notburga

Přečtené 647SpongeBob – Velké vítězství
? - duben 2016
SpongeBob – Velké vítězství 2015, Steven Banks

Tahle knížka se nám četla dobře. Sice mě děti musely zasvětit do jmen jednotlivých postav, ale příběh samotný byl pohodový a s poučným přesahem. Takhle nějak by měly pohádky pro malé děti vypadat.


Sněhová císařovna
? - duben 2016
Sněhová císařovna 2008, Laura Joh Rowland


Rudý Orm
? - duben 2016
Rudý Orm 1948, Frans Gunnar Bengtsson

Velmi pěkná kniha. Některá místa mi přišla trochu těžkopádnější a měla jsem tendenci přeskakovat, když jsem se neohlídala, ale stálo to za to. Byla mi doporučena PJ jako dobrý návod na to, jak se vcítit při hře do myšlení seveřanů a to mohu jen potvrdit. Drsný humor a svérázný výklad křesťanské víry byly na knize jistě to nejlepší. Čtyři a půl hvězdičky ode mě.


Musaši
10. duben 2016
Musaši 2007, Eidži Jošikawa

Dvěma slovy: Nádherná věc. Jsem docela ráda, že jsem se k této knize dostala až ve chvíli, kdy už jsem měla poskládaný docela slušný obrázek o historii této doby. I tak jsem si ale zhruba ve třetině dala pauzu a šla se dovzdělat. Hodně mi pomohly i moje znalosti čínské poezie. Jde o pěkný příklad toho, jak různě může kniha působit v jiných kulturních krajinách. Tam, kde běžný čtenář vidí půvabný verš, asijský vytuší celou historii, která se k tomu či onomu váže. Výsledný dojem je pak mnohem hlubší a trvalejší, na některé pasáže stále myslím, a to už od jejich přečtení uplynula značná doba. I zenová filosofie je tam hodně znát, opět k mé velké spokojenosti. Nemohu říct, že jsem knihu přečetla najednou. Jde o ten typ čtení, na který potřebuju opravdu klid, takže jsem musela často čtení přerušovat, i když nerada. Nejvíce jsem užasla nad tím, jak se cesty jednotlivých postav dokázaly nečekaně rozdělit, aby se pak o značný kus dál zase nenásilně spojily. Některé z nich jsem si skutečně oblíbila a bylo mi zatěžko se s nimi na konci rozloučit. V ději jsem se orientovala snadno, i když občas mi dělalo potíže rychle se přizpůsobit předkládaným časovým posunům. Se jmény to bylo trochu horší, ale také nešlo o nic nepřekonatelného. Jen bylo občas třeba se zastavit a připomenout si děj minulých kapitol. I když částečně to dávám za vinu svému kouskovanému čtení. Velmi mě potěšil logický a postupný vývoj charakteru Musašiho, který nebyl omezen jen občasným mentorováním těch, kteří ho chtěli něco naučit. Hodně o svých pocitech mluví i on sám a to jsou právě chvíle, které mají pozorným posluchačům nejvíce co říci. Trochu mě překvapilo, že tam není více o Cestě čaje, která se právě v tomto období prostřednictví Takeno Džóóa Sen no Rikjúa formovala a nevěřím, že by na ni Musaši při svém všestranném zájmu o tříbení ducha nenarazil. Všeobecně vzato jde o jednu z nejlepších knih, které jsem měla tu čest číst. Takový čtenářský zážitek, jaký jsem z ní měla já, bych přála skutečně každému. A pro mě osobně byla i něčím víc.


Vrah či obeť?
? - duben 2016
Vrah či obeť? 1968, J. Tey (pseudonym)

Četlo se to velmi pěkně i trochu napnutá jsem byla a přednáška o anglických dějinách se vždycky hodí :)


Dračí pomsta
? - duben 2016
Dračí pomsta 2009, Naomi Novik

Tharkay je skvělá postava a v knize byly i stejně silné momenty jako v prvním díle. Smrt dokáže zasáhnout pořád stejnou silou, i když si někde ve skrytu říkáte, že je to riziko, se kterým všichni počítají. Temerairovo objevování vlastní sexuality i podrobnějšího uspořádání lidského světa přivodí řadu úsměvných i vážných momentů. Bitev je tu vážně hodně, ale kupodivu mi nevadí. Neměla jsem potřebu přeskakovat jako u jiných podobných knih. Neubránila jsem se také jistým sympatiím s Lien a těším se na pokračování.


