Vysoká hra patriotů

Vysoká hra patriotů https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/1633/bmid_vysoka-hra-patriotu-EHP-1633.jpg 4 157 17

Jack Ryan série

Ve Vysoké hře patriotů, v pořadí třetím Clancyho románu, je bývalý mariňák Jack Ryan vysokoškolský učitel historie a analytik CIA. Právě teď by si rád od všech svých závazků odpočinul. Vydal se i s rodinou do Anglie na dovolenou, avšak připlétat se do vyhrocených situací je snad už jeho osud. V Londýně se stane svědkem atentátu irských teroristů na prince z Walesu a jeho rodinu. S nasazením vlastního života zabrání nejhoršímu, čímž si vyslouží nehynoucí vděk Britů, avšak zároveň i nesmiřitelnou nenávist atentátníků. Stane se i s rodinou číslem 1 na jejich seznamu cílů a jedinou možností, jak si zachránit život, je rozprášit teroristickou síť, která se kolem něho i po návratu domů stahuje. Pozorný čtenář Clancyho oslňujícího debutu Hon na ponorku z roku 1984 si možná vzpomene na drobnou zmínku o účasti hlavního hrdiny románu Jacka Ryana při záchraně britské královské rodiny před teroristickým atentátem. Clancy napínal čtenáře čtyři roky, než dal tomuto náznaku konkrétní podobu. Stalo se tak v románu Vysoká hra patriotů z roku 1988, kterým se Ryanovy příhody začaly chronologicky řetězit, aby vyvrcholily ve dvou posledních autorových dílech jeho působením v nejvyšší funkci v Bílém domě. Vysoká hra patriotů znamená v autorově tvorbě podstatný mezník. Oběma předchozími romány, Honem na ponorku i Rudou bouří, způsobil sice převrat v žebříčcích bestsellerů a vysloužil si nebývalý čtenářský zájem, leč etabloval se jako autor úzkého subžánru technothrillerů. V nich hraje hlavní roli převratná technika a lidé jsou v nich jakoby na vedlejší koleji, v nejlepším případě jen jako její obsluha. Vysokou hrou patriotů však Clancy tyto role obrátil. Postavil do centra pozornosti hrdiny románu z masa kostí, a třebaže technika nepřestala hrát podstatnou roli, už není samospasitelná. Clancy tak vstoupil do méně svazující oblasti politického thrilleru a i zde tímto i následujícími romány prokázal své mistrovství.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , BB art

Patriot Games , 1987

ondra2
01.04.2024 5 z 5

Nečetl jsem knihu poprvé, čímž je dáno hodnocení. Samozřejmě za ta léta děj poněkud zastaral a je méně akční než na co si člověk zvykl za posledních dvacet let v televizi nebo v kině, ale pořád slušná práce ještě z doby, kdy jméno Clancy nebylo jen záštitou pro méně známé autory.

boxas
03.08.2023 3 z 5

Děj knihy je už jaksi vyšumělý, reálie zastaralé, překlad fakt ubohý, místy značná naivita (autora či Ryana, to je jedno), k tomu utrpení z mizerného poslechu... Ty tři hvězdičky jsou jen za velice slibný začátek a také trochu z nostalgie, protože film s H. Fordem se mi na rozdíl od knihy líbil.

ŠevčaMadVR6
13.02.2020 3 z 5

Tak obavy se potvrdily a i druhá kniha tohoto autora mě vůbec nechytla. Stále mnoho odboček a rozepisování zbytečných serepetiček. Přitom příběh parádní, ale prostě pro mě moc informací, které vůbec nepotřebuji. Do toho manželka, která má se vším problém, ale sama neumí pohlídat dítě v autě, aby se připlo? Ta mi vážně lezla na nervy. Časem se vrátím k další knize ze série, ale momentálně potřebuji něco, do čeho se začtu a nebudu chtít knihu odložit. To bohužel není Clancyho doména...

ondrej.b
18.01.2020 3 z 5

Po letech jsem knihu opět přečetl a poněkud mě zklamala. Nelze se nevyhnout srovnání s filmem, který jsem měl při četbě neustále před očima. Film má větší spád a logicky tam nemohlo být všechno z knihy, což mu určitě prospělo. Jack Ryan je jasně kladný a sympatický hrdina, to je v pořádku. Ale ostatní mi občas připadalo poněkud nelogické, nereálné a těžko k uvěření. I ten konec je ve filmu o dost dobrodružnější a nechává Jacka více vyniknout. Celkově tedy slabší kniha z celé série, ale patří sem a ukazuje přerod Jacka z univerzitního profesora na analytika CIA, navíc se zbraní v ruce.

