nelcisko nelcisko komentáře u knih

Květy slunce Květy slunce Rupi Kaur

Hodně jsem se na tuto knihu těšila, protože první kniha autorky "mléko a med" mě uchvátila. Tato nebyla špatná, ale nadšená jsem už rozhodně nebyla.

09.06.2023 4 z 5

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

Jednoduše skvělá, ženská, hluboká.

09.06.2023 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Čtivá, poutavá kniha, přesto že se jedná hlavně o pasáže popisu než dialogy. Popisuje život po 2. světové válce na vesnici, mateřství a strasti manželského života.

09.06.2023 5 z 5

Nespoutaná - Probuďte se a začněte žít Nespoutaná - Probuďte se a začněte žít Glennon Doyle

Za mně hodně čtivá a poutavá kniha, která nejen poukazuje na GLBT skupinu, ale na celkové smýšlení. Pohled na svět jako na celek. Kniha pomáhá najít opět sám sebe, popisuje, jak být opět šťastný. Za mně 10 z 10.

Carol Carol Patricia Highsmith

Musím přiznat, že prvních sto stran bylo strohých, děj se táhnul hrozně pomalu a skoro nic se nedělo, převažovaly zbytečně dlouhé popisy, které nebyly v knize vůbec podstatné. Co se týče druhé poloviny knihy od doby, co Carol s Terezou cestovaly, děj se už začal zlepšovat a já si řekla, konečně se něco děje! Každopádně v druhé půlce knihy jsem se konečně vcítila do obou postav a musím uznat, kniha se mi začala hodně líbit. Děj najednou nabral spád a celá kniha nabrala neuvěřitelné gradace. Toto téma je i v dnešní době trochu tabu a hodně lidí homosexualitu stále odsuzuje, přesto, i když jsem hetero, vžila jsem se do oněch popisovaných pocitů a na konci knihy jsem byla smutná, že už skončila. Nádherné dílo, plné pocitů lásky, zrady a hlavně strachu z okolí. Jediná výtka pro knihu je, že občas jsou v románu pasáže, které čtenáře znudí a můžou i odradit, a to přitom úplně zbytečně. Každopádně po těch prvních 100 stranách knihu vřele doporučuji a už se moc těším na film.

18.05.2016 5 z 5

Deníky Deníky Virginia Woolf

Na tuhle knihu jsem se těšila hrozně dlouho, ale pravdou je, že mi trvalo hrozně dlouho se přes to překousat. Některé pasáže byly ohromně zajímavé, kdy Virginia psala o svém životě a o městech, kde žila a popisovala své přátelé a každodenní život. Naopak pasáže, které byly o tom, jak ji bolí hlava a jak nic nedělá, těch tam bylo o něco víc a příšerně mě nudily. Ano, tohle v denících nejspíš bývá, nechci to takhle kritizovat, ale pokud má z deníků vyjít kniha, tak počítám, že zasadit tam tolik toho byla chyba. Celková kniha na mě působila kladně, ale znovu si ji už asi nepřečtu. Co se týče autorčin knih, tak jsem zatím četla jen jednu, ale už teď vím, že si přečtu i další. Byla ohromná spisovatelka.

14.02.2016 4 z 5

Divočina Divočina Cheryl Strayed

Neuvěřitelné, fascinující, krásné, smutné a drsné. Takhle bych tu knihu asi vystihla. Jedna z mála zase knih, která mě úplně dostala, vcucla do svého nitra a nechtěla pustit a myslím, že mi bude sedět v hlavě ještě hodně dlouho. Kniha o mladé ženě, pro kterou život nebyl jednoduchý, ale ona sama to dokázala změnit tím, že prošla pacifickou hřebenovku. Klobouk dolů. Opravdu dobře napsaná kniha. Doporučuji!

14.02.2016 5 z 5

Rozervanec Rozervanec Josef Kajetán Tyl

Na tu dobu dílo, které je hodně dobře napsané, co se týče stylistiky. Naopak obsah je tragický. Proč by někdo chtěl někoho takto zesměšňovat? Ano, Mácha nebyl zrovna svatý a co o něm víme, tak že se k Lori nechoval úplně hezky, ale toto mi přijde jako hrubá přeháňka a stále se zamýšlím, čeho tím chtěl Tyl dosáhnout? Samozřejmě nejspíš chtěl Máchu sesadit z trůnu české poezie, ale to by se mu nepodařilo, i kdyby o něm napsal ještě větší hrůzy než doteď. Jinak za mně, kdybychom brali v potaz vážně jen stylistiku a věnovali se příběhu jako úplně smýšlenému, tak super. Opravdu na tu dobu je to dílo napsáno dost dobře.

