Nofar197 Nofar197 komentáře u knih

"Opico-tygro-had."

"Neuhybej pohledem.Musis mu čelit
napřímo. "
"Ať jde pryč. "
"Kam by chodil? Je to tvůj démon,
Miju. "
"O žádného takového démona jsem
nestala. "
"Musíš se s tím popasovat, Miju.
Nevzdavej to. "
"Nezvládnu to. Je moc velký. "

"Proč já? Proč to musím být já, kdo
se propadl do mezisveta? Proč to musím být já, kdo se pere s vlastním osudem? Proč to musím být já, kdo vrhne světlo na Stín? Proč se musí všechny tyhle věci dít zrovna mně?
Protože jsi výjimečna, vybaví si hlas otce, který není její vlastní otec, ale nedokáže však pro jeho vymyslet žádné jiné označení. Jsi hrdina. A teď bojuj. "

Co dodat? Jednoduše geniální.

25.03.2024 5 z 5

Zvířetovi lidé Zvířetovi lidé Indra Sinha

"Páni, to byl ale pes. Žlutý pes nejasnýho původu, bez trvalyho bydliště, zrovna jako já. Od tý doby už jsme se vždycky dělili. Pojmenoval jsem ji Bandzara, cikánka, svobodná duše, protože nikam nepatří a všude je její království"..... popisuje devatenáctiletý Ind Dzanglar (Zvíře) své první setkání s jeho věrnou společnicí.
Zvíře je jedním z mnoha, které několik let předtím poznamenala chemická katastrofa, k níž došlo v továrně na hnojiva v jeho rodném Khaufpuru. A ačkoli má tento mladý bezdomovec všechny důvody ke stížnostem, nechybí mu humor a láska k životu, který bere i se všemi negativy, které zivot v tomto tragédií poznamenanem městě přináší.
Autor se nechal inspirovat katastrofou v továrně na pesticidy americké společnosti Union Carbide, ke které došlo v noci z druhého na třetího prosince 1984 v Bhopalu. Koho dané téma zajímá, doporučuji Half Past Midnight in Bhopal od autorské dvojice Dominique LaPierre a Javier Moro.

04.03.2024 4 z 5

Krámek s hedvábím Krámek s hedvábím Dinah Jefferies

Nicole a Sylvie vyrůstají ve Francouzské Indočíně, nynějším Vietnamu. Jsou dcerami vietnamského úspěšného výrobce hedvábí a obchodníka a francouzské matky, pohledné, nadané, se slibnou profesionální drahou na poli výroby a obchodu hedvábím před sebou. Bohužel Nicole se cítí upozadena svou starší sestrou nejen kvůli tomu, že Sylvie byla otcem vybrána řídit jeho továrnu va výrobu hedvábí, zatímco na Nicole zůstane " jen" vedení obchodu, ale zejména fakt, že Sylvie sáhla do genové výbavy své matky a vyrostla vzhledově ve "Francouzku", zatímco na Nicole, přestože je velmi hezká, je jasně vidět, že je misenkou, tudíž plně neprijimanou ani ve francouzské, ani ve vietnamské společnosti, kde zejména je patrný odpor vůči francouzským kolonizatorum.
Tato pro mladou ženu celoživotní křivda osudu ji nakonec dovede k rozhodnutí vybrat si jednu či druhou stranu......

" Metisse, metisse.... "
"Nemusíš vypadat francouzsky, abys
byla považována za krásnou.... "

Velmi pěkný příběh na pozadí politického a kulturního konfliktu mezi Evropou a Asii, třebaže ve srovnání s Plantaznikovou ženou nebo Než nastaly deště přece jen trošku slabší. Čtyři hvězdičky.

