Žáby v bouři - Operace Barbarossa naruby

Na knižní pulty přichází poslední díl mystifikační trilogie o jiné druhé světové válce. Operace Bouře je název plánu invaze Rudé armády do Evropy, která byla skutečně plánována v letech 1941-1942 Stalinovým hlavním štábem. Zde jsme však v jiném, změněném světě, který se utvářel v předchozích dvou dílech trilogie. Máme zde Velkoněmeckou říši očištěnou od nacismu a Československou republiku, která se po odražení Wehrmachtu v roce 1938 stala motorem nového sjednocení Malé dohody. Ta však přerůstá meze pouhého spojeneckého paktu a směřuje k vytvoření federace, nového podunajského soustátí tří monarchií a jedné, zpola sekularistické republiky. Toto směřování děsí zejména prezidenta Beneše, který je ochoten spojit se s kýmkoliv, kdo zabrání návratu Habsburků na trůn. Češi nevěří Němcům ani proradnému Západu, nedůvěřují katolickým Slovákům a nakonec ani svým balkánským spojencům. V národě doznívají ozvěny panslavismu a část Čechů stále sní o velké slovanské říši a věčném bratrství na východě. Realistické a konzervativní síly se snaží o to, aby se Československo postavilo po bok Němců a spojenců v zápase o Evropu. V létě 1942 začíná sovětský vpád do Polska a Češi stále ještě nevědí......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/141534/zaby-v-bouri-operace-barbarossa-naruby-141534.jpg 3.927
Romány, Válečné, Literatura česká
Vydáno, Naše vojsko

Kniha Žáby v bouři - Operace Barbarossa naruby

RAdim339

Spousta chyb místopisných, historických, právních, překladových atd. Autor by se například neměl pouštět do skloňování polských místopisných názvů, když to neumí.

1amu

V tomto čase raději zvolím knihy z alternativní historie (zde o II.světové válce) a autor je mnou dlouhodobě vyhledávaný.
Jde o chytrý nápad a čtenář se baví, konstruuje vedle autora svou případnou verzi.
Silná parketa pana Drnka, to je rozbor a plány vojenské strategie soupeřících stran. Samozřejmě tato vyprávění nejsou určena široké náruči čtenářů (už jen zmínka o Habsburcích, která děsí prezidenta Beneše) - ten je zmlsaný trhem a vybírá si.
Osobně jsem přesvědčen, že nejde o poslední díl trilogie, Pokud se ukáže, že jsem měl pravdu, budu spokojen.

ondrej.b
01.07.2019

Je to hodně náročné prokousat se celou knihou, zvláště pasážemi, kdy autor popisuje situaci na bojištích. V tom jsem se ztrácel a často přeskakoval, nebylo to vůbec záživné. To asi ocení jen hardcore fanoušek. Nejvíce mě zajímala situace "u nás doma", ale to, co jsem se dočetl o Benešovi, už se mi zdá trochu siná káva. Jdu na třetí díl, tak se dál uvidí....

shmaic
04.02.2017

když jsem došel ke slovu konec, cítil jsem se podvedený - dílo není dokončeno.
jinak asi druhý nej díl z trilogie. nejlepší byl dle mého soudu první díl.

Nonosbawsut
13.06.2016

Stále zajímavé, stále čtivé, ale taky stále zaseknuté na jedné konstantní průměrné úrovni. Drnek se utápí v detailech a vše ostatní pod tím trpí, jako vždy. Postavy jsou stále všechny stejné, autor sází na to, že si k nim emoce vytvoříme sami na základě znalostí dějin, pořád má své politické růžové brýle nemilosrdně ovlivňující veškeré předpoklady, s nimiž pracuje, a než se něco začné dít, je kniha v podstatě u konce. Doporučuju pouze v případě, že jste zvědavi, co se děje po dvou předchozích knihách, tedy jestli máte nervy na dalších X stran pepíčiny.

leos0925
16.12.2014

stále velmi čtivé..

Ivinho
16.01.2014

Co napsat? Hned po dočtení knihy můžu říct - tohle by sneslo další díl, možná dva, zkrátka pokračování!
Líbila se mi autorova preciznost, to jak popisoval jednotlivé složení sborů a armád, jejich přesuny a mnoho dalších věcí. Akorát za sebe můžu říct že číst dopodrobna mě to nebavilo.
Nedávám plné hodnocení, protože jak už jsem napsal, tohle přímo volá po pokračování. Jsem teď rozčilen že asi žádné nebude...

Želary
Želary