nohy! Jedu na ty nohy! Jan Růžička

Rovněž jsem byl v devadesátkách rok na vojně (95-96) v Uherském Hradišti, rovněž jsem neznal slováckou mluvu (s kama si, rožni atd.) a rovněž jsem byl myšákem. Takže příběh mi je celkem blízký, byť jsem pak díky vzdělání z civilu a PŠ sloužil u zdravoťáků ve Kbelích. Nástup jsem měl ale v červenci, což bylo příšerné kvůli horku a nácviku chemických poplachů atd. No, kdo absolvoval, ten zná. Takže každá takováto knížka mi osvěží vzpomínky na vojnu.

15.06.2021 4 z 5

Vrabec: Příběh skauta Vrabec: Příběh skauta Jiří Petráček

Pěkné, ale dovedl bych si představit celý příběh více rozvinutý, přesahující do celé války, i s těmi událostmi, které jsou popisovány už bez komiksu.

15.06.2021 3 z 5

Checkpoint Charlie Checkpoint Charlie Iain MacGregor

Tak přesně na tuhle knihu jsem čekal. Naprosto čtivou a srozumitelnou formou vyjádřeno vše, co se chcete dozvědět o rozděleném Berlíně, o zdi a o všem s tím spojené. Můžete koukat na různé filmové dokumenty o té době, ale v knize je to tak nějak všechno srozumitelnější a víc zajímavější.

11.06.2021 5 z 5

Vabank Vabank Michael Kocáb

Pěkná výpověď o době, kdy to všechno začalo a jak byl další vývoj. Kocáb to líčí velmi srozumitelně a čtivě, zároveň předkládá zajímavá fakta k zamyšlení. Se zaujetím jsem si přečetl o době, kterou jsem tehdy jako třináctiletý moc nevnímal a vybavuji si jen to, jak jsme na podporu studentů nosili trikolory na oblečení i v sedmé třídě ZŠ. Díky za takovou knihu.

19.05.2021 5 z 5

M+B+M: Mašín, Balabán, Morávek M+B+M: Mašín, Balabán, Morávek Dalibor Vácha

Tak tahle kniha mě opravdu nadchla. Osudy hlavní trojice jsou samozřejmě známé (alespoň tedy těm, kteří to chtějí znát), ale takhle skvěle zpracovaný románový příběh jsem hltal, jako bych to neznal. Nemám knize co vytknout, precizně sestavený děj, postavené osudy hlavní trojice, ale i dalších postav v ději. Drobné vracečky v ději mi nevadily vůbec, navíc jsem se z nich dověděl další zajímavé věci a osudy jiných postav. A to, jak další postavy dopadly, jestli přežili atd. bylo naopak výhodou. Jak tu někdo může napsat, že autor téma zazdil? Nedovedu si představit lepší zpracování. Žádný jednotvárný děj, napínavé až do konce. Autorovi tleskám a těším se na další knihy s podobnou tématikou. Skvělá práce a pro mě zatím románová kniha roku!

25.03.2021 5 z 5

Opona se zatahuje Opona se zatahuje Vojtěch Mašek

Tak asi nejlepší díl ze série, alespoň mám pocit ihned po přečtení. Snad je to tím dějem, protože kresbu a styl známe již z minula. Rovněž doporučuji nahlédnout do předešlých dílů pro lepší návaznost. Hlavně pro ty, kteří příběh podrobně neznají. Akorát mě zarazilo to, proč je tam při přechodu Hasila sovětskou zónou do Vídně dvakrát stejná strana za sebou? Je to chyba tisku nebo záměr autorů? Celkově moc pěkná práce a autorům tleskám.

17.03.2021 5 z 5

Ďáblova alternativa Ďáblova alternativa Frederick Forsyth

Velmi dobrý příběh z období studené války, které mám tak rád. Forsyth tady nezklamal a potvrdil, že thrillery ze staré školy jsou prostě pořád dobré, i když je už politická mapa poněkud přepsaná. Nebo není?

10.03.2021 5 z 5

Liška Liška Frederick Forsyth

Je to... dobré. Záměrně píšu jen dobré. Není to prostě vynikající, jako starší romány. Ale v rámci příjemné povinnosti přečíst vše od mého oblíbeného autora to určitě neurazilo. Rozuzlení s chlapcem opravdu poněkud pohádkově zakončeno, jakoby autor nevěděl jak dál, koho dál ohrozit, komu překazit plány. Pokud se k chcete k Forsythovi vrátit, doporučuji spíše starší romány.

10.02.2021 3 z 5

Bílí baroni II. Bílí baroni II. Jiří Kučera

Tak tohle už není tak veselé čtení, jako první díl. Určitě jsou zde místa, kde se budete chechtat jako blázni (líčení, jak se jistá postava posrala po prejtu - to jsem až brečel:-D), ale většina už na mě působila trochu depresivně. Jistě, je pro to důvod. Autor líčí absurditu tehdejší vojenské služby ať už té zdravotnické, nebo té pohraniční, a je to vlastně jedno jaké. Ty šílenosti nejsou moc k smíchu, spíš k pláči. A závěr vás rovněž moc nerozveselí. Jsem ale moc rád, že jsem četl oba díly, opravdu to stojí za to a doporučuji!

02.02.2021 4 z 5

Povinnost a čest Povinnost a čest Tom Clancy

Neskutečně zbytečná kniha, resp. ten příběh. Absolutně nudný, nezáživný, doslova ubohý. Tohle přeci nesahá Clancymu ani po kotníky. Ryan junior je postava sympatická, ale to, jak s ním autoři nakládají, je hrůza. Honit po světě zabijáka nebylo nikdy tak nudné, jako v tomto příběhu...

29.12.2020 odpad!