Radous
13.04.2019 3 z 5

Druhá kniha v dějovém pořadí Jacka Ryana. Oproti prvnímu dílu (Hon na ponorku) je tato kniha delší, ale co se týče příběhu, zde už tolik silná není. Čte se dobře, to ano, je to promyšlené, jasná věc - ale s postupujícím vývojem se tam začnou množit hrozná klišé, až je to skoro směšné (mimochodem, cenu za nejnesympatičtější postavu by u mně získala Ryanova ve všech směrech perfektní bezúhonná manželka). A vůbec, všichni tam jsou takový charakteři, to se nevidí .. a všichni ostatní jsou teroristi :) Upřímně nevím, jestli v originále se tam toto slovo tolikrát skloňuje, nebo to jde na vrub překladatele (celkově překlad určitých slovních spojení si taky vyslouží zasmání - na druhou stranu, pokud se mám opakovat - jestli je to tak i v originále, tak si translativec nevybere). Kolem a kolem, beru to. Je to prostě akčňák s dobrým veskrze americkým koncem (jen tak bokem, doporučuji tematicky vztažený film Tichý nepřítel). 6/10

moudivlacek
30.04.2018 5 z 5

Skvělý politický a špionážní příběh, milovala jsem Jacka, který ctí pravidla morálky společnosti, není zákeřný a chtivý ani peněz ani moci, proto mi tak přirostl ke srdci. A i jeho žena, ta opravdu byla skvělá a dohromady byli super dvojka.
Přesto Jack pochopí, že s některými lidmi se prostě čestně jednat nedá, a pokud někomu není svatá ani rodina, ....
Rozhodně pokračuji v sérii dál.

cantona
24.11.2017 3 z 5

No když nebudu hodnotit nepovedený překlad tak musím napsat, že mě tento román zklamal. Kniha má bezmála 500 stran a podle mě úplně zbytečně. Rozvláčné popisování podle mě zbytečných věcí si Clancy mohl odpustit. Chvílemi jsem to chtěl opravdu vzdát, ale vydržel jsem. Závěr byl taky dost slabý takže tři hvězdy a to jsem k autorovi ještě milosrdný. Tak snad příště.

danny_21
17.11.2017 2 z 5

No upřímně jsem čekal daleko lepší práci od Clancyho, už vzhledem k tomu, že se jedná o jeho nejslavnější postavu. Problematika IRA je zajímavá, stejně jako popis jejich praktik, ale strašně to sráží celková naivita a a to co autor účelově vyplodil na posledních stránkách, to se jen tak nevidí, úplně jsem si vzpomněl na Ludluma a jeho Jasona Bourna. K překladu se snad ani vyjadřovat nebudu, jako celek zklamání - 40 %

Pozde
13.03.2017 4 z 5

Děj skvělý, škoda ne příliš podařeného překladu do češtiny. S kritikou cizí práce normálně váhám, protože chyby děláme všichni, ale tady je na místě. Za jakoukoliv reakci děkuji. Chápu, že v roce 1993, kdy překlad vznikl, byly omezené možnosti, jak se dostat k některým odborným termínům a překladatel se bohužel uchýlil k volnému překladu terminologie, kde skoro vždy platí přísná rovnice 1 = 1 (tj. právě jednomu anglickému termínu odpovídá právě jeden český a záměna není možná) a výsledek je úsměvný (mořská / námořní míle; nastavení odpovídače; vojenské letectvo jedna / Air Force One - alespoň třeba "prezidentský speciál"... a dalo by se pokračovat dál, viz předcházející komentáře.) Ale přepsané UH-HUH, přebírání pasivních větných konstrukcí z angličtiny do češtiny a přemíra zdrobnělin, za smysly tahající přechylování (chiruržku jsem dala - mluvnicky je to naprosto správně - ale v přímé řeči slovní nadávka "negryně"?); popisování porodních kontrakcí jako "sevření", to už bylo trochu moc. Vzhledem k tomu, že téma už je staré, asi se nového a lepšího překladu nedočkáme. Což je škoda.

elcapitano
11.09.2016 2 z 5

Moc nadšení ve mně kniha nevzbudila. Ve všem souhlasím s diskutujícím SONP, ale já dávám ještě o hvězdičku míň nikoliv kvůli zastaralosti tématu, ale kvůli stavbě příběhu a celkovému "tahu na branku", který jsem od TC očekával. Kniha se místy rozbředává do popisů procedur a byrokracie FBI, CIA, M6, .. až se z románu místy stáva popis fungování. A navíc, když je tento popis opravdu neaktuální, ..
Moc nechybělo a odložil jsem jsem jí nedočtenou.

