mulderka mulderka komentáře u knih

Láska je kytarové sólo Láska je kytarové sólo Jaromír Pelc

Parafráze... no budiž. Za totáče jsme s nadšením brali i to. Ale aspoň mohly být u jednotlivých textů uvedeny původní názvy originálů. No nic, pane Pelci, já vám ty prachy zpětně přeju. I když jste si asi s nějakým výraznějším vlastním vkladem moc práce nedal. Naštěstí.
Takže retro 4 hvězdy.

24.09.2018 4 z 5

Koruna démonů Koruna démonů James Rollins (p)

Tak, a konečně můžu dát mému oblíbenci Mr. Rollinsovi zase jednou za plný počet! Děj šlape jak hodinky, napětí se dá krájet, námět se povedlo /na rozdíl od některých dřívějších dílů/ udržet v hranicích uvěřitelnosti, a že vše dobře dopadlo? No a o čem by pak byla další pokračování Sigmáckých dobrodružství??? Už se nemůžu dočkat!!!
PS. Velké plus za to, že část knihy se odehrává ve východní Evropě a že místní jsou vylíčeni sympaticky. Kdypak dojde i na nějaké české reálie?

05.07.2018 5 z 5

2001: Vesmírná odysea 2001: Vesmírná odysea Arthur C. Clarke (p)

Nedostižná, nadčasová báseň v próze, kterou už ACC nikdy nepřekonal. Četla jsem poprvé někdy ve 13 letech a dodnes si připadám jako začarována kouzlem, které, jak doufám, nikdy nevyprchá. Nechávám si 2001 jako lahůdkovou sváteční literaturu. Na rozdíl od dalších pokračování, které pro mě jsou "jen" kvalitní dobrodružné příběhy. Jednička je však výjimečné dílo. Dál mi docházejí slova.
PS. Překlad Vladimíra Svobody neváhám nazvat kongeniálním!

20.06.2018

Robur dobyvatel a Pán světa Robur dobyvatel a Pán světa Jules Verne

Sorryjako, ale tohle je z větší části jen aktualizovaných Pět neděl v balóně - zde tedy v modernějším létacím stroji, navíc bez jakéhokoliv napětí, nedej bože zápletky. Pozdní dílo klasika, a je to na něm znát :-(
A přidávám se k názoru O.Neffa z jeho knihy o Vernovi - pan Robur je pěkné pako ;-)

19.06.2018 3 z 5

Zlomené srdce Zlomené srdce Tim Weaver

Moje třetí "weaverovka" zdolána a... co jen k ní napsat?
Ne a ne se zbavit dojmu, že Tim Weaver se po vzoru někdejší školy "umění pro umění" inspiroval metodou "záhada pro záhadu, zápletka pro zápletku" a "proč něco dělat jednoduše, když to jde složitě?" Vše pro maximální efekt nepravděpodobnosti a hlavně zaplácat co nejvíc stránek. Kdo celé té storce uvěří, ať tam běží. Já tedy ne.
Nutno ale přiznat, že mě Zlomené srdce bavilo přece jen víc než ty dvě předcházející. A to je asi tak vše.

17.06.2018 3 z 5

Galimatyáš v Tichomoří Galimatyáš v Tichomoří Bengt Danielsson

Někdy v 12-13 letech mě tahle knížka moc bavila. Klidně bych si dala opáčko. Když se mi dostane do ruky, případně do čtečky, velice ráda si Galimatyášova dobrodružství i teď připomenu :-)

27.05.2018 5 z 5

Bratři Lví srdce Bratři Lví srdce Astrid Lindgren

Tak jsem dočetla, otřela slzy z očí, přelítla, co kdo zde už napsal přede mnou... a můžeme si to tedy spočítat:

5/5 za odvahu, s kterou A.L. vnesla do dětské literatury téma smrti v dobách, kdy něco takového bylo skoro nemyslitelné. Kolik podobných knížek pro tuto věkovou kategorii znáte? Já ani jednu.

