Cesty mužů

Cesty mužů https://www.databazeknih.cz/img/books/64_/64205/cesty-muzu-64205.jpg 4 15 3

Kriminální román, těžící z poúnorového dění, zachycuje příběh z jižní Moravy v létě 1951. Líčí činnost a stíhání protistátní skupiny, jež má na svědomí vraždu, teroristické útoky, požáry, rozšiřování protikomunistic­kých letáků. Hrdinou vyprávění je mladý poručík, který přichází na své první velitelské místo.... celý text

ronyjihlava
01.10.2018 5 z 5

Prvně jsem viděl stejnojmenný český film. Až teprve poté jsem začal shánět knihu. Výtečná knížka z poválečné doby, kdy se zakládala JZD a probíhala kolektivizace v zemědělství. Určitě se k ní ještě několikrát vrátím. Autor popisuje dobu, jaká tehdy byla. Těžký, neúnavný boj Státní Bezpečnosti - která mimochodem tehdy byla trošku jiná než ta těsně předpřevratová - proti rozvratným živlům v tehdejší republice. Bez příkras a bez pozlátek.
Musím se usmívat, když tu čtu ty komentáře, že je knížka poplatná tehdejší době. Vůbec nejraději mám komentáře od těch mladých, co se narodili dávno po převratu v roce 1989. A o tom, jak se tehdy žilo, nevědí vůbec nic.
Je kniha poplatná tehdejšímu režimu? Možná ano. A co na tom? Copak se dneska nepíší knihy a netočí filmy, které jsou zase poplatné té dnešní vládnoucí garnituře? Pro příklad nemusím chodit daleko. Například film "ŽELARY". Kde nacisté popraví asi 5-6 lidí, zatímco vítězná Rudá armáda, přicházející do vsi postřílí skoro celou vesnici.

ondrej.b
21.01.2018 4 z 5

Jo, propaganda to byla, o tom žádná. Ale příběh je zajímavý a velmi čtivě napsaný, jak je zvykem u autora. Filmové upracování patří k mým oblíbeným filmům a navíc jsem měl možnost osobně pohovořit s panem Hlušičkou, který hrál toho mladého poručíka. Knihu mám rovněž mezi oblíbenými.

jprst
27.02.2012 odpad!

Podle tohoto příběhu byl natočen stejnojmenný film - režisér Ivo Toman. Obojí sloužilo ve své době jako ideologická propaganda.

zfilmováno terorismus

Ivan Gariš