Láska je kytarové sólo

Rocková poezie v parafrázích Jaromíra Pelce.

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38471/laska-je-kytarove-solo-wWb-38471.jpg 4.544
Poezie
Vydáno, Československý spisovatel

Kniha Láska je kytarové sólo

Horal123
24.10.2020

Přečteno v rámci čtenářské výzvy. Na poezii nejsem, ale od toho je výzva výzvou. Nelituji.

alef
18.05.2020

„Časné ráno, opar kolem slunce,
vůně vody, vůně kávy.
Probudil jsem se, nebo ještě spím?
Nadýchané peří z kajky kolem nás víří,
i zvuky jsou tlumené, oblé.
Ležíme bok po boku, dlouze oddechuješ.“
/Prachové polštáře - Roger Waters, David Gilmour (Pink Floyd)/

„Je ráno, vyšlo chladné slunce,
ležím v posteli a koukám se, jak spí:
je to vůbec ona?
Ty náušnice, pleť, ty husté rudé vlasy?
Řeknete, že naše láska nestála za nic,
a budete mít pravdu.

Jenom já věčně utíkám …
V jedné chvíli jsme zkrátka oba
Uviděli svět jinak.
V namodralém přísvitu.“
/V namodralém přísvitu – Bob Dylan/

A do třetice …

„Tak jako šál mlhy
nenechá žádnou stopu
v tmavé zeleni kopce,
tak ani moje tělo
nenechá jedinou jizvu na tvém.
Jen temným rámem okna
prochází tam i zpět …“
/Opravdová láska nezanechá stopu – Leonard Cohen/

Tak jako autor v doslovu říká, že jeho výběr autorů i skladeb byl zcela osobní, stejné je to s tím mým … jde o čistě osobní výběr, kterým vás chci nalákat na jednu malou útlou knížečku plnou rockových textů a jejich krásných metafor. A je toho tam mnohem víc … těch zvučných jmen, ale hlavně mnohem víc příběhů, které dokáže kytara s takovou lehkostí a tak krásně poeticky vyprávět. Tyhle texty jsou takové poskládané střípky příběhů, mozaiky osudů a směsice nálad a pocitů, kterým vévodí láska :-), a se kterými, ti, kdo je tvoří, experimentují tak dlouho, až vytrysknou verše a hudba … poezie si s hudbou dobře rozumí :-).

Když čtete písňové texty, je to trochu něco jiného, než číst „čistou“ poezii. Báseň je čistě pocitová záležitost, kdy všechna síla významů je vložená do slov, nic jiného není, všechny emoce, které cítíte, jsou dány slovy, která čtete, jenže u písňových textů to je jinak, někdy se vám texty možná nebudou zdát tak složitě propletené a dokonale uspořádané, jako kdyby jim něco chybělo, a je to tak, část významu a naléhavosti sdělení totiž nese hudba … přidejte hudbu, a pak to bude stejně dokonalé … v téhle sbírce totiž nenaleznete žádnou pochybnou kvalitu, ale právě naopak … ty nejlepší z nejlepších :-).

„Tady je má písnička pro každého,
kdo ji potřebuje.
Řekněte, já vám zahraju.“
/Paul Simon/

„Miláčku, tvrdě spíš?
To je ta správná chvíle,
kdy se spolu můžeme domluvit.“
/Roger Waters – Pink Floyd/

tamara1351
11.03.2020

Parafráze na texty slavných hudebníků a písničkářů mi zpříjemňují smutné dny a velmi oceňuji grafickou podobu knihy.Je příjemné jí jen tak listovat a prohlížet kresby ,citace a nadpisy.Tuto knížku jsem doma měla roky a pak se mi při stěhování někam zatoulala.Jednou jsem si doma posteskla,že mi chybí a loni na Vánoce jsem rozbalila jeden balíček,ve kterém se skrývala knížka s džínovou kytarou na přebalu.Dcera mi ji sehnala přes antikvariát,takže už má opět čestné místo v knihovně.

Atanone
20.12.2019

V době, kdy se kniha objevila na trhu, jsme byli i za drobky vděční. Dnes je angličtina na školách normální a google vám najde všechno. Já jsem panu Pelcovi a dalším, kteří nám přiblížili poezii písničkářů, vděčná za to, že potom, až to šlo, jsem věděla co mám hledat.

Osmald
04.06.2019

Skvělá , mnoho vzpomínek

mi-380
27.12.2018

Příjemné písničky s chytrými texty pro ty, kterým mainstream nic moc neříká… a ejhle, na papíře je z toho skvělá poezie. Songy, které spoluvytvářely myšlení generací a které jsou stále slyšet v nových a nových coververzích. Při vší kvalitě a užitečnosti českých překladů/přebásnění postrádám alespoň základní informace o originálních skladbách a autorech: 90% (32 hodnotících s průměrem 91%).

... Chrání mě mé knížky, moje básně,
To je má záštita, můj křišťálový štít
Zavřu se v pokoji jak v nedobytném sejfu
Tady jsem v bezpečí, zárodek v placentě
Nedotýkám se nikoho, nikdo se nedotýká mě
Jsem kámen, jsem ostrov
A kámen nic nebolí
A ostrov nikdy nepláče
(Paul Simon: I Am a Rock, 1965, https://www.youtube.com/watch?v=JKlSVNxLB-A )

mulderka
24.09.2018

Parafráze... no budiž. Za totáče jsme s nadšením brali i to. Ale aspoň mohly být u jednotlivých textů uvedeny původní názvy originálů. No nic, pane Pelci, já vám ty prachy zpětně přeju. I když jste si asi s nějakým výraznějším vlastním vkladem moc práce nedal. Naštěstí.
Takže retro 4 hvězdy.

SSTknihy
10.09.2018

Paul Simon, John Lennon, Roger Waters, Leonard Cohen, Bob Dylan, Neil Young, Vladimír Vysockij, Paul McCartney a mnozí další v parafrázích českého básníka Jaromíra Pelce. Síla textů samotných umocněna citlivým zpracováním, které rockovým baladám neubralo ani ždibec na síle a působivosti, ba co víc, troufám si říci, že v některých případech je i posunulo o příčku výš.