notburga notburga komentáře u knih

Muž, který si hrál na Boha Muž, který si hrál na Boha Robin Cook

Moje první setkání s tímto žánrem. Možná jsem příliš náročná, netuším. Za mě jednoduše málo napínavé a předvídatelné.

02.04.2015 3 z 5

Dračí oheň Dračí oheň Chris D'Lacey

Krásná kniha. Svým zpracováním spíše pro starší děti, protože i slzička při čtení ukápne. Ale četla se velmi pěkně, i když některým pasážím nelze upřít zdlouhavost.

02.04.2015 4 z 5

Císařovna Orchidej Císařovna Orchidej Anchee Min

Kniha se mi četla dobře. jde o poněkud jiné a historicky přesnější zpracování příběhu, než jaké nám předkládá v známějším díle Fabricius Johan. Škoda jen, že děj knihy končí chvíli po smrti císařovnina manžela. Více bych ocenila kompletně zpracovaný životní příběh.

Je vidět, že autorka je asijské národnosti. kniha v sobě nemá ani špetku té blahovolné přezíravosti, kterou tak často vídám u neasijských autorů. Dala bych 4 a půl hvězdičky, ale zdejší systém hodnocení je bohužel nekompromisní. Takže za velmi pěkné čtyři hvězdičky a ke knize se určitě brzy vrátím.

02.04.2015 4 z 5

Ohně v Namugongu Ohně v Namugongu A. E. Howell

Živě a poutavě napsáno. Podle skutečných zápisků. Dobrá kniha k přemýšlení, i pokud nejste křesťanského vyznání. Ovšem nezanechala ve mně tak hluboký dojem, jak se mi zprvu zdálo. Snad to bylo stylem vyprávění - místy příliš strohým, které ale ani jiné být nemohlo, pokud nechtělo "nafouknout" pravdivou předlohu.

28.03.2015 4 z 5

Neurozená Neurozená John Burnham Schwartz

Po dlouhé době kniha, která zaujala. Vzhledem k tomu, že o probíraném tématu už něco vím jsem tak nějak věděla, co mám očekávat. A nezklamala mě. Místy mi ale vyprávění přijde příliš rychlé, strohé. Přeskakuje i několik let, během kterých se "nic neudálo." Právě a jen kvůli tomuto (a za několik překlepů a hrubek, za které ale autor příběhu nemůže) dávám 4 hvězdičky. Atmosféra i uvěřitelnost příběhu má ode mě rovných 5 a ke knize se určitě znovu vrátím.

21.03.2015 4 z 5

Jizvy rosy Jizvy rosy Li Čching-čao

Překlady jsou precizní a krásné. Jen mi trochu vadí, že řazení básní neodráží životní cestu básnířky. básně, které se vztahují k jejímu osobnímu životu se potom bez patřičného kontextu hůře interpretují.

16.03.2015 5 z 5

Drak z černé tůně Drak z černé tůně Ťü-i Po

Nádherné překlady, jak se ostatně dalo čekat :) Zde jsem se poprvé setkala s mojí nejoblíbenější čínskou básní jménem Píseň o věčném žalu, která vypráví o legendární konkubíně Jang Kuej-fej. Mistrovské dílo, i když překlad místy trošku škobrtá a zvláště v koncových verších není vždy zcela jasné, jaká byla původní myšlenka. Tuto báseň je ale velmi těžké přeložit tak, aby ji pochopili i ti, kteří o dané problematice nic nevědí, což se koneckonců týká většiny básní z té doby. Vysvětlivky na konci sice ledacos osvětlují, ale pokud chcete proniknout do významu básně opravdu hluboko, nezbude vám nic jiného, než pátrat přímo u původního zdroje.

16.03.2015 5 z 5

Kámasútra: Vášnivý muž a smyslná žena Kámasútra: Vášnivý muž a smyslná žena Tomáš Vítek

Nádherná kniha. pro mě hlavně estetický požitek z nádherných ale nevulgárních indických maleb, ale ledacos užitečného je tam též.

08.12.2014 5 z 5

Oceán v kapce rosy: Zenové příběhy Oceán v kapce rosy: Zenové příběhy Henri Brunel

Naprosto úžasná kniha. Stále se k ní vracím. Zatímco některé koány jsem (myslím) pochopila hned, jiné jsem hned několikrát přehodnotila a některé nechápu dodnes. skvělá knihy ve chvíli, kdy potřebujete něco odlehčenějšího i pro chvíli, kdy se chcete zadumat a pohroužit se do jiného světa (většinu příběhu můžete číst, aniž by vás na konci nutily hledat nějaké řešení).

