Nikola086 Nikola086 komentáře u knih

Vzpomínky na něj Vzpomínky na něj Colleen Hoover

Nádherný příběh ideální na letní dovolenou...
Oko zase nezůstalo suché a Colleen opět předvedla, že její knihy jsou úžasné.
Hodnocení snižuji za závěr knihy, kdy jsem čekala možná větší zápletku. Hlavní hrdinové jsou naprosto úžasní a od prvních stránek je víc než jasné, jak to skončí :D ale přesně to je důvod, proč její knihy tolik miluju! Svižný pohodový příběh, který zvládnete i během víkendu a náramně si odpočinete.

26.06.2023 4 z 5

Andílek Andílek Lucinda Berry

Mrazivý thriller v hlavní roli s nádhernou malou holčičkou, která však za svou roztomilostí skrývá mnoho tajemství.
Neskutečně čtivý příběh, který jen tak neodložíte, protože budete chtít vědět, co se odehrává dále.
Osobně se mi líbí lehce otevřený konec a především střídání pohledu na celou skutečnost.
Hledáte-li příběh, od kterého se nebudete umět odtrhnout a nebojíte se ničeho, tak přesně tahle kniha je pro vás!

15.06.2023 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Myslela jsem si, že mě Ruta nemůže už ničím překvapit. Jak moc jsem se zmýlila. Tahle kniha je naprosto fantastická, řekla bych, že je nejlepší, kterou napsala. Příběh je zasazen do komunistického Rumunska, do doby, o které mnoho z nás neví zhola nic a přitom bychom měli vědět, co se poměrně nedávno dělo...
Kapitoly jsou naprosto skvěle zpracovány, jsou kratší, i proto se kniha čte poměrně sama. Tato kniha by měla být ihned zařazena na seznamu povinné četby! Rozhodně doporučuji pro milovníky historie a všem zvědavcům, které zajímají historické události okolních zemí.

08.06.2023 5 z 5

Osvětim: Nacisté a konečné řešení Osvětim: Nacisté a konečné řešení Laurence Rees

Populárně- naučná publikace představující jednu z největších hrůz lidstva. Z informativního hlediska velmi užitečná publikace včetně předlohy.
Osobně jsem ale četla krapet lepší publikace, u této jsem neuměla moc vydržet

18.04.2023 3 z 5

Druhá světová válka Druhá světová válka Vladimír Nálevka

Skvěle zpracovaná publikace o událostech druhé světové války. Každá kapitola se zabývá určitou etapou. Vše na sebe skvěle navazuje a výborné je i zpracování datace války, kdy je v bodech přehledně uvedeno, kdy a co probíhalo.
Rozhodně doporučuji ke studiu 2. světové války jako takový úvod.

14.04.2023 5 z 5

Holokaust: Zločin proti lidstvu Holokaust: Zločin proti lidstvu Guido Knopp

Výborný historik Guido Knopp sepsal do jedné knihy vše podstatné k pochopení holocaustu, jakožto jednoho z největších zločinů v dějinách lidstva. Nechybí ani úryvky z rozhovorů a pamětí přeživších.
Kniha je velmi čtivě napsaná a zajímavě zpracována.

01.04.2023 4 z 5

Holocaust Holocaust František Emmert

Naprosto skvěle zpracovaná kniha o holocaustu. Vše jednoduše a stručně vysvětleno, v přehledném časovém rozmezí. Nechybí ani skeny dokumentů, fotografie s komentáři.
Knihu bych doporučila i v rámci výuky dějepisu.

01.04.2023 5 z 5

Autobiografie skutečné osvětimské knihovnice. Kdo četl Osvětimskou knihovnici (A. G. Iturbe), tak by měl určitě sáhnout i po skutečném příběhu hrdinky.
Kniha je psaná velmi čtivě, ale občas se může zdát, že pasáže zbytečně natahuje.
Musím přiznat, že jsem očekávala krapet více, konkrétně o části života z Osvětimi, ale samozřejmě chápu, že je velmi těžké promluvit o takových zážitcích. I přesto je kniha velkým přínosem pro čtenáře, protože má možnost dočíst se o životě před válkou, i po válce, že nebylo tak snadné odcestovat do Izraele.
Vřele doporučuji čtenářům vyhledávající autobiografie :)

13.03.2023 5 z 5

Byl jsem Mengeleho asistentem Byl jsem Mengeleho asistentem Miklós Nyiszli

Vzpomínkovou literaturu této doby mám hodně načtenou, ale musím uznat, že tato byla zcela něco jiného. Kniha je psaná velmi naučným stylem, objevuje se zde mnoho odborných výrazů a hlavně je děj knihy popisován z lékařského prostředí, konkrétně z pitevny. To je taky důvod, proč je kniha velmi náročná a silná svým příběhem.
Velmi mě fascinoval vztah mezi autorem a Andělem smrti, kdy jej nazývá šílencem i géniem zároveň.
Rozhodně doporučuji přečíst, kdo hledá především dokumentární literaturu tohoto období.

