Nifredil Nifredil komentáře u knih

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

Perfektní příklad toho, jak by měla vypadat dobře napsaná hrdinská fantasy typu sword and sorcery. Výborně se to čte, má to spád a vůbec vám nevadí, že je tam i spousta popisů prostředí a některé pasáže se mohou zdát natahované. Vše totiž nakonec krásně funguje ve službě velkého epického příběhu, vy se nenudíte a chcete se dozvědět více. Zároveň si ale pořád tak nějak říkáte, že to bude první díl nějakého cyklu. A ano, je to tak, ale na konci zjistíte, že ta kniha funguje krásně i sama o sobě. A vůbec nevadí, že autor nenabízí v rámci zvoleného tipu fantasy žánru nic moc nového. Čtenář si tak vychutná tenhle první díl a na na pokračování se může už jen v klidu těšit.

13.03.2016 4 z 5

Úterní ženy Úterní ženy Monika Peetz

Milé a příjemné čtení. Nečekala jsem nic a dostala příjemný příběh s fajn atmosférou. Mám ráda knihy o putování, mám ráda Provence, jih Francie i hory a nemám ráda plytké a jednoduché milostné romány nebo přeslazené romány o vztazích. A tady se mi všeho z uvedeného dostalo v tom správném poměru. A ano, není to nijak závratně hluboká kniha, ale právě v té příjemné atmosféře a tak akorát složitém ději je její příjemná stránka. Nabízí dost prostoru k domýšlení, k dosazení vlastních zkušeností a pocitů čtenářů, ale nenásilně, příjemně. Jako chytrý oddychový román ji můžu jen doporučit.

07.02.2016 4 z 5

Chobotem sem, chobotem tam Chobotem sem, chobotem tam Ivona Březinová

Přidávám se s kladným hodnocením a doporučením. Knížka je milá, vtipná a vhodná pro čtení nahlas nebo samostatné čtení pro prvňáčky, začínající čtenáře. Milým bonusem je pracovní sešit, který je ke knize dodávám, takže je možné ověřit,jak dítě rozumí přečtenému textu. Určitě k pohodě při čtení přispějí i opravdu vtipné obrázky paní Aleny Schulz. Mám velmi dobrou zkušenost s tím, že je kniha členěná do krátkých kapitol, které zvládne přečíst opravdu začínající čtenář prvňáček, navíc příběh děti i baví. Je jim blízké školní prostředí, kde se vše odehrává, baví je domýšlet, co bude dál, prohlíží si s nadšením obrázky. Příběh sám je pohodový, nenásilný, trochu fantastický, ale mile, příjemně. Vše logicky zapadá, má smysl, je to pěkně ukončeno, zkrátka tak, jak by to mělo být, aby se mladý čtenář nepodivoval nad nejasnostmi a rád četl. Mohu doporučit na hlasité předčítání, protože krátké kapitoly motivují a neunaví. Dá se krásně zvládnout jedna kapitola každý den a za pár týdnů je kniha přečtená. Co může být trochu na překážku pro nezdatné čtenáře je množství dlouhých slov v textu a relativně těžká slova. Nicméně, pokud hledáte něco vtipného, kde se děti budou bavit, rády číst a budou i chtít číst, je tohle ta pravá kniha.

23.01.2016 5 z 5

Ostrov Entry Ostrov Entry Peter May

Nedaří se mi ubránit srovnání s trilogií z Ostrova Lewis a kvalit prvního dílu téhle úžasné trilogie to prostě nedosahuje. Na druhou stranu v rámci detektivek jde určitě o jednu z těch lepších, má to spád, děje je napínavý a rozhodně je to výrazně lepší, než autorova snaha o detektivky z Čínského prostředí. Kdyby se dalo dát půl hvězdičky k těm třem, které dávám, dám 3 a půl a přesně by to vystihlo můj pocit. Bavili mě totiž ty části z nové doby, ten milostný příběh a část na původním ostrově méně.

01.01.2016 3 z 5

Šepotání Šepotání A.G. Howard (p)

Bavila jsem se a to tak, že moc. Originální Alenčin příběh mě nikdy moc nebavil, ale takhle převyprávěný je jiný. Milý, příjemný a zábavný. Moc mě totiž bavily ty přesmyčky jmen i významů, posuny v ději proti knížce a také u vyznění chování postav z originální říše divů. Takový rozvinutý výklad a moc příjemným způsobem. Autorka musí znát původní knihu dokonale a já si říkám, že kdyby všechny romantické knihy měly tyhle literární základy, bavil by mě tenhle typ literatury a asi bych i ty přeslazené knihy četla.

