ondrej.b ondrej.b komentáře u knih

Muž, který stál v cestě Muž, který stál v cestě Ivan Fíla

Velmi dobrá a skvěle čtivá kniha jako příběh o muži, kterého doslova vymazal komunistický režim z paměti běžných lidí. Moc rád jsem si přečetl tento příběh záživnou formou, kterou nám autor předložil a děkuji za takové zpracování.

29.09.2020 5 z 5

Čára Čára Josef Hapka

Velmi dobré čtení. Jak z tehdejší doby, tak i to "po letech" bylo zajímavé.

14.09.2020 4 z 5

Kardinál z Kremlu Kardinál z Kremlu Tom Clancy

Klasika Toma Clancyho s Jackem Ryanem v období studené války. Takové příběhy mám moc rád a v celé sérii je to perfektní příběh. Jen to spojení američanů s mudžáhedíny dnes působí poněkud úsměvně, ale to není Clancyho chyba.

04.09.2020 4 z 5

Kauza Skripal Kauza Skripal Mark Urban

Bylo to v celku zajímavé, ale chybělo mi tam na závěr víc informací přímo od obou napadených, nějaká jejich podrobnější reakce a názor na to, kdo a proč je chtěl otrávit atd., nebo už se autor po tom všem se Skripalem nesetkal? I to chování dcery je hodně podivné tedy. Každopádně zmíněné teze, že ostatní mocnosti razily skutečnost, že už se tím nechtějí zabývat, nebo do té kauzy rýpat, aby si to "nerozházeli" s Ruskem, je smutné.

09.06.2020 3 z 5

Sněžím! Deník bílé mafie Sněžím! Deník bílé mafie Radek Kedroň

No, co na to říct. Kniha mapuje celý případ nejspíš naprosto dokonale, srozumitelně, velmi čtivě. Takřka se to čte jako detektivka. Horší pocit mám z toho děje, resp. z toho, co se v naší nemocnici dělo za vlády pana ředitele. Jelikož jsem ho znal po pracovní stránce trochu blízce, o to větší šok a nyní zhnusení cítím. Mezi řadovými zaměstnanci (tedy mnou) nebyly jakékoliv potuchy, že ve vedení bují největší korupce a kšefty na úkor naší práce. Řeči o tom, že tehdy nebyly peníze, nyní ukazují, proč. Opravdu je z toho člověku na blití. Vladimír je naprosto ukázkový příklad toho, jak člověka zkazí peníze a moc!

12.04.2020 5 z 5

Hon na ponorku Hon na ponorku Tom Clancy

Tak po letech jsem se opět vrátil k této knize, jelikož postupně načítám celou sérii s Jackem Ryanem. A nejsem již tak nadšený, jako jsem byl při prvním čtení. Nesporně člověk srovnává se skvělým filmem, a u mě to vypadá, že filmové zpracování příběhu prospělo. Těžko definovat, co mi na knize úplně nesedí. Možná to potopení vlastní americké ponorky jako kamufláž potopení Rudého října a následná obhlídka místa a trosek se sověty v americké miniponorce? Možná. Na tehdejší dobu jistě napínavý thriller s typickými prvky clancyovskými, Jack Ryan je dokonalý opět ve všem, jen z toho příběhu nejsem již tak nadšený jako kdysi a film s Connerym mi připadá dokonalý.

05.04.2020 3 z 5

Rudý králík Rudý králík Tom Clancy

Výborný příběh a výborně vykreslen. Tohle téma studené války a agentů, přeběhlíků a vůbec špionážní tématiky mám moc rád. Tradičně podrobné vykreslení po "clancyovsku" se moc dobře čte. Na scénu se dostává také Mary Pat s Edem, hezky pěkně jejich začátky v SSSR, to se mi líbilo. I Králík s rodinou, první kontakty v metru, vnitřní rozhovory o svém svědomí, to bylo rovněž pěkné počtení. S touhle knihou jsem si opět spravil chuť po trochu nudné Vysoké hře patriotů. Ryan zde dostává dost prostoru a ukazuje, že má nejen analytické schopnosti, ale předpoklady být i dobrým agentem. Takže skvělé čtení a jdeme na další.