4,5/5 za solidní dobrodružný příběh

3/5 za fakt, že si ani jeden z bratrů nikdy nevzpomněl na maminku, jak jí tam na zemi asi je, když ztratila obě děti.

5/5 za dávku emocí, která dokázala rozbrečet i životem omlácenou čtenářku v /na louskání Astrid Lindgrenové/ poměrně pokročilém věku.

3/5 za ukončení, na něž mám stejný názor jako níže Reader.007. Neb sebevražda, která v jistých situacích určitě může být řešením, tady opravdu vyšla jen jako únik před problémy. Stačil by maličký posun a vše mohlo vyznít docela jinak.

Takže za 4 hvězdy mi přijde OK :-)

27.05.2018 4 z 5

Kodex Camelot Kodex Camelot Sam Christer (p)

Hm. Zase jedno tajuplné bratrstvo, mající prsty všude a ve skrytu tahající za nitky světového vývoje, samozřejmě výhradně pro vyšší dobro. A do jejich bohumilých úmyslů se jim naboří nemístně zvědavá americká policie. Dál už se to dá snadno domyslet, že áno??
Jakože, nebylo to úplně beznadějné, ale na moje náročné thrillerové standardy trochu moc řídké, postavám by prospělo lepší propracování a hodně věcí zůstalo nedořečených a nevysvětlených. Na druhé straně mě pobavil "střet civilizací", když se ostrá Američanka Mitzi v Anglii setkává s rytířskými gentlemany a vůbec s jiným životním stylem. A nijak se nerozpakuje projevit svůj názor na plnou hubu :-)
Takže do mé soukromé thrillerové TOP 5 se sice pan Christer/Morley jen tak nedostane, ale další jeho knížku si případně klidně dám. S tím, že můžu být snad překvapená jen příjemně :-)

12.05.2018 3 z 5

Znovuobjevení člověka II. Znovuobjevení člověka II. Cordwainer Smith (p)

Nemohu jinak než zkopírovat svůj komentář k první části - není co dodat...

Na počátku mého vztahu k dílu C.Smithe bylo jeho neobyčejné křestní jméno. Podle něho jsem si zapamatovala několik povídek vydaných v různých antologiích - a jimi fascinována jsem se totálně zamilovala - anebo zdrogovala??
Svět, který tento výjimečný autor stvořil, poznáváme jen zlomkovitě jako útržky dějin BUDOUCNOSTI, dochované po Pradávných válkách a sahající až někam do roku 16000. Můžeme sledovat vývoj lidské společnosti, mnohdy velice bolestné pokusy o dobytí vesmíru pod vládou Instrumentality lidstva i jednotlivé proplétající se osudy lidí, podlidí bojujících za uznání svých práv, i tvorů, kteří kdysi lidmi byli, než je cizí hvězdy a planety změnily k obrazu svému... To vše psané poetickým, kultivovaným jazykem, občas s lehkými parafrázemi na literární díla a historické osobnosti.
Číst Znovuobjevení člověka je jako ponořit se do chvílemi drogové halucinace, chvílemi velice emocionálně vypjatého snu. Neustále žasnout nad všemi nápady a obrazotvorností, z níž je utkán /náš?/ budoucí svět. Ujistit se, že lidství, ať už ho chápeme jakkoliv, bude zachováno, naděje a spravedlnost není zapomenuta.
Neumím složit větší poklonu knížce, než když se mi nad ní vzrušením tají dech a slzy dojetí tečou po tvářích... I LOVE YOU, MR.CORDWAINER SMITH!

