ondrej.b ondrej.b komentáře u knih

Ponorková válka Ponorková válka Christopher Drew

Zajímavé čtení o ponorkách v době Studené války. Není to jen obyčejně psáno suchou literaturou faktu, ale místy se to čte jako román. Dnes kniha trochu ztrácí díky svému stáří, jistě by se našly i nové věci v archivech, ale celkově stojí za přečtení.

03.09.2022 4 z 5

Minuty do atomové půlnoci Minuty do atomové půlnoci Karel Pacner

Výborné čtení na které jsme zvyklí u pana Pacnera. Kvalitní a relevantní informace podány čtivou formou. Je to jako dobrodružný román z dob studené války, kdy chvílemi stačilo opravdu málo a katastrofa byla na spadnutí. Autor líčí nehody ve vzduchu, na moři i pod vodou, hodně se věnuje diplomatickým šarvátkám (především u karibské krize). Anebo si z toho vezmete to, že tehdy vlastně nikdo nechtěl jadernými zbraněmi válčit a jen se tím tak strašili. Zůstane u toho i dnešní vyhrocená situace?
Velká škoda, že pan Pacner již nežije, jeho komentáře a knihy mám moc rád....

08.08.2022 5 z 5

Špion, který změnil svět: Klaus Fuchs a tajemství atomové bomby Špion, který změnil svět: Klaus Fuchs a tajemství atomové bomby Mike Rossiter

Zajímavý příběh, který jsem prakticky neznal a rád jsem si ho přečetl.

03.08.2022 4 z 5

Z Peenemünde na mys Canaveral Z Peenemünde na mys Canaveral Dieter K. Huzel

Čtivé vzpomínky jednoho z pomocníků a kolegů Wernera von Brauna, kdy je nejzajímavější zejména útěk z Peenemünde a další cesta Německem (včetně ukrytí dokumentů) až po odjezd do USA.

22.07.2022 4 z 5

Jaderné zbraně: Nejvyšší forma zabíjení Jaderné zbraně: Nejvyšší forma zabíjení Vladimír Pitschmann

Výborná kniha obsahuje vše podstatné, co se chcete dozvědět o jaderné bombě, zbraních a celém tématu. Na konci i zajímavá fotodokumentace. Možná by knize slušelo aktualizované a doplněné vydání vzhledem k aktuální situaci ve světě...

22.07.2022 5 z 5

Kniha komiksů Kniha komiksů Miloslav Havlíček

Moc pěkná kniha starších českých komiksů, pro mě absolutně neznámých, ale o to víc jsem si je užil. Někdy trochu pokulhává děj, je to až příliš zaměřené na sovětské autory předloh, ale čert to vem, taková byla doba. Kresba je skvělá a o to víc jí mám rád, protože současné moderní tvorbě komiksů už nerozumím...

24.06.2022 4 z 5

Nebe nad Perninkem Nebe nad Perninkem Štěpán Javůrek

Po Chaloupkách jsem přečetl i tento titul a utvrdil se v tom, že autor píše spíše pro ženy. Tohle je už opravdu červená knihovna jako vyšitá, kdy místy je to tak sladké, že je to až moc. Paradoxně úplně nevím proč, ale příběh se mi četl dobře a vcelku rychle jsem knihu zdolal. Hodně tomu pomohla tématika míst, která jsem loni prochodil na dovolené a chtěl jsem si je tak přiblížit tímto příběhem. Nicméně bych uvítal z krušnohorska spíše temný román s prvky thrilleru než tuto slaďárnu. A konec byl tak očekávaný od té chvíle, kdy Kamila vysadila prášky:-)

07.06.2022 3 z 5

Nacistické poklady a StB Nacistické poklady a StB Jaroslav V. Mareš

Asi v půlce mě to přestalo bavit, to je pořád "někdo něco vypověděl, stb tam jela, hledala a nic nenašla". A takhle pořád dokola celou knihu. Je mi docela líto autora a jeho času stráveného v archivech. Mě by to po čase frustrovalo a asi bych to vzdal. Akci Neptun mám načtenou z jiných zdrojů, takže pro mě nic nového.