Nefritový trůn
? - duben 2016
Nefritový trůn 2007, Naomi Novik

Pořád stejně dobře našlápnutá knížka jako v prvním případě. Ubylo vojenské taktiky, přibylo politického pletichaření a také spousta zajímavých informací. Občas zůstanete koukat s otevřenou pusou a pak se chutí vrhnete do dalšího čtení. I vzhledem k velikosti knížky se to dá pohodlně schlamstnout jako odpolední jednohubka.


Čínská císařovna
? - březen 2016
Čínská císařovna 1998, Evelyn McCune

Krásný příklad toho, jak lze vtěsnat životopis jedné osoby do jedné (byť poměrně rozsáhlé) knihy. Velmi se mi líbily skutečné historické reálie, o kterých vím, že v dané době skutečně existovaly. Kniha šla rychle dopředu a je jen mou chybou, že jsem se občas ztrácela v podobně znějících čínských jménech. Jen bylo zajímavé pozorovat, jak některá jména překladatel převedl do češtiny zatímco jiná se pouze poddala transkripci. Jde také o dobrou příležitost udělat si pořádek v dobových korejských královstvích, na což se dobře navazuje při studiu další odborné literatury. Konečně jsem pochopila události kolem Velkého Oblaku a několika další věcí. Pro doplnění určitě doporučuji knihu WU - čínská císařovna, ve které se i s některými úryvky z této knihy setkáte. Kniha mě velmi bavila. Četla se skoro sama a na konci mi bylo opravdu líto, že nemá více stránek. Politikaření ve staré Číně je popsáno s jistou dávkou lehkosti a bez velkého množství detailů. Je toho tak akorát, aby se čtenář dobře zorientoval a neupadl do nudy.


Heretik 3 - Návrat
? - březen 2016
Heretik 3 - Návrat 2012, Sean Williams


Wu - čínská císařovna
? - březen 2016
Wu - čínská císařovna 2008, Jonathan Clements

Pěkně napsáno se spoustou vysvětlivek a dodatečných pojmů. Jen mě trochu zlobilo, že jsou vysvětlivky až na konci knihy a musela jsem neustále otáčet stránky...


Lumpíček a Rošťanda
? - březen 2016
Lumpíček a Rošťanda 2011, Zuzana Pospíšilová

Velmi dobře napsaná kniha. Dobře se čte i před spaním a v textu je spousta poučení (nenásilného, dlužno dodat) což mi v dnešní tvorbě pro děti tak často chybí.


Strašidelný herbář: Šiflík a Šuflík
? - březen 2016
Strašidelný herbář: Šiflík a Šuflík 2010, Cyril Podolský

Asi budete těžce hledat knížku, které se podaří zaujmout jak pětiletou princeznu tak devítiletého milovníka počítačových her. Těmhle dvěma kamarádům se to ale povedlo. A mě jako rodiči se to celé navíc díky půvabnému vypravěčskému stylu s množstvím přímé řeči velmi dobře četlo. Jen kdyby ty kapitoly byly kratší, ušetřila bych si týden ponocování. Ale utněte v půli něco, co se tak líbí. Přiložené MP3 je taky skvělé, jen kdyby netrpělo běžnou vadou těchto nahrávek - úvodní melodie vám vypálí uši, zatímco samotné předčítání musíte ještě zesilovat. Ale poslouchá se opravdu dobře.


Povstání Herobrina 9: Seschlounova zkáza
? - březen 2016
Povstání Herobrina 9: Seschlounova zkáza 2015, Steve DeWinter

Chceme další díly. Rozhodně. Začíná to vypadat docela zajímavě a když si dá překladatel bacha na překlepy a trošku zapracuje na příjemnějším řazení slov, možná budu peníze na tyhle knížky vydávat ochotněji :)


Povstání Herobrina 8: Zapomenutý restart
? - březen 2016
Povstání Herobrina 8: Zapomenutý restart 2015, Steve DeWinter

Trochu překombinované a místy zmatené na můj vkus, ale syn četl se zatajeným dechem. Takže úspěch.


Povstání Herobrina 7: Ztracené království
? - březen 2016
Povstání Herobrina 7: Ztracené království 2015, Steve DeWinter

Tenhle díl se četl pěkně, méně hluchých míst než obvykle. Že to ale trvalo.


Povstání Herobrina 6 - Nesmrtelná zombie
? - březen 2016
Povstání Herobrina 6 - Nesmrtelná zombie 2015, Steve DeWinter

Tak o hvězdičku navíc za svižnější děj. A postavy se taky začínají zajímavě profilovat...