03.12.2015 4 z 5

Jak interpretovat text Jak interpretovat text Kenneth M. Newton

Tuto knihu jsem četla, protože jsem dělala seminární práci do analýzy textu a měla jsem interpretovat báseň. Kniha mi v tomto ohledu moc nepomohla, i když na pár stránkách (dohromady asi 10) jsem si něco málo našla a použila to. Nicméně kniha spíše rozebírá jak se dá interpetovat text ve směru kolik interpretací je, jaké druhy a vyjmenovává všechny experty Ameriky a Anglie na toto téma. Vcelku zajímavá kniha a doporučuji všem, kteří chtějí vědět o interpretaci něco víc. Pro mě samotnou to byla četba trochu zajímavá, avšak ne natolik, abych si ji četla znovu nebo si z ní dělala výpisky nebo se z ní učila.

28.11.2015 3 z 5

Ohlas písní českých Ohlas písní českých František Ladislav Čelakovský

Přečteno téměř během pár hodin, nic komplikovného na pochopení, ale také nic, co by toto dílo vyznačovalo za skvost české poezie. Některé básně byly dobré, ostatní mi přišly průměrné. Často jsem měla pocit, že se básně blížily svým obsahem k Erbenovým básním, i když Erbenova Kytice mi přijde propracovanější.

08.11.2015 3 z 5

Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka Josef Kajetán Tyl

Dílo se mi moc dobře nečetlo, jelikož to je drama a drama nikdy nečtu. Drama patří do divadla, kde se člověk přijde podívat na vystoupení a odnést si z něho kulturní zážitek, proto mi přijde drama na čtení ne příliš vhodné. K tomu mi Tylovo dílo přišlo trochu nepřesné, často jsem byla uváděná do chaosu a některé řádky jsem musela pročítat znovu. I přes to, že k některým promluvám bylo popsáno okolí a děj na jevišti, na můj vkus to bylo málo a čtenář si tak musí vytvořit svůj vlastní obraz, který nemá příliš dobré základy.
Co se týče děje, nijak mě nepřekvapil, docela jsem čekala, že se v textu objeví německá slova či věty a s překladem jsem neměla větší problém. Některé fráze se objevovaly víc jak často, což mi přišlo trochu vtipné. Tyl se snažil popsat český lid mezi tím německým a snažil se ten česky bránit, ukazovat na něm dobré vlastnosti a vyvyšovat ho, což myslím, že se mu podařilo dokonale. Dobře ukázal i na některých německých postavach pýchu a nadřazenost nad postavami českými, které se ale na konci příběhu zaslouženě před českými postavami ponížily. Tyl měl dílo propracované v tomto směru do detailů a na jevišti se uplatnilo výborně. Myslím, že kniha splnila svůj úkol a dodnes můžeme vidět, jak se před 200 lety žilo na našem území a jaké vzathy mezi sebou měli Češi a Němci.

14.10.2015 3 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Nevím ani jak na tohle dílo reagovat, než dát pět hvězdiček, i když nejradši bych nedala ani jednu, jak byl příběh krutý. Ale o tom to je a tím pádem kniha tvoří to, co má. Mohu říct, že pokud jsem zrovna nebrečela u čtení knihy nebo mi nebušilo srdce jako na poplach ze strachu, nenudila jsem se. Kniha pojednává o válce, popisuje vše okolo v ich- formě, tedy jako kdybychom tam skutečně byli my sami. Což je děsivé, protože vidět frontu očima někoho, kdo to prožil, je nepopsatelné. Ale v této knize to je napsané. Všem vřele doporučuji, hrůzostrašný zážitek, ale dobrý pro uvědomění si hodně věcí :)

19.02.2015 5 z 5

Dva romány o lásce: Za měsíc, za rok / Dobrý den, smutku Dva romány o lásce: Za měsíc, za rok / Dobrý den, smutku Françoise Sagan (p)

Z knihy dva romány o lásce jsem si vybrala jen jeden a to "Dobrý den smutku", jelikož mě zajímal jen tento román. Vůbec jsem nevěděla, co od toho očekávat, takže nemůžu říct, že bych byla sklamaná. Ale řekla bych, že se ničím neliší od jiných milostných románů. Patří do červené knihovny se zajímavým až nečekaným koncem, který tomuto románu dodá trochu pestrosti. Na čtení do vlaku se hodí...