31.05.2022 2 z 5

Pravomil aneb Ohlušující promlčení Pravomil aneb Ohlušující promlčení Petr Stančík

Tak tohle mě tedy zasáhlo. Naprosto skvěle čtivě, samozřejmě s určitou mírou nadhledu, autorovy fantazie a fikce, beletristicky zpracovány osudy hrdiny Pravomila Raichla, který prošel snad všemi hrůzami co nabídlo minulé století. Kdo nezná skutečné osudy tohoto válečného hrdiny, doporučuji si přečíst od pana Čvančary Pravomil Raichl - Život na hranici smrti. Tam je to vše v reálných skutečnostech, ale i částečná fikce pana Stančíka mě ohromně bavila. No a pak doporučuji dokument České televize Křišťálový fantom, který mapuje to, jak došlo k setkání dcery prokurátora Vaše se synem generála Heliodora Píky. Tohle vás prostě musí zasáhnout, to jsou velmi silné momenty. A nakonec i dokument Vrahem z povolání (2013) přímo o Vašovi doporučuji rovněž. A ještě jednou tleskám této knize, určitě si to zaslouží.

15.05.2022 5 z 5

Tajný prostor Jáchymov Tajný prostor Jáchymov Karel Kaplan

V devadesátých letech to byla zřejmě jedna z prvních knih, která popisovala komunistické lágry na Jáchymovsku a těžbu uranu politickými vězni vůbec. Tím pádem na ní již trochu zapracoval zub času a neobsahuje tolik výpovědí přímých účastníků jako další knihy z pozdější doby. I samotná zmínka o tom, že ještě není dost probádaných archívů o tom svědčí. Nicméně kniha je to poučná a obzvláště detaily o těžbě uranu v řeči čísel jsou zajímavé.

08.05.2022 4 z 5

Motáky nezvěstnému Motáky nezvěstnému Karel Pecka

Co dodat.... Téma, které nemůže být v žádném případě veselé je velmi silně popsáno a ukazuje v plné míře trauma, kterému se dostávalo všem politickým vězňům v uranových lágrech. Kniha je to místy dost náročná, zvlášť autorovými úvahami, které jsem občas přeskakoval, protože mě hlavně zajímal děj příběhy a jak se bude vyvíjet. Velmi mě zajímá problematika lágrů zvlášť na Jáchymovsku, čtu různé vzpomínky vězňů a k tomu literaturu faktu, prošel jsem si stezku Jáchymovské peklo. Na tuto smutnou historii by se nemělo v žádném případě zapomínat....

02.05.2022 5 z 5

Lovec mafiánů - Příběh jednoho policajta Lovec mafiánů - Příběh jednoho policajta Karel Tichý

Drsná kniha především tím, co popisuje za sviňárny. Politici a mafiáni si tady dělali a dělají nejspíš pořád co chtějí, ze státu je dojná kráva na peníze a kdo má dobré kontakty, žije si jako pán. Obdivuji odvahu autora s tím takto vyjít na světlo, i když některá jména a události nelze rozkrýt všechny.

16.04.2022 5 z 5

Smrt na kůru Smrt na kůru Dalibor Vácha

Výborně napsaný příběh o našich válečných hrdinech, kde titulní postavou je Adolf Opálka, ale postupně i další parašutisté z ostatních skupin. Doslova jsem hltal každou stránku. Děj spěl k jasnému finále, které muselo přijít a tady jsem byl naprosto unesen. Autor skvěle vystihuje atmosféru v kostele, ale i to, co se děje v duších jednotlivých parašutistů, hlavně tedy Opálky. A při přestřelce trojice hrdinů v horní části kostela s převahou Němců, jsem byl až dojatý, jak na mě děj tzv. padl. Kniha je velmi čtivá hned od začátku, celá anabáze od seskoku Out distance, setkání v Pardubicích, v Praze.... Prostě výborné. Mám prakticky všechny autorovi knihy s tématikou válečných románů a vím, že s každým dalším dostanu maximální porci skvělého čtení. Tahle je po loňském výtečném M+B+M opět trefou do černého.