Povstání Herobrina 5 – Temný chrám
? - březen 2016
Povstání Herobrina 5 – Temný chrám 2015, Steve DeWinter

Překladatel )a možná i autor sám) by zasloužil nafackovat. Je sice fajn, že se svou prací snaží přiblížit mluvě dětí, které jen sedí u počítače a nic jiného neznají, ale zopakovat na dvou řádcích slova chrám třikrát bez jakéhokoli pokusu o opis nebo dodání jakéhokoli zájmena působí spíš jako čtení pro jednoduché prvňáčky. K tomu zase nesedí pokus o vylíčení hluboce temného a rozpolceného Herobrina. Ach bože a k tomuhle pisálkovskému paskvilu já pouštím svoje dítě? Děj by se dal taky shrnout do jednoho delšího odstavce. Nu, dočteme to, co už s tím ,ale kvalita je horší a horší :(


Zajímavé časy
? - březen 2016
Zajímavé časy 1998, Terry Pratchett

Není nad to, když si váš oblíbený autor vezme na paškál oblast, o kterou se opravdu zajímáte. Bavila jsem se královsky a zatím je to můj nejoblíbenější díl Zeměplochy :)


Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci
? - březen 2016
Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci 2003, Terry Pratchett


Drak Jeho Veličenstva
? - březen 2016
Drak Jeho Veličenstva 2007, Naomi Novik

Nádherná kniha a to se většinou kouskům, kde se hodně mluví o bitevních strategiích, vyhýbám. Moc se mi líbí koncept draků, které jednají i jako úplně samostatné bytosti a ke kterým je třeba si vytvořit vztah. Jejich mytologii bych si klidně koupila jako samostatnou knížku a padlého zvířecího hrdinu jsem vážně obrečela. Co k tomu dodat víc?


Inferno
? - březen 2016
Inferno 2016, Lisa Jane Smith

Jak už tu zaznělo, škoda uspěchaného konce. Ale mohlo to být ještě horší, tak nějak bych čekala rychlé "puf" a ne dlouhé loučení. Hodně věcí se osvětlilo, což mě potěšilo a celkově jsem si návštěvu ve Světě stínů užila mnohem víc než v předchozích dílech. Takže za čtyři hvězdičky. A doufám, že už se autorka k tématu v budoucnu skutečně nevrátí. Tenhle konec dával opravdu smysl.


Doupě
? - březen 2016
Doupě 2015, Lisa Jane Smith

Slabší tři hvězdičky. Opět problém prostřední knihy - hodně věcí nakousne, ale k akci se moc nemá. Ale konec stál za to, to jo :)


Lovec
? - březen 2016
Lovec 2015, Lisa Jane Smith

Hodně dobré tři hvězdičky. Palec nahoru za rychlý rozjezd děje, ale další dolů za to odbyté prožívání nočních můr. Julián byl fajn, závěr docela očekávaný. Jako knižní jednohubka je to fajn.


Svůdné zúčtování
? - březen 2016
Svůdné zúčtování 2015, Wendy Higgins

Zase pěkné čtení. Hlavně proměna Kaidana byla fascinující, i když drobné náznaky by se našly i dříve. Nakonec umřelo méně oblíbených postav, než jsem očekávala, ale i tak bylo finále skvělé. A epilog se mi zrovna líbil, díky za něj. Sestry vážně někdy dávají dobré tipy na oddechové čtení, díky Ájo :)


Svůdné nebezpečí
? - březen 2016
Svůdné nebezpečí 2014, Wendy Higgins

O jednu hvězdu slabší než předchozí díl. To ale bývá slabina prostředních knižních dětí, většina akce se schová až do závěru. Belial byl fajn, toho bych jako tátu brala :)


Svůdné zlo
? - březen 2016
Svůdné zlo 2013, Wendy Higgins

Ále tak jo, dáme jí čtyři, protože na tři to není. Dobře se to četlo, puberťácké vzdechy a klasická "rozpolcenost neřku-li milostný trojúhelník" tam taky moc nevykukovaly. A Kaidan je fešák. jen mi trošku lezlo na nervy, jak byla Anna zoufale naivní. Až zase budu potřebovat úplně vypnout u večerního kafe, půjdu zase setře vybrakovat knihovnu :)


Rumo & zázraky v tmách
? - březen 2016
Rumo & zázraky v tmách 2006, Walter Moers

Moje první setkání se Zamonií. byla mi doporučena paní knihovnicí jako titul, který si děti často půjčují. Pro svůj klid doufám, že jen ty starší alespoň 12 let. Četlo se mi to poměrně dobře, i když místy byl děj snad až příliš předvídatelný. A pasáže o mučení, poznávání smrti a pod. byly taky místy až moc barvité. Můj problém byl v tom, že než jsem se dokázala přepnout z roztomilého štěněte Wolpetingera na hrdého a urostlého bojovníka Ruma, uběhla asi půlka knížky. Ale do Zamonie se určitě ráda vrátím, jen co se v knihovně uvolní další díly :)


