Mr.Fox Mr.Fox komentáře u knih

Duchové Ascalonu Duchové Ascalonu Jeff Grubb

Na začátek by asi bylo dobré zmínit, že se sice jedná o příběh vystavěný na podkladu MMORPG hry Guild Wars 2, avšak pro čtenáře její znalost není podmínkou. Sám jsem o hře pouze slyšel, nikdy jsem ji nehrál ani se o ní blíže nezajímal. Přesto pro mě byla kniha lehce pochopitelná a rychle jsem se v ní zorientoval. Chyběla mi pouze představivost pro hlavní hrdiny (konkrétně nelidské postavy), v jejichž případě by zřejmě menší znalost hry byla vítána.

Co se samotné knihy a příběhu týče, jedná se o příjemnou a svižnou fantasy oddychovku, které by neuškodilo i pár set stran navíc a rozpracovanější příběh. Stačilo by roztáhnout nejpodstatnější pasáže příběhu, které to svým obsahem i důležitostí rozhodně nabízely. Líbilo se mi, že téměř všechny kapitoly byly zakončené podstatnou dějovou zápletkou, což čtenáře nutí knihu neodložit a začíst se alespoň z části do další kapitoly. Nedokážu zhodnotit knihu z hlediska spojitosti s herním příběhem, ale jako samostatný příběh ji hodnotím nadprůměrně.

23.04.2015 5 z 5

Hostitel Hostitel Stephenie Meyer

Úžasné!! Knihu jsem měl doma dva roky a stále jsem se jí vyhýbal a upřednostňoval jiné. Jednak z důvodu jejího rozsahu, hlavní dívčí hrdinky a slovenštiny, ve které jsem ji koupil.. Kombinace těchto činitelů byla ale nakonec naprosto dokonalá. Přičtu-li originální příběh a smíchání mnoha žánrů, vzniká nám kouzelný mix, o kterém není nutno debatovat a je potřeba začít číst, pokud jste ještě nezačali.

Samotný příběh na mě zpočátku působil jako zamotaný a nesrozumitelný a knihu jsem často odkládal. Neměl jsem ani tušení, o čem by měla pojednávat. Zaujetí přišlo kolem sté stránky, kdy se autorka přestala zaobírat dějovou omáčkou a vrhla hlavní hrdinku (resp. hrdinky) k jejich kýženému cíli. Hlavní zlom pak nastává kolem dvousté stránky, kdy se Vandě rozváže jazýček a děj frčí bez hluchého místa až do konce. Pak už jsem se od knihy nemohl odtrhnout, dokud jsem ji nedočetl.

Nejvíce se mi na celé knize líbily propracované charaktery Melanie, Poutničky, Jareda a Iana. Také motiv milostného trojúhelníku přidal ději na váze a vytvořil zajímavé zápletky. V lecčems se Hostitel přiblížil předchozí sáze Stmívání, ze které zde autorka uplatnila několik ověřených motivů. Závěr bych možná okleštil o poslední dvě kapitoly (příp. jen o poslední), ale i takto jsem s ním spokojen a jsem zvědav, čím nás autorka překvapí příště.

29.03.2015 5 z 5

Crohnova choroba, ulcerózní kolitida Crohnova choroba, ulcerózní kolitida Pavel Kohout

Pro pacienty trpící některou z těchto nemocí naprostá nutnost. Vhodně poskytnuté a lehce stravitelné základní informace pro každého, které jsou teprve v závěru doplněny o receptovou část. Vzhledem k průběhu a nestálosti onemocnění je pro pacienta důležité tuto či podobnou publikaci vlastnit. Uvítají ji rovněž rodinní příslušníci, kteří se chtějí o nemoci svého blízkého něco dozvědět a lépe ji pochopit.

20.03.2015 5 z 5

Dny, které změnily svět Dny, které změnily svět Hywel Williams

Tak tohle se moc nepovedlo.. Postrádal jsem klasické knižní zarovnání do bloku (nechápu, koho to napadlo tisknout jinak?!), čeho jsem měl naopak dostatek, byly textové chyby - časování, názvy událostí ad., do očí tak často bijící, které přičítám vině překladatele. Vině autora pak přikládám splašené přeskakování textu a nedodržení chronologické linky jednotlivých kapitol - naprostá nepřehlednost a těžká orientace v textu.

Co se publikace samotné týče, obsahuje 50 světových událostí od roku 480 př.n.l. až po 11. září 2001. Ale to je asi tak vše, co je na této knize zajímavé.. Výběr historických událostí je postaven zejména na válečných konfliktech a atentátech, doprovázených technickým pokrokem a vědeckými poznatky. "Den" je zde pouze záchytným bodem, od kterého se autor dále odrazí a začne popisovat události několika let i desetiletí. Nového není téměř nic, spíše opakování x-krát naservírovaných faktů, doplněných o příliš mnoho datovaných informací.