01.04.2022 5 z 5

Generál studené války Generál studené války Miroslav Vacek

Jediná zajímavost na této knize je generálův rozbor tehdejší ČSLA, druhy vojsk, složení, zbraně atd. Jinak je to souhrn faktů o Studené válce a podobné věci, které mě během četby přestaly bavit. Nic objevného se nedozvíte. A cena uživatelů tady v bazaru? K popukání. Chcete knihu někdo za 200,-? Větší cenu to opravdu nemá….

27.03.2022 2 z 5

Zničím jim život - Putinova válka s opozicí Zničím jim život - Putinova válka s opozicí Marc Bennetts

Zdařilé zhodnocení a popsání toho, co se dosud dělo v Rusku pod vládou cara Putina. Chybí tomu jen aktuálnější děj, např. pokračování kauzy Navalnyj - otrava atd., ale to logicky nešlo z důvodu, kdy autor knihu psal. No a současný děj na Ukrajině je jen vyústěním popsaných kauz a souvislostí.

26.03.2022 4 z 5

Muž bez tváře Muž bez tváře Masha Gessen

Ale houby manipulativním způsobem, prostě tady bez příkras a ruské propagandy ukazuje, co je Putin za zrůdu. Celou dobu si hraje na novodobého cara s jedinou věcí, ukojit své narcistické sklony. V této knize se nám dostává uceleného obrazu o minulosti a současnosti Ruska, které se pod jeho vedením řítí do propadliště dějin.... Knihu velmi doporučuji spolu s knihou Zničím jim život - Putinova válka s opozicí od Marca Bennettse.

17.03.2022 5 z 5

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

Víceméně smutný příběh ze smutné doby a ze smutných míst. Krušnohorský kraj je krásný, to jsem poznal z loňské dovolené, ale co se tam všechno dělo včetně uranových lágrů, je hrůza. Tenhle příběh je až zbytečně moc široce pojatý a ke konci už mu dochází dech. Velké množství postav a pokud jsem jeden den nečetl, už jsem měl problém si utřídit jména a kdo kam patří. Ale autor si s ním dal určitě hodně práce a z toho jak ho sleduji na soc. síti, se rád věnuje historii tohoto kraje. Vždy si jeho informace rád přečtu. A možná taková hloupost, ale při čtení mě napadalo srovnání se seriálem Synové a dcery Jakuba Skláře - stejná doba, podobné zvraty, Pepi jako Jiří Krampol v hospodě…:-). Prostě nějak se mi to spojilo byť o sklářství toto není.

03.03.2022 3 z 5

Agent na cizím hřišti Agent na cizím hřišti John le Carré (p)

Pro mě zatím nejsrozumitelnější autorova kniha. Dobře se četla, neztrácel jsem se v množství postav a děj klasicky plynul. Akce ve skrze minimální, je to hlavně povídavé, ale ne nudné. A potěší i aktuální doba děje, Brexit, zmínky o Trumpovi a Putinovi....

27.02.2022 4 z 5

Vypravěč: Vlastní životopis Vypravěč: Vlastní životopis Frederick Forsyth

Můj oblíbený autor měl jistě zajímavý a pestrý život, nicméně v tomto životopisu jsem čekal poněkud víc rozebrané jeho knihy. Je tu sice rozebrán Den pro šakala a Spis Odessa, i Žoldáci, ale ostatní prakticky ne. Přitom Čtvrtý protokol, Ikona, Mstitel, Boží pěst.... to je skvělé čtení, ale nic o jejich vzniku jsem se nedozvěděl. Za to Příběh Biafry tu má na můj vkus až moc prostoru.

25.02.2022 3 z 5

Tajemství Kremlu Tajemství Kremlu Bernard Lecomte

Dobrý zdroj informací, který nejde moc do hloubky, ale za to je zde čtivou formou předloženo to důležité, co by o tomto režimu měl člověk znát.

07.02.2022 4 z 5