1938: Věrni zůstaneme

Osudový rok 1938, období Mnichovské zrady a největší potupy mladé Československé republiky. Rok, který předznamenal konec naší státnosti o pár měsíců později. Dodnes se mezi vojenskými analytiky, historiky, ale i celou veřejností vedou vášnivé debaty o tom, zda jsme měli odmítnout postoupení Sudet a se zbraní v ruce bránit naši vlast. Stačilo málo, aby..., kdyby... A právě oním „kdyby“ se zaobírá tato jedinečná historická mystifikace , která svým smyslem pro detail i celek, strategii i taktiku, ale i příběh samotný, bravurně vypráví příběh fiktivní obrany naší republiky před hitlerovskými vojsky....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/319857/big_1938-verni-zustaneme-GTY-319857.jpg 4.630

1938 1.

Historie, Vojenství

Vydáno: , CPress

Kniha 1938: Věrni zůstaneme

jan.para
28.11.2021

Historická fikce, která popisuje, jak by to vypadalo v roce 1938 kdybychom se bránili.

Syn_Jundrova
16.12.2020

Velice zajímavá kniha, kterou samozřejmě není možno brát úplně vážně. Jan Drnek v ní přinesl nejen úžasný příběh, který se našinci čte s upřímnou radostí a hrdostí (jak zmínil kuruteku), ale také celou řadu nepříliš známých skutečností. Naprosto nesouhlasím s komentářem uživatele Kartsy - právě ono úzké propojení reality a fikce, faktů a fabulace mě na knize hodně bavilo. Ale to je asi individuální. Každopádně kniha, kterou by si každý fanda vojenské historie měl alespoň prolétnout.

kuruteku
10.01.2020

Nádhera. V okamžiku, kdy jsem začal ztrácet naději, že by mohl přijít zvrat, a trápil jsem se, že ve všech paralelních vesmírech jsme to projeli, se Benešovi dostalo Prozření, ale jiný výklad říká, že se vojáci nezalekli, a obrat nastal. Jupí!
Čte se to náramně hrdě, ale důležitější jsou otázky, které kniha klade v druhém plánu - a ona je nejen klade, ale i na ně odpovídá: federalizace a uznání národnostních menšin; válečná vláda národní jednoty.
ALE: opravdu První republika přes proklamovaný legionářský kult byla legionářům nakloněna? Opravdu bychom dokázali překonat tváří v tvář nepříteli spory a být tak jednotni? Opravdu jsme byli tak skvěle připraveni a měli takové poznatky o nepříteli?
A přidám se k ostatním - knize by velmi prospělo, kdyby poznámkový aparát byl rozdělen na alter a reál.

Dae
25.06.2019

Chápu knihu jako možný paralelní svět podložený mnoha dějinnými souvislostmi. Právě pro ty souvislosti má pro mě největší cenu, byť i jako čistá zábava rozhodně taky není k zahození. Autor má bezesporu obdivuhodný přehled v tématu a dozvěděl jsem se mnohé věci. Bohužel jsem si je vždy musel ještě ověřovat zvlášť, protože komentáře realita vs. fikce chybí (ale což, tak jsem si to našel, no :o) ). Celkový výborný dojem z této knihy pro mě ale trochu kalí zaujatý pohled autora (opravdu v textu nezapře, že je zastáncem monarchie a Beneše teda fakt nemusí). Věřím, že se to dalo napsat i bez něj (nejde zase o tolik pasáží) a kniha by působila ještě o stupeň věrohodněji. Celkově ale každopádně palec nahoru a do druhého dílu se určitě pustím!

Kartsy
09.01.2019

Skvělý počin, kterému k dokonalosti chybí pár detailů.
1) Souhlasím s komentářem kolegy Daydreamer, že v některých sumarizujích kapitolách jsou hodnotové soudy autora příliš zatíženy optikou fandy monarchismu, katolicismu a ODS (viz jeho životopis na Wikipedii).
2) Korektury jsou bohužel stále nedostatečné, což je v době internetu a automatické korekce MS Word velká ostuda a škoda.
3) Není jasné, co jsou fakta, co spekulace a co bezbřehá fikce. Osobně bych v poznámkách vysvětloval románovou fikci a porovnal s fakty. Takto lze o některých závěrech autora bohužel pochybovat, protože jsou doslova "vycucané z prstu".

ondrej.b
14.10.2018

Výborná mystifikační rekonstrukce co by bylo, kdyby... I přes obsáhlost se mi to četlo dobře a pokračuji na druhý díl - Neporaženi. Historici asi nad tímto dílem ohrnují nos, ale i kdyby to mělo jenom přispět k tomu, aby si člověk začal zjišťovat skutečná fakta o tehdejší situaci, tak je dobře, že to autor napsal. Je to všechno bohužel jen "falešná" hrdost, kterou při čtení cítím, ale aspoň na papíře se bojuje.

P.S. Netuší někdo jestli Albatros chystá i další knihy ze série Žab? Už kvůli tomu nehezkému vzhledu původního vydání NV by to stálo za to.

Boby17
03.10.2018

Knížku jsem ještě nečetl, ale na první pohled mě rozčiluje její obal. Copak nikdo neví, jak se věší státní vlajka? Při svislém zavěšení má být přece bílá vlevo!!!

Hade
17.06.2018

Pro Daydreamer: Autor Jan Drnek je monarchista, má Masaryka a Beneše za uzurpátory a nejlepším řešením by pro něj byla tzv. Podunajská monarchie, zahrnující území zhruba Habsburské monarchie bez Polska, ale s Haličí, Jugoslávií a Rumunskem. Má odmítavý postoj i vůči legionářům, ale i Francii a částečně Anglii. Osobně jsem s ním tohle diskutoval na jeho serveru jandrnek.cz. A je to zřejmé i z dalších pokračování Žab.