Nikola086 Nikola086 komentáře u knih

Děti Děti Jaroslav Durych

Po přečtení autorovy Sedmikrásky jsem měla vyšší očekávání. Knížečka je opravdu útlá, čte se velmi rychle, ale nic dalšího mi dílo neříkalo.

19.04.2022 2 z 5

Fany Fany Anna Maria Tilschová

Bohužel nedočteno. Tato útlá knížečka mě dostala do čtecí krize. Zhruba v polovině jsem ji musela odložit a pustit se do něčeho jiného, abych ještě někdy vůbec četla...

12.04.2022

Krysař Krysař Viktor Dyk

Četla jsem už po několikáté a stále mě to baví. Krysař je krásná novela, která se dá přečíst za jedno kafíčko.
Ke knize se rozhodně zase vrátím :)

12.04.2022

Proč spíme Proč spíme Matthew Walker

Od knihy jsem měla velké očekávání a to se taky splnilo. Byla jsem překvapená, kolik nových věcí jsem se dočetla a jak je důležité mít pravidelný režim spánku a v jak globálním problému se dnes lidé nacházejí co se týče nedostatku spánku. Bohužel ne vždy se dá knihou řídit, ale určitě stojí za přečtení. Doporučuji, pokud se chcete dozvědět něco nového o spánku. Navíc kniha obsahuje dost obrázků, grafů, ze kterých se daná problematika lépe chápe :)
Pár věcí by se vytknout dalo - občasné strašení a pokusy na zvířatech...

05.04.2022 4 z 5

Edison Edison Vítězslav Nezval

Bohužel mi asi Nezvalova tvorba nesedí nebo ji zatím neumím docenit. Edison je opravdu krátká báseň, ale i přesto jsem měla pocit, že ji čtu roky. A samotná podstata děje mi taky nepřipadala nijak okouzlující.
Každopádně bych se k básni chtěla za pár let vrátit a třeba změním názor :)

31.03.2022 2 z 5

Těžká hodina Těžká hodina Jiří Wolker

Poměrně dlouhou dobu jsem se této sbírce vyhýbala, ale po dočtení jsem byla velmi mile překvapená.
Možná se někomu zdají básně až příliš pesimistické, smutné, někdy až bolestné, ale osobně si myslím, že právě taková poezie je ta nejlépe procítěná a vryje se čtenáři/posluchači do kůže.

30.03.2022 4 z 5

Neuvěřitelné Neuvěřitelné Sara Shepard

Závěrečný díl první série mě bavil asi nejvíc ze všech dílů. Posledních 50 stran jsem doslova hltala, abych se dozvěděla jak to dopadne :)

24.03.2022 4 z 5

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Jako maturitní četba je Maryša dokonalá. Krátký srozumitelný příběh, navíc historicky celkem věrohodný.
Pro někoho by mohla být překážkou nářečí a dialekt, ale po pár stránkách by to už neměl být problém pro nikoho.

15.03.2022 3 z 5

Matka Matka Karel Čapek

Jedno z nejsilnějších děl Karla Čapka, které je dnes více než aktuální. Neskutečně mě děj bavil a četl se sám, i přestože to není hezké čtení. Rozhodně doporučuji - Matku by si měl přečíst každý

11.03.2022 5 z 5

12 pravidel pro život. Protilátka proti chaosu 12 pravidel pro život. Protilátka proti chaosu Jordan B. Peterson

Velice mě překvapilo, že se nejednalo pouze o výpis 12 pravidel, které prolouskáte a máte si z nich něco odnést. U této knihy byla lahodná omáčka příběhů nejen z autorova života, ale historie, fakta, zajímavosti. Takže jsem se u čtení vůbec nenudila (možná až na jisté pasáže). Autor je velice svůj a má své názory, se kterými ne vždy budete souhlasit - tak jsem to měla alespoň já.

08.03.2022 3 z 5

Sedmikráska Sedmikráska Jaroslav Durych

Krásný oddechový příběh, ve kterém je znát pocit lásky, očarování, ale i smutkem. Kniha se čte sama.

03.03.2022 4 z 5

Dokonalé Dokonalé Sara Shepard

Závěr knihy mě neskutečně dostal a nemůžu se dočkat, až sáhnu po dalším díle. Nejlépe ihned.