11.02.2015 3 z 5

Satchmo Satchmo Louis Armstrong

Louise Armstronga jsem měla ráda díky jeho hudbě a nepochybovala jsem o jeho dobrém charismatu. A když jsem objevila tuto knihu, neváhala jsem si ji přečíst. Dalo by se to pojmout jako krátký vlastní životopis, tedy autobiografie. A musím uznat, že to bylo zajímavé, napínavé a především udivující. Knihla mě nadchla a ani jednou jsem se u ní nenudila. Taky jsem moc ráda, že jsem Lousie poznala konečně "osobně". Doporučuji každému, kdo chce Lousie poznat nejen jako výborného kornetistu, ale také jako člověka.

10.02.2015 5 z 5

Život Rimbaudův Život Rimbaudův Pierre Petitfils

Čekala jsem tedy od knihy víc, jelikož jsem už o Rimbaudovi něco věděla, chtěla jsem vědět víc a v téhle knize mě toho příliš nepřekvapilo, spíše jsem se nudila. Na zopakování informací dobré čtení, ale někdy až zbytečně dlouhé pasáže mluvící o ničem.

06.01.2015 3 z 5

Dekameron Dekameron Giovanni Boccaccio

Nevěděla jsem, jak tuto knihu ocenit, jelikož jazyk se zdál být občas těžký a některé pasážě byly příliš zdlouhavé. Přiznám se, že jsem knihu nepřečetla celou, spíše jsem v ní tak listovala a četla si, co mi právě přišlo pod oči :) Někdy zajímavá, někdy nudná... každý to asi vnímá jinak.

06.01.2015 3 z 5

Poslední polibek Poslední polibek Francis Scott Fitzgerald

Kniha jako taková je docelá dobrá, jednoduše napsané tři povídky s nečekaným koncem, občas i trochu dojemným a melancholických. Pro zahnání nudy ve vlaku je tato četba jako stvořená. Ale upřímně jsem čekala od tohoto autora z "jazzového věku" mnohem víc.

19.11.2014 3 z 5

O literatuře O literatuře Umberto Eco

Nevím, jak tuto knihu spravedlivě ohodnotit. Jelikož nejsem Italka a nemám ani nic společného s Itálii, často nebylo lehké se v této knize orientovat. Snad jsem se jen s chutí začetla do stylu psaní a podobných tomuto věcem, nikoli však dalších věcí typu deset stránek o jakémsi příběhu, který mi nebyl vůbec znám. Musela bych tedy zahlížet i na internet, aby mi vše bylo jasné. Tedy to nemohla být četba, kterou jsme mohla číst jen tak, třeba na zastávce, aniž bych rozuměla úplně všemu. Čekala jsem tedy od knihy mnohem víc, ale nechci říct, že je špatná. Pro mne nepochopitelná, pro některé možná užitečná.

27.10.2014 2 z 5

Paní Dallowayová Paní Dallowayová Virginia Woolf

Po dlouhé době kniha, která se četla dobře, svižně, ale bohužel byly i místa, kdy jsem se u četby nudila... Nicméně, je důležité pochválit propracovanost díla. Psychologický popis života, přesný popis myšlenek každé osoby a propletenost mezi postavami byl často zajímavý až dojemný. Četbu bych jen doporučila :)

25.09.2014 4 z 5

Jezerní básníci Jezerní básníci Samuel Taylor Coleridge

Jezerní básníci aneb tři páni, kteří dokázali psát nádherné básně hlavně o přírodě. Kniha se mi velmi líbila, některé z básní byly hodně chytlavé a jen bych tuto knihu doporučila. Ale bohužel nebylo to pro mě natolik uchvacující, abych pro knihu opět sáhla. Možná za několik let...

14.08.2014 4 z 5