olle3 olle3 komentáře u knih

Kapitán Kapitán Miroslav Žamboch

Už mi přijde trochu ohrané, jak neustále Žambochovy knihy vychvaluji, ale když ono kritizovat v nich není co. Max Bronštejn je skvělý, stejně jako jeho věrní přátelé a vojáci pod jeho velením, stejně jako celý magií prosycený svět a jeho zákonitosti… a stejně jako jejich tvůrce. Postava, která se s ničím nepáře, má pro strach uděláno, ale je skromná, má fištrón a smysl pro spravedlnost, se povedla. A ten konec? Epilog mě zanechal s vyraženým dechem tupě zírat do zdi a ještě dlouho po dočtení si ho v hlavě přehrávat.

17.09.2022 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Chyba, že jsem se dal na recenze a koupil rovnou celou trilogii. S young adult nemám zkušenosti, pokud je však pravda, že se pravidlo neříkej, ale ukaž záměrně ignoruje napříč celým žánrem, tak to teda potěš koště. Ve Faja byl nevěrohodný svět, zákonitosti, všechno – ale to chování postav bylo nejhorší. Charaktery vedené záměrem autorky, ne vlastní motivací – na jíž se vlastně celkově nehrálo. Co však ocenit musím je chytře vymyšlené a zcela zásadní tajemství (kdopak se to pod hidžábem schovává ve skutečnosti?), které udržuje napětí a pozornost. Takže i když jsem při čtení trpěl, z touhy „vidět“ kapitánův výraz, až jej pravda flákne mezi oči, jsem málem všechny tři díly dočetl.

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Faja Faja Petra Stehlíková

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Rešerše, studium a vůbec, nezanedbat průpravu je důležité u knihy každého žánru.
U románové kroniky to platí čtyřnásob. Zde si domácí úkol autorka splnila víc než na výbornou a na výsledku je to znát. Bezútěšné osudy hrdinů jsou ještě bezútěšnější s vědomím, že se odehrávají ve skutečných reáliích, podepřené skutečnými událostmi. Jedno vím jistě, v těch končinách a těch časech bych žít (a rubat) nechtěl ani za nic.

17.09.2022 4 z 5

Planeta idiotů Planeta idiotů Roman Bureš

Verdikt: Úderné, hluboké, strhující, nevytknutelné. A k tomu děsná bžunda.

Vrstva ticha Vrstva ticha Vilma Kadlečková

Verdikt: Přehlasovaná houbová brilantnost.

Polomené světy – Atlantský harc Polomené světy – Atlantský harc Jan Pohunek

Verdikt: Prvotní zájem vystřídal nezájem, s každou stránkou nezvratitelnější. Pár dobrých myšlenek a stylistických obratů by se našlo, ale to bohužel nestačí.

12.01.2022 2 z 5

Kaat Kaat Zbyněk Gilgalad Holub (p)

Verdikt: Pohodové fantasy, které neurazí, ale ani nezvedne z prkýnka. Pobaví, zabaví, ale neutkví.

12.01.2022 3 z 5

Ochránce Ochránce Lee Child

Verdikt: Velký, silný a hodný dál opovrhuje majetkem a dál trestá americké bezpráví. Jen místo svatozáře a kadeří má sestřih vojenský. Sázka na jistotu, kvalita zaručena.

12.01.2022 4 z 5

Veterán Veterán Miroslav Žamboch

Verdikt: Žádné simsala bim a kouzlem vznikne z ničeho něco, tady má magie jasně dané principy. Je nebezpečná, přitažlivá a mocná. A to platí o všem od postav a jejich konfliktů, až po celý Žambochův fantastický svět. Prostě kdo umí, umí a jen tak umět nepřestane.

Hlídka Hlídka Arthur Charles Clarke

Verdikt: Už jen předmluva autora a možnost nahlédnout do zákulisí stojí za to si znovu připomenout evergreeny Zlatého věku science fiction.

05.10.2021 4 z 5

Mosty přes propast času Mosty přes propast času Ludmila Vaňková

Verdikt: Třeba jsem přišel o velké prozření tím, že jsem nedočetl do konce, ale asi mi to je docela úplně jedno.

05.10.2021 2 z 5

NSA: Národní bezpečnostní úřad NSA: Národní bezpečnostní úřad Andreas Eschbach

Verdikt: Druhá světová válka. Hitler cenzuruje veřejné fórum, Einstein si čte zprávy na smartphonu a programátoři v Německé říši právě dopsali program k lepšímu vyhledávání ukrytých Židů. Přesvědčivá, tísnivá, i když trochu vláčná alternativa toho, co by se mohlo stát, kdyby nastal vývojový boom výpočetní techniky o krapet dřív. Autor je Němec, bývalý softwarový vývojář a excelentní spisovatel, takže není žádným překvapením, že za to román rozhodně stojí.

05.10.2021 4 z 5

Město v oblacích Město v oblacích Kristýna Sněgoňová

Verdikt: Pohádka o tom, jak inkvizitor málem k rozumu přišel. Hloupoučká, zábavná, i když obojího ne tak moc.

18.06.2021 3 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Verdikt: Padouch odporný, prostředí temné a detaily morbidní. Perfektní!

18.06.2021 4 z 5

Karanténa Karanténa Greg Egan

Verdikt: Kvantové fantasy a hard sci-fi rozumování s dějovou linkou jako doplňkem. Pro milovníky fyzikálních výstředností i techno uctívače matriál k ukájení, pro ostatní hůře stravitelné intelektuální natřásání.

18.06.2021 4 z 5

Chlapec v bílé místnosti Chlapec v bílé místnosti Karl Olsberg (p)

Verdikt: Kdyby autor sesbíral všechny hnidopišské poznámky od všech perfekcionistických šťouralů a na jejich základě knihu přepsal, výsledkem by mohl být strhující mindblow sci-fi trhák.

03.04.2021 3 z 5

Sama mezi Indiány Sama mezi Indiány Ettore Biocca

Verdikt: Nahlédnutí do jiného světa, do jiných myslí a jiných zvyklostí. Časem trochu omrzí stylistika, nebo spíš její absence, což ale vyváží fakt, že je vyprávění sepsáno podle skutečnosti.

03.04.2021 3 z 5

Terra nullius Terra nullius * antologie

Líbil se mi Zaříkávač lodí, ale nejvíce jsem si užil hned tu první povídku, Vykradačku hrobů od Martina Gilara. Začal jsem ji číst s nejvyšší skepsí, protože mne na začátku vyrušilo pár drobných stylistických chyb. Avšak postupně jsem jen žasl, jak autor vytahuje esa z rukávu starší slabší dámy, která na konci nebyla tak slabá a stará, jak se zdála na začátku. Za mě už jen kvůli tomuto počinu stojí kniha za zakoupení.

04.02.2021 3 z 5