SONP
05.01.2016 3 z 5

Říká se, že nic není starší, než včerejší noviny. A co takhle staré špionážní thrillery? Tenhle Clancyův má jako hlavní téma terorismus, ale nikoliv ten náš islámský, ale obstarožní irský, na který už jsme tak trochu zapomněli. Je sice zajímavé si na něj zavzpomínat, ale tato kniha je tak trochu jako Škoda Favorit - je to už dost staré na to, aby se nám to mohlo zdát trochu nezáživné, ale není to dost staré na to, aby to byl super retro veterán. To lze dobře ilustrovat na větě z knihy, kdy se jednomu z teroristů po výstřelu objeví na hrudi "krvavá skvrna velikosti desky na 45 otáček za minutu" - je to prostě kniha z jiné doby a je to sakra znát.
I tak jsem ale zastaralost přežil (koneckonců, vždyť obvykle čtu sci-fi z 30.-50. let), nechal se od Clancyho poučit o irském nacionalismu (i když autor trochu předpokládá, že o věcech typu Bloody Sunday čtenář prostě ví) a dozvěděl se, že některé věci se v terorismu nemění (výcvikové tábory v zaostalých zemích atd.). Střed knihy je sice trochu táhlý a Clancy se opět vyžívá v sáhodlouhých popisech vnitřní situace amerických institucí, ale londýnský začátek a velké finále prostě stojí za to. A nemohu se ubránit konstatování, že oproti jiným Clancyovkám tu citelně chybí Sovětský svaz - klon IRA pro mě prostě není dostatečný záporák...
Překlad skutečně občas dost tahá za oči - kromě kocoura a mořského krále mě dostalo "Vojenské Letectvo jedna" a "Columbijský okres". ***1/2

AlesXXX
12.09.2014 5 z 5

Jack Ryan je něco mezi Einsteinem, Supermanem, Jamesem Bondem a Mirkem Dušínem. :-) Ale celá série (napsaná pouze Clancym) se čte naprosto skvěle.

DennisMoore
08.09.2014 5 z 5

Tom Clancy opět nezklamává. Perfektně vykreslené postavy, napětí i humor pro odlehčení a neodolatelný chaos v závěru, kdy téměř nikdo ze zúčastněných neví, co se vlastně děje. Mám ono vydání z roku 1994 (Dialog), s chybami, o nichž zde píše uživatel benediktv. Více než překlad mě ovšem zaujala obálka s fotografií Harrisona Forda původně pořízenou pro reklamní kampaň hodinek Rolex.__P.S. Vydání BB artu zjevně použilo tentýž překlad.

lucifrid
28.06.2014 5 z 5

Chronologicky první seznámení s Jackem Ryanem. Británii miluju, takže mi to téma opravdu káplo do noty a k tomu to špionážní prostředí, teroristi, skvěle prokleslené postavy! Děj má spád, nic není nadbytešné, nevypustila bych ani čárku. Ne, vracet se k ní rozhodně nepřestanu.

PatrikDi
17.10.2013 5 z 5

Velmi povedený příbeh, který svou hloubkou pro realitu, se může zařadit do žebříčku významných románů. Možná jej považovat za Clancyho vrchol ačkoli napsal další kvalitní špionážní příběhy. Autor nám chtěl sdělit, že v některých situací je potřeba nasadit svůj holý život na záchranu druhých. V těchto nečekaných situací si odhodlaný člověk vůbec neuvědomí, že pokládá na obranu utiskovaného, oběti to nejcenější, s čím disponujeme každičký den.

benediktv
25.03.2013 4 z 5

Napínavé, zajímavé, postav hodně, ale dá se to zvládnout. Tristní český překlad (bohužel nevím vydání a překladatele) ale zážitek významně táhne dolů. Překladatel nezná nebo ignoruje např. rozdíly mezi pojmy "samopal" a "kulomet" ("kulomet MP5"), používá dokonce nemístný termín "strojní puška", který by se hodil tak do prózy z období Velké války, překládá názvy letadel a vrtulníků ("mořský král" a "kocour") atd. V daném žánru by si takto významné dílo zasloužilo odbornou revizi textu.

verusak
22.11.2011 4 z 5

Moje první Clancyho dílo. Knížka mě bavila, závěr je napínavý - hlady jsem šilhala, ale musela jsem to dočíst :). Ale přijde mi to zbytečně dlouhé, možná by to bylo lepší, kdyby se tam ty vedlejší děje vypustily. A ztrácela jsem se v postavách ... těm, kteří nebudou číst knížku na jeden zátah, ale pár stránek každý den, doporučuji si sepsat jednotlivé postavy na papír pro lepší přehlednost :)

zfilmováno

Tom Clancy
americká, 1947 - 2013
2003  86%Bez výčitek
1995  90%Hon na ponorku
2000  82%Rudá bouře
2000  84%Duhová šestka
1994  84%Vysoká hra patriotů

Kniha Vysoká hra patriotů je v