13.12.2015 4 z 5

Příšerné příběhy z temného tunelu Příšerné příběhy z temného tunelu Chris Priestley

Postupně se začtete a postupně se budete bát. Bude vás nejprve mrazit, nebudete chtít věřit, pak se budete bát už hodně. Samozřejmě proti hororům takového Lovecrafta a jincýh autorů je to čajíček, ale i tak je to docela hodně strašidelná kniha, mrazivá atmosférou a děsivá, když příběhy domyslíte v tom případě, že mají otevřený konec. A spíš, než pro děti a mládež, by měla být označena jako pro dospívající a dospělé.

27.11.2015 4 z 5

Dědictví rodu Trnhoffů Dědictví rodu Trnhoffů Gareth P. Jones

Detektivka pro děti a ano, odpovídá to dějem i tím, že hrdinové jsou opravdu ta dvojčata na obálce, ale na to, že řeší poměrně složitou a zamotanou záhadu je rozluštění přece jen trošku neuvěřitelné a překombinované.Možná si mladší čtenáři knížku užijí. Věřím, že způsoby vzájemné likvidace mezi dvojčaty mohou být zábavné hlavně, když máte sourozence, ale já bych měla přece jen trochu vyšší nároky na řešení celého zločinu. Nepodceňovala bych děti, ony nejdou hloupé a propracovanější zápletku kazí hlavně její neuvěřitelnost. Jsou zkrátka lepší dětské detektivky.

22.11.2015 3 z 5

Hugo a podivuhodné vzduchosaně Hugo a podivuhodné vzduchosaně Paul Stewart

Kdyby mi bylo 9, budu nadšená a určitě by knížka patřila k mým oblíbený. 9 mi není, ale i tak jsem nadšená. Stojí za přečtení a pro všechny, kterým je 9 by se mohla stát tou nejoblíbenější knihou z dětství.

21.11.2015 4 z 5

Muž z hodin aneb Proč se na podzim mění čas Muž z hodin aneb Proč se na podzim mění čas Vratislav Maňák

Je to takový baby steampunk. Kdyby tam nebyly zmínky o lorňonu a ilustrace, které ten steampunk daleko více připomínají, tak by to byl "jen" obyčejný fajn příběh. Má to taky takový zvláštní rytmus vyprávění, jako když se zasekává ručička od hodin, ale tohle všechno je na té knize nakonec zajímavé. Když zamhouříte oči a necháte se jen tak unést příběhem, je to moc příjemná knížka. Rozhodně to lepší z tvorby pro děti - a to není málo.

08.11.2015 4 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Kafka - tohle mi celou dobu běželo hlavou. Když znal Dvořáka, proč by nemohl znát Kafku a tohle je jasná inspirace Kafkou. Zámkem a procesem pro tu bezvýchodnost, ale hlavně atmosféru. A přestože je to vynikající kniha, skvěle napsaná a příběh graduje, dávám jen dvě hvězdy, ale jen a jen čistě kvůli tomu, že zrovna já Kafku nemám ráda a nesedí mi právě ten pocit beznaděje, deprese a bezvýchodnosti.

08.11.2015 2 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Budhismus v kostce, ale moc milým způsobem podaný. Je to takové trochu zenové, nejde to do nějakých hloubek, ale je to velice milé počtení a pohlazení. A ti, co by se chtěli na budhismus podívat trochu blíže, určitě najdou v textu i pár tipů na další literaturu - překvapivě je to zakomponováno do celého příběhu.

04.11.2015 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Nedočetla jsme ji. Hned na začátku mě kniha zavalila takovým množstvím technických detailů, že se začal ztrácet příběh, a to mě odradilo. Mám raději, pokud je v knize příběh a ten se rozběhne hned od začátku, tady jsme už na začátku dostala poměrně strohý popis technických řešení, prokládaných jadernými výrazy, tak jsem si řekla, že holt nemusím číst vše a milý Marťan putoval k ledu. Snad až někdy dostanu chuť na záznam o přežité psaný v první osobě, tak ji znovu vytáhnu.

30.10.2015 2 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Je tam Lisbeth, Je tam Michael Blomkvist, je tam Erika a je tam vlastně tak nějak všechno, co v Miléniu bylo a má být. A ono to i je jako milénium a přece není. Přiznám se, že jsem měla obavy, jak autor naplní odkaz ságy. Říkala jsem si, že to buď zvládne nebo to bude úplně propadák. Zvládl to a zvládl to na jedničku. Jen mi celou dobu běželo v hlavě, že to vlastně už není Milénium, že je to jiné. Ale on byl dost velký rozdíl už mezi jedničkou a ostatními díly Milénia. Sám Larson jako by vykrádal sebe sama a tady mu spíš někdo vzdal výborný hold a krásně navázal na jeho dílo. Ale až na ty poslední díly, ne na brilantní jedničku. Tak to totiž přesně je. Ta špetička dokonalosti prvního dílu Milénia tomu chybí, jenže ta chybí i dvojce a trojce. Takže: je to hold. Žije to vlastním životem, podobně jako všechny později napsané příběhy Arsena Lupina nebo Sherlocka Hollmese. Přitom to na původní ságu krásně navazuje a drží se to nádherně jejího stylu. Kdo má rád Larssona měl by si to rozhodně přečíst.

