Nomia Nomia komentáře u knih

Krajina plná stínů Krajina plná stínů Meg Cabot

Cabotová rozhodně nepatří mezi laureáty nobelovy ceny, ale v žánru, který píše je výborná. V období náctiletých let jsem celou sérii četla, všechny díly jsou čtivé, sice předvídatelné, ale zábavné.
Hlavní hrdinka kupodivu působí, že má i mozek v hlavě mozek. Kniha je příjemně okořeněná občasnými vtipnými hláškami, duchařskou atmosférou a relativně obstojnou milostnou linkou.
Pubertou zmítaným slečnám rozhodně knihu doporučuji.

14.01.2018 4 z 5

Petrolejové lampy Petrolejové lampy Jaroslav Havlíček

Kniha s neuvěřitelně ponurou atmosférou. Havlíček naprosto brilantně popsal a vystihl postavy. Ať už se jednalo o věčně připitého důstojníka, či jeho ženu Štěpku, starou pannu o kterou nikdo nejevil zájem, která v průběhu knihy prošla obrovskou změnou osobnosti.
Postupné skomírání důstojníka Pavla na syfilis, celá ta pošmourná atmosféra, to všechno naprosto vtáhne do děje.

14.01.2018 5 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

I přes svou obsáhlost a složitost je Jméno růže zajímavá a výborná kniha. Je potřeba, alespoň základní orientace v historii a náboženství, aby se čtenář neutopil ve spleti popisů a vyprávění. Samotná zápletka je výborná, tajemná a krásně graduje.

14.01.2018 4 z 5

Deník Bridget Jonesové Deník Bridget Jonesové Helen Fielding

To co ve filmové verzi funguje a dokáže působit vtipně, tak oproti tomu v knižní verzi skřípe. Bridget mě velmi často spíš iritovala. Tři hvězdičky, ale notně k tomu přispěl idol dívčích srdcí, pan Darcy.

13.01.2018 2 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

"Lolita, světlo mého života, žár mých slabin. Můj hřích, má duše."
Zakázané ovoce, které baví. Nevím na kolik jsem zvrácená, ale styl vyprávění, lehkost a humor s jakým Nabokov píše, Humberta i s jeho touha po nymfičkách a samozřejmě i ji, onu "zakázanou" spratkovitou Lolitu, vše jsem si zamilovala.
Mužský chtíč podaný skvělým vypravěčským stylem.

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Agatha Christe je dle mého nejlepší autorka detektive a Vražda v Orient Expresu je již absolutní klasika. Mistrně napsané dialogy, zajímavé postavy a hlavně můj milovaný belgičan Hercule Poirot.

13.01.2018

Doktor Živago Doktor Živago Boris Leonidovič Pasternak

Pasternakův Živago není pro každého. Není to typ literatury, která se čte snadno a zhltnete ji za jeden večer. Naopak donutí přemýšlet.
Spletitost postav, náročnost dialogů, dlouhé popisy krajiny, vojny, pasáže filozofické, historické i náboženské, vším tím je okořeněný silný milostný příběh.

Muži pod ochranou Muži pod ochranou Robert Merle

Merle ve své top formě. Skvělá sci-fi zápletka s výbornými postavami. Nadvládla žen je opravdu děsivá představa.

Malevil Malevil Robert Merle

Malevil donutí přemýšlet. Jak by se člověk zachoval po takové katastrofě, kam se poděje morálka, lidství, jak vlastně přežít a nezbláznit se. Smutná, ale velmi působivá kniha.

Divočina Divočina Cheryl Strayed

Cheryl, povrchní, dost sebestředná, bláznivá, rozervaná, místy hysterická, nadržená, odhodlaná. Nepochybuji o tom, že se najde spousta čtenářů, kterým bude pít krev, ale její cesta dokáže zaujmou, kniha nenudí. Pro mě obdobně dobrá byla i filmová verze.

13.01.2018 4 z 5

Tak za prvé - Zibura mně baví, má charisma, vtip a adekvátní míru arogance. Tohle vše obsahuje i jeho kniha. Hravé, čtivé. A obálka knihy k tomu pasuje, jako prdel na nočník. Za mě palec nahoru.

13.01.2018 4 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Co říci k Cizince... Podle mě je to přesně typ knihy, která by žádného muže nezaujala.
Historické reálie, cestování v čase, krásné prostředí Skotska, divoká příroda, to vše zní skvěle, ale samotná kniha je pro mě spíš takový lepší historický harlequin. Nicméně jako oddychové čtení pro ženy, rozhodně lepší než 50 Shades of grey. :)
Navíc se nemohu se zbavit pocit, že autorka si trochu přespříliš "újíždí" na erotických scénách. Někdy jsem se ptala sama sebe, jestli je Gabaldonová natolik nadržená, jak stepní koza, nebo se prostě do knihy snaží narvat veškeré nevyplněné fantazie staré panny. Každopádně méně je někdy více.
Když odhlédnu od přílišného soustředění na milostnou linku, tak Cizinka stojí za přečtení, tehdejší historie, nádherné prostředí a celkem charismatické postavy, to vše slibuje dobrou zábavu.

13.01.2018 3 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Zaklínače nejde nemilovat, skvělé postavy, zajímavý děj, nečernobílé charaktery, bohaté a pestré dialogy, krásné ženy, intriky a politika, sex, vtip a ironie, napínavé souboje a výborně popsaný svět. Co víc si přát?
Pro milovníky fantasy je Sapkowski naprostá povinnost. :)