29.02.2024 4 z 5

Gabra a Málinka se učí latinsky Gabra a Málinka se učí latinsky Amálie Kutinová

Rázná a přímá Gabra a její sestra, vážná, něžná a trochu naivní Malinka s rodiči, mladším bratrem Jenickem a babičkou přesídlily do Valašského Meziříčí, kde obe děvčata začala navštěvovat dívčí gymnasium. Obě sestry zastihneme na začátku sekundy, kdy jim do školního rozvrhu přibude studium latiny.
Zatímco Malinka nemá se studiem problémy, pro rozevlatou a živou Gabru je problémem nechat se vtěsnat do gymnaziálních lavic s tehdejším přísným řádem. Co projde studentům dnes, o tom v tehdejší době nemohla být ani řeč. Takže jsme svědky toho, jak si Gabra tajně čte detektivky místo učení, protože je unavená po celé neděli zimních radovánek, bez výčitek svědomí opise z kalendáře popis zimy, na koncertě se chová poněkud rozpustile...... Takže zejména maminka si s ní občas neví rady. Ale pod svou rozpustilou slupkou je Gabra upřímná a hodná dívka, která si nehraje na něco, co není. A hlavně Gabra nesla v knížce nit humoru, třeba když vyprávěla Jenickovi pohádku o Karkulce :

"Malinka nabízí, že by vyprávěla sama, ale Gabra má takovou vyprávěcí náladu, že to s tou Karkulkou zkusí :
"Bylo jedno devcisko a to se menovalo Karkula. A to devcisko poslali k babcisku. A v lese to Karkulisko potkalo vlcisko..... "

"Zatrackany Janku skaredy, jak mna budeš dozirat, pošlu na teba vlka."

Gabrino zklamání, když nedostala k Vánocům brusle, a poté četla Verneovy Dva roky prázdnin :
"Když si ogari na pustém ostrově tolik věcí sami vyrobili, proč by si brusle nemohla spichnout ona sama, Gabra? "
Je tedy vidět, že Gabra byla velmi kreativní a praktická.

"Nechte si mňa doma a nebudete sa moset zlobit. Dyť já mám v rukách živu elektriku, sílu jak chlap, všecko ve mně hoří po práci, a za nic na světě nemozu klidně v lavici sedět. To není nic pro mňa. "
"No no, každý člověk potřebuje vzdělání. Aspoň kvartu východní musíš. "

"Verba movent - exempla trahunt. "

Zkrátka příhody obou děvčat vezmou za srdce, ale Gabra je prostě Gabra. Skvělé čtení.

25.01.2024 5 z 5

Nová dívka Nová dívka Daniel Silva

Když je cestou domů ze soukromé školy v Ženevě unesena údajná dcera bohatého Egypťana, zda se, že jde o "banální" únos, jehož cílem je získání tučného výkupného. Ale záhy vyjde najevo, že Reema byla saudskou princeznou, dcerou budoucího vládce Saúdské Arábie. Kdo stojí za únosem? Osobní nepřítel budoucího krále, kterých má " osvícený despota", jak je přezdíván, víc než dost? Nebo se Reema stala obětí mocenského boje o budoucí podobu Středního východu? A čas neúprosně běží.....
Vynikající, přečteno během dvou dnů. Právem pět hvězdiček.

22.01.2024 5 z 5

Vekslák 2 aneb malý český bordel Vekslák 2 aneb malý český bordel Pavel Frýbort

Michal Najman se bohužel nepoučil, ani nezměnil. Dobře mu tak. Prachy, prachy, prachy, jak zpívá v závěru slavné písně Richard Muller.

08.12.2023 4 z 5

Čtyři roční období: Rok v Římě Čtyři roční období: Rok v Římě Stefan Ulrich

Německý novinář Stefan Ulrich má možnost splnit si celoživotní sen a pracovat coby dopisovatel známého německého periodika v Římě. Ale jak později zjišťuje, nejde jen o přesun rodiny a osobního majetku do velkého bytu ve Věčném městě. Jakkoli z geografického hlediska nejde o žádnou velkou vzdálenost, ukazuje se, že bude třeba překonat překážky v podobě rozdílné mentality a postojů k rozličným problémům. Vtipné a čtivé. Nejvíce mě pobavilo trefné vylíčení rozvětvené italské byrokracie, které aspoň v případě povolením pobytu vyřešila autorova manželka velmi jednoduše : "Prostě se bez té rezidenzy obejdeme. "

