Skafandr a motýl

Jean-Dominique Bauby byl dynamický a úspěšný čtyřicetiletý muž, který měl krásnou manželku, ještě hezčí milenku, dvě malé děti a prestižní zaměstnání jako šéfredaktor magazínu Elle. Jednoho dne nevstal z místa řidiče svého luxusního kabrioletu a nevrátil se zpátky do svého života. Vlivem mozkové příhody kompletně ochrnul a oněměl, postihl ho tzv. syndrom uzamčení. Jediné, co spojovalo jeho nezasaženou mysl s okolním světem, bylo levé oko. Díky terapeutce a rafinovanému systému dorozumívání, který pro něj vytvořila, Jean-Dominique doslova „namrkal“ svou knihu, neobyčejně silné a dojemné poselství o triumfu lidské duše nad smrtelným tělem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/27915/big_skafandr-a-motyl-mL9-27915.jpg 3.9195
Literatura naučná, Biografie a memoáry

Vydáno: , Jota

Le Scaphandre et le papillon, 1997

Kniha Skafandr a motýl

flyingandie
29.02.2020

"O půl deváté přichází fyzioterapeutka, aby vrátila funkčnost mým nehybným pažím a nohám. Říkají tomu rehabilitace nebo mobilizace a tato vojenská terminologie je směšná když vidíme pohublost vojska: třicet kilo dole za dvacet týdnů. Takový výsledek jsem opravdu nečekal, když jsem osm dní před nehodou začínal s dietou."

Smutný příběh muže upoutaného do svého těla, braný s nadhledem a jemným humorem. Tyto knihy jsou důležité, aby si člověk uvědomil pomíjivost svého života a vzácnost každého okamžiku, který dokážeme plnohodnotně prožít.

hapac
19.02.2020

Smutný příběh, který se nečetl lehce. Kdyby nebylo výzvy nečetla bych.

yaja8823
05.11.2019

Kniha mě moc neoslovila, jistě mělo její napsání svůj význam, je to však velmi smutný příběh, který se těžko četl a představit si to člověk raději nechce....

HanaMalina
28.01.2019

Kniha sama o sobě by se mi nelíbila, kdyby nebyla napsána tak, jak byla napsána. Velmi smutný příběh člověka, který skončil jednoho dne úplně uzamčen. Kniha má pro mě jednoznačné poselství, užívat si života co to jde, protože nikdy nevíme, co se stane zítra. I přes to co se hlavnímu hrdinovi stalo, zůstával svůj a jeho humor byl i ve smutných chvílích vtipný takovým zvláštním způsobem :-)

karolina5333
24.11.2018

Kniha má jakýsi "vyšší smysl", díky tomu jak a kým byla napsaná. Mě to bohužel neoslovilo, lépe řečeno, byť je mi až stydno to přiznat - mě to vyloženě nebavilo :( Tak možná někdy jindy, někde jinde :)

crazyslunicko
08.11.2018

Podle mého názoru mistrovské dílo o muži jenž žil naplno svůj život a během okamžiku se změní jeho celý dosavadní život o 365 stupňů. Ani si nedokážu představit jaké to musí být žít uzamčený ve vlastním těle a s okolním světem komunikovat skrz levé oko. Jean si vymyslel svou vlastní představu světa, kdy je pouze uzavřen ve svém skafandru a naslouchá šumu motýlích křídel. Vzpomíná na to krásné, co ho v životě potkalo, na jídlo, kamarády, rodinu a díky terapeutce namrká tuto knihu. Popisuje jeho celodenní činnosti, bezvýznamné dívání se na televizi a na stupidní pořady, ale i to jak ho navštěvuje rodina a kamarádi. Člověk má hned chuť na všechno se vykašlat. Na práci, peníze a jen tak se projít a užít si čerstvý vánek...

Malarkey
16.10.2018

Prvně jsem se s tímto příběhem seznámil v podobě filmu, který mě naprosto učaroval. Jelikož ale knížky nečtu poté, co se nejdříve podívám na film, tady jsem tak nějak musel. Hrozně mě zajímalo, jakými myšlenkami se v hlavě prodírá člověk, který je sám uvězněn v těle. A nebudu Vám nalhávavat, některé kapitoly byly hodně depresivní. Bylo znát to, že pan Bauby měl určité nadání a také to, že měl čas si každé slovo své kapitoly pořádně promyslet. Je fascinující, že něco podobného vzniklo, stejně tak, jako my máme možnost si tyto memoáry přečíst. Zvláštní, velice zvláštní.

Radka_p
24.06.2018

Na tejto knihe, respektíve na jej autorovi bola obdivuhodná sila mysle, ktorá mu ostala aj keď telo ostalo slabé. V popise knihy sa ale uvádza, že po jej prečítaní sa bláznivo zamilujem do života a tiež, že je to jedna z najlepších kníh storočia...a to si myslím, že je dosť prehnané tvrdenie.