Krom toho je v příbězích zcela jiný pohled na svět. Ocení je tedy i čtenář, který se zajímá (hlavně) o Japonsko a v neposlední řadě také rodiče trochu starších dětí, kteří mohou část příběhů přetvořit v zajímavé a poučné pohádky.

08.12.2014 5 z 5

Flashforward Flashforward Robert J. Sawyer

Seriál mě zaujal svým námětem, ale všeobecně nemám ráda "filmy na pokračování," tak jsem si raději sehnala knihu. Četla se mi velmi dobře.První polovina byla sice trochu slabší, ale pak se vše rozjelo. nemohla jsem se dočkat, jak vše dopadne a jen s velmi silnou vůlí občas nezabrousila očima na druhou polovinu stránky. Několikrát jsem se ve čtení i zastavila, abych se pokusila zodpovědět tytéž otázky, které si kladly i postavy knihy. Za mě spokojenost, i když v oblasti sci-fi znám samozřejmě i díla mnohem lepší.

17.11.2014 4 z 5

Zápisky z volných chvil Zápisky z volných chvil Sei Šónagon

Velmi krásná kniha. Někomu se možná bude zdát příliš dlouhá, ale zato se zde dočte mnoho zajímavostí ze starého Japonska a dostane se mu mnoho látky k přemýšlení.

17.11.2014 5 z 5

Květy okamžiku Květy okamžiku Ko Un

Zajímavá sbírka, autor někdy popisuje věci na můj vkus až příliš syrově, ale jinak pěkné počtení.

17.11.2014 4 z 5

Tajný deník čínské císařovny Tajný deník čínské císařovny Johan Fabricius

Když pomineme menší historické i faktické nepřesnosti, čte se kniha velmi pěkně. Noří se do nálad a pocitů ženy, kterou by si mnozí z nás jistě nedovedli ani představit. Navíc dává do značné míry tušit, proč se Ch´Si chovala právě tak, jak ji známe.

04.11.2014 4 z 5

Jóga prstů Jóga prstů Olga Krumlovská

Velmi užitečná kniha. Zvlášť pro ty, kdo se už nějakým způsobem zajímají o meditaci a poznání svého těla. Vše názorně vysvětlenou i nafoceno.

04.11.2014 5 z 5

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Krásná kniha. Díky ní jsem si poprvé živě představila to, co jsem znala jen z encyklopedie a Burianových kreseb. Vždycky mi třeba vrtalo hlavou, jak se mezi sebou lidé domluvili, když vlastně nemluvili :)

03.11.2014 4 z 5

Sandokan. Příběh pátý: Záhada podzemního města Sandokan. Příběh pátý: Záhada podzemního města Emilio Salgari

Velmi pěkné a trochu netradiční zakončení celé série. Konečně se čtenář o něco více seznamuje s dosud trochu opomíjeným Yanezem, který je bezpochyby postavou velmi zajímavou. A v posledním odstavci jsem s hlavní postavou více než souhlasila. Ach kéž by se zase na obzoru objevily lodě s Mompracemskou vlajkou a dalším dobrodružstvím!

28.10.2014

Pohádky z tisíce a jedné noci Pohádky z tisíce a jedné noci Alexander Halvoník

Též moje oblíbená s krásnými ilustracemi. Dobrá vstupní brána pro menší děti do světa těchto úchvatných pohádek.

27.10.2014 5 z 5

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Nejlepší převyprávění antických příběhů, na jaké jsem narazila. Dalo mi to takový základ, ke kterému mohu dle libosti doplňovat další a další informace ze světa antických bájí. Ale bez dobrého základu, položeného už v dětství, by nebylo na čem stavět...

13.10.2014 5 z 5

Příběhy, na které svítilo slunce Příběhy, na které svítilo slunce Eduard Petiška

Krásná kniha, velmi poutavé a jednoduché převyprávění starověkých mýtů oblíbila jsem si ji ve svých 12 letech a od té doby ji občas čtu.

13.10.2014 5 z 5

Vítězové Vítězové Poul Anderson

Kdybych mohla hodnotit povídky jednotlivě, dostala by pět hvězdiček povídka Hra Saturnu. Tu čtu z celé knihy stále dokola. Ostatní je takový velmi dobrý průměr :)

13.10.2014 4 z 5