Zkazilo se toho mnoho, 200 protrpěných stran, které teprve ke konci knihy začaly být svým obsahem a aktuálností trochu zajímavé.

20.03.2015

Vzpomínky z protektorátu Vzpomínky z protektorátu Lubomír Popelínský

Rozsahem sice krátká, ale zato velmi čtivá kniha, zobrazující osud jedné Moravské vesnice a jejích obyvatel v předválečném a válečném období. Kniha je určena především dětem a dospívající mládeži (jak sám autor v knize uvádí) a provází nás jí mladý chlapec Ládík. Sledujeme jeho poklidná, dětsky bezstarostná předválečná léta, povinnou školní docházku a později během války i útrapy gymnazijního života. Především však temnou dobu Protektorátu a 2. světové války.

Kniha rozhodně dokáže čtenáře upoutat. Přestože je zamýšlena mladší generaci, na své si v ní přijde každý. Doplněna o dostatek dobových fotografií, důležitých datovaných událostí a osobností tehdejší doby. Příjemné je i rozepsání jednotlivých pojmů přímo v textu (Hitlerjugend, Gestapo ad.) čímž je i mladšímu čtenáři okamžitě přístupná. Mohu jen doporučit.

08.03.2015 5 z 5

Zámek Zámek Franz Kafka

"Tohle je naprosto dokonalé dílo.." slyším stále v hlavě slova naší češtinářky. Ačkoliv mě Kafkova Proměna nenadchla, nedalo mi to a Zámek jsem si přečetl. A dobře jsem udělal. Už je to nějaký ten pátek, a stále nad ním přemýšlím - napadají mě totiž další a další interpretace. Která je ta správná a pravá, se už nedozvím, to věděl leda sám Kafka. Jistá je tu pouze útočnost díla proti úřednímu aparátu, pro Kafku tak typická. Je taky dost možné, že jiný účel dílo mít původně nemělo, akorát Kafkův styl psaní, vyjadřování a tok myšlenek zapříčinil, že v něm každý hledáme nějaký další smysl či poslání. Zda-li v něm je a jaké vlastně, na to musí každý přijít sám. Každopádně to je právě to, co činí toto dílo geniálním!!

Hodně štěstí při hledání cesty..

21.02.2015 5 z 5

Strakonický dudák aneb Hody divých žen / Naši furianti / Maryša Strakonický dudák aneb Hody divých žen / Naši furianti / Maryša Josef Kajetán Tyl

Kniha obsahující tři divadelní hry českých dramatiků, z nichž každá stojí za přečtení. Zejména Naši furianti a Maryša, jež jsou realistickým obrazem české vesnice 19. století. Strakonický Dudák J.K.Tyla představuje dramatickou báchorku (tj. pohádková hra se zpěvy), kde se snaží autor poukázat na mámivou moc peněz a sílu přátelství, lásky a rodné země. Naši Furianti od L.Stroupežnického představují veselohru, odehrávající se v jihočeské vesnici, kde autor poukazuje na rozhodující moc majetku, která v 19. století hrála na vesnici důležitou roli. Ve stejném duchu je zobrazována i moravská vesnice ve hře Maryša od bratří Mrštíků. V těchto dvou divadelních hrách poukazují autoři na nešťastnou lásku, jež byla často nenaplněna právě z důvodu majetkových rozdílů. Na konci každé hry je uveden obsáhlý doslov, který uvádí spoustu zajímavostí z počátků uvedení hry na divadelní scénu.

Menší nastínění obsahu:
kniha obsahuje tři divadelní hry českých dramatiků - Strakonický dudák aneb Hody divých žen; Naši Furianti a Maryša.

STRAKONICKÝ DUDÁK ANEB HODY DIVÝCH ŽEN - Švanda Dudák se vydává vyhrávat do světa s očarovanými dudy, aby si vydělal peníze na svatbu s milovanou Dorotku. Ve světě však natrefí na podvodníka Vocilku a je uvězněn v místním království. Naštěstí mu je v patách Dorotka s přítelem Kalafunou.

NAŠI FURIANTI - osobní spor dvou zámožných sedláků a potřeba zvolit ponocného vede na moravské vesnici až k rozvrácení chystané svatby jejich dětí. Patovou situaci nakonec zachraňuje až přítel jednoho z ponocných.

MARYŠA - dcera bohatého sedláka je nucena do sňatku s mlynářem Vávrou. O něm je všeobecně známo, že svou předešlou ženu utýral k smrti. Navíc je Maryša zamilovaná do rekruta Francka. Vše končí tragickou smrtí.