13.03.2023 5 z 5

Potrhaná křídla Potrhaná křídla Ruta Sepetys

Za mě byla tahle kniha neskutečná. Příběh plyne velmi hladce, krásně se čte, nenudíte se ani v jedné chvíli příběhu.
Trošku jsem se obávala tématu knihy, ale byla jsem mile překvapena.
Od závěru knihy jsem možná čekala krapet více, ale i toto ukončení mi sedělo, bylo to takové ozvláštnění na konec.
Doporučuji všechny autorčiny knihy. Píše fantasticky :)

26.02.2023 5 z 5

Atlas holocaustu: Nacistická genocida v Evropě Atlas holocaustu: Nacistická genocida v Evropě Georges Bensoussan

Naprosto skvěle napsáno. Kniha čtenáře zasvětí do úplných začátků holocaustu až po samotný závěr strastiplných událostí.
Byť je tato publikace velmi úzká, tak obsahem je geniální. Obsahuje mnoho statistických údajů, mapy a celkový sled událostí 2.sv. války.
Hledáte-li knihu týkající se holocaustu, ale nechce se vám číst kvanta knih, tak Atlas holocaustu vám vše přiblíží.
Oceňuji, že se autor nezdráhal použít i velkou část slov přeživších.

25.02.2023 5 z 5

Nerozlučné Nerozlučné Simone de Beauvoir

Dojemný intimní příběh o dvou kamarádkách, později ženách, které spolu sdílely své smutky i radosti. Už od prvních stran setkání jde vycítit obrovská náklonnost Simone k Zaze, řekla bych, že až takový vztah jsem dosud v žádné knize nečetla. Novela je napsaná velmi čtivě. Ze začátku byl trošku nezvyk v případě dialogů Simone a Zazy, kdy si obě dívky vykaly. I díky tomu jde velmi cítit ovlivnění tehdejší doby. Časté jsou i motivy katalocismu a církve.
Je až děsivé, jak daleko může zajít morálka křesťanství.
A nebyla bych to já, kdybych nedodala, že francouzská literatura je opravdu skvělá.

07.02.2023 4 z 5

Deník 1938–1945 Deník 1938–1945 Helga Hošková-Weissová

Pohled na hrůzy holokaustu dětskýma očima. Přesně taková je kniha autorky. Kniha je psána stylem deníku. Mnohdy chybí datum, sama autorka tvrdí, že mnohdy nebyl čas se zabývat datem.
Kniha je určitě ideální zejména pro čtenáře, kteří se chtějí dozvědět něco o holokaustu, ale nemají až tak silný žaludek na popisované zvěrstva.
Jako bonusem jsou nádherné kresby autorky, které danou situaci vystihují mnohdy daleko lépe než samotná slova.

31.01.2023 5 z 5

Já už chci domů Já už chci domů J. H. Krchovský (p)

Drsné, vtipné, neotřelé ale přesto velmi osobité. Tento český básník má svůj styl psaní, který do poezie vnáší zcela něco nového.
Buď jeho básně budete milovat, nebo je zkrátka nepochopíte, protože ne každý má rád depresivní témata.

25.01.2023 4 z 5

Přežil jsem to Přežil jsem to Hanuš Bader

Slabší svým obsahem - o táborech se až tolik nedozvíte. Spíše zaměřeno na emoce a prožitky přeživšího. I přesto, že se nedočtete o fungování tábora, tak to není lehké čtení.

15.01.2023 5 z 5

Město v oblacích Město v oblacích Anthony Doerr

Neskutečné. Příběhy jsou mezi sebou tak propletené, že se nemůžete dočkat jejich rozuzlení. Hrdiny všech jednotlivých příběhů si zamilujete a chvílemi budete mít pocit, že jste v příběhu s nimi.
Autor se v příběhu zabývá i životním prostředí, což považuji za krásný bonus, díky tomu je kniha mírně nadčasová svým obsahem.
Kniha vás pohladí po duši.
Upozornění: rozhodně není pro začínající čtenáře :)

08.01.2023 5 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Na knihu jsem narazila v knihovně - zařazenou mezi dětskou literaturu. Jestli chcete zařídit, aby vaše děti už nikdy nechodily do knihovny, tak tahle kniha to za vás vyřeší... Upřímně doufám, že tuto knihu nenajdu i jinde zařazenou v dětském oddělení :)
Hororová povídka s velmi zajímavým stylem čtením. Autor má určitě něco do sebe, ale můj šálek kávy to rozhodně není.

06.01.2023 2 z 5

Kosti v srdci Kosti v srdci Colleen Hoover

Krásný příběh s překvapivou zápletkou, i přesto mě tato kniha nenadchla jako jiné knihy CoHo. Téma bylo velmi smutné a bohužel je mnohdy taková i realita. Každopádně mi přišlo, že dlouhou dobu se až tak moc nedělo než došla zápletka a i ta mi přišla poněkud uměle přidaná a konec celkově moc rychlý v porovnání s vleknoucím se začátkem.
Autorku rozhodně doporučuji, i tato kniha má své kouzlo jako jiné autorčiny knihy a nemůžu se dočkat další její novinky.
PS. Ta obálka je dokonalá...

23.12.2022 3 z 5

Básně sebrané Básně sebrané J. H. Krchovský (p)

Kdyby tento básník byl mezi povinnou četbou a více se o něm mluvilo ve školách, tak se poezie stane o dost vyhledávanější.
Občas drsné, vtipné a hlavně ze života.

28.11.2022 4 z 5

Její třešničky Její třešničky Penelope Bloom

Vtipná, milá oddechovka... Občas hloupé vtipy a narážky, ale to k životu prostě patří a člověk si rád odpočine s knihou, u které nemusí přemýšlet.
Krátký příběh, prolínají se opět kapitoly z pohledu dvou hrdinů. Za jeden den máte přečteno.
Její třešničky jsou krapet horší než Jeho banán, ale rozhodně neurazí.

28.11.2022 3 z 5