Mr.Fox Mr.Fox komentáře u knih

Čakáme dieťatko Čakáme dieťatko * antologie

Zdařilá publikace, která je přínosná zejména svými fotografickými snímky vyvíjejícího se a rostoucího plodu. Dnes v době internetu četba trochu postrádá smysl, jelikož si každý v rychlosti dohledá přesně tu informaci, která ho v dané chvíli zajímá. Stejně tak po 36ti letech od data vydání jsme díky moderním technologiím v jiné situaci a mnoho souvisejících skutečností s čekáním dítěte a blížícím se porodem jsme schopni ovlivnit. Ve své době však jistě velmi dobře posloužila, ať už jako informační materiál pro budoucí rodičky, nebo pro zevrubnou představu mužů o tom, co se v ženě odehrává a co celé mateřství a porod obnáší. I v dnešní době v tomto směru přínosná - přeci jen to probíhá stále stejně. Pěkná práce. A ještě lepší pocit ze zjištění, jak to příroda umě zařídila, že tolik složitých úkonů v matce proběhne, než ten malý tvoreček spatří světlo světa. :-)

30.10.2020 3 z 5

Flákač a princezna Flákač a princezna Emina Budurinová

Krátké čtivo zhruba na 3,5 hoďky, věkově určené čtenářům 15-35ti let věku. Kniha se mi dostala do ruky úplnou náhodou, považoval jsem ji za brak a k četbě mě přiměl jen její krátký rozsah a téma mých vrstevníků. Jak jsem byl však překvapen a potěšen obsahem! Styl psaní mi neskutečně sedl, celé je to svižné, vtipné, oddechové a člověk nemusí příliš přemýšlet, aby se zorientoval v postavách a v ději. Líbí se mi znázornění protikladů postav, zejména povrchního flákačství oproti citovému založení a naivitě. Celé je to o vztazích mezi mladými lidmi, jejich pocitech a vnímání druhého, nepochopení a nenaplněných přáních. V polovině knihy několik kapitol, u kterých jsem se začal hlasitě smát (a to se mi stává zřídka kdy), jak byly vtipné. Závěr je překvapivý, čekal jsem od něj něco trochu jiného. Ale o to je lepší - nedal se předvídat. Celkově hodnotím velmi kladně a těším se na volné pokračování.

28.10.2020 5 z 5

Lidé pod horami Lidé pod horami Josef Toman

Vcelku opomíjený román, který ač má klidné vyprávění bez náhlých dějových zvratů, čte se velmi dobře a se zájmem až k závěru. Živě jsem si dokázal Terezu představit a žít po jejím boku v oné horské vísce, propadl bych vášni stejně jako ostatní muži - ať už mlád či stár. :-)

24.10.2020 4 z 5

Jak pochopit muže Jak pochopit muže Hauke Brost

Sic je kniha určena výhradně ženám, ale i mě jako muže dokázala obohatit. Ne však ve smyslu, že bych sám sebe (a muže obecně) pochopil, ale že jsem si více uvědomil rozdíly mezi námi. Muži a ženy se v mnoha ohledech rozchází, ať už myšlenkově, názorově, životním postojem, chápáním druhého a podobně. Nikdy nebudou tvořit dokonalý pár plný porozumění, ale mohou se snažit druhému porozumět a tím si ulehčit trápení. A především o to v případě této knihy jde. Určité věci u mužů zkrátka nelze změnit, či lze, ale "přístupem, kterému muži rozumí". Nelze však informace zde uvedené brát jako styčné, poslouží spíše pro pobavení a uvědomění si, než jako odborné rady k řešení partnerských problémů. S mnoha kapitolami musím souhlasit, autor nemluví z cesty; některé však byly naprosto zarážející a zcestné, až jsem se podivil, že je autor myslí vážně - proto je potřeba brát knihu s nadhledem a ne doslovně. Výtku mám ke zpracování knihy a autorovu občasnému přístupu dělat z muže primitivy, stejně jako nápadnému (až protivnému) zaměření autora proti ženám. Dámy, čtěte, ale nenechte se urazit. :-)

