Vesmír v kostce

Jak vzniknul vesmír a kam směřuje? Co je to čas a může mít nějaký tvar? Tyto a jiné otázky řeší bohatě ilustrované pokračování fenomenálního bestselleru Stručná historie času, v níž autor, největší a nejcharismatičtější osobnost teoretické fyziky po Albertu Einsteinovi, uvádí čtenáře do fascinujícího světa obecné relativity a kvantové mechaniky, kde je čas úzce svázán s prostorem a kde se setkáváme s podivuhodnými objekty, jako jsou černé díry a elementární částice. Autor bere čtenáře na dobrodružnou pouť do samého nitra kosmu, kde hledá univerzální teorii všeho, onen svatý grál současné moderní vědy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15916/big_vesmir-v-kostce-Y0l-15916.jpg 4.5102
Vesmír, Přírodní vědy

Vydáno: , Argo

The Universe in a Nutshell, 2001

Kniha Vesmír v kostce

Prospero

(+ SPOILER) Začne to vyhasínáním našeho Slunce. Čím bude naše hvězda starší, tím větší se stane. Jednou bude tak velká, že naši planetu pohltí a spálí na popel. Teprve potom odhodí svoji vnější vrstu, která po sobě zanechá nádhernou planetární mlhovinu.

Po našem Slunci zbyde jen jádro - bílý trpaslík. Ten bude pomalu chladnout a vyhasínat stovky miliard let, dokud se z něj nestane temná hvězda. Tenhle proces se bude dít v celém Vesmíru.. Hvězdy se budou hroutit a kolabovat.. některé budou explodovat a zanechávat po sobě neskutečně krásné pestrobarevné elegie. Pro pozorovatele to bude vypadat jako by se Vesmír loučil tím nejvelkolepějším ohňostrojem v dějinách.

Binární hvězdy spolu budou tančit a hrát všemi barvami.. Budou vypadat jako květy uprostřed noční zahrady, přitahovány navzájem svými gravitačními silami. Dokud se nepolíbí, navždycky nespojí a nevytvoří nový život - poslední generaci hvězd..

Nakonec zbydou jen bílí trpaslící, svítivost Galaxie poklesne o desítky procent.. Tahle sluníčka budou jako sněhové koule uprostřed nekonečně mrazivého prostoru.. slabá poslední světélka, co se zoufale snaží udržet to, co bylo. Vesmír tak začne pomalu chladnout, zhasínat a umírat. Až vyhasne poslední hvězda ve Vesmíru, začnou se ztrácet i Galaxie. Budou se od sebe pomalu vzdalovat a rozptylovat..

Už nebude nikdo, kdo si při pohledu na noční oblohu bude něco přát.

Dojde k rozkladu protonů, hmota zmizí, konstanty jako čas a prostor začnou ztrácet smysl..

Jediné, co zbyde, budou zbloudilé, tiše a pomalu se vytrácejíci částice světla a černé díry..

Až zmizí i černé díry.. Tma i světlo se stanou jedním. Energetické vlny od vybuchujících černích děr budou vypadat jako neviditelná symfonie obrazců prolínající okolní prostor..

A konečně.. Po všech těch kvadrilionech let.. Z toho všeho chaosu vzejde klid, jednota a harmonie.. Vesmír se promění v nic. Hmota i čas přestane existovat, energie se rozptýlí do nekonečného prostoru, všechno usne ve věčnosti.

Nikdo nebude vědět, že jsme existovali. Nikdo si nás nebude pamatovat. A náš Vesmír.. Náš chladný, temný a prázdný Vesmír možná jednou splaskne jako bublina v oceánu multivesmírů..

Bude to trvat ještě dlouho. Užijte si jeho slávu, dokud můžete. Užijte si svůj život. Je to dost možná naposled.

Tuhle knihu jsem dostal předčasně k narozeninám a je to ta nejlepší kniha, co jsem kdy dostal.

Je opravdu pěkná.

rencovav
19.12.2020

Jeden z nejlepších vánočních dárků ever! Tahle knížka je sice o fyzice a napsal ji jeden z nejgeniálnějších vědců na světě (který před pár měsíci zemřel), ale stejně je úžasná. A zajímavá. A hodně naučná. Ačkoliv Hawking vysvětluje všechny možné objevy týkající se vesmíru v angličtině a používá nepřeložitelné termíny, docela jsem tomu rozuměla. Co víc, asi jsem i něco pochopila, něco si odnesla. Navíc je to opravdu pěkně ilustrovaná publikace, takže se snadno něco chápe, když to máte názorně ukázané. A taky se nemusíte tolik nutit otvírat knížku, v níž na vás čekají barevné obrázky vesmíru. A abych nezapomněla - Hawkingovo dílo je tak trochu (jeho vlastním příběhem), a příběhy mě prostě baví úplně nejvíc. ♥

misowi84
29.02.2020

Kniha je velmi zajímavá. Některé odstavce jsem musel číst dvakrát, či třikrát.
Některé jsem ani nepochopil :-D
Byly chvíle, kdy jsem si připadal jako Alenka v říši divů,
či Penny z Teorie velkého třesku.
Relativně jsem byl ale s knihou spokojený :)

los
18.12.2018

výklad o vesmíru přístupný i úplnému laikovi

preferoval bych více textu na úkor obrazového doprovodu

Meybe-
25.02.2018

Velmi náročná naučná kniha a přitom nepřináší nic nového. Přitom jsem se na přečtení opravdu těšil, protože kniha vypadá naprosto úžasně. Bohužel uvnitř už tak dobrá není. Mám v tomto směru raději Marcusu Chowna, který obsah umí lépe prodat.

BeyondHorizon
28.12.2017

Přečtení mě stálo velké úsilí. Je třeba mít nějaké ponětí o fyzice a znát pojmy a základy. Pro laika jako jsem já je třeba knihu přečíst vícekrát, abych něco vůbec pochopila. Bylo těžké si nové poznatky i jenom představit a to i s obrázky.. Pokud se ale v oblasti fyziky pohybujete více než já, tak doporučuji. I když už je dnes tahle kniha výrazně stará, myslím, že pokud se budete chtít těm tématům věnovat, poslouží jako dobrý úvod pro představu, do čeho se pouštíte :)

Dobročtenářka
03.08.2017

Tato kniha určitě stojí za přečtení.Provází vás od položení základů teorie relativity přes jiné poznatky přichází až do moderní doby kde vysvětluje různé principy.Vysvětluje zde funkčnost prohnutí v časoprostoru v závislosti gravitační síly-čím těžší je těleso tím větší je prohnutí časoprostoru.Líbí se mi popsání knihy.

negramota
19.04.2017

Nepřipadám si jako úplný blb, ale s pochopením této knihy jsem měl opravdu potíže.