01.08.2014 5 z 5

Lakomec / Misantrop / Tartuffe Lakomec / Misantrop / Tartuffe Molière (p)

Kniha, která rozhodně stojí za přečtení. Ať už jako povinná četba k maturitě, nebo jako oddechová klasika, rozhodně by měla v knihovničce své místo najít. Lakomec se čte jedním dechem, má jednoduché dialogy a člověk se v ději neztrácí. Postava starého lakomého Harpagona je komická a čtenáře baví, hlavně v závěru knihy. Přestože místy možná narazíte na více cizích (starších) slov, kterým neporozumíte, nemá to na dojem z četby vliv, jelikož se nejedná o podstatné dějové informace. Misantrop se mi četl o něco hůře, méně děje než u Lakomce, více básnických obratů. V ději jsem se občas nudil, třeba když se opakovalo Alcestovo naléhání na Celimenu. Na druhou stranu, k Alcestovu postoji k přetvářce a odlišnosti jsem při čtení pociťoval sympatie. Tartuffe mi dějem a postavami zpočátku hodně připomínal Lakomce. Postupně však nabere jiný směr, zajímavou zápletku a se závěrem hry jsem byl také velice spokojený. Četl se mi možná o něco lépe než Lakomec. Místy mi dějově připomínal Hamleta od Shakespeara. Komu se líbil Lakomec jako povinná četba, doporučuji přečíst i Tartuffa.

Menší nastínění obsahu:
kniha obsahuje tři nejznámější divadelní hry od Moliéra - Lakomec; Misantrop a Tartuffe.

LAKOMEC - Paříž roku 1670, lakomý šedesátník Harpagon obětuje penězům vše, i svou rodinu. Nepřeje nikomu nic dobrého a své děti hodlá provdat pouze s vidinou zisku. Vše se změní ve chvíli, kdy je mu ukradena truhla s penězi.

MISANTROP - básník Alcest se staví proti všem, nenávidí přetvářku, brojí proti zažitým věcem, chce být odlišný. Je po uši zamilovaný do Celimeny, pohledné dívky, avšak vadí mu její přílišná náklonnost k mnoha dalším mužům.

TARTUFFE - prohnaný svatoušek, všemi nenáviděný, kromě pána domu, jemuž dělá společnost. Ten ho má natolik v lásce, že za něj hodlá provdat svou dceru a přepsat na něj veškerý svůj majetek. Vše se ale obrátí proti němu.

15.03.2014 5 z 5

Tragédie Tragédie William Shakespeare

Četba, která by neměla chybět v žádné knihovničce. Dramata už v minulosti vyšla několikrát jednotlivě i společně v různých svazcích, ale formát nakladatelství Československého spisovatele je dle mého tím nejlepším. Přehledné, čtivé, jednotlivé dialogy osob jsou rozumně odřádkovány (ne jako u starších verzí), bez zbytečných chyb, graficky jednoduchá, ale pěkná obálka, pevná vazba. Jen je třeba počítat s domácí četbou, na cesty je to příliš velký, nepraktický formát. Spolu se svazkem "Komedie" od téhož nakladatelství tvoří pár toho nejlepšího od Shakespeara. Ať už si knihu hodláte koupit jako povinnou četbu k maturitě (doporučuji si přečíst všech pět tragédií), jako odpočinkovou, nebo vám přijde jako povinnost mít Shakespeara ve své knihovně, rozhodně se vyplatí. O nízké prodejní ceně svazku ani nemluvě.

Menší nastínění obsahu:
kniha obsahuje pět nejznámějších tragédií od Williama Shakespeara – Romeo a Julie; Hamlet, králevic dánský; Othello; Makbeth a Král Lear.

ROMEO A JULIE – děj se odehrává ve Veroně (Itálie), hlavním tématem je zde mladá láska mezi Romeem a Julií, jež jsou ze znepřátelených rodů – Monteků a Kapuletů.

HAMLET, KRÁLEVIC DÁNSKÝ – děj se odehrává v Dánsku, hlavním tématem je zde smrt krále, jehož vraha hledá mladý princ Hamlet.

OTHELLO – děj se odehrává na Cypru, hlavním tématem je zde žárlivost urozeného mouřenína a vojevůdce Othella ke své ženě Desdemoně, kterou v něm záměrně vzbuzuje jeho pobočník Jago.

MAKBETH – děj se odehrává ve Skotsku, hlavním tématem je zde touha po moci a trůnu králova vojevůdce Makbetha.

KRÁL LEAR – děj se odehrává v Británii, hlavním tématem je zde zrazená otcovská láska krále Leara ze strany jeho tří dcer.

19.01.2014 5 z 5