25.08.2020 2 z 5

Pikantní příběhy Pařížanky Pikantní příběhy Pařížanky Alfred de Musset

(SPOILER) Krátký sešitový příběh na dvě hodiny čtení. Lehké erotické dílko bez hlubší myšlenky. Stejně jako např. u Lady Fuckingham, připisované (údajně) Oscaru Wildovi, je i tento sešit z části připisován Alfredu de Mussetovi. Jakoby se autoři ve své době nechtěli hlásit ke chlípnějším dílům, se kterými přišli na světlo světa. Ale čert to vem, kdo ví, kde je pravda. Přirovnání k Lady Fuckingham je na místě. S rozdílem, že zde se všichni obdivují pouze ženskému pozadí... Čtenáři je předestřena situace ženy, smyslné a krásné kokety, jež se v minulosti s ohledem na nelehkou situaci stala milenkou pařížského hraběte. S tím půl roku procestovala po světě, aby se nakonec vrátila zpět do Paříže do hraběcího sídla, vzpomínajíc na svou prostituci, jež hraběti předcházela, a svého muže, od kterého se beze slova odloučila. V této chvíli začíná příběh, ve kterém se hlavní hrdinka snaží udržet hraběte (pro peníze, za něž si ji vydržuje), navázat zpět vztah se svým mužem (pro lásku a cit) a přitom si s chtíčem užívat s kdekým, na koho narazí. Erotické scény jsou zde vyobrazeny poměrně často, ob pět stran. Přitom je však přítomno i morální dilema, kdy ač je hlavní aktérka svým způsobem povolná lecčemus s kýmkoli, má svou cenu a stále má na paměti svůj cíl veškerého tohoto snažení - to jest stát se finančně nezávislou, opustit hraběte, vzdát se nevázaných erotických radovánek a žít v poklidu se svým mužem.

23.08.2020 3 z 5

Skvělé! U tohoto dílu už je hodně znát, že se autorka vypsala a drží svět HP pevně v rukách. Předchozí dva díly se mi líbily, ale první byl takový pohádkový a ve druhém mi něco chybělo. Tohle má šťávu a grády! Neskutečně se těším na pokračování, které nehodlám zbytečně odkládat. Z prvních tří dílů zatím nejlepší!

27.07.2020 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Co dodat, kouzelná stejně jako všechny ostatní knihy série. Srdcovka, kterou jsem četl poprvé v deseti letech a ani nyní nečtu naposledy. ♡

18.07.2020 5 z 5

Obrázky z moderních československých dějin (1945–1989) Obrázky z moderních československých dějin (1945–1989) Jiří Černý

Na tuto obrázkovou knihu jsem se velmi těšil a rozhodně nezklamala má očekávání. Již předsádka, u které jsem se zaseknul na nemálo minut a vzpomínal, co jsem ve svém mládí ještě stihl zažít a co už ne, mě zaujala. Baví mě kresby, na kterých si ilustrátor dokázal pohrát s detaily a věnoval se občas i maličkostem, které potěšily. Hlavně karikatury, které jsou tak drobné a přesto dokáží v mnoha případech navést na známou osobnost i bez pojmenování. Přemýšlel jsem, jestli by knize prospěla souvislá časová linka. Sice se vždy jedná o "výcuc" konkrétní události z dějin, která je vyobrazena na pár stranách, než přejde k dalším, ale občas jste se v čase vraceli poměrně daleko a bylo potřeba si spojit souběžné události z jiných popisovaných příběhů. Jak tu již někteří zmiňovali, též mi někde chybělo více informací a jinde (např. v příběhu bratří Mašínů) jich možná bylo až příliš. Ale zde je opak pravdou, já bych uvítal každou vyobrazenou událost více "rozvleklou" než jen na pár stranách. A právě část s bratry Mašínovými mi utkvěla v hlavě nejvíce a byla velice poutavá. V celku mi na knize nic nevadilo, naopak knihy tohoto komiksového typu, vyobrazující odlehčenou formou skutečné události, mám rád. Nádherné kresby a zjednodušený nástin dějin, o kterých toho, co jsem při četbě zjistil, až tolik nevím. Díky za ní!