02.03.2020 4 z 5

V oku bouře V oku bouře Tom Clancy

No tak já nevím, ale já s touto knihou nejsem moc spokojený. Téma je to celkem zajímavé, ale to zpracování.... Zvláště ke konci jsem narazil na pár wtf momentů, které mě tedy dost rozhodily. POZOR SPOILER: Naprosto nechápu, proč autor úplně usekl ten pokus trojice (resp. už pak dvojice Jack a Lian) zabránit šmejdům v použití toho softwaru a úpadku burzy. Nasednou na starou motorku a člověk se těší, jak to zvládnou, ale v další kapitole už je Jack v Americe a jde za senátorem Rhodesem. Jako proč to vypustil??? Nebo Paul je přistižen Yongem při použití toho USB a konec kapitoly. A dál už nic. Paul je pak někde v bordelu. To mu jako Yong nic neřekl nebo ho jen tak nechal odejít? A co jako mělo být v těch skladištích po kterých Jack pátral? Autor se spokojil s tím, že Yong utekl do Číny a nic? No uff. Asi už došly nápady s dějem - KONEC SPOILERU. To, že kniha obsahuje občas překlep, až tak nevadí. Dokonce jednou má stříkat krev, ale stříká "střev":-). Moc jsem se těšil opět na staré známé postavy, ale autor mi to poněkud zkazil. Navíc děj předchází několik knih od minulých spolupracovníků a tudíž následníků Toma Clancyho, takže jsem byl překvapen tím, co je vlastně nazýváno Campus, v týmu na začátku je nová členka - je to ta letuška co s nimi létala v tom Gulfstreamu? Navíc zmínka o tom, že Jack něco podělal v Praze? Zkrátka je mi divné proč došlo k vydání zrovna tohoto asi posledního románu zatím, když předtím vyšlo několik knih s Jackem Ryanem, které možná více navazují na u nás naposledy vydanou Skrytou moc.

29.01.2020 2 z 5

Král Šumavy: komunistický thriller Král Šumavy: komunistický thriller Petr Kopal

Lákavé téma, ale přehnaně odborně zpracováno, místy až nečitelně. Paradoxně se mi nejvíce líbilo zpracování závěru o ostatních filmech s pohraniční tématikou, či historie Pohraniční stráže a další. Odborné studie jsou neskutečně obsáhlé a pitvají všechno možné, formou pro čtenáře naprosto nezáživnou. Filmoví odborníci si asi budou mlaskat, obyčejného čtenáře tohle odradí (mě bohužel ano). Raději si pustím film.

22.01.2020 2 z 5

Vysoká hra patriotů Vysoká hra patriotů Tom Clancy

Po letech jsem knihu opět přečetl a poněkud mě zklamala. Nelze se nevyhnout srovnání s filmem, který jsem měl při četbě neustále před očima. Film má větší spád a logicky tam nemohlo být všechno z knihy, což mu určitě prospělo. Jack Ryan je jasně kladný a sympatický hrdina, to je v pořádku. Ale ostatní mi občas připadalo poněkud nelogické, nereálné a těžko k uvěření. I ten konec je ve filmu o dost dobrodružnější a nechává Jacka více vyniknout. Celkově tedy slabší kniha z celé série, ale patří sem a ukazuje přerod Jacka z univerzitního profesora na analytika CIA, navíc se zbraní v ruce.

18.01.2020 3 z 5

Agent-chodec Agent-chodec Vojtěch Mašek

Poněkud se mi přestává líbit nezřetelná kresba postav. Občas jsem měl problém postavy rozlišit a navíc v té černobílé to šlo i hůř. Příběh jako takový je jasný, ale zpracování mě už poněkud přestává bavit. No uvidíme co třetí díl.

10.01.2020 3 z 5

Generál, který byl u toho: Rozhovor s posledním šéfem komunistické Státní bezpečnosti Generál, který byl u toho: Rozhovor s posledním šéfem komunistické Státní bezpečnosti Alojz Lorenc

Tohle byl můj velký omyl, když jsem si knihu koupil. Měl jsem trochu zalistovat a poznal bych, že je to celé naprosto o ničem. Nedověděl jsem se dohromady nic zajímavého, jen samé podivné otázky. Co čekat, když rozhovor vedl duchovní.... Škoda. Opět jsem nalétl na líbivé téma, ale s nulovou výpovědní (historicky vzato) hodnotou.

25.12.2019 1 z 5

Bez výčitek Bez výčitek Tom Clancy

Tohle je prostě Clancy, takže vše dopodrobna vysvětleno a hrdinové jsou takoví, jací mají být. To mám na Clancym právě rád. Sledujeme zrození Johna Clarka z Johna Kellyho a to pěkně tvrdě, pomocí zabíjení pěkných šmejdů. Tak, jak to dokáže jen on. Tohle je začátek úplně všeho, takže povinnost, pokud chcete proniknout do ságy Jacka Ryana a Johna Clarka. Jelikož jsem se po letech vrátil ke svému oblíbenci Clancymu, tak začínám opět pěkně chronologicky a užívám si jeho mistrovství a jeho nadmíru sympatické postavy, alespoň pro mě. I dnes to čtu jedním dechem a vzhůru do dalších knih.