15.11.2023 4 z 5

Dívky ze Šanghaje Dívky ze Šanghaje Lisa See

Skvěla sonda do čínské společnosti čtyřicátých let. V Číně v té době ženy nemají zdaleka taková práva jako ženy v Evropě či Americe, pokud vůbec měly nějaká, o čemž by se dalo dlouze polemizovat.
Pearl Chin a May vyrůstají coby členky privilegované šanghajské společnosti. Bohužel tuto skutečnost rozmeta v prach bankrot jejich poněkud nezodpovědného otce. Obě divky jsou nuceny opustit známé prostředí a začít nový život po boku cizinců v cizí zemi, jejíž kultura a mentalita je tolik odlišná od kultury čínské. Během krátkého času však obě mladé ženy zjišťují, že život v zemi nesvazane zastaralými patriarchalnimi pravidly jim může nabídnout mnoho. Ale svou mentalitu a zažité tradice si neseme v sobě i přes oceán, a rozhodně nebude snadné zbořit metaforicke zdi.......

15.11.2023 5 z 5

Toru Okada, právní inspicient, stojí na pomyslné životní křižovatce.Dava výpověď ze zaměstnání, které ho neuspokojuje a stává se jakýmsi mužem v domácnosti, než se rozhodne, co dál. Ale prave v té době ho opouští jeho manželka...... Najde Toru cestu z pomyslného kruhu? Podaří se mu zachránit vztah?
První Murakami, kde bylo nutné dát si malou přestávku. Tím nechci naznačit, že by šlo o špatnou knihu, to opravdu naopak. Bohužel se v v příběhu objevuje příliš mnoho záhadných osob a dějových linek. Přesto dávám čtyři hvězdičky.

28.09.2023 4 z 5

Káťa, Katrin, Katynka Káťa, Katrin, Katynka Alena Santarová

Haki34 : Tak Enuna byl bez konkurence, bez predpirky a bez namaceni : "Máti, tady je to sile. Já to nevydr. Protože je to votra. "
Jinak na tu knížku rada vzpomínám, skutečně se ten prázdninový příběh odehrává koncem padesátých let - tehdy ji četla i moje mamka. Je až s podivem, že tam nebylo žádné soudruhovani a jiná ideologická masirka. Jinak Una, to byl také pripad. Navrch huj a vespod fuj.

07.09.2023 4 z 5

Síla dávných tajemství Síla dávných tajemství Sejal Badani

Jaya, americká novinářka indického původu, má všechno, o čem ostatní zeny sní : Úspěšnou profesní dráhu, atraktivní vzhled, dobré přátelé i milujícího manžela. Bohužel se jen těžko smiřuje s faktem, že ji patrně není souzeno stát se matkou. Jaya si neuvědomuje, že mezi ní a Patrickem dochází k citovemu ochladnuti a propast se postupně stále více rozevírá. Poté, co vyjde najevo Patrickova nevěra, se Jaya rozhodne odjet do Indie, země svého původu, kde nikdy předtím nebyla a o níž zejména její matka nikdy sama nemluví a jen velmi neochotně odpovídá na Jayiny otázky.
V malé vesnici v Madhjapradesi Jaya postupně odhaluje tajemství své babičky Amishy, talentované vypravěčky a na svou dobu velmi emancipované ženy, ale zároveň si začíná uvědomovat své jednání, které zapříčinilo problémy v jejím manželství.

"Aniž bych chtěla, přemýšlím o Patrickovi. Naše manželství se zdálo být jako otevřená kniha, dokud jsme se nezačali pokoušet o miminko. V té době se mi můj vnitřní hlas zdál silnější, než názory Patricka či lékařské rady. Byla jsem si jistá, že já nejlépe vím, jaká je správná cesta vedoucí k mému cili. Nenaslouchala jsem mu - protože jsem odmítala naslouchat.
Když se naše manželství rozpadalo a on si začal se Stacy, byla jsem si jistá, že je všechno jen jeho vina. Teď myslím na to, kolik věcí jsem před ním skrývala - svůj strach, své obavy, a zejména prázdnotu, která se rozlezla do všech koutů a vytlačila pryč všechno a všechny ostatní. Cítila jsem, že bude jistější to všechno skrývat. Ale jak jsem mu měla vysvětlit svou touhu po dítěti a svůj pocit selhání, když jsem tomu těžko rozuměla sama? "

Podaří se manželství Jayi a Patricka zachránit?