26.02.2022 4 z 5

Nevinné Nevinné Sara Shepard

Opět i tento díl náramně utíkal, ale už tady můžeme pozorovat, jak jsou knihy jiné než seriál. A zároveň si už budujete jistý názor na hlavní hrdiny.

18.02.2022 3 z 5

Čtvero ročních období v Římě Čtvero ročních období v Římě Anthony Doerr

Kniha je místy čtivá, mnohdy se tam objeví zajímavá zmínka ohledně Říma, ale to je asi tak všechno v mém případě. Kniha mi nic extra nedala. Myslím si, že jiné autorovy knihy jsou daleko lepší.
Když si knihu nepřečtete, tak o nic vlastně nepřijdete.

11.02.2022 2 z 5

Roztomilé malé lhářky Roztomilé malé lhářky Sara Shepard

Letos jsem si dala předsevzetí, že přečtu celou sérii. Zprvu jsem se bála, že mě to nechytne jako kdysi, ale spletla jsem se. Kniha je psaná velice čtivým textem a sled událostí vás nutí číst další a další kapitolu.
Možná malou nevýhodou zprvu je velké množství postav, ale časem si to všechno sedne.

08.02.2022 4 z 5

Nejšťastnější muž na Zemi Nejšťastnější muž na Zemi Eddie Jaku (p)

Příběh je vyprávěn neskutečně čtivě, navíc máte pocit, jako by to vyprávěl Eddie vám osobně. Byť se jedná o příběh z pekel, tak se to četlo krásně, protože Eddie zapomněl v kapitolách sdělit i něco pozitivního. Obdivuji jeho postoj k celé věci a jak se z toho dokázal dostat. Neskutečné díky za všechny, kteří se rozhodli svůj příběh povědět...

Jestli hledáte knihu s tematikou Holocaustu, ale máte pocit, že nemáte dost silný žaludek na všechny ty hrůzy, tak tahle kniha je pro vás ideální. Dozvíte se to důležité, ale nebudete muset knihu odložit, abyste si to potřebovali v hlavě zpracovat nebo vydechnout.

Osobně si myslím, že tahle kniha by byla i krásná v povinné četbě... zajímavá, čtivá a poměrně krátká.

06.02.2022 5 z 5

Štěstí má barvu levandule Štěstí má barvu levandule Pauline Mai

Krásný romantický oddechový příběh v nádherném prostředí Provence, ze kterého i z domova cítíte omamnou vůni levandulí...
Není to klasická slaďárna, ale po pár stránkách vám je jasné, jaký kniha bude mít konec.
Naštěstí vás děj knihy vtáhne natolik do sebe, že se občas zapomenete v samotném prostředí.

03.02.2022 4 z 5

Růže bílá, černý les Růže bílá, černý les Eoin Dempsey

Krásný historický román, kterému nechybí napětí, dobro i zlo, ale i láska. Příběh je velice čtivý, možná sem tam jsou pasáže příliš zdlouhavé, ale přesto se vše dalo krásně číst. V závěru jsem byla překvapená z jistých zvratů, ale o těch si budete muset přečíst sami :)

30.01.2022 4 z 5

Štěstí mi uniká mezi prsty Štěstí mi uniká mezi prsty Agnès Martin-Lugand

Prvních 250 stran byla knížka dokonalá, už jsem ji chtěla zařadit mezi nejlepší knihy roku, ale posledních 50 stran... no nemám slov. Netuším, jestli to mínila autorka, nebo šlo o překladatelské chyby, ale jako za těch 50 stran bylo tolik nesrovnalostí a hloupostí, že bohužel musím strhnout minimálně jednu hvězdu.
Myslím si, že závěr nemusel být tolik přitažený za vlasy, protože to nějak pokazilo dojem celé knihy.
Každopádně kdo hledá na čtení nějakou oddechovku, tak doporučuji.

27.12.2021 4 z 5

Musíme si promluvit o Kevinovi Musíme si promluvit o Kevinovi Lionel Shriver

Zatím bohužel nedočteno... i přestože hodně lidí psalo, že prvních 100 stran je nuda a pak se to rozjede, tak ani po více jak 150 stranách jsem nebyla schopná se začíst... Ovšem knihu si nechám v záloze a vrátím se k ní později, přeci jen předvánoční čas asi nebyl ideální na takové téma :D

25.12.2021