negramota negramota komentáře u knih

Hyperion Hyperion Dan Simmons

Když jsem se doslechl, že nějakej ňouma přejmenoval Shrika v českým překladu na "štíra", málem mě vzaly mrákoty. Shrike, slovo který už samo o sobě svým zvukem vzbuzuje nepříjemný pocity, označuje ptáka, jenž svou kořist napichuje na trní keřů nebo ostnaté dráty...

23.05.2017

Tajemství reinkarnace Tajemství reinkarnace Edgar Cayce

Přečetl jsem coby spratek hledající řád, odpovědi na otázky i sebe sama. Je to neskutečný blábol.

25.04.2017 odpad!

Vesmír v kostce Vesmír v kostce Stephen William Hawking

Nepřipadám si jako úplný blb, ale s pochopením této knihy jsem měl opravdu potíže.

19.04.2017

Sedm let v Tibetu Sedm let v Tibetu Heinrich Harrer

Film se mi moc líbil, knížky jsem se tedy chopil s chutí. Asi čtyřikrát jsem musel přečíst jak autor s kamarádem uprchli z Indie do Nepálu (nebo kam tentokrát) a byli opět chyceni a převezeni zpět, abych se konečně prokousal k tomu slíbenýmu Tibetu, historky z něhož jsem už viděl hezky zhuštěné ve filmu. Kolem a kolem nic moc, přehnaně faktografické.

18.04.2017 2 z 5

To To Stephen King

Bylo mi doporučeno jako Kingova nejlepší kniha. Upřímně řečeno mě to ani na okamžik nechytlo. Stejně jako jsem nepociťoval sebemenší napětí nebo chuť se večer opět začíst, nebyl jsem s to se ztotožnit s postavami a jejich pocity.

18.04.2017 2 z 5

Historky od Bílého jelena Historky od Bílého jelena Arthur Charles Clarke

Bezvadné čtení i pro čtenáře neholdující sci-fi. Sbírka střeštěných povídek.

Kmen Andromeda Kmen Andromeda Michael Crichton

Četl jsem to před bezmála dvaceti pěti lety, ovšem tehdy mě to fakt bavilo.

Chyť mě, jestli to dokážeš Chyť mě, jestli to dokážeš Frank W. Abagnale

Neuvěřitelně krásně napsaná legrace. Minimálně tedy anglický originál je psaný skoro básnickým jazykem. Příběhy Franka Abagnala, jednoho z nejslavnějších novodobých hochštaplerů, jsou ještě bohatší než v jinak výborné filmové adaptaci. Hned mám chuť "vypůjčit" si auto a sehnat nějakou roštu, které nakecám, že jsem chirurg.

Zen a umění údržby motocyklu Zen a umění údržby motocyklu Robert Maynard Pirsig

Tak na tohle jsem skutečně neměl. Ve třetině odloženo pro nedostatek děje a spádu.

18.04.2017 odpad!

Dědic impéria Dědic impéria Timothy Zahn

Jedna ze dvou knih, které jsem nedočetl. Nudné, hloupé, beznadějně rozvleklé. A moje srst se zavlnila...

18.04.2017 odpad!

Skafandr a motýl Skafandr a motýl Jean-Dominique Bauby

Poprvé mě knížka dojala k slzám. Má oblíbená. Značně ošoupanou nejen od častého používání, ale i od půjčování známým, jsem ji kdysi z vděku za pomoc věnoval kamarádovi. Docela toho lituju.

Pravidla hry Pravidla hry Neil Strauss

Pitomé. A to nejsem ani zapšklý, ani panic.

18.04.2017 1 z 5

Hra Hra Neil Strauss

Knížku jsem četl asi před desti lety. Přiměla mě tehdy směšně se obléct, navštěvovat ve velkém diskotéky a recitovat svým obětem nejrůznější zaříkávadla. Během let jsem ji přečetl ještě třikrát a pokaždé mi přišla pitomější. Český překlad je neuvěřitelně zbabraný. Na knížce, která se tváří dokumentárně, mě ruší velké množství fabulací. Ne co se týče úspěchů autora, nýbrž hyperbolické zveličení jeho předchozí nemohoucnosti. Krom toho jde vlastně o reklamu na jeho další knihy na rozehrané téma. Faktem je, že jsem skrze tuto knihu poznal krom tuctů tupců i několik dobrých přátel.

18.04.2017 3 z 5

Na světovou klasiku překvapivě málo rozvláčné a nabubřelé. Naopak napsáno se spádem. První a zatím poslední kniha, která mě tak vtáhla, že jsem opakovaně přejel zastávku. Smutně dokládá, že lidé a jejich intriky jsou pořád stejní a jen kulisy okolo nich se mění. Hezky popisuje i vývoj hlavní postavy a její přerod z naivního mladíka v temného krále zkázy a msty.

Noční klub. Díl první Noční klub. Díl první Jiří Kulhánek

Neuvěřitelná taškařice.

Elon Musk Elon Musk Ashlee Vance

Báječné čtení, krom toho velmi inspirativní. Vzbuzuje touhu po vědění, vzdělávání se a podnikání.

18.04.2017 5 z 5

Úžasná kniha napsaná s neuvěřitelným spádem. Ač nejsem Arnoldův fanoušek, jeho příběh mě okamžitě strhnul natolik, že jsem ji přečetl jak anglicky, tak německy (nutno dodat, že německý překlad je stejně mdlý a zahlazený jako němci sami). Kdybych něco takového četl v patnácti, můj život by byl ještě o kus jinde. Každý dospívající člověk by toto dílko měl přečíst a to bez ohledu na to, nakolik je přikrášlené, aby "autora" vykreslilo v lepším světle. Škoda, že na konci při popisu Arnoldovy politické dráhy ztrácí tempo.

Steve Jobs Steve Jobs Walter Isaacson

Zajímavý exkurs do moderní historie. Steve Jobs, dozvídáme se v něm, byl rozmazlený spratek, který měl to štěstí, že jeho kamarád vymslel docela dobrý počítač, jenž se dobře prodával. Krom toho byl patrně sociopat a lidi ve svém okolí zneužíval k tomu, aby z nich vysával tvůrčí potenciál.

18.04.2017 3 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Ve školní lavici přestrojeno falešným obalem za učebnici přečteno za jediný den. Kritický náhled na společnost a její nešvary, zabalený do čtivého příběhu.

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Hodně předvídatelné, nicméně velmi čtivé. Dojemná sonda do duše člověka popisující propasti mezi vrstvami různého lidí intelektu, stejně jako zoufalství člověka, který si je plně vědom, že se řítí....

18.04.2017 4 z 5