20.08.2023 5 z 5

Ďábelská past Ďábelská past Hana Doubková

Dvanáct kilometrů od Teplic se nacházejí tři pohodlné chalupy obehnané živým plotem, které patří letitým přátelům. A právě na chalupu své přítelkyně Šárky přichází strávit svou dovolenou Karla Hradecká, žena těžce poznamenaná prozitym traumatem. Podaří se jí překonat své hrůzné zážitky a být zase tou milou a usměvavou ženou, již byla dřív? A je tolik propagované přátelství majitelů chalup skutečné, nebo jde jen o komedii pro okolí?
Vynikající krimi s naprosto nečekaným rozuzlením, kterou přečtěte za večer.

18.07.2023 5 z 5

Via lucis Via lucis Jindra Jarošová

Příběh Helen Kellerove by si měli povinne přečíst všichni, kteří se hroutí při prvních životních tezkostech, které si bohužel každého z nás najdou, ať se nám to líbí nebo ne. Zejména generace Z přezdívaná sněhové vločky. Je ale třeba zdůraznit fakt, že na zdarnem vývoji hluchoslepe dívky měli svou zásluhu i její rodiče, ale hlavně vychovatelka a učitelka Annie. Všem doporučuji vynikající film "Vychovatelka."

28.06.2023

Rabín v pátek zaspal Rabín v pátek zaspal Harry Kemelman

Kdo zabil mladou chůvu Elišku Bleechovou? Má místo nálezu jejího těla nějakou spojitost s místní židovskou komunitou? To jsou otázky, na které musí najít odpověď vyšetřující detektiv. Neocenitelnou pomocníkem je mu mladý rabín David Small.
Tuto knihu jsem si kdysi vzala na svou první cestu do Svaté země a začala ji číst ještě v letadle. Rozjezd byl hodně pozvolný, ale pak už děj nabral to správné tempo. Jediné, co mi vadilo, byl překlad anglických jméno do češtiny, což je problém mnoha tehdy vydaných knih.

13.06.2023 4 z 5

Nemocnice na kraji města Nemocnice na kraji města Jaroslav Dietl

Seriál jsem milovala, bohužel v knize se odehrávají téměř výhradně dialogy, žádne popisné části, což také není dobré. Čtenář má zkrátka pocit, že čte scénář.
Ale to nic nemění na faktu, že Nemocnice je dodnes fenoménem. Měla jsem ráda ortopedku Alžbětu, která věděla, co chce, vtipného skeptika Strosmajera, doktorku Fastovou, a světě, zbor se, i sestru Hunkovou. Kdo mi naopak pil krev, byla uknikana sestra Ina a Cvach.

"Řekl jsem, že kdyby hloupost nadnasela, tak by staniční sestra Hunkova lítala jako holubicka. To jsem ji přidal, uznejte. Já taky mohl jmenovat docela jinýho ptáka..... "

"Vy kraaaaaavo nebeská. "

"Vy jste opravdu Sova? "
"To jsem. Proc? "
"Že na mě nepusobite dojmem životního ztroskotance. "
"A proč bych tak měl působit? "
"No když doktorujete na starý kolena v nějakým Týništi, což je velmi slušně řečeno prdel světa, člověka nic jinýho napadnou nemůže. "

12.06.2023

Děvčátka, na slovíčko... Děvčátka, na slovíčko... Jiřina Strmeňová

Kdysi jsem ji dostala od mamky, vzpomínám si, že byla velmi hezky ilustrovaná. Byla naprosto jiná doba, v té době byla témata jako menstruace nebo pohlavní život naprostá tabu. To, o čem se dnes naprosto přirozeně bavím se svou dcerou, se zkrátka vyslovovalo šeptem a za zavřenými dveřmi. Takže knihy typu Děvčátka, na slovíčko nebo Když dívka dospívá, byly velmi vítaným zdrojem informací. Jsem ráda, že dnes je úplně jiná doba, která přirozené fyziologické procesy nedemonizuje.