17.05.2020 4 z 5

Platící hosté Platící hosté Sarah Waters

Tato kniha pro mě byla velkým překvapením. Od autorky jsem dosud nic nečetl a nikdy o ní neslyšel, ale anotace knihy mě zaujala a knihu jsem si přečetl. Čekal jsem, že se mi bude líbit, jelikož jde o obsáhlou bichli a anotace věštila zajímavé prostředí, lehce napjatou atmosféru, zápletku i vášeň. A asi to byla právě touha po vášni, která mě dohnala k jejímu přečtení. - Nelituji! Autorka dokázala barvitě vykreslit postavy a vtisknout jim charaktery, které jsou naprosto uvěřitelné a s příchozími zápletkami a zvraty se krásně propojují. Ten styl, s jakým je psána, vás nutí se vcítit do jednotlivých postav, prostředí i okamžiků. Vše je vystavěno zlehka, s citem a na pevných základech, ze kterých se v závěru první části knihy přehoupne do nebezpečného vášnivého spádu. Nemálo komentářů poukazuje na fakt, že se zde autorka vypsala - nemám s čím porovnat, ale jistě tomu tak je. S anotací v hlavě jsem se snažil celou knihu odhadnout, co bude následovat a jak se bude vyvíjet. Nedařilo se mi - lépe řečeno se dařilo autorce maskovat hlavní aktéry a přicházet s odhalováním faktů po celou knihu postupně, v momentech, které jsem nečekal. První polovina knihy mě bavila krapet více, jelikož byla zahalena tajemstvím a já si mohl jen domýšlet, jak se bude vyvíjet. - Nastěhovali se do domu manželé Barberovi za účelem vystrnadění chudých Wrayových a jeho získání? (indicií k tomuto závěru je požehnaně, když Leonard často obchází dům, zkoumá jej a začíná se o něj starat) Nehalí náhodou manžele Barberovi tajemství, jako např. že nejsou bezdětní? (i k tomu jsem se chvíli přikláněl, když se při návštěvě Lilianiny rodiny Lilian zachovala tak výrazně k malému synovci) Či vše schyluje k nespoutané vášni mezi manželi Barberovými a Frances, či pouze mezi Leonardem a jí? (to když ji Leonard tak často od dveří pozoruje, či když ji opíjí a všichni společně hrají Hady a žebříky) Mnoho dalších indicií mě svádělo k neustálému přemýšlení a předbíhání děje, které nakonec vyústilo ve zvrat, který jsem vůbec nečekal. Shrnu-li své poznatky z dočtení a bez spoileru - závěrem jsem lehce zklamán. Sedělo by mi více odhalení, se kterým by si autorka jistě poradila a dotáhla by tím knihu k naprosté dokonalosti. Děj měla vystavěný právě k tomuto konci, proto se divím, že jej nevyužila. Každopádně nic to nemění na 5* a doporučení knihy k přečtení. Na své kvality je o ni projevováno příliš málo zájmu!

02.05.2020 5 z 5

Záchranná pouť: Jeden muž, třicet tisíc psů a cesta poslední naděje dlouhá milion mil Záchranná pouť: Jeden muž, třicet tisíc psů a cesta poslední naděje dlouhá milion mil Peter Zheutlin

Knihu jsem měl doma zařazenou v knihovně něco přes rok a celou tu dlouhou dobu jsem se těšil, až si na ní jednou vyčlením čas a přečtu si ji. Když se tak konečně stalo a já se s chutí pustil do čtení, dostal jsem trochu něco jiného, než jsem očekával. Samotná skutečnost, že se něco takového, o čem kniha pojednává, děje kdekoliv na světě, je hořce smutná, děsivá a pro mě naprosto nepochopitelná. Pes je pro mě zvíře naprosto oddané a věrnému svému člověčímu pánu a zneužívat tyto jeho vrozené vlastnosti k ubližování, týrání, zanedbávání, nekontrolovatelnému páření apod. je pro mě nepředstavitelné... Paradoxně právě k těmto oddaným zvířatům si to lidé dovolí, protože psi nevrací stejnou mincí. Cením si zmíněného muže, o kterém kniha pojednává, stejně jako zmíněných záchranných organizací a jednotlivých součinných osob. Příběh je to skutečný a činy lidí dobrosrdečné a cením proto i autora, že jej sepsal a my tak máme možnost se prostřednictvím jeho knihy dozvědět i o takových věcech, které jsou nám zde naprosto nemyslitelné. S knihou jako takovou jsem měl však drobný problém. Působí na mě, že autor se nemohl rozhodnout, jak chce svou knihou na čtenáře působit - zda plynulým příběhem oslovujícím masu (pro nezasvěcené čtenáře), částečným životopisným mapováním osudů psů před tím, než naleznou "pravý" domov (pro adoptující, jež touží po těchto informacích o svých nově nabytých mazlíčcích), či přílišnou manifestací dobročinnosti zmíněných osob vyvolat vlnu solidarity a darů, o které si v závěru knihy neopemene říci (vinou vlastní zainteresovanosti)... Na můj vkus tam bylo navíc příliš mnoho popisování a vysvětlování, které úplně nesouviselo s tím, co chtěl autor čtenáři předat. Pominu-li tuto skutečnost, velmi zdařená kniha mapující osudy psů uniknuvších ze smrtelného lože a zobrazující odlišné vnímání tohoto námi milovaného tvora v různých koutech světa. 4*