08.05.2018 5 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Jedna z nejlepších postkatastrofických SF, co jsem kdy četla. A to ji prosím napsal autor historických románů!! Ale proč ne, ten jiný, nežánrový úhel pohledu rozhodně stojí za to. Za sebe tedy pochybuju, že by mělo na vztahy v obrozující se společnosti až takový vliv náboženství, a z Emanuelovy dokonalosti by se taky dalo maličko ubrat... Ale četla jsem to jedním dechem již v minulém století, a když se mi knížka nedávno opět připletla pod ruku, ráda jsem si ten požitek zopakovala. :-)
PS. Mám takový pocit, že existují dva české překlady Malevilu, jeden příšerný, druhý - patrně pozdější vydání - velmi kvalitní. Na celkovém dojmu z knihy je to velmi znát, tak pozor, na který z nich padnete. ;-)

08.05.2018 4 z 5

Krvavý román Krvavý román Josef Váchal

Škoda že jsem tuhle bombu četla už ani nevím jak dávno a od té doby ji ne a ne sehnat. Naštěstí mi ji aspoň trošku nahradilo, když jsem nedávno pročítala Tajemství starého rodu od Karla Maye /samozřejmě jen ze zvědavosti a studijních důvodů, chacha ;-)/
Rozhodně, kdo si chce hrát, užije si:-) Nakonec, současné "harlekýnky" a Ren Dharkovky nejsou zas o tolik odlišné. Jen si nemyslím, že by zažraný čtenář tohoto žánru tu nádhernou parodii, kterou Josef Váchal s takovou láskou stvořil, pochopil. To je záležitost pro fajnšmekry :-)

26.03.2018 5 z 5

Proces Proces Franz Kafka

Děkuji seriálu o majorovi Zemanovi, že mě seznámil s existencí tohoto autora a vzbudil ve mně zájem o jeho knížky. To je ale pořádná kafkárna, co?? ;-)

25.03.2018 5 z 5

Paní Rochesterová Paní Rochesterová Hilary Bailey

Nepříliš vysoko nad úrovní průměrné "harlekýnky", marně se snaží toto dílko dohlédnout na vrchol světové literatury k veledílu, které je inspirovalo. Nebo snad mám napsat - ze kterého se autorka snažila vyždímat, hlavně po komerční stránce, co příznivkyně původní Jany Eyrové dají. Tedy hezky nás Hilary Bailey napálila. Tipuji, že Charlotte Bronteová se v hrobě obrací. Ale tak už to dopadá skoro u všech podobných pokusů navázat po letech na slavné klasiky. Jen rozmělňování charakterů, nepravděpodobné jednání a zápletky, no co byste chtěli od Xkrát vyvařeného pytlíku s kdysi superkvalitním čajem?
Osobně tyhle praktiky nesnáším.
Jediné plus- nebylo to moc dlouhé a nezabila jsem čtením tohoto polobraku příliš moc drahocenného času.

23.03.2018 3 z 5

Gottland Gottland Mariusz Szczygieł

Osvěžující, zábavný a místy mrazivý pohled na české národní "hrdiny", povahu a specifika. Ze všeho nejvíc mě zaujalo, a dá se říct, nepříjemně překvapilo, co jsem se dověděla o Baťovi, konkrétně jak nechával "špiclovat" své zaměstnance. O tomhle naše zdroje, v rámci oslav kapitalisty-lidumila, diskrétně mlčí...
Je vidět, že pan Mariusz má Čechy rád a poctivě se snaží dostat se nám nejen na kůži, ale i pod ni. Přece jen, jsme sousedé Slované :-)
Bylo by velice zajímavé počíst si takovouto "cestu do hlubin české duše" z pera nějakého Angloameričana, coby představitele poněkud vzdálenější kultury. A kdy napíše někdo z českých reportérů podobnou knížku postřehů o Polácích???