25.04.2023 4 z 5

Stepfordské paničky Stepfordské paničky Ira Levin

Malé městečko v Connecticutu vypadá vpravdě idylicky. Sem se také nadšeně stěhuje rodina Joanny Eberhartove. Postupně se však vynořují první pochybnosti: Proč se po jisté době sebejiste ženy se zájmem o svět kolem nich mění v prázdné schránky zaujaté čistě vzhledem a domácími pracemi? Proč jejich muži tráví veškerý čas v Mužském sdružení? Čas se krátí a zítra může být pozdě i pro Joannu....

Kniha výborná, téma děsivé. Umím si představit, že i dnes by se našlo poměrně vysoké procento mužů, kteří by z nás chtěli mít tyto dokonale stepfordske paničky.

21.04.2023 5 z 5

Babinec Babinec Zdeněk Šmíd

Vtipný pribeh o škole pro dospělé lidí, kteří studují SES při zaměstnání, ať už večerní nebo dálkově. Setkáme se zde s rozličnými lidmi jako Kateřina Mrzoutova, podlezavec Ctirad Boubela, atraktivní Jitka nebo kuchařka Zuzana, Kukalova z Humpolce, částečně invalidní basnik- slevac Gajdošík, hasisacka Lalova, profesorka Inka........ Každý z nich má své starosti a motivaci ke studiu, rozličné životní cíle....

07.04.2023 4 z 5

Dům u nemocnice / Až bude padat hvězda Dům u nemocnice / Až bude padat hvězda Valja Stýblová

Hezký příběh o pevné vůli, zdolávání překážek a přátelství.
Víta přijíždí z jihočeské vesnice do Prahy studovat na střední zdravotnické škole. Naše hrdinka je pro práci zdravotní sestry velmi nadaná, praktická a napadne skromná a nesměla dívka. Zpočátku má velké problémy se zvládnutím učiva - neměla doma právě ideální podmínky k učení. Navíc díky zmíněným odlišnostem chvíli trvá, než získá přátelství a náklonnost spolužaček. Ke konci studia se z Viti stává atraktivní mladá žena, navíc získává vysněnou práci v pražské nemocnici. Bohužel úspěšné zakončení studia i maturitní ples poznamená tragická událost.

22.03.2023 5 z 5

Císařské fialky Císařské fialky Vladimír Neff

Ve druhém díle opustíme na chvíli Prahu a nahlédneme za zdi příbytku jurisdoktora Vachy, kde žije jeho pokorna choť Magdaléna a dvě dcery, Hana a Betuse. Život v Hradci plyne pomalým tempem tehdejší doby, a takový se také zda být život obou dcer Vachovych. Pohledné a vzdělané mladé ženy nejsou schopné najít si manžela, neboť jim chybí zásadní věc, totiž věno. Po dramatických událostech spojenych s prusko-rakouskou válkou se jurisdoktor Vácha stěhuje s rodinou do Prahy. Obou děvčat se ujímá teta Jindřiše a uvedením do Amerického klubu dam, který v Praze založil Vojta Náprstek, se jim otevírají nové obzory. Hana začíná pracovat jako vyhledávaná krejcova, zatímco Betuse po absolvování kursu účetnictví nachází zaměstnání v Bornove obchodě. Zde se také Born setkává s Hanou, která se po krátké době stává jeho druhou manželkou.
Zahorkly Martin Nedobyl se v salonu Bornovych seznamuje s Marii, dcerou německého profesora. Po krachu banky, kdy její otec přichází o veškerý majetek, Marie nedobrovolně přijímá jeho nabídku k sňatku.......
Můj obdiv má zejména Betuse, která se navzdory všemu protivenství dokázala vymanit z dobových předsudků a stát se emancipovanou a finančně nezávislou ženou.

16.03.2023 4 z 5