Šéf špionáže v tajné válce

Šéf špionáže v tajné válce https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/174824/bmid_sef-spionaze-v-tajne-valce-l7T-174824.jpg 4 8 5

Tato kniha je riskantní akcí. Jako úspěšný šéf tajné služby jsem považován za symbolickou postavu, a proto musím počítat s velkým očekáváním čtenářů. Jedni budou očekávat encyklopedii tohoto druhého nejstaršího řemesla, druzí cosi podobného filmu o Jamesi Bondovi nebo špionážnímu trilleru. Hrdinové těchto filmů a knih mají asi tolik společného se skutečnými aktéry zpravodajských služeb jako pohádková zvířátka Walta Disneye se světem zvířat lasů, stepí a savan. Nervy šefa takové služby jsou ve skutečnosti podstatně více opotřebovány než nervy filmových hrdinů, a jejich akce probíhají v ideálním případě bezhlučně a nepozorovaně.... celý text

Auto999
10.01.2022 3 z 5

Kniha je občas více čtivá, občas méně. Není tolik o špionáži jako spíše o historii NDR 1950-1990 z pohledu nejvyšší politiky.

ondrej.b
27.11.2021 4 z 5

Konečně zajímavé a čtivé paměti na téma špionáž, jinak jsem byl vždy zklamán, pokud jsem četl podobné knihy na stejné téma. Pouze autor ví, kde je pravda, ale to už je dnes asi celkem jedno. Rád čtu zajímavé informace o době, které se říká Studená válka a tady jich je opravdu dost.

jan7760
22.10.2021 4 z 5

Dozvedel som sa niekoľko nových vecí z oblasti špionáže vo východnom bloku. Opis akcií bol pre mna trochu povrchný, mám rád viac detailov. Autor sa v knihe opisoval na môj vkus až veľmi kladne, akoby zachraňoval tento svet pred katastrofou. Určite mal prsty vo veľa špinavostiach.

LordByron
17.05.2020 4 z 5

Veľmi zaújmavý ,,pohľad dovnútra" na éru Východného bloku očami geniálneho šéfa rozviedky ..Tiež mu nie vždy verím ,že bol až tak čistý ,ale mám aj dojem,že sa ,,zašpineniu"pomaly až cielene vyhýbal ,lebo akoby tušil ,že raz na to bude môcť doplatiť ...
Popis pádu NDR bol naozaj skoro až dojemný a takisto zaujalo mnohé o Chruščovovi ,Amerike apod.Jedna z vecí ktoré ma však prekvapili bolo to do akej až miery bol celý ten východonemecký režim vybudovaný na svojom supervystupnovanom ,,antifašizme " a obvinovaní západných Nemcov z toho ,že sú pomaly čistí Hitlerovci (čomu autor podľa mna aj úprimne veril -holt židovský pôvod človeka ovplyvní).

Koňadra
25.07.2016 4 z 5

Tak určiteeeee ... Markus Wolf bol virtuózom nielen v tom, čomu sa desiatky rokov venoval, ale i v tom, ako dokázal nielen ospravedlniť svoje konanie. Dokonca ho potichúčky vytláčať na piedestál. Ak nebude čitateľ opatrný, ľahko skĺzne do obdivu k tomuto nepochybne veľmi inteligentnému šéfovi rozviedky bývalej NDR. Markus Wolf bol rešpektovaný (i svojimi významnými protivníkmi), nepochybne úspešný a znalý svojho remesla. Ale bol i obrovský manipulátor. Tak čítajte opatrne. Na strane druhej, kniha je, z hľadiska čitateľa, napísaná skutočne veľmi dobre, pútavo a zručne. Len človek musí obozretne čítať, ako hovorí môj priateľ "opatrne našľapovať, ako v indiánskych papučkách".

Autorovy knížky

Markus Wolf
německá, 1923 - 2006
2004  75%Šéf špionáže v tajné válce

Kniha Šéf špionáže v tajné válce je v