22.03.2018 4 z 5

Malý Mikuláš Malý Mikuláš René Goscinny

Vtipná a zábavná dnes již klasika a pro moje dítko už i povinná četba :-)
Jen jediná připomínka a důvod, proč z absolutního hodnocení musím přece jen ubrat půl hvězdy: děsně mi leze na nervy, jak Mikuláš /i další kluci/ při náznaku sebemenšího problému neustále ječel "to je nespravedlivé, nikdo mě nemá rád, a já si něco udělám!" Pro mě z 21. století je tohle jasná diagnóza a důvod seřezat ho za to jak koně. Ale třeba je to francouzská specialita ze 60. let, protože pochybuju, že by si tohle dovolilo typické české dítě. Neb by od citově nevydíratelných rodičů schytalo minimálně pár na prdel!!

16.03.2018 5 z 5

Cesta na Mars 1998-1999 Cesta na Mars 1998-1999 Karel Pacner

Jaká škoda, že se tato předpověď nesplnila...

22.02.2018 5 z 5

Nonstop Nonstop Brian Wilson Aldiss

Asi moje první setkání s "dospělou" západní SF. Tehdy ve 12-13 letech to mému mozku, do té doby zvyklému na nenáročné kosmické dobrodrůžo anebo podřadnou českou/sovětskou produkci, dalo trochu zabrat. Teprve později mi došly různé narážky a souvislosti. To tehdejší první vydání, kdovíjakým zázrakem proniklé na náš trh, dodnes odpočívá v mé knihovně. Občas ho s potěšením opráším.
Po těch neuvěřitelných letech za 5 :-)

22.02.2018 5 z 5

Kvantová noc Kvantová noc Robert J. Sawyer

Kam se hrabou komanči s jejich "poručíme větru, dešti" na Roberta J. Sawyera a jeho pochybné hrdiny. Ti by chtěli rovnou "překopat vědomí celého lidstva", a to všechno pro větší dobro. Že přitom sem tam někdo zařve, nemluvě už o tisících zničených lidských osudů, no bóže, kdo z nás, vyvolených zachránců světa by si s tím dělal hlavu? Vždy't jde přece o maximální štěstí pro většinu lidí!!! Sakra, co mi to jen připomíná??
I přes ideové vyznění, z něhož se mi dělá zle, bych knížku vzala na milost, kdyby se aspoň z literárního hlediska dala číst. Jenže ani to ne. Postavy jsou nesympatické, zápletka nedomyšlená, styl poměrně nezáživný a celé mi to silně připomíná propagandistický brak. Dovoluji si odhadnout, že různí multikulti kavárníci RJS milují.
Jelikož mě autor nepřesvědčil, nepobavil, ale tak leda znechutil, za 2 je až moc.
EDIT: a to ještě tu druhou hvězdu dávám jen a pouze za rozšíření mých obzorů o pojmy jako "mikrosakáda" :-)

16.02.2018 2 z 5

Planoucí lesy Venuše Planoucí lesy Venuše Tonke Dragt

Jestli je tato knížka pro mládež, tak budu asi navždy mladá... ;-)

10.02.2018 4 z 5

Soudruh Rock’n’roll Dean Reed Soudruh Rock’n’roll Dean Reed Reggie Nadelson

Kdysi patřil DR k mým mega idolům - ženy pochopí, byl to neuvěřitelně krásný chlap!!
Až po letech a možnosti srovnání s opravdovou západní kulturou mi došlo, že zase tak vynikající umělec to vážně nebyl. Hlavně proto, že se neuměl rozhodnout, co chce vlastně dělat. Takže mydlil vše od své autorské tvorby přes /doslova!/ Bacha po Vlacha a nic pořádně. Jestli počítal s tím, že východní blok se s tím spokojí, nebo v tom byly jiné tlaky, se už asi nedovíme. Stejně jako všechny ostatní záhady kolem života a smrti Deana Reeda zůstanou nerozřešeny. Dokud se neotevřou ruské a východoněmecké archívy, v kterých, jak sama autorka naznačuje, leží leccos zajímavého. Tuto možnost bych ale viděla spíš na sci-fi.
A Tom Hanks se na ten slibovaný životopisný film o "americkém rebelovi" patrně taky vykašlal :-(

09.02.2018 5 z 5