26.10.2015 4 z 5

Pád do temnot Pád do temnot Vilma Kadlečková

Ani trojka nezklamala, podobně jako v jedničce a dvojce je příběh důkladně promyšlený a gradovaný. Co je na trojce nového je to, že čtenář vlastně ví, jak to musí dopadnout, je mu to jasné, ale do konce si není jistý, jestli to tak opravdu bude. Musím přiznat, že na malinký okamžik jsme někde za třetinou čtení knihy pocítila určitou nudu a únavu z toho příběhu, pak vše ale chytlo zase ten správný spád a já četla napjatá až do konce. A opět mi nezbývá nic jiného, než smeknout klobouk před autorkou. Celá sága je dokonale promyšlená, už se nemůžu dočkat čtyřky a pětky.

26.10.2015 5 z 5

Kouzelník Futuro a jeho přátelé Kouzelník Futuro a jeho přátelé Pavel Bezděčka

Fantastická knížka pro nejmenší. Vynikající pro předčítání předškoláčkům v posledním roce ve školce nebo malým školáčkům. Nerezignuje na to vysvětlit dětem i složitější věci, seznamuje s novými a pro řadu dětí, především z města, novými věcmi, přitom používá krásný jazyk a příběhy jsou také ucelené, logicky správné, ale přitom pohádkově milé a kouzelné. U nás se Futuro okamžitě zařadil do desítky nejoblíbenějších knížek a patří k těm několika knížkám, ke kterým se budeme určitě vracet.

21.09.2015 5 z 5

Škola dobra a zla Škola dobra a zla Soman Chainani

Pro danou věkovou skupinu parádní knížka. Každé holce mezi 10-13 lety bych doporučila zvážit, jestli si ji nepřečte. Příběh je moc fajn, není plytký a kromě zábavnosti se také velmi dobře bude číst.

02.09.2015 5 z 5

Druhý hrob nalevo Druhý hrob nalevo Darynda Jones

Já vám nevím. Že bych až tak sdílela všeobecné nadšení, to se nedá říct. Četlo se to dobře, ale... no literární skvost to není, spíš takové letní čtení s prvky detektivky, duchařiny, milostné zápletky a dobrodružství pro holky.

24.08.2015 3 z 5

Pád Pád Simon Mawer

Tak jsme spadla. Rovnýma nohama a do příběhu. A stále ještě padám. Chtěla jsme původně psát něco o tom, že je v knize na můj vkus až moc otevřeně sexu a že nabývám dojmu, že Simon Mawer má snad až nějaký problém, jak se v každé knize tímto tématem zabývá, ale druhá polovina knihy mě přesvědčila, že ne. Že tohle psát nebudu, protože i ty sexuální scény mají svůj smysl. A jsou moc dobré. Nic není explicitně popsáno a přitom řečeno vše. Fantazie pracuje. K tomu výborný příběh...ano, nakonec jsem od knihy dostala přesně to, co jsem doufal, klidně si troufnu postavit ji po bok Mendelova trpaslíka nebo Skleněného pokoje a napíšu, že Mawer je opravdu výborný spisovatel. A mezitím si vychutnám ten pocit pádu z výšky, který ve mě zůstává. Nebo to je spíš let?

28.07.2015 4 z 5

Mitsuko Mitsuko Vlasta Čiháková-Noshiro

Nenápadný a přitom nakonec velmi důkladný ponor do dějin počátku 20. století.Chvilku mi trvalo, než jsem si zvykla na strohý způsob vyprávění, rušila mě ta zvláštní jednoduchost, ale na konci jsem zjistila, že přes tuhle zvláštní strohost jsem se dozvěděla překvapivě mnoho detailů a ponořila se velmi do hloubky dějinných událostí. Každopádně je fascinující číst o některých historických osobnostech zase v jiných souvislostech, dozvědět se něco o historii naší země z jiného úhlu pohledu. Pro toho kdo chce vidět dějiny 20. století trochu v jiném světle je to vynikající kniha.

12.07.2015 4 z 5

Velké dobrodružství Pepíka Střechy Velké dobrodružství Pepíka Střechy Pavel Čech

Nádherný příběh, nádherné obrázky, snové, fantastické. Určiět stojí za to číst a moc se o tom nedá spát ani mluvit, to chce zažít.

07.07.2015 5 z 5