05.04.2020 4 z 5

Budoucnost Budoucnost Dmitry Glukhovsky

Závidím autorovi myšlenku i schopnost ji rozvést do tak obsáhlého celku. Zpočátku tam tedy bylo x pasáží, které byly na můj vkus příliš rozvleklé a prokousával jsem se jimi pomalu a knihu častěji odkládal, ale ve výsledku po jejím dočtení si uvědomuji, že k pochopení celku byly potřeba. Ocěnuji, že se autor nebál vytasit s tak problémovým hrdinou, jakým 717 skutečně byl. V nekonečném žití popravdě nevidím nic lákavého a psychické stavy hlavního hrdiny naprosto chápu. V takovém světě nezbývá, než se upnout k přesvědčení v poslání činit správnou věc, kterou byla v případě 717 regulace populace. Naprogramovaně bez zbytečných myšlenek činit to, co je potřeba a své city, dojmy a přesvědčení o smyslu celé věci a smyslu žití tlumit pilulky štěstí a radosti. Tedy až do té doby, než vám někdo či něco pomůže otevřít oči. S blížícím se závěrem jsem louskal stránky po stovce, od části s vykreslením Barcelony mě kniha naprosto pohltila a já si na ni konečně utvořil názor, který jsem do té doby neměl ujasněný. Po sérii Metro fascinovaně vrtím hlavou, že i zde se autor se svou myšlenkou tak skvěle popasoval a byl opět schopen sepsat něco tak obsáhlého. Jsem zvědav, jak si pohrál s Textem, na který se nyní chystám. Závěr knihy byl překvapující a i když jsem dopředu neuvažoval, jaký asi bude, tak tento by mě rozhodně nenapadl (teď myslím kým 717 nakonec byl, ne co udělal). Kniha se určitě dá s odstupem času přečíst znovu, jelikož když už po dočtení znáte celek a máte nadhled, více oceníte jednotlivé rozvleklé popisující pasáže a pochopíte tak lépe hlavního hrdinu, jeho vazby na okolní postavy i samotnou myšlenku autora. Překážkou může být obsáhlost, kterou asi málokdo bude chtít louskat znovu. I přesto fascinující čtení, ke kterému se po čase určitě vrátím. 4,5*

17.03.2020 5 z 5

Zmatení citů Zmatení citů Stefan Zweig

Pět novel se společnými rysy, jimiž jsou láska, cit, opojení, (ne)pochopení a utrpení. Pět novel, které mají společný styl vyprávění minulosti skrz přítomného uvaděče. Sáhl jsem po nich v očekávání prostších textů, ale tak prosté zase nebyly. Naopak, jsou prodchnuté sentimentem a emocemi natolik, že je budete milovat a budete se v nich ztrácet, ale občas je budete také nenávidět a zatracovat...