22.12.2019 5 z 5

Polygon Polygon Ladislav Kubizňák

Kniha je pro mě celkem zklamáním. Z vlastní činnosti autora je tam toho minimum, nicméně i to je zajímavé. Jinak je to spíše historický výklad celkem známých faktů, ať už jde o známé agenty na obou březích studené války, nebo o Reaganově doktríně, co kdo z velmocí má za smrtící zbraně, rozpad SSSR a další. Rovněž i zmínka o umístnění jaderných hlavic na našem území ve třech depotech už nemůže trochu znalého člověka faktů překvapit. Připadá mi to, že tyto historické věci autor vyzobal z knih pana Pacnera a pana Syrůčka, ostatní doplnil vlastními zážitky. Pro zájemce, kteří nejsou moc v obraze o téhle problematice, asi dobrá kniha, pro ostatní nic moc nového. Většinou podobné knihy pamětí důstojníků, přeběhlíků a nelegálů slibují třeskutá fakta, ale realita je pak slabá.

10.12.2019 2 z 5

Skrytá moc Skrytá moc Tom Clancy

Maximální zážitek pokud milujete téma Jacka Ryana již od začátku a tohle je další skvělý příběh do mozaiky skvělých zápletek, které mistr tohoto žánru dokázal vytvořit. Ani na jedné stránce se nenudíte a čtete a čtete a čtete, až zjistíte, že už je vlastně konec. Ale chcete pořád další a další příběh. Dočkáme se ještě slibované poslední knihy, která je zde v databázi uvedena, že se chystá na jaro 2020? Kéž by Tom Clancy mohl žít věčně, napsal by jistě ještě řadu skvělých knih a pokud by v nich účinkoval Jack Ryana junior a senior, Domingo Chavez, John Clark, Dom Caruso a další, tak bych je četl určitě všechny. Takhle nezbývá než začít hezky pěkně znovu od začátku a Bez výčitek:-)

06.12.2019 5 z 5

Cílená hrozba Cílená hrozba Tom Clancy

Výtečně napínavý příběh a opět skvěle postavy kolem Jacka Ryana a vůbec celé University. Miluju knihy Toma Clancyho!

24.11.2019 5 z 5

Živý terč Živý terč Tom Clancy

Vynikající příběh a pro mě stará škola v podobě Toma Clancyho a jeho spoluautora. Po letech jsem se vrátil ke svému oblíbenému autorovi a úplně jsem zapomněl na tyto poslední příběhy, které jsem ani nečetl. Doslova jsem hltal celý příběh, kniha mě moc bavila. Chystám se na Cílenou hrozbu, pak na Skrytou moc a pak asi celé pěkně od začátku Bez výčitek. Protože ať mladý Jack syn v posledních příbězích jako člen Univerzity, nebo jeho otec ve svých začátcích a prvních knihách, mě moc baví. No a John Clark a Domingo Chavez? Na ty nezapomínat, chlapi jak se patří a parťáci Jacka Ryana mladšího, staršího, a vlastně i toho staršího, když byl mladší:-)

12.11.2019 5 z 5

Závod míru aneb Tour Východu Závod míru aneb Tour Východu Jan Chaloupka

Nějak tomu nerozumím, proč se druhá polovina knihy změnila v poněkud osobní kritiku polistopadového vývoje, především politické záležitosti čtenáře moc nezajímají. Pokud autor popisuje dění kolem Závodu míru, je to zajímavé, někdy úsměvné, prostě fajn. Pokud ale došly zajímavosti a informace o této cyklistické legendě, mohla být kniha slabší a postrádat tak zmíněnou, navíc takřka bezejmennou kritiku osob a systému. Rovněž je úplně pominuto téma dopingu....

25.10.2019 3 z 5

Jeden musí z kola ven Jeden musí z kola ven John le Carré (p)

Třetí část knihy jednoznačně nejlepší a nejsrozumitelnější. První dvě části mě často mátly tím, co bylo současné a co bylo dějem z minulosti. Rovněž výrazy jako "lovci lebek", "maminy" a další podobné, jsem měl problém rozklíčovat, ale asi je to tím, že tato kniha je moje první z tématu George Smileyho a nemám tak již naučené výrazy, které se asi v dalších autorových knihách běžně vyskytují. Příběh je tedy zamotaný a je asi vhodnější číst knihu co nejvíce na jeden zátah. Pokud si uděláte pauzu den či dva, tak ztratíte souvislosti a jste vedle, jako jsem byl já. Zkusím za čas přečíst znovu a třeba se bude líbit více.

16.10.2019 3 z 5

V labyrintu zpravodajských služeb V labyrintu zpravodajských služeb Jiří Růžek

Neslané nemastné, a pokud by autor neuváděl příhody co kde slyšel, nebo mu někdo vyprávěl, tak by nebylo skoro o čem psát. Ale abych jen nekritizoval, s úsměvem jsem si připomněl tu dobu počátku devadesátých let, kdy nám disidenti ukazovali, jak "se to má dělat". Zejména dvojice Langoš-Ruml, to je extratřída:-D. A výkřiky Václava Klause ohledně zpravodajské služby taky pobavily:-D.

05.10.2019 2 z 5