Svět bez princů
? - leden 2016
Svět bez princů 2015, Soman Chainani

Skvělá kniha, možná ještě o fous lepší, než ta první. Nutné potřebuju další díl :)


Namasté babá aneb kapela v Indii
? - leden 2016
Namasté babá aneb kapela v Indii 2010, Matěj Homola

Kapelu znám jen z doslechu, ale zaujalo mě téma. koupila jsem a nezklamalo. Velmi milé oddechové čtení. Místy jsem se smála nahlas :)


Zkazky o šesteru cest osudu
? - leden 2016
Zkazky o šesteru cest osudu 1963, Pchu Sung-Ling

Zajímavá a velmi dobře napsaná kniha. Příběhy se četly velmi dobře a na konci mi bylo líto, že nejsou další. Měly v sobě velké kouzlo.


Skřetí spár
? - leden 2016
Skřetí spár 2008, Michal Špaček

Dobře jsem se místy pobavila. Skřetí hit nemá chybu a vůbec pohled na Středozemi z pozice skřetů má něco do sebe. Fajn oddechovka, ke které se určitě vrátím. Jen bojovnice Elbereth (jinde tak vychvalované) se mi zrovna moc nelíbily, asi trochu přitažené za vlasy na můj vkus.


Velký příběh Večerníčku
? - leden 2016
Velký příběh Večerníčku 2005, Marie Kšajtová

Velmi pěkně zpracovaná kniha - pěkný průřez historie Večerníčku od nesmělých počátků až po současný stav. Informací je tak akorát - náhodného čtenáře neodradí a člověka s hlubším zájmem ponouknou k hledání dalších informací.


Človíčkova dobrodružství a nové objevy
? - leden 2016
Človíčkova dobrodružství a nové objevy 2008, Pavel Teisinger


Človíčkova dobrodružství
? - leden 2016
Človíčkova dobrodružství 2005, Pavel Teisinger


Stíny ledu
? - leden 2016
Stíny ledu 2007, Richard A. Knaak

Povedený komiks. Bohudíky nejde jen o jakousi výplň mezi prvním a druhým dílem, hodnocení mohu udělit srovnatelné. Vyobrazení Pohromy je úchvatné :)


Dračí lov
leden 2016 (04.-10.)
Dračí lov 2007, Richard A. Knaak

Krásné kresby, snadno chápatelný děj, který navíc vyplňuje některé dosud jen tušené události. Ale já jsem hráč, tak možná proto ... Velmi jsem ocenila i shrnuní historie světa Azerothu hned na počátku. Hodně mi v mých začátcích pomohlo...


Duna
? - leden 2016
Duna 2014, Frank Herbert

Nádherná kniha. Viděla jsem jako první film (nejednou), takže nemohu hodnotit, jak těžké je se ze začátku zorientovat. Mě se to podařilo rychle a později jsem lačně hltala každý detail o zvycích fremenů nebo pohnutkách a cílech Bene Gesseritu. Při čtení přede mnou poušť často ožívala, jakkoli se to může už z podstaty věci zdát nemožné. Zklamaná jsem byla jen z některých momentů, které byly podle mě ve filmu podány lépe a citlivěji, ale to sem tak úplně nepatří. Konec měl možná až příliš rychlý spád, přesto to byl neopakovatelný zážitek. Proto za plných 5 hvězdiček.


Tolkienova léta
leden 2016 (01.-10.)
Tolkienova léta 2001, Greg Hildebrandt

Osobně jsem z knihy nadšená. přímo před očima se vám odvíjí fascinující příběh dvou skutečných milovníků Středozemě, kteří díky svému umění dokázali vdechnout život celé řadě postav. Každý obrázek sledujeme od jeho nejranějších náčrtků až po finálovou kresbu s doprovodnými uměleckými komentáři obou bratrů a vzpomínkami Grega mladšího, kterému bylo v době vytváření prvního kalendáře pět let. Mě osobně se tyto popisy velmi líbily. Dýchá z nich kouzlo a fascinace pohádkovým světem, které znal jako dítě každý z nás. Místy bohužel celkový dojem kazí překlepy a překladové chyby v textu a také fakt, že díky vyobrazení některých maleb na dvou stránkách dochází k mizení části obrázku v místě spoje, což často působí velmi neesteticky.


Můj zlozvyk při čtení
? - leden 2016
Můj zlozvyk při čtení 1992, Vratislav Ebr

Milá knížka o zajímavém tématu. na rychle prolistování u kafíčka a pousmání bohatě postačí.


Dětský atlas vesmíru
? - leden 2016
Dětský atlas vesmíru 1998, Robin Kerrod


1 ...