Menší nastínění obsahu:
AMOK - během plavby zaoceánské lodi se setkávají dva muži. Jeden z nich vypráví druhému svůj příběh. Příběh lékaře, který se nechal unést dychtivostí a nepopsatelnou touhou po ženě, jíž nikdy nemohl mít. Jeho zběsilé pronásledování dovádí vznešenou ženu k radikálnímu řešení. Nyní utíká před svou vinou. (5*)
DOPIS NEZNÁMÉ - mladý elegán a svůdník, žijící bezstarostným bohémským životem, dostává jednoho dne dopis. 20 stran popsaných archů od neznámé ženy. Ponoří se do vyprávění, v němž se až s děsivou přesností zrcadlí jeho život. Přesto nežije na řádcích sám, ale společně s neznámou a její zpovědí a vyznáním. (4*)
ZMATENÍ CITŮ - mladý student potkává na univerzitě postaršího profesora literatury. Je opojen jeho výklady a znalostmi natolik, že mu naprosto podléhá. Čím jsou si blíže, tím více vystupuje na povrch profesorova rozdvojená osobnost. Mladík, oddaný profesorovi a milujíc jej, však trpí jeho střídavým nevysvětlitelným chováním. Začne proto inklinovat k jeho mladé ženě. V tu chvíli je na čase vyzradit tajemství. (4*)
ČTYŘIADVACET HODIN - z hotelu pláchne jedné noci vdaná žena s mladším mužem a po sobě zanechá manžela a dvě děti. Hosté sesedají ve vášnivou debatu, ve které hledají odůvodnění jejího činu. Obhajoba jednoho z hostů zapříčiní zpověď staré dámy, dávno zapomenutou a přešlou minulost, ve které propadla citům k cizímu muži natolik, že je jako jediná schopna pochopit a vysvětlit její pohnutky. (3*)
ŠACHOVÁ NOVELA - na palubě zaoceánské lodi se objevuje světově známý šachový velmistr, jež je vyzván cestujícími ke společné hře. Do hry se vloží neznámý muž, který zapříčiní svou znalostí remízu před jistou prohrou. Ohromení cestující uspořádají hru těchto dvou velikánů, avšak před jejím započetím zjišťuje jeden z nich, jaká děsivá minulost a utrpení předchází znalostem onoho neznámého muže. (4*)

Všeříkající komentář: mirektrubak

01.02.2020 4 z 5

Malá Fatra Malá Fatra Blažej Belák

Milá kniha s poezií o Malé Fatře doplněná o krásné fotografie. Vzhledem ke stáří již vypadá leckterá vyobrazená scenérie trochu jinak, každopádně v tomto případě lze alespoň posoudit a porovnat přírodní vývoj za posledních 30 let od data vydání s nynějším stavem. Malou Fatru jsem navštívil poprvé na podzim letošního roku a ihned jsem si ji zamiloval. Tato publikace mi návštěvu přiblížila a navnadila mě na další. Jen toho opěvování místní přírody na mě bylo trochu příliš a výběr fotografií mohl být úchvatnější - vyobrazená místa to rozhodně nabízela. *60%

25.12.2019 3 z 5

Metro 2034 Metro 2034 Dmitry Glukhovsky

“Duše se přece nerodí černá. Zpočátku je jasná a průsvitná. Teprve postupně tmavne, skvrna za skvrnou, kdykoli si odpustíš něco zlého, najdeš pro to ospravedlnění, namluvíš si, že je to přece jen hra. Jednou čerň převládne. Člověk si sám toho okamžiku všimne jen málokdy, protože zevnitř se dá jen obtížně poznat. Ale mně bylo najednou jasné, ze právě nyní a teď překračuji hranici a od té chvíle budu jiný člověk. Navždy.”

První kniha série mě fascinovala a čtu ji celkem pravidelně v období Vánoc. Druhé knize jsem dlouho odolával na základě hodnocení a komentářů. Po přečtení, resp. již v jeho průběhu, jsem si uvědomil, že jsem se bál zbytečně. Je to stále tak mrazivé a chytlavé, že mi desítky stran dělaly společnost každý večer. Nehledal jsem souvislosti a návaznosti příběhu na první knihu a tím sem si četbu užil o poznání více. Naštěstí si po x přečtení první knihy stejně nepamatuji vše dopodrobna a mnoho věcí se mi slévá z herních adaptací. Mám-li hodnotit, lehce slabší než Metro první + otřesná korektura, která nic nepodchytila. Především zpočátku knihy, co třetí strana, to chyba bijící do očí a kazící čtení (skloňování jak z Google překladače)... 85%

30.11.2019 5 z 5

Irčák Finn Irčák Finn Alec John. Dawson

Krásný příběh. Veselý, smutný, napínavý, dobrodružný i tragický zároveň. Líbily se mi jednotlivé přechody mezi dobrem a zlem, zobrazení odlišných pohledů psa a člověka a rozdíl v chápání konkrétních situací (leč o reálnosti psího pohledu by se dalo polemizovat) a Finnův postupný vývoj. Byť je příběh částečně předvídatelný, nereálný a je určen primárně mladším čtenářům, velmi mě zaujal a nenechal v klidu do samotného závěru. Rozhodně jsem jej nečetl naposledy. :-)

21.10.2019 4 z 5

Milý Johne Milý Johne Nicholas Sparks

Tápu tápu a nemohu nalézt správná slova k vyjádření toho, co cítím po dočtení knihy. Hrozně moc se mi líbila a četla se sama. Vtáhla mě do příběhu a jeho postav natolik, že jsem od sté stránky četl a četl na jeden zátah, dokud jsem nedočetl. Žel, absence spánku se druhý den v práci negativně projevila, ale to je věc jiná. Prožíval jsem ji a nechápu, že na mě tak moc zapůsobila. Ale jsem za to rád. Knihy by měly člověka poznamenat a něco v něm zanechat. A tato kniha to “něco” v sobě rozhodně má.

10.09.2019 5 z 5

Zápisník jedné lásky Zápisník jedné lásky Nicholas Sparks

Přemýšlel jsem chvíli nad hodnocením. Finální stařecká rovina mě zklamala - ne snad obsahem, ale celkově svou přítomností. Příběh od začátku odsýpal a po dlouhé době to pro mě byla kniha, ve které, když jsem zalistovat, trvalo min. třetinu knihy, než jsem ji odložil. Obsahuje pár pěkných myšlenek, které by se daly citovat. Na rychlý spád se ke konci zpomalí a stává se až příliš tesknou. Okrajově si vybavuji film, který jsem před lety viděl. Zaujal mě svým zpracováním a hereckým obsazením. Nyní se k němu opět rád vrátím, jelikož věřím, že napraví můj dojem ze závěru knihy (byť pouze způsobem podání). Na četbu knihy jsem se těšil a svůj účel romantické večerní oddechovky splnila. S radostí proto doporučím.

Pro zajímavost - u zfilmovaných děl se málokdy shoduje hodnocení se svými knižními předlohami. V tomto případě k dnešnímu dni rovnaké % (ČSFD).

04.09.2019 4 z 5

Den D 1944 - Pláž Omaha Den D 1944 - Pláž Omaha Steven J. Zaloga

Perfektní kniha! Umocnil jsem si zážitek z četby osobní návštěvou popisovaných míst. Do jisté míry se dá využít jako průvodce a k porovnání tehdejšího bojiště s dnešní realitou. Rozhodně doporučuji, ať už jste fanda této části historie, či jen laik chtějící se k tématu dozvědět něco více. 5*

24.08.2019 5 z 5

Den D 1944 - Pláž Utah a americké vzdušné výsadky Den D 1944 - Pláž Utah a americké vzdušné výsadky Steven J. Zaloga

Perfektní publikace provázející čtenáře od příprav a plánování přes samotné vylodění a vysazení, až po úplné dobytí poloostrova Cotentin k 30. červnu 1944. Ani krátká, ani zbytečně dlouhá s přehršlí detailních popisků a informací - tak akorát. Úsek Utah byl ve srovnání s úsekem Omaha relativně "lehce" nabytým územím. Proto si nedokážu představit zážitek ze čtení první knihy a neskutečně se na ni těším. Přehledné mapky, dobové fotografie, názorné kresby toho, co se hůře popisuje ad... Nemám slov!! - 5*

15.08.2019 5 z 5

Kouzla kriminalistiky Kouzla kriminalistiky Marcela Machutová

Velkoformátová publikace pojednávající o vývoji kriminalistiky od jejích počátků až po současnost (tj. do roku vydání 1995). Čtenáři datuje a přibližuje vznik jednotlivých kriminalistických odvětví, jako jsou daktyloskopie, trasologie, balistika ad. Doplněna mnoha příběhy kriminality a způsobů jejich úspěšného řešení.

Zajímavé přiblížení tohoto vědního oboru, co vše pod něj spadá a čím vším je možné pachatele odhalit, dopadnout a usvědčit. Jednoduché zpracování, vizuálně a obsahově pro mladší generaci. Absence aktualizace - 25 let je přeci jen znát. S ohledem na historii přesto zajímavá kniha, jelikož ta se nemění